- Umělá inteligence zvýší na koncových zařízeních požadavky na hardware
- Microsoft údajně bude vyžadovat výkonné procesory a alespoň 16 GB RAM
- Oficiálně zatím není nic potvrzeno
Pravděpodobně největším současným hybatelem technologického světa je generativní umělá inteligence. Zatímco v minulém roce jsme se s ní setkávali výhradně v online prostředí, v letošním roce se AI přesune přímo na koncová zařízení – nativní podpora velkých jazykových modelů se stane přímou součástí počítačů i vlajkových mobilních telefonů.
Výkonná neurální jednotka a alespoň 16 GB RAM
Na umělou inteligenci v koncových zařízeních se připravuje snad každá firma, které se tato oblast jen trochu týká. Neurální jednotky se stávají nedílnou součástí mobilních procesorů, operační systémy přicházejí s novými funkcemi poháněnými umělou inteligencí a na počítačových klávesnicích pro systém Windows se již brzy začne objevovat tlačítko pro otevření funkce Copilot.
Umělá inteligence je mocný, ovšem velmi náročný nástroj – provoz ChatGPT například stojí více, než firma OpenAI utrží na předplatném, proto by bez investic třetích stran (zejména Microsoftu) nepřežila. Umělá inteligence bude pochopitelně náročná i na zmíněných koncových zařízeních – podle agentury TrendForce prý bude nová generace „AI počítačů“ vyžadovat výrazně silnější hardware, než je aktuální minimum pro Windows 11.
Microsoft prý podle TrendForce nastavil minimální požadavky pro „AI počítače“ takto:
- Minimální výkon 40 TOPS
- Alespoň 16 GB RAM
Kde agentura TrendForce tyto požadavky získala, nevíme, Microsoft je zatím oficiálně nepotvrdil. Každopádně první požadavek je dosti přísný a v podstatě vyřazuje ze hry téměř všechny současné procesory – jediný, který je schopný takového výkonu dosáhnout, je Qualcomm Snapdragon X Elite, jehož neurální jednotka se pyšní výkonem 45 TOPS. Procesory Intel Meteor Lake představené v prosinci loňského roku disponují kombinovaným výkonem CPU+GPU+NPU „pouze“ 34 TOPS, údajný požadavek Microsoftu by tedy nesplnily. Lépe by na tom měly být připravované procesory Lunar Lake a také AMD Ryzen 8000 (Strix Point).
Umělou inteligenci by měla naplno využívat příští hlavní verze systému Windows, jejíž jméno zatím není známé – logicky bychom se měli dočkat Windows 12, ovšem není vyloučeno, že Microsoft zvolí originálnější označení. Dá se předpokládat, že počítače, které nebudou splňovat minimální požadavky pro běh AI, nedostanou možnost využívat výhody umělé inteligence nativně, avšak budou moci alespoň přistupovat k online podobě funkce Copilot.