Nokia ve druhém čtvrtletí prodělala 21 miliard korun

Nokia vydala finanční zprávu obsahující čísla za druhý kvartál. Podle očekávání není její obsah nikterak příznivý.

Finská společnost Nokia včera vydala finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku, které odhalily provozní ztrátu ve výši 826 milionů eur (cca 21 miliard Kč). Tato částka sice znamená výrazné zlepšení oproti prvnímu kvartálu, kdy ztráta činila 1 340 milionů eur, stále se ale jedná o situaci, která nemůže těšit investory. Ti byli proto již s předstihem varováni představiteli společnosti. Meziroční srovnání už ale není zdaleka takto optimistické, v loňském druhém čtvrtletí totiž Nokia vykazovala ztrátu „jen“ 487 milionů eur.

Navzdory tomuto faktu si ale firma celkově finančně polepšila. Provozní ztrátu totiž dokázaly vykompenzovat bohaté licenční a smluvní poplatky, mimo jiné i od Microsoftu, a Nokia tak vykázala čistou hotovost ve výši 4,2 miliardy eur.

Z hlediska prodeje telefonů se ale žádná sláva nekoná. Mírné zlepšení finančních výsledků oproti minulému čtvrtletí totiž rozhodně nemá na svědomí mobilní divize. Dvojnásobný nárůst prodeje Lumií (4 miliony kusů) totiž zdaleka nedokáže vynahradit pokles v ostatních oblastech. Počet všech prodaných smartphonů (Symbian, MeeGo a Windows Phone) totiž za tři měsíce klesl z 11,9 milionů na 10,2 milionů kusů. Připočteme-li i „hloupé“ telefony, dostaneme se na cifru 83,7 milionů prodaných kusů, což je sice více než 82,7 mil. v prvním čtvrtletí, ale stále o 4,8 milionů méně než za stejné období v loňském roce.

-

Co se příštího čtvrtletí týče, nejsou ani tentokrát prognózy analytiků společnosti příliš optimistické. Divize Devices & Services, která má na starost právě mobilní telefony, očekává podobné výsledky jako ve druhém kvartále. Důvodem má být kromě aktuální makroekonomické situace i nadále nepříznivé konkurenční prostředí a především čekání na Windows Phone 8, které může výrazně ohrozit prodej současných Lumií.

Nezbývá než doufat, že se společnosti Nokia podaří toto období ve zdraví přečkat a že s novou verzí okenatého systému i ona chytí nový vítr do plachet.

Zdroj: Nokia

Autor článku blank
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku