Domů » Články » Nokia ve druhém čtvrtletí prodělala 21 miliard korun

Nokia ve druhém čtvrtletí prodělala 21 miliard korun

Nokia vydala finanční zprávu obsahující čísla za druhý kvartál. Podle očekávání není její obsah nikterak příznivý.

Finská společnost Nokia včera vydala finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku, které odhalily provozní ztrátu ve výši 826 milionů eur (cca 21 miliard Kč). Tato částka sice znamená výrazné zlepšení oproti prvnímu kvartálu, kdy ztráta činila 1 340 milionů eur, stále se ale jedná o situaci, která nemůže těšit investory. Ti byli proto již s předstihem varováni představiteli společnosti. Meziroční srovnání už ale není zdaleka takto optimistické, v loňském druhém čtvrtletí totiž Nokia vykazovala ztrátu „jen“ 487 milionů eur.

Navzdory tomuto faktu si ale firma celkově finančně polepšila. Provozní ztrátu totiž dokázaly vykompenzovat bohaté licenční a smluvní poplatky, mimo jiné i od Microsoftu, a Nokia tak vykázala čistou hotovost ve výši 4,2 miliardy eur.

Z hlediska prodeje telefonů se ale žádná sláva nekoná. Mírné zlepšení finančních výsledků oproti minulému čtvrtletí totiž rozhodně nemá na svědomí mobilní divize. Dvojnásobný nárůst prodeje Lumií (4 miliony kusů) totiž zdaleka nedokáže vynahradit pokles v ostatních oblastech. Počet všech prodaných smartphonů (Symbian, MeeGo a Windows Phone) totiž za tři měsíce klesl z 11,9 milionů na 10,2 milionů kusů. Připočteme-li i „hloupé“ telefony, dostaneme se na cifru 83,7 milionů prodaných kusů, což je sice více než 82,7 mil. v prvním čtvrtletí, ale stále o 4,8 milionů méně než za stejné období v loňském roce.

-

Co se příštího čtvrtletí týče, nejsou ani tentokrát prognózy analytiků společnosti příliš optimistické. Divize Devices & Services, která má na starost právě mobilní telefony, očekává podobné výsledky jako ve druhém kvartále. Důvodem má být kromě aktuální makroekonomické situace i nadále nepříznivé konkurenční prostředí a především čekání na Windows Phone 8, které může výrazně ohrozit prodej současných Lumií.

Nezbývá než doufat, že se společnosti Nokia podaří toto období ve zdraví přečkat a že s novou verzí okenatého systému i ona chytí nový vítr do plachet.

Zdroj: Nokia

Miroslav Havlíček

23 komentářů

 1. Kdyby kolem Nokie fungovalo normální tržní prostředí a nezacházelo se s ní jak s rodinným stříbrem Evropy, už by tento zombík dal pokoj nebo by vyráběl perfektní holinky…. Takto tu máme stále tohoto neschopného molocha, pro kterého iPhone nebyl konkurencí.

  • ja neviem ale predať cez 80 milónov telefonov a nemať zisk?

   nikde sa stala chyba

  • X (neregistrovaný)

   On ten zisk je, ale jsou tam obrovské restrukurizační náklady (např. zavírání drahých továren v evropě=obrovské odstupné, či naopak výstaba nových továren v asii a jižní americe, atp). Jinak řečeno, ta ztráta je chtěná, Nokia by neměla problém vyjít se ziskem, ale teď zrovna není v pozici kdyby si mohla dovolit škudlit peníze na účtě a nic se sebou nedělat, naopak hotovost kterou má ze svých úspěšných let musí s rozumem investovat …

  • X: Přijdeš mi vytržený z reality. Fakt je ten, že jí klesá prodeje i tak nic moc prodejů telefonů. To nemá nic společného s restrukturalizací, továrnami , atd. Řeč je o atraktivnosti pro zákazníky, ty s tím co píšeš nesouvisí. A tady jde Nokia dlouhodobě do… A je jedno, jestli se Symbianem, Maebem, Meegem, WP 7, WP 7.5, S40…

  • martin (neregistrovaný)

