Nové Samsungy umí dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje – SMARTmania.cz

Nové Samsungy umí dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje

Note 20 Ultra Spen 2

Aktuálně nejvybavenější smartphony od Samsungu, modely Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Z Fold 2, se pyšní OLED zobrazovači s variabilní obnovovací frekvencí, která může dosahovat až 120 Hz. Korejská firma se tomuto tématu na tiskové konferenci příliš nevěnovala, pojďme se tedy podívat, jak je technicky tato variabilita řešena.

Obnovovací frekvence skáče podle potřeby od 1 až po 120 Hz

Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Z Fold 2 mění dynamicky frekvenci podle toho, co se zrovna děje na obrazovce. Při víceméně statickém obraze (např. čtení článků) je frekvence nastavena na 1 – 11 Hz, při sledování videa na 24 – 120 Hz a při hraní her na 30 – 120 Hz.

Při scrollování v systémovém prostředí či na webu tak patrně největší výhody 120Hz displeje nepocítíte, pokud si tedy v nastavení nezvolíte tuto obnovovací frekvenci jako výchozí. Pokud tak učiníte, počítejte s kratší výdrží, neboť variabilní obnovovací frekvence slouží právě k prodloužení intervalu mezi nabíjeními.

Proč Galaxy S20 neumí 120 Hz při plném rozlišení?

Obnovovací frekvenci 120 Hz umí i smartphony jarní vlajkové řady Galaxy S20, avšak nezvládají dynamické přepínání, a navíc je její použití podmíněno snížením rozlišení na Full HD. Spekulovalo se, že tento kompromis činí čipset Exynos 990, který tuto kombinaci „neutáhne“, Galaxy Note 20 Ultra však tuto domněnku nepotvrzuje.

Pravděpodobnější je, že slabým článkem řetězce je buď komunikace mezi ovladačem displeje a řadičem na čipsetu, popř. displej samotný. Ve zdrojových kódech ke Galaxy S20 se totiž historicky kombinace rozlišení Quad HD a 120 Hz neobjevila (a to ani pro vývojáře), takže je vysoce pravděpodobné, že se tuto schopnost Galaxy S20 nikdy nenaučí.

Galaxy Tab S7+ rovněž zvládne 120 Hz

Zajímavé je, že zobrazovač s obnovovací frekvencí 120 Hz za plného rozlišení použil Samsung i u svého vlajkového tabletu Galaxy Tab S7+, avšak dynamické přepínání v jeho schopnostech není.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku