Domů » Bleskovky » Nokia prodala své sídlo ve Finsku, v zápětí si jej ale zase pronajala

Nokia prodala své sídlo ve Finsku, v zápětí si jej ale zase pronajala

Donedávna největší výrobce mobilních telefonů na světě, finská Nokia, se rozhodla využít příležitosti k získání finančních prostředků, které vložila do stavby svého ústředí. Nedaleko Helsinek byl v roce 2001 dokončen rozsáhlý moderně vyhlížející komplex administrativních budov. Ten bude nyní patřit finské investiční společnosti Exilion Capital Oy, která s Nokií uzavřela dlouhodobou smlouvu o pronájmu.

Nokia se rozhodla pro tento krok s cílem udržet si silnou finanční pozici. Díky prodeji přiteče do firemní pokladny nezanedbatelných 170 milionů EUR. I přes to je částka mírným zklamáním, protože dřívější odhady analytiků předpokládaly cenu v rozpětí 200 až 300 milionů EUR. Finanční ředitel Timo Ihamuotila dále uvedl: „Vlastnění nemovitého majetku není součástí hlavní obchodní činnosti firmy Nokia a pokud se naskytne dobrá příležitost, jsme nakloněni se takového majetku zbavit.


Tato zpráva byla odeslána prostřednictvím formuláře pro uživatelské bleskovky.
Pojďte s námi tvořit SmartManii a zapojte se také.

Dalším důvodem prodeje sídla může být obranná strategie, která se snaží snížit atraktivnost společnosti pro spekulativního zájemce. Ten by po převzetí mohl ukončit obchodní aktivity a se ziskem rozprodat stávající majetek. K podobnému kroku se dříve rozhodly například Bank of America nebo HSBC, ale i Sony zvažuje odprodej s následným pronájmem americké centrály na newyorském Manhattanu.

Do budoucna popřejme Nokii brzké dokončení ohlášené transformace a hlavně úspěch při oslovování zákazníků chytrých telefonů, kde dříve dominantní výrobce v celosvětovém srovnání okupuje za poslední čtvrtletí až desátou příčku.

Zdroj

4 komentářů

  1. Pěkně napsaná zpráva.. krátká, výstižná i se zamyšlením.. o třídu lepší než u konkurence :)

  2. martin (neregistrovaný)

    Souhlasím, moc hezky se to četlo. Víc takových bleskovek :-)

  3. Za to vysvetleni na konci zaslouzite pochvalu. Skoda, ze asi nejde vypatrat, kolik bude cinit najem. Zajimalo by me, za jak dlouho to zacne byt prodelecne.

  4. chosenek (neregistrovaný)

    Pěkný článek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).