Domů » Bleskovky » NVidia představila nový čip Tegra K1: 64 bitů a 192 GPU

NVidia představila nový čip Tegra K1: 64 bitů a 192 GPU

Dnes v noci společnost NVidia představila novou generaci svého čipsetu Tegra K1, který bude pohánět mobilní zařízení v letošním roce. Stejně jako v minulých letech se opět dočkáme nárůstu výpočetního a především grafického výkonu. Tegra K1 se bude vyrábět ve dvou variantách, přičemž jako první se na trhu objeví 32-bitová verze se čtyřmi výpočetními jádry Cortex-A15 a maximální taktovací frekvencí 2,3 GHz.

Salinas Crop Circle - Behind the Scenes with NVIDIA - Dec 2013

Druhá varianta se bude pyšnit dvojicí 64-bitových výpočetních jader založených na architektuře Denver (ARMv8) s taktem 2,5 GHz. Obě verze čipsetu však ohromují svou grafickou částí, která se chlubí neuvěřitelným počtem 192 jader. Na tiskové konferenci zaznělo, že díky architektuře Kepler lze počítat se srovnatelným výkonem, který nabízí grafické karty řady GeForce pro stolní počítače a notebooky. Zástupci společnosti dále prozradili, že Tegra K1 přinese do mobilního světa zcela nové možnosti pro vývoj herních titulů srovnatelných po grafické stránce s těmi, které jste si mohli zahrát na konzolích typu PS3 či Xbox.

 

Novinka od NVidie nabízí podporu technologií Direct X11 a OpenGL 4.4. Již nyní je tedy jisté, že letošní rok posune výkon chytrých telefonů na zcela novou úroveň. Otázkou však zůstává, jak se to projeví na spotřebě, která je stále tím nejslabší článkem.

NVIDIA Tegra K1 Mobile Gaming

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

14 komentářů

 1. 2014: rok 64bit, zlata a čteček prstů?:-)

  • nj (neregistrovaný)

   Kludne bez toho zlata a citacky otlackov prstov to su veci ktore su zbytocne

  • ešte pridajú skener rohovky a NSA je v nirvane:-)

  • Čtečka je prima. Ale člověk na to přijde až při používání.

  • Buzerantskou (a ženskou) zlatou si klidně nechám ujít, stejně tak čtečku otisků (sice se mi na 5s líbilo to odemykání, ale k ničemu jinému to dobré není – díky nízkému zabezpečení), a 64-bit se hodí, a mluvilo se o tom už dávno před představením iPhone 5S…

  • Pacikx: Co si představujete pro takovým pojmem „nízké zabezpečení?“ Pokud vím, bezpečnostní úroveň je shodná daná interními principy, které jsou shodné ať už je to otisk, pin nebo gesto…

  • Jiří (neregistrovaný)

   Čtečka otisků na odemykání iPhone 5s je nejlepší HW featura, která byla kdy představena. Ti co ji nemají se nedokážou ani přiblížit pochopení jejího významu při každodenním používání zvlášť v případech, kdy jste nuceni používat plnohodnotné heslo například kvůli pracovnímu mailu a kalendáři. Epic feature!

  • Za nejlepší bych ji neoznačil ani omylem. Moderní telefony mají mnohem zásadnější a lepší funkce. Čtečka otisků prstů je ale fajn. Už nekupuji notebooky bez ní a u mobilu bych ji také s chutí využil. Ale opravdu bych to neoznačoval jako „nejlepší HW featura, která byla kdy představena“.

  • Jiří (neregistrovaný)

   Pochopitelně, protože vůbec netušíš jak zásadně zkvalitňuje život s telefonem, který musí být kvůli citlivým datům uzamčen dlouhým heslem. Člověk, který používá otevřený telefon, toto nemůže nikdy ocenit. Můžes mi prosím vyjmenovat 2-3 zásadnější věci?

 2. očakavám polročne až ročne oneskorenie ako je to u Nvidie bežné.

 3. zkill (neregistrovaný)

  Déjà vu? Neslyšeli jsme něco podobného už s Tegrou 1,2,3,4? NVidia má velice dobře zvládnutý marketing, teď ještě zapracovat na produktech a bude to OK.

  • A co je na produktech NVidie špatné?

  • Pacikx: Tak u Tegry 2 mě napadá nenažranost na baterii (do všech jader to pralo na max), Tegra 3 otřesný DAC a nucené podtaktovávání z důvodu neuchladitelnosti…

 4. Petr (neregistrovaný)

  Pacikx: máš snad pocit, že by třeba Tegra 4 zaznamenala nějaký větší prodejní úspěch? Byla zastaralá už v době uvedení na trh a proto ji zákazníci nechtěli.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).