Domů » Bleskovky » Novinky v Androidu 8.1 nabídnou úsporu pro paměť i pro baterii

Novinky v Androidu 8.1 nabídnou úsporu pro paměť i pro baterii

Požírání energie nenasytnými aplikacemi byl vždy jeden z velkých problémů operačního systému Android. Konkrétně pak funkce, která udržuje zařízení vzhůru, aby mohla získávat neustále informace. S několika takovýmito aplikacemi výdrž baterie rapidně klesá. Nová funkce v Androidu 8.1 naznačuje, že s tímto problémem chce zatočit samotný Google.

I když si je Google tohoto problému vědom, neudělá nic za vás. Nová funkce pouze zvýrazní „žravé“ aplikace v nastavení baterie a dá vám na výběr, jak problém řešit. Je pak už na vás, zda aplikaci necháte běžet, ukončíte ji nebo rovnou odinstalujete. Bohužel není jisté, zda se funkce objeví také ve finální verzi Androidu 8.1.

Druhým problémem, se kterým se Google chce vypořádat, je velikost aplikací. U smartphonů s kapacitou paměti 64 GB a více to není takový problém, ale pokud má telefon kapacitu například 8 GB, tak už uživatel musí hodně přemýšlet, které aplikace si nainstaluje.

Společně se správcem úložiště, který Google nedávno vypustil, se chystá také systémové řešení. To vás upozorní na neaktivní aplikace, kterým odstraní prioritu při tvoření cache. Jako „neaktivní“ budou označeny jen ty aplikace, které nejsou delší dobu aktivně používány a ani ji nepoužívá nějaká jiná aplikace. Google se těmito připravovanými změnami chystá zaměřit na zefektivnění běžného provozu Androidu, což rozhodně není na škodu.

Android 8.1 Oreo: všechny novinky pod jednou střechou

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

18 komentářů

 1. A už konečně nějak vyřeší ty aktualizace OS? Z Googlu se pomalu líhne další Microsoft. Sliby chyby…

  • Co je špatně s aktualizacemi ?

  • Asi to, že 90% android telefonů běží na neaktuálním os, čímž samozřejmě roste riziko napadení telefonu malwarem.

  • A co s tím mí společného Google ? Telefony od Google běží na aktuálním OS.
   Chybu tedy hledejte jinde….

  • Jo, tohle očividně nefunguje. Google vytvořil systém, takže je na něm, aby převzal iniciativu a udržoval systém aktuální a bezpečný. To ale očividně drojdometi neřeší. Mimochodem, téma je o tom, že od Orea by měl Google oddělit OS od nadstavby výrobce a aktualizovat modely bez ohledu na to, kdo ho vyrobil.

  • Teoreticky by to mělo být lepší s právě s Androidem 8. Google v této verzi definoval rozhraní pro ovladače hardwaru. To znamená, že teoreticky je teď možné aktualizovat Android na novou verzi a použít při tom předchozí ovladače. Tím by se aktualizace mohly zrychlit, protože výrobce telefonu už nebude závislý na dodavatelích jednotlivých komponent, kteří teď musí vždy dodat ovladače pro každou novou verzi Androidu.

 2. Chyba je u vyrobcu ci operatoru. Nekde je ta podpora hodne spatna. I kdyz nekteri se uz na to zameruji. No ono asi delat úpravu os na treba 6 různých telefonu vydanych v jeden rok asi taky neni jednoduche. Proto nekteri vyrobci prechazi android one.

 3. Určitě 90%..? Ty si dej pozor aby tě ten malwer nenapadlo sám osobně ????

 4. Tak Google dává Android zadarmo, ale může si přece stanovit podmínku, že každý výrobce musí aktualizovat alespoň dva roky a do měsíce po vydání aktualizace.

 5. Nedávno tu byl článek související s aktualizacemi pro Sony, jak je to složité, doporučuji přečíst.

 6. Google tu řve androidy a já mám zatím 4.2 jelybean :D

 7. Hoši, protože si kupujete nějaké levné telefony. Kup si vlajkovou loď od jakéhokoliv výrobce a vůbec takovéhle blbosti neřešte. Dostaneš telefon s aktuální verzí systému a minimálně dva až tři roky podporu na nové aktualizace jistou. Pak si koupíš nový telefon a máš to zase, takže vůbec nechápu co řešíte, vždyť to naprosto funguje!

  • Hochu, já teda nevím, ale zrovna u vlajkových lodích ta podpora bývá dost diskutovaná. Přece jen, člověk si pořídí telefon za 20.000,-+ a za rok mu z podpory zamávají šátečkem. Ačkoliv mě smartphony baví a dříve jsem za ně dokázal utratit hodně, je to pořád jen spotřební elektronika. Navíc stačí i jeden špatný pád a jaká byla, vlajková loď za desítky tisíc. Mám teď telefon, který se aktuálně prodává za nějaké 4000,- a má vše co je třeba pro běžného uživatele, jak poslední funkce, tak bezpečnostní záplatu. Jak říkáš, za rok, dva si koupím nový a za ušetřený peníz se mrknu třeba do Karibiku, takže vůbec nechápu, co řešit.

 8. Tohle resi opravdu jenom prostacci. Pokud mi opravdu nade vse zalezi na aktualizacich, koupim telefon od vyrobce, u ktereho mam jistotu, ze je dostanu. Sony.

 9. Správce úložiště Google Files Go, jsem si včera z gplay nainstaloval a je skvělý.
  Není to ještě finální verze ale funguje výborně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).