- Apple v novém Macu mini umožňuje výměnu úložiště
- Paměť není připájená na základní desce, ale osazená v samostatném slotu
- Pokud ale sníte o levném upgradu, musíme vás zklamat
Apple minulý týden představil novou generaci počítače Mac mini, která přináší nový design, menší rozměry a díky čipům M4 a M4 Pro i vyšší výkon a modernější konektivitu. Apple navíc u tohoto počítače nasadil velmi agresivní cenu, která startuje na velmi zajímavých 17 490 korunách. Základní konfigurace disponuje výkonným procesorem i dostačujícími 16 GB sdílené paměti, omezující je pouze 256GB úložiště. Za vyšší kapacity si Apple účtuje doslova nekřesťanské peníze, a tak se nabízí otázka, zda není možné úložiště nějakým způsobem upgradovat.
Mac mini má vyměnitelné úložiště, ale…
Nový Mac mini se začal prodávat minulý týden a kromě prvních dojmů a recenzí se objevily i první rozborky. Apple si s rozmístěním komponent do menšího těla skutečně vyhrál, navíc učinil nečekaný krok – namísto úložiště napájeného přímo na základní desku zvolil modulární řešení. Paměťové čipy jsou napájené na separátní „kartě“ vsunuté do slotu připomínajícího patici M.2, bohužel se ale jedná o proprietární řešení, které veškeré sny o levném upgradu SSD ničí.

Upgrade sice možný je, ale i profesionálně vybavený kutil bude mít s touto operací značné potíže. Apple na své modulární desky s pamětí totiž neosazuje řadič – ten je součástí samotného čipsetu, stejně tak i bezpečnostní čip, který nedovolí snadnou záměnu úložiště za jiné. I přes tyto překážky lze upgrade svépomocí provést, ovšem není to jednoduchá záležitost – je totiž zapotřebí provést záměnu NAND čipu přímo na obvodu s pamětí.
I když se zdánlivě jedná o „bezpečnější“ proces, než je přepájení čipu přímo základní desce, stále se nedá hovořit o procházce po růžovém paloučku. Jak ukazuje video od youtubera s přezdívkou dosdude1, může se během záměny paměťových čipů leccos pokazit.
Nejprve je nutné z tištěného spoje odstranit původní paměť (včetně její boční ochrany) a vyčistit jednotlivé piny, do nichž byla osazena. Poté je zapotřebí na novém paměťovém čipu provést tzv. reballing, tedy nanesení nových cínových kuliček, skrze které se čip připevňuje zpět k základní desce. Tento proces vyžaduje velkou citlivost a přesnost, zejména při umisťování paměťového čipu na jeho místo – skrze neprůhledný čip totiž není vidět, zda se kuličky nacházejí přímo nad patřičnými piny. Desku a čip je přitom nutné průběžně zahřívat a ochlazovat, aby se čip „chytil“.
Vdechnout novému úložišti život lze přímým propojením Macu mini s jiným jablečným počítačem, ovšem v této fázi pokus dosdude1 selhal, pravděpodobně kvůli vadě jednoho ze dvou vyměněných čipů. Opětovný pokus s jinými čipy s menší pamětí (2 × 500 GB) dopadl naštěstí dobře, a tak před sebou máme důkaz, že upgrade úložiště v Macu mini je teoreticky možný. Běžný smrtelník by ale měl uvažovat nad jiným řešením – buď zvolit adekvátně velké úložiště již při nákupu, nebo si vypomoci externím diskem. Díky moderním Thunderbolt 4/5 portům by přenos dat neměl být o moc pomalejší než v případě interního úložiště.