Sledujte nás na YouTube

Nové prostředí pro Android zobrazí více oken aplikací najednou

Operační systém Android, iOS a v podstatě všechny mobilní platformy jsou schopné zobrazovat pouze jednu aplikaci. Důvodem je nedostatek místa na displeji, kde jednoduše není prostor pro zobrazení více aplikací najednou. Nicméně s příchodem tabletů disponujících panely s vysokým rozlišením se situace mění a proto by tuto funkci, kterou známe především z desktopových systémů, jistě uvítal nejeden uživatel. Bohužel ani jedna mobilní platforma současnosti tuto možnost nenabízí.

-

To se zřejmě stalo výzvou pro firmu Wind River, která je zároveň dceřinou společností Intelu. Ta pracuje na novém uživatelském prostředí pro operační systém Android, které umožní zobrazení více spuštění aplikací současně. Způsob zobrazení se velmi podobá tomu, který důvěrně známe například z operačního systému Windows či Linux. Každé okno spuštěné aplikace bude obsahovat tlačítka pro její minimalizaci a maximalizaci, přesně tak jak to funguje u desktopových operačních systémů. Wind River toto uživatelské prostředí vyvíjí v naději, že ho následně prodá výrobcům mobilních zařízení, kteří ho začlení do své vlastní upravené verze Androidu.  

Zdroj: AndroidCommunity

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. uni (neregistrovaný)

  Ano, více oken (nebo ještě lépe více monitorů) je úžasná věc….v práci, kde na jedné straně zpracovávám data na druhé z nich dělám nějaký výstup. Ale k čemu toto na telefonu/tabletu, kde max. pracuji s jednou informací, kterou naopak chci zobrazit co nejergonomičtěji??? Škoda takové energie vyplácané na toto… Kdyby radši zapracovali na kloudné správě běžících procesů a jejich přepínání na úrovni OS…

 2. Prasatko (neregistrovaný)

  mně by se to občas hodilo, ale ne takto přes okna, ale nějaký layout manager. jakože se plocha rozdělí na poloviny nebo na třetiny, jako některé managery v linuxu. Hodit si třeba na třetinu IRC a 2/3 web, nebo tak něco :)

  • steelspace (neregistrovaný)

   Takhle to přesně děla rozhaní Metro na Windows 8. I podle mě je to nejlepší řešení – tedy alespoň na tablety.

  • uni (neregistrovaný)

   Já jsem byl nejspokojenější se zobrazení aplikací v liště systému, nádherně se přepínali (po dohrání aplikace, na WM). Android ICS s vynucenou lištou k tomu má blízko, kdyby pitomej Google věděl, co s tou lištou….:-/

 3. -pekr- (neregistrovaný)

  Opravdu UI experti. Princip tzv. pop-up okna je podle mě nejhorší zvěrstvo, které uživatelské rozhraní historicky potkalo. I na běžném PC preferuju 2 monitory, zobrazení aplikace v celoobrazovkovém režimu, a přepínání těchto obrazovek. Když se člověk zamyslí nad publikovaným screenshotem, tak to co ten screenshot ukazuje, je fakt děsně užitečné, vidět třeba kousek facebooku :-)

  • weth (neregistrovaný)

   souhlas, spis nez sudlat prstem pri nastavovani oken (velikost, pozice) by bylo lepsi mit nejaky “inteligentni” display manager, ve kterem si uzivatel zvoli, kolik aplikaci najednou chce videt a system automaticky upravi aplikace aplikace tak, aby uzivatel mel maximalni uzitnou plochu aplikace.

  • weth (neregistrovaný)

   weth: …upravi velikost aplikace tak,…

  • radino (neregistrovaný)

   ne

 4. mino (neregistrovaný)

  Na väčších tabletoch a Google TV sa to hodí. Ak by šlo meniť veľkosť okná tak by som to využil u tabletu na IM.

 5. Ondřej (neregistrovaný)

  Já bych to ocenil, jen lituji, že nejsou tablety z Linuxama. To by podle mě bylo ideální. Byl by to okení systém a pracovalo by se na něm stejně jak na NTB

  • uni (neregistrovaný)

   Nechápu, u Androida je SW výbava hodně podobný Linuxovému (pro spotřebitele), tak jako můžeš mít klávesnici a myš, tedy prakticky NB, jen s 2-3x větší výdrží (Asus Transformer 1/2).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *