NTT DoCoMo skloubilo 5G a virtuální realitu pro ovládání robotů v reálném čase

Zatímco tuzemští operátoři se nepřestávají naparovat dostupností LTE, ve světě se začíná drát ke slovu 5G, které posune technologické limity do doposud neprobádaných oblastí. Na špici v telekomunikační oblasti se dlouhá léta drží japonský operátor NTT DoCoMo, který na letošním Mobile World Congressu prezentoval koncept spojující výhody virtuální reality a vysokorychlostního přenosu dat prostřednictvím 5G. Japonští inženýři se rozhodli v Barceloně pochlubit nejnovějším projektem, na jehož konci má stát spolehlivá platforma na vzdálené ovládání robotických systémů.

Expozice zahrnovala modul s robotickou paží, jejíž pohyby neustále snímá pětice stereoskopických kamer. Na základě získaných údajů ze senzorů a kamer systém vytváří trojrozměrný obraz, který dál posílá do vzdáleného pracoviště. Uživatel po nasazení helmy získá naprosto přesný přehled o dění kolem nástroje, což umožní naprosto přesnou montáž nebo manipulaci s nebezpečným materiálem.

Během krátkého rozhovoru nám tvůrci projektu prozradili, že platforma zatím nemá konkrétní využití, nicméně v dohledné době má dojít k jednání s prvními partnery, kteří projevili o technologii zájem. Do té doby však musí ještě vyřešit drobné problémy. Během pohybu ve virtuální realitě bylo patrné, že rozhraní ještě není dokončené a potřebuje doladit. V každém případě jde o krásnou ukázku toho, jak může 5G sloužit v odvětvích, kde to bylo až doposud nemyslitelné.

xiaomi-beryko-mwc

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *