Nový Start, vylepšené Continuum: takto bude vypadat restart mobilních Windows 10

Microsoft v minulém týdnu do světa omylem vypustil neveřejné testovací sestavení Windows 10 Mobile s číslem 16212, přičemž u uživatelů, kteří si jej stihli ještě před odstraněním stáhnout, došlo k zablokování telefonu. Server WindowsCentral nicméně toto neveřejné sestavení dokázal zprovoznit na telefonu HP Elite x3 a podělil se o novinky, kterých překvapivě není málo.

Zřejmě jen pro vyvolené

Číslo sestavení prozrazuje, že se jedná o větev Redstone 3, a nikoliv o v Insider programu vypouštěnou větev feature2; je tedy možné, že tuto verzi mobilních Windows současné telefony vůbec nedostanou (možná s výjimkou právě Elite x3).

V této neveřejné verzi mobilních desítek se poprvé objevuje CShell (respektive Composable Shell), což je soubor prvků, které mají v blízké budoucnosti učinit prostředí Windows 10 zcela univerzálním, aby pracovalo na všech velikostech úhlopříček včetně smartphonů, HoloLens, Xboxu apod. Stejně jako se dnes umí přizpůsobit (dobře navržené) univerzální aplikace, se má přizpůsobovat i celý systém. Jakmile se tento krok povede, už nebude nic bránit tomu, mít jednu verzi Windows na všech zařízeních. Tolik k teorii, nyní se pojďme podívat na to, jak budou mobilní Windows 10 s CShell vypadat.

Domovská obrazovka naležato

Základem samozřejmě bude dlaždicová nabídka Start, tak však bude zcela identická, jako na počítačích a tabletech s Windows 10. Dlouhý stisk na dlaždici bude simulovat kliknutím pravým tlačítkem myši a zobrazí nabídku pro její odepnutí / změnu velikosti / vypnutí živé dlaždice a odinstalování aplikace.

Seznam všech aplikací je oproti tabletům stále situován napravo od domovské obrazovky, i zde však může dojít ke změnám. Novinkou jsou i velké čtvercové dlaždice a možnost otočit domovskou obrazovku naležato, byť zatím bez jakýchkoliv výhod – stále se zobrazuje stejný počet sloupců dlaždic jako v režimu na stojato.

Převrácené centrum akcí

S počítači a tablety bude stejné i Centrum akcí, u nějž se otočí pozice prvků – rychlé přepínače funkcí se přestěhují ke spodní straně displeje, notifikace se budou nacházet nad nimi. Přepínače jsou plně konfigurovatelné s možností zobrazení pouze nejdůležitějších 4 s možností rozbalení všech zbývajících. Samozřejmostí jsou interaktivní notifikace s možností reagovat přímo z Centra Akcí. Centrum akcí se v tomto sestavení stále vyvolává tahem shora, a nikoliv z pravé strany jako na tabletech.

Continuum konečně v oknech

Microsoft také konečně zapracoval na svém počítačovém režimu Continuum, ve kterém jej nejen dohnal, ale dokonce předehnal Samsung se svým režimem DeX. Přeci jen v práci si málokdo vystačí s jednou fullscreenovou aplikací, a vyžaduje možnost spustit si více aplikací bok po boku. Tuto schopnost mají mobilní Windows v podzimním Creators Updatu dostat, čímž se Continuum výrazně sblíží s klasickým Windows desktopem. Okna aplikací bude možné zvětšovat / zmenšovat / minimalizovat / přesunovat jako v klasických Windows 10. Nechybí ani podpora přichytávání oken ke stranám displeje.

Univerzální aplikace se i na telefonech začnou přemalovávat do nového designového jazyka Windows, nazvaného Fluent Design. V režimu Continuum se tak setkáme s průhlednými menu a dalšími prvky, které Fluent Design představují.Nepřehlédněte

Microsoft Fluent Design: takto budou vypadat Windows 10 na podzim (galerie) 

Konec aplikací napsaných v Silverlightu

Bohužel Microsoft nejen přidává, ale i bere. V novějších sestaveních nebudou podporovány aplikace napsané v Silverlightu, což je například WhatsApp nebo Slack. Mobilní Windows budou nadále pracovat pouze s univerzálními aplikacemi, v budoucnu možná i emulovanými win32 aplikacemi.

Kdy se nových mobilních Windows dočkáme?

To je bohužel zatím otázka, na kterou není jednoduché odpovědět. Vývoj je zatím rozdělen do dvou separátních větví, a zatím není jisté, zda výše popsané novinky budou k dispozici i pro stávající zařízení se zastarávajícím hardwarem, anebo budou k dispozici pouze pro chystaná nová zařízení. Odhadujeme, že současné telefony se dočkají pouze nějaké menší udržovací aktualizace, a zbrusu nová adaptivní Windows 10 Mobile dostane až příští generace zařízení, která přijde až někdy počátkem příštího roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku