Domů » Bleskovky » Nové obrázky z BlackBerry 10 odhalují češtinu, hlasové ovládání a další nástroje

Nové obrázky z BlackBerry 10 odhalují češtinu, hlasové ovládání a další nástroje

Chytrým telefonům, které jako první poběží na novém operačním systému BlackBerry 10, jsme se věnovali už v předchozím článku, dnes se zaměříme na jejich softwarovou výbavu. RIM sice slibuje, že do oficiálního představení bude na BlackBerry World k dispozici přes 100 tisíc aplikací od vývojářů z celého světa, my se ale spíše podíváme na základní balík aplikací, které dostanete ve výbavě přímo od výrobce.

  
Z prvního obrázku je zřejmé, že BlackBerry 10 bude od začátku obsahovat českou lokalizaci 

RIM se snaží nechat si pár es v rukávu na keynote, tudíž do 30. ledna musíme spoléhat převážně na uniklé screenshoty. Z těch můžeme vypozorovat například kancelářskou sadu Docs To Go (jedná se o prémiovou verzi, kterou si RIM licencoval a nabízí ji zdarma od OS 7). Ikonka s filmovou klapkou a názvem Story Maker skrývá aplikaci na střih a úpravu videa původně od společnosti JayCut, kterou Research In Motion koupil v červenci loňského roku. Newsstand bude zřejmě nativní elektronický stánek s tiskovinami, aplikaci Print To Go znají majitelé ostružinového tabletu PlayBook, po instalaci malého pluginu na váš počítač budete moci přitisku vybrat místo klasické tiskárny váš chytrý telefon a dokument určený k tisku se převede na PDF a uloží bezdrátově na telefonu.


RIM si dal práci i s nativním prohlížečem, v sérii testů poráží rychlostí Windows Phone 8, Android i iOS

Jedním z hlavních problémů na současných ostružinách je absence kvalitního navigačního softwaru, můžete sice využít nativní BlackBerry Mapy pro zjištění polohy, vyhledávání adres či míst a zobrazení trasy z bodu A do bodu B, chybí ale vizuální i hlasová navigace jako taková. Pokud se však podíváte na ikonku BlackBerry Maps na uniklém screenshotu, všimnete si typické šipky s modře vyznačenou čárou, což běžně symbolizuje právě navigaci. Prozatím se jedná o hodně odvážné spekulace, bylo by ale celkem logickým krokem, kdyby si RIM stejně jako Google a Apple vytvořil pro svou platformu vlastní navigační software, jen doufejme, že nebude trpět stejnými počátečními neduhy jako mapy na iOS. Poslední funkce, které se dnes budem věnovat, je Voice Control. Internetem koluje dostatek obrázků i videí potvrzující fakt, že RIM připravuje vlastní obdobu Siri pro BlackBerry. Na uniklých videích zatím působí hlasová asistentka poněkud rozpačitě a nepřirozeně, doufejme tedy, že tuto část ještě RIM dostatečně vyladí.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Zkoušeli jste s nimi testovat tu stránku [odkaz]? Mě se na nexu načetla během několika vteřin a jim to trvá snad půl minuty, tak nevím co si z toho mám odníst

  • My bohužel zatím nemáme k dispozici Dev Alphu, tudíž nemůžeme provést vlastní test, ale záleží dot na připojení a myslím, že ve videu bylo řečeno, že na oba telefony sou data sdílená z dalšího 3G telefonu, takže to mohlo negativně ovlivnit rychlost načítání na obou zařízeních.

  • Rezza (neregistrovaný)

   No to ze mi ted celkem blbne net, tak se to nacetlo stejne rychle jak na desktopu. Takze bych rekl, ze bez problemu. 485 bodiku me to opravdu ted hodilo.

  • Jak píše autor, ve videu bylo řečeno, že datové spojení bude přes 3G telefon, což bude docela negativně ovlivňovat rychlost.

  • W8 (neregistrovaný)

   :D

   ako to robí ta nokia cez ten tretí telefon

 2. To bylo furt posměchu, jak iOS objevuje funkce po Androidu, pak se smějeme u WP a teď tu máme nové kolečko…:-)

  • Rezza (neregistrovaný)

   A to je ktere kolecko? Priznam se, ze na zivo je BB10 lepsi nez jsem si myslel. Je to takovy prijemny mix Harmattanu a WebOSu, bohuzel co je nejhorsi je prave ten pocet aplikaci – ktere maji hodne daleko k nativnim BB10 Cascades a jejich UX guidelines :( Takze se ted snazim na portovani chytit nejaky feel z tech 8 aplikaci, co jsou v origos Dev Alpha.

  • Uni: je tu jeden dost podstatný rozdíl: zatímco iOS i po pěti letech ostrého provozu stále objevuje funkce Androidu (navíc 1.generace tragická a té poslední dochází dech obecně), u BlackBerry 10 jde o platformu, která ještě ani nebyla oficiálně představena, takže ač pro tebe s podivem, pro nás ostatní je vcelku normální, že se tu budeme bavit i o základních funkcích. Přemýšlej, než zase něco vypotíš :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).