Domů » Recenze » Nokia Lumia 800 s Windows Phone 7.5: Návrat na výsluní (recenze)

Nokia Lumia 800 s Windows Phone 7.5: Návrat na výsluní (recenze)

O Lumii 800 je v poslední době slyšet všude. Je ale skutečně tak dobrá nebo je jí přehnaná pozornost věnována neprávem? To vám prozradíme v naší podrobné recenzi.

Lumii 800 asi nemusím představovat. Pokud jste nebyli poslední měsíc zavřeni na samotce, musíte vědět, o jaký model se jedná. Je všude. V tisku, v televizi, v rádiu, na billboardech, v metru, na reklamních bannerech, na Twitteru, na Facebooku, na Google+. Není místo, kde byste se před Lumií 800 schovali. A spoustu z vás to štve, to chápu.

- - -

Nokia se tentokrát do marketingu vrhla s nevídanou chutí a silou a strhla „sociálně-mediální“ smršť. Aby ne. Pro Nokii má být Lumia 800 stěžejní model, který by ji měl pomoci v návratu na výsluní. Povede se to? Těžko říct, ještě je brzy hodnotit. Pojďme si ale zhodnotit Lumii 800 jako takovou. I já jsem byl součástí této smršti.

- - -

A v této smršti budu dnes pokračovat a lehce ji zrekapituluji. Pokud toho už máte plné zuby nebo vás to nezajímá, přeskočte rovnou na kapitolu Obsah balení.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

„Sociálně-mediální smršť“

Ať si říká kdo chce co chce, a že rejpalů je nejen na internetu a v diskusích dost, Nokii se lednová kampaň před uvedením Lumie 800 na trh opravdu povedla. Bylo to netradiční, něco co jsme v našich luzích a hájích ještě neviděli. Nokia v několika vlnách rozdala nové Lumia 800 mezi lidi, kteří jsou nějakým způsobem významní na internetu. Jediným požadavkem ze strany Nokie bylo „Piště o Lumii 800“. Nic víc. Žádna pravidla. Žádné závazky ve smyslu nutnosti psát pouze pozitivně. A tahle svým způsobem sázka do loterie se vyplatila. Ona grupa „vyvolených“, jak se jim na Twitteru přezdívalo, mohla novou Lumii 800 strhat a poslat tím prodeje v ČR k šípku. Neudělali to, protože pro to nejspíš nebylo důvodu. A tak se o Lumii psalo.

- - -
zdroj snímků: Dotekománie

A psalo se o ní opravdu hodně. Pojďme si udělat takový souhrn toho, co a kde se o Lumii v návaznosti na tento počin Nokie objevilo. Berte to jako doplnění informací k dnešní recenzi. Může se stát a stane se, že v dnešním článku nenajdete, co byste čekali, nemohu obsáhnout otázky a zájmy všech, proto vás informačně doplním tímto souhrnem, abyste měli veškeré potřebné info k Lumii 800 na jednom místě. Včetně tolik požadované kritiky. Nehledě na to, že tisíc lidí má tisíc názorů a netvrdím, že můj pohled na Lumii 800 je správný, proto vám touto cestou nabízím i jiné pohledy na tento telefon. Lumia 800 má zaručeno, že se o ní bude mluvit ještě dlouho, i když na trhu neuspěje. I když, ona už vlastně uspěla.

Rozcestník odkazů

 první dojmy na webu Something.cz + recenze
• Sibiřanka „diktuje“ o Lumii 800
• první dojmy z Lumia 800 okem uživatele iPhone 4
• recenze na Mobilenet.cz
• recenze na Mobilizujeme.cz
• pravdivé info o tom, jak to bylo s marketingem okolo Lumie 800 na začátku
• návod jak začít s Windows Phone 7.5 od Radka Hulána
• dojmy po měsíci používání
• co vadí Davidu Polesnému z Živě.cz
• první dojmy + recenze na WMMania.cz
• recenze na PDASoft.cz
• recenze na mobinfo.cz
• první dojmy Tomáše Potěšila
• pěkně popsaný proces výběru nového telefonu od Jana Tichavy + zkušenosti po pár dnech používání
• královna oken aneb recenze na MobilMania.cz
• první dojmy od Jakuba Vaňka
• první dojmy by tasselhof
• podobné shrnutí článků o Lumii 800 od Milana Šťastného
• proč si koupit Lumii 800 podle Martina Malého