   Mimo realitu jsi spis ty. X reagoval spravne

  • X (neregistrovaný)

   UNI: chcete snad říci, že Nokia nezavírá továrny a nepropouští zaměstnance a že ji nevyplácí zákonné odstupné, a že nestaví novou továrnu v asii? Nebo že všechny tyto náklady Nokia zapoměla dát do účetnictví? :D

  • x (neregistrovaný)

   UNI: Jinak ano, Nokia dlouhodobě jde do pr… sice by ještě pár let dokázala být zisková, ale pak by opravdu přišel nezvratný konec. A právě proto Nokia teď se sebou něco dělá (což pochopitelně bolí), ale má ještě velmi dobrou šanci se z toho dostat. Nokia na tom zatím není tak špatně jak media prezentují, nicméně aby dlouhodobě přežila, je nutné aby se sebou něco udělala.

  • X (neregistrovaný): Josefe uz zase perlite. Neni to tak davno, co jste se sam ohanel statistikami od Tomiho Ahonena:

   ‚Počty prodejů po jednom roce, WP cca 8mil. Zdroj TomiAhonen Consulting (5M WP do Q3 2011) + Gartner (2,8M za Q4 2011 (kde už se neprodával WM)). Android cca 7mil, zdroj gartner (prodeje do Q4 2009 7,4M). To jsou fakta.‘

   A vase hodnoceni statistik:

   ‚Tým lidí kolem TomiAhonen Consulting je poměrně uznávaný zdroj spolehlivých informací nejen kolem mobilů, není až tak profláklý jako gartner či idc, ale na serioznosti informací to nic nemění.‘

   [odkaz]

   Dalsi vase perly pro zasmani:

   ‚Aplikace pro WP7 a WP8 nebudou kompatibilní? Zase lžete. Aplikace pro WP7 a WP8 budou pochopitelně kompatibilní, což už je i potvrzeno MS.‘

   ‚WM6.x má plnohodnotný support až do 8.ledna 2013 (6 let od uvedení WM6), omezený support (především bezpečností updaty) bude pokračovat ještě mnohem déle (cca dalších 5 let). Tedy nemáte pravdu.‘

   ‚Drahý HTC EVO 3D se s Lumii 800 nemuže měřit (horší materiály, foto, design, …), ten lze srovnávat právě s Lumii 710 (ta je ale výrazně levnější).‘

   ‚One X se již prodává, ale má zastaralý 40nm procesor‘

   ‚Snapdragon S2 s Adreno 205 je stále velmi moderní procesor postavený na 45nm architektuře.‘

   No neni to prca? :-D

  • levy hhh: To bylo pro „X (neregistrovaný) Dnes v 10:00“ o nekolik prispevku nize.

 2. Teď z oboru „Jedna bába povídala“. Slyšel jsem že Microsoft se snaží zničit Nokii, aby ji mohl na podzim koupit. Uvádím to tu jen jako zajímavost, tak mne prosím netlučte ;-)

  • K faktickému koupení Nokie došlo už ve chvíli, kdy MS do Nokie nalil prachy (prý se jim vrátí z prodaných licencí). Prakticky se jen čeká, kdy toto obě společnosti oznámí.

  • x (neregistrovaný)

   Pro MS je nákup Nokie nevýhodný. To jediné v čem má Nokia pro MS cenu je její značka (prostě telefony značky Microsoft nikdo kupovat nebude, Nokie se prodávat budou), jinak MS firmu s drahými evropskými továrny s drahými zaměstnanci, který je problém se zbavit, opravdu MS nepotřebuje. MS si výrobní kapacity může zajistit levněji. A patenty? Nokia jich má sice hodně, ale nic tak ceného (buď jsouto zastaralé patenty na nepoužívané technologie, nebo frand patenty).

 3. x (neregistrovaný)

  Drobná chybka: „Počet všech prodaných smartphonů (Symbian, MeeGo a Windows Phone) totiž za tři měsíce klesl z 16,7 milionů na 10,2 milionů kusů“. Počet prodaných smartphonů v Q1 nebyl 16,7, ale 11,9milionů.

 4. No osobně doufám, že to Nokia ve spolupráci s Microsoftem přežije protože moc výrobců mobilů s WP není. HTC je sice supr, ale lízátkový design, který dělají posledních 10let stále stejný je už dávno out.

  Co se týče Nokie, je to typický problém celé Evropy, jak píše X. V Evropě se vlády snaží udržet velké firmy, s výhledem, že budou fungovat rok, dva (do konce volebního období), ale to je špatně. Co nefunguje, má přirozeně odumřít a na jeho místo se dříve nebo později protlačí někdo jiný, lepší a efektivnější. Z Nokie je moloch, který nemůže efektivně fungovat.

 5. Lubean (neregistrovaný)

  Abschluss se blíží. Čekám že nejpozději do poloviny příštího roku se Nokia dočká definitivně. Nebo je tu pozitivnější varianta – do konce roku vykopou Elopa :-))

 6. Pokud to někoho zajímá, tak jsem do té zprávy kouknul trochu podrobněji a vypíchl 5 podstatných věcí :-)

  [odkaz]

  • Akorat tam pises kraviny,nokii N9 se nevyrobilo 100 tisic,kdyby jsi lepe cetl weby,ale i zde smartmanii,dozvedel by jsi se,ze v Q1/2012 jiz bylo prodano vice 2 100 000 N9.

  • Aha, to se omlouvám :-( Uvízlo mi v hlavě toto: [odkaz]

  • X (neregistrovaný)

   HTCJIRKA: přes 2mil N9? A kde prosím vás? Nokia pokud vím žádnou takovou statstiku neuvedla. A jediná uznávaná je od Canalystu, podle které se prodalo jen 600tis N9.

   Pokud myslíš tu Tomiho (známého a zaujatého odpůrce spojení Nokia a WP (stačí si přečíst ty bludy co tweetuje, podle něho už Nokia asi 3x zkrachovala) spekulaci, tak jsi to doufám uvedl jen jako vtip …

   N9 má prakticky zanedbatelné prodeje, což vyplívá jak ze zpráv přímo z Nokie, tak i z uznávaných zdrojů, jako zmíněný Canalyst, nebo ještě lépe Gartner, IDC, Strategy Analytics, a dalších.

  • 600 tis se prodalo jen v Evrope.Canalyst neni jedina spravana uznavana.Tomiho statistika me vubec nezajima.Mam namysli zdroj IDC.Tabulku jsem zde jiz take vkladal.

 7. Zas tak zlé, jak se tvrdí to tedy není. Hodně firem čas od času vykáže ztrátu. Teď stejně nepoznáme, jak na tom Nokie je. To se podle mě uvidí až tak za dva roky, kdy už budou uchycené WP8. Možná to Nokii pomůže, možná taky ne, ale teď vážně nemá cenu dělat jakékoli závěry. Uvedení WP8 každopádně dost zamíchá trhem, protože narozdíl od WP7.5 snad konečně přijde pořádný konkurenceschopný OS.

  Jinak tady je vidět, jak jsou veškeré statistiky prodejů k ničemu, protože pokud teď prodali 83,7 milionů kusů a loni to bylo jen o 4 mil více, tak do toho musí zasahovat ještě něco jiného. A nevšiml jsem si, že by se nějak významně změnily ceny (takže tady to není) a taky to určitě (zatím) výrazně neovlivnila Lumie 900 za 50 USD v USA.

  Takže kde je ta chyba?

  Nokii fandím a doufám, že se stane opět světovým lídrem na poli mobilních telefonů, ale chce to trochu zlepšit přístup k zákazníkům. Nevydávat beta testovací telefony (současné Lumie), aktualizace uvolňovat co nejrychleji (je to blbost, mohou třeba jen menit ikonky, ale když se každý týden bude psát o nové verzi WP a Symbianu, tak se tímpádem bude každý týden psát o Nokii…). Prostě trochu zapůsobit na zákazníky. V současné době se Nokia tváří jako mrtvola a přitom do ní má ještě daleko…

 8. Taky bych byl rád kdyby Nokie toto období přežila a zase se vrátila zpět mezi nej. telefony. Bohužel tomu přestávám věřit… :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).