NVidia se prý stále trápí s Tegrou, analytici doporučují prodej ztrátové divize

Vyrobit chytrý telefon bývalo logisticky a technicky složité. Museli jste nakupovat komponenty od řady dodavatelů a pak je pracně dávat dohromady. Z velké části se to změnilo v roce 2008, kdy Qualcomm představil čipy Snapdragon. Obchodní model byl jednoduchý – nabídnout výrobcům telefonů vše co potřebují v jednom balení, což byl výborný tah.

Když v NVidii viděli, jak Qualcomm snadno vydělává, pokusili se o podobné řešení. To vedlo k produktům pod značkou Tegra, u kterých společnost spoléhala na integraci výkonných ARM procesorů s vlastním grafickým čipem. Příliš velký úspěch se ale v tomto směru nedostavil. Později NVidia ještě zkusila Tegru prosadit tím, že koupila společnost Icera, která ji pomohla v integraci modemů do řešení Tegra. Ani tento krok ale nevedl k výraznějšímu úspěchu tohoto velmi výkonného čipu a většina výrobců stále dává přednost Qualcommu.

 

Podle agentury Reuters se byznys kolem řešení Tegra dále potápí, meziročně došlo k poklesu prodejů o 54 procent. Analytici ze společností Evercore a Needham doporučují, aby se NVidia dané divize rychle zbavila, jelikož to pouze ubližuje zbytku společnosti. 

NVidia je s Tegrou opravdu ve složité situaci, jelikož je zde i silná konkurence čínských hráčů, jako jsou společnosti MediaTek a Rockchip. Ještě důležitější je možná Intel, který se chce v budoucnosti v mobilních zařízeních prosadit za každou cenu. NVidia by tak nejspíše udělala nejlépe, kdyby se soustředila výhradně na grafické čipy.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku