Nokia Lumia 925: Hliníkové boky a fotoaparát s našlapanými funkcemi

Nokia dnes v Londýně představila nový model Lumia 925. Oproti očekávání telefon nenabízí hliníkové tělo, ale pouze boky. Lákat bude také na kvalitní fotoaparát a ve světě se začne prodávat v červnu.

Nokia dnes na tiskové konferenci v Londýně představila další chytrý telefon modelové řady Lumia s označením 925. Původně se očekávalo, že tento model nabídne hliníkové tělo, nakonec však tento materiál najdeme pouze na bocích přístroje, které zároveň slouží jako anténa; záda zůstala plastová. Lumia 925 je nástupcem loňské Lumie 920, oproti které přichází s nepatrně menšími rozměry a především nižší hmotností. Výrazných inovací se dočkal také fotoaparát. Ostatní hardwarové parametry zůstaly téměř stejné, síla Lumie ale opět bude v množství bonusového software, který doplní základní programovou výbavu systému Windows Phone 8 (recenze).

 

Fotoaparát mírně vystupuje z jinak ploché zadní strany. PureView optika nabídne rozlišení 8,7 Mpx, autofocus a lepší práci se světlem, díky čemuž by Lumia 925 měla nabízet ještě kvalitnější snímky v horších světelných podmínkách než Lumia 920. Jen je škoda, že xenonový blesk u modelu 925 nahradila duální dioda. Video bude možné nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a nezapomnělo se ani na stabilizaci obrazu. Velkým lákadlem má být kvalitní záznam zvuku, díky kterému byste s telefonem měli pořídit slušné záběry na koncertě či párty.

   

Všechny fotoaplikace od Nokie, které se v současných Lumiích objevily, jsou u modelu 925 sloučeny pod jeden nástroj s názvem SmartCamera. Ten zvládne vytvářet animované snímky, sekvenční obrázky a nejrůznější další efekty a rozhodně půjde o lákavý balíček fotografických funkcí pro kreativní uživatele. Líbí se nám také režim Emotion Blur, ve kterém zůstane vybraný objekt ostrý a pozadí za ním se rozmaže, takže snímek bude vypadat „jako v pohybu“. Potěšující je rovněž informace, že se fotografické aplikace SmartCamera v budoucnu dočkají i starší Lumie.

Hardwarová výbava téměř jako u Lumie 920

Nokia Lumia 925 nabídne WXGA displej s rozlišením (768 x 1280 px). O zobrazování se stará technologie AMOLED, kterou doplňuje vylepšení ClearBlack (více informací). Lepší ochranu proti poškrábání zajišťuje ochranné sklo Gorilla Glass 2. generace. Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 (MSM8960) s taktem 1,5 GHz, grafickou akceleraci zajistí čip Adreno 225.

Operační systém bude mít k dispozici 1 GB paměti RAM, pro uživatelská data poslouží 16GB interní úložiště bez možnosti rozšíření skrze paměťové karty. Vodafone bude exkluzivně nabízet Lumii 925 s 32 GB paměti, ale zatím nevíme, zda se tato verze objeví i u tuzemské pobočky červeného operátora. Vestavěný akumulátor disponuje kapacitou 2 000 mAh.

 

K telefonu bude možné dokoupit speciální kryt pro bezdrátové nabíjení. Lumia 925 se do něj jednoduše zasadí a následně dojde k zahájení nabíjecího procesu. To je jistě zajímavá funkce, tak doufejme, že to Nokia u tohoto příslušenství příliš nepřežene s cenou.


Vylepšený fotoaparát má nabídnout kvalitnější snímky za nedostatečného světla

Kdy a za kolik? Česká republika až v druhé vlně

Nokia Lumia 925 bude v průběhu června k dispozici ve Velké Británii, Německu, Itálii a dokonce i v Číně za cenu 469 EUR (cca 12 150 Kč bez DPH). Další země včetně České republiky a Slovenska by se měly dočkat později, pravděpodobně v průběhu srpna nebo září (dostupnost aktuálně ověřujeme u české pobočky Nokia).

Nokia Lumia 925 Hands-on

Telefon bude k dispozici ve třech barevných variantách – bílé, černé a šedé. V České republice by se doporučená koncová cena mohla pobyhovat okolo hranice 14 799 Kč. Myslíme si, že majitelé Lumie 920 zřejmě nemají žádný důvod přecházet na vyšší model, tedy za předpokladu, že jim nevadí vyšší hmotnost a tloušťka.

  
Takto vypadá bílá Lumia 925 naživo

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku