Nokia prodala své sídlo ve Finsku, v zápětí si jej ale zase pronajala

Donedávna největší výrobce mobilních telefonů na světě, finská Nokia, se rozhodla využít příležitosti k získání finančních prostředků, které vložila do stavby svého ústředí. Nedaleko Helsinek byl v roce 2001 dokončen rozsáhlý moderně vyhlížející komplex administrativních budov. Ten bude nyní patřit finské investiční společnosti Exilion Capital Oy, která s Nokií uzavřela dlouhodobou smlouvu o pronájmu.

Nokia se rozhodla pro tento krok s cílem udržet si silnou finanční pozici. Díky prodeji přiteče do firemní pokladny nezanedbatelných 170 milionů EUR. I přes to je částka mírným zklamáním, protože dřívější odhady analytiků předpokládaly cenu v rozpětí 200 až 300 milionů EUR. Finanční ředitel Timo Ihamuotila dále uvedl: „Vlastnění nemovitého majetku není součástí hlavní obchodní činnosti firmy Nokia a pokud se naskytne dobrá příležitost, jsme nakloněni se takového majetku zbavit.


Tato zpráva byla odeslána prostřednictvím formuláře pro uživatelské bleskovky.
Pojďte s námi tvořit SmartManii a zapojte se také.

Dalším důvodem prodeje sídla může být obranná strategie, která se snaží snížit atraktivnost společnosti pro spekulativního zájemce. Ten by po převzetí mohl ukončit obchodní aktivity a se ziskem rozprodat stávající majetek. K podobnému kroku se dříve rozhodly například Bank of America nebo HSBC, ale i Sony zvažuje odprodej s následným pronájmem americké centrály na newyorském Manhattanu.

Do budoucna popřejme Nokii brzké dokončení ohlášené transformace a hlavně úspěch při oslovování zákazníků chytrých telefonů, kde dříve dominantní výrobce v celosvětovém srovnání okupuje za poslední čtvrtletí až desátou příčku.

Zdroj

Autor článku
image/svg+xml
+

Kapitoly článku