Nová generace mobilních procesorů od Intelu: Monahans

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

MonahansPřední výrobce mobilních procesorů, společnost Marvell tento měsíc dokončila vývoj nových procesorů určených pro mobilní zařízení (PocketPC, Smartphone telefony…). Ty nesou označení Monahans a v současné době jejich rodina čítá rovné tři zástupce. Tento nový typ nabízí oproti starším Xscale procesorům mnohem větší výkon, avšak při mnohem menším odběru energie (v porovnání s Xscale procesory). Výrobce zmínil i vylepšenou podporu pro změnu frekvence jádra, na reálné výsledky si přesto budeme muset počkat do prvního čtvrtletí příštího roku, kdy budou tyto procesory uvedeny na trh, v tuto dobu by se už také měla začít objevovat nová zařízení využívající procesorů Monahans.

Představeny byly tři nové typy procesorů, které nesou označení
PXA320 (Monahans-P) – pracuje na frekvenci 1.2Ghz, je možné jej podtaktovat na 806Mhz
PXA310 (Monahans-LV) – multimediální procesor, který je schopný přehrávat video komprimované kodekem H.264 ve VGA rozlišení (640x480px) plynule při 30FPS, jeho frekvence je 624Mhz
PXA300 (Monahans-L) – budgetový procesor, se kterým se budeme pravděpodobně setkávat nejčastěji, jelikož nabízí vynikající poměr cena/výkon, pracovní frekvence je 624Mhz

1

Tip: Víte, že divizi mobilních procesorů Xscale odkoupila od Intelu v červnu právě společnost Marvell, která nyní ve vývoji procesorů pokračuje ?

Zdroj: PocketPCthoughts

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku