Nové iPady Pro a MacBooky Pro v benchmarku: v grafickém výkonu vyhrávají tablety

Přijde vám cena iPadu Pro pohybující se mezi 20 a 38 tisící korun značně nadsazená? Za obyčejný konzumní tablet určitě tolik peněz utratit nechcete, iPad Pro se však staví do pozice zařízení pro profesionály, které v mnoha ohledech nahradí plnohodnotný počítač. I když jej pohání omezenější operační systém pro mobilní zařízení, z hlediska výkonu se počítačům vyrovnat dokáže. A to dokonce i těm nejvýkonnějším v jablečném portfoliu.

Redaktoři webu BareFeats proti sobě postavili všechny dosud představené iPady Pro proti novým 13″ MacBookům Pro z let 2016 a 2017, pro testování posloužily benchmarky GeekBench 4 a GFXBench.  Zajímavě vyzní zejména srovnání letošních iPadů a nejnovějšího MacBooku Pro – tablety pohání čipset Apple A10X a 4 GB RAM, počítač MacBook Pro procesor Intel Core i7 s integrovanou grafikou Iris Plus Graphics 650 GPU a 16 GB RAM. A vítězem se stává….

V procesorovém výkonu dominují procesory od Intelu, byť pouze o nějakých 10 až 15 procent. U grafického výkonu je tomu ale zcela opačně – integrovaná grafika od Intelu je ve všech testech slabší než 12jádrový grafický čip obsažený v Apple A10X.

Vezmeme-li v potaz, že cena MacBooku Pro s procesorem Intel Core i7 začíná na téměř 50 tisících korun, nemusí se cena za iPad Pro vzhledem k jeho výkonu zdát nijak vysoká. Rozhodující tak bude spíš preference uživatele, zda potřebuje počítač s macOS, nebo si vystačí s „mobilním“ systémem. Výkon dostane od obou zařízení srovnatelný.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku