Domů » Bleskovky » Nokia Normandy s Androidem na první fotografii: Nabídne podporu dvou SIM karet

Nokia Normandy s Androidem na první fotografii: Nabídne podporu dvou SIM karet

Aktualizováno 2. ledna 22:30

Ačkoliv spekulace o připravované Nokii Normandy, která má údajně běžet na upraveném systému Android, budí v diskuzích velké vášně, dnešní únik zachycený zdrojem WPDang ony spekulace znovu přiživuje. Na fotografii je zachyceno zařízení, které má být údajně vyvíjenou Nokií Normandy, ačkoliv oproti dříve uniklým snímkům neobsahuje nad displejem logo výrobce (což je u prototypů věc naprosto běžná). 

 

Kromě loga mají být ale všechny ostatní prvky shodné, včetně jediného kapacitního tlačítka pod displejem. Na něm je pak zobrazena matice 3 × 5 ikon, z nichž ostré jsou pouze dvě – telefon a zprávy. Uniklý obrázek také naznačuje podporu dvou SIM karet v zařízení. Operační systém je údajně upravený Android s vlastním obchodem aplikací bez možnosti přístupu do Google Play. Podobnou strategii již používá například Amazon se svým tabletem Kindle Fire. Zařízení má spadat do low-endové kategorie. 

Původní článek: Nokia Normandy může být Asha běžící na Androidu: Dočkáme se příští rok?

Ačkoliv levné telefony Nokia řady Asha řadí finský výrobce mezi smartphony, neboť obsahují internetový prohlížeč, emailového klienta a další v dnešní době nezbytné aplikace, o chytré telefony se v pravém smyslu slova nejedná. Jejich operační systém Asha je založený na starší platformě Series 40 a nemůže se vyrovnat dnešním dospělým operačním systémům.

 

Nokia chce svoji pozici v oblasti levných zařízení Asha posílit a spekuluje se, že dalším zařízením, spadajícím do této řady, bude i očekávaná Nokia Normandy. Cílovou skupinou tohoto telefonu, který údajně poběží na platformě Android, má být trh s levnými telefony, jako je Čína, Indie a Afrika. A právě v těchto oblastech má řada Nokia Asha velký úspěch.

Tuto spekulaci také přiživuje fakt, že vývoj Nokie Normandy mají na starosti Egil Kvaleberg a hlavně Peter Skillman, který vedl tým designérů uživatelského prostředí Nokia Asha. Již dlouho se spekuluje, že Nokia Normandy poběží na upravené verzi Androidu s vlastním obchodem aplikací, odděleným od Google Play. Je tedy možné, že Android bude v tomto případě upraven tak, aby se designově co nejvíce podobal současnému uživatelskému prostředí Series 40 Asha.

 

Nokia Normandy má mít 4 palcový displej, podporu dualSIM a designově by se měla podobat dnešním barevným Lumiím. Není ale jasné, co po prodeji mobilní divize Nokie Microsoftu za 7 miliard dolarů redmondský gigant s řadou Asha provede. Analytici ze společnosti CSS Insight tvrdí, že se Microsoft bude snažit zbavit všech částí Nokie, které nesouvisejí s řadou Lumia. V tom případě by se dalo spekulovat o tom, že by zaměstnanci, starající se o vývoj řady Asha, mohli pokračovat s produkcí nových telefonů, běžících na upraveném Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments