Domů » Články » Nová generace mobilních procesorů od Intelu: Monahans

Nová generace mobilních procesorů od Intelu: Monahans

MonahansPřední výrobce mobilních procesorů, společnost Marvell tento měsíc dokončila vývoj nových procesorů určených pro mobilní zařízení (PocketPC, Smartphone telefony…). Ty nesou označení Monahans a v současné době jejich rodina čítá rovné tři zástupce. Tento nový typ nabízí oproti starším Xscale procesorům mnohem větší výkon, avšak při mnohem menším odběru energie (v porovnání s Xscale procesory). Výrobce zmínil i vylepšenou podporu pro změnu frekvence jádra, na reálné výsledky si přesto budeme muset počkat do prvního čtvrtletí příštího roku, kdy budou tyto procesory uvedeny na trh, v tuto dobu by se už také měla začít objevovat nová zařízení využívající procesorů Monahans.

Představeny byly tři nové typy procesorů, které nesou označení
PXA320 (Monahans-P) – pracuje na frekvenci 1.2Ghz, je možné jej podtaktovat na 806Mhz
PXA310 (Monahans-LV) – multimediální procesor, který je schopný přehrávat video komprimované kodekem H.264 ve VGA rozlišení (640x480px) plynule při 30FPS, jeho frekvence je 624Mhz
PXA300 (Monahans-L) – budgetový procesor, se kterým se budeme pravděpodobně setkávat nejčastěji, jelikož nabízí vynikající poměr cena/výkon, pracovní frekvence je 624Mhz

1

Tip: Víte, že divizi mobilních procesorů Xscale odkoupila od Intelu v červnu právě společnost Marvell, která nyní ve vývoji procesorů pokračuje ?

Zdroj: PocketPCthoughts

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. Jo, vime – prave proto me zarazi, ze to neuvedli pod logem Intel XSCale…
    Jinak 1.2GHz frekvence zni teda daleko lip, nez 200MHz Varia..
    Celkem se uz tesim na srovnani tohoto 624MHz procesoru s nejakym 400MHz Samsungem (nebo v te dobe uz by mohl byt nejaky 550MHz Samsung)

  2. Příjemné novinky Snad ještě hodím odkaz z diskuze na pocketpcthoughts: [odkaz] kde je ještě pár technických detailů…už se těšim jak se (doufam) ukáží v praxi. Rychlejší s menší spotřebou zní tak optimisticky…škoda, že ten nej čip jde minimálně na těch „osmstovek“ ale když už tu budou konečně tyhle procesory, mohly by se konečně více rozšířit vga displeje…ale za rok, rok a půl…to ještě uteče do té doby vody

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).