Domů » Bleskovky » NVidia se prý stále trápí s Tegrou, analytici doporučují prodej ztrátové divize

NVidia se prý stále trápí s Tegrou, analytici doporučují prodej ztrátové divize

Vyrobit chytrý telefon bývalo logisticky a technicky složité. Museli jste nakupovat komponenty od řady dodavatelů a pak je pracně dávat dohromady. Z velké části se to změnilo v roce 2008, kdy Qualcomm představil čipy Snapdragon. Obchodní model byl jednoduchý – nabídnout výrobcům telefonů vše co potřebují v jednom balení, což byl výborný tah.

Když v NVidii viděli, jak Qualcomm snadno vydělává, pokusili se o podobné řešení. To vedlo k produktům pod značkou Tegra, u kterých společnost spoléhala na integraci výkonných ARM procesorů s vlastním grafickým čipem. Příliš velký úspěch se ale v tomto směru nedostavil. Později NVidia ještě zkusila Tegru prosadit tím, že koupila společnost Icera, která ji pomohla v integraci modemů do řešení Tegra. Ani tento krok ale nevedl k výraznějšímu úspěchu tohoto velmi výkonného čipu a většina výrobců stále dává přednost Qualcommu.

 

Podle agentury Reuters se byznys kolem řešení Tegra dále potápí, meziročně došlo k poklesu prodejů o 54 procent. Analytici ze společností Evercore a Needham doporučují, aby se NVidia dané divize rychle zbavila, jelikož to pouze ubližuje zbytku společnosti. 

NVidia je s Tegrou opravdu ve složité situaci, jelikož je zde i silná konkurence čínských hráčů, jako jsou společnosti MediaTek a Rockchip. Ještě důležitější je možná Intel, který se chce v budoucnosti v mobilních zařízeních prosadit za každou cenu. NVidia by tak nejspíše udělala nejlépe, kdyby se soustředila výhradně na grafické čipy.

David Podzimek

11 komentářů

 1. Milan M. (neregistrovaný)

  Naprostý souhlas- nvidia by se měla zaměřit jen na to, co jí jde nejlépe- na grafické čipy a jinde se nesnažit, pak to dopadá takto…

 2. Fore (neregistrovaný)

  Sem tam nějakej tablet s Tergou a jinak nic… to už je konečná přátelé. Shield bude taky (je) propadák, tak co s tím?

 3. Wesi (neregistrovaný)

  Kompletni reseni arm jim zatim moc nejde, ale kdyby se soustrdili jenom na gpu do arm chipu to by snad slo ne? Podobne jako powerVR nebo vivante.

 4. sdf (neregistrovaný)

  Ceske PR nvidia, ale stale tvrdi jaky ma tegra uspech a jake ma skvele prodeje.

  • standa (neregistrovaný)

   PR nvidie akorát kouká na benchmarky. Kdyby koukli na počet a kvalitu exkluzivních titulů pro tegru, asi by se jim to nelíbilo. Nehledě na super optimalizaci (sarkasmus) sw v tabletech asus transformer, které tak tegře nedělají vůbec reklamu… přitom třeba první nexus 7 s tegrou dosahuje u určitých náročnějších aplikací (fastdosbox, …) lepších výsledků než novej nexus se snapdragonem.

 5. aaa (neregistrovaný)

  Kazdy vyrobca sa musi presadit v nobilnom segmente. Tam je buducnost. Pocitac tak ako ho pozname skonci. Uz nebudu bedne s monitorom a menitelnymi kartami. Uz aj picitac bude total konzumna zalezitost ako tablet.

  Preto kto sa nepresadi v mobilnom segmente tak ho necaka dobra buducnost.

  • A konec světa se blíží… Jo, proroků je víc…

  • aaa (neregistrovaný)

   Mas pravdu, mylil som sa. Ty budes aj za 20 rokov sediet pri bedni 50x45x20cm + samostatneho monitoru a tukat do klavesnice.

 6. Problem Tegry je, že predstavia nový model a dodanie na trh sa nakoniec predĺži na rok keď už ho ovláda často lepšia konkurencia.

  • + cena

   + konkurence má v chipu více integrovaných součástí, takže je pro výrobu zařízení potřeba méně součástek

  • sdf (neregistrovaný)

   +spotreba, ktera je u T4 pro vetsinu mobilnich zarizeni uz pres caru

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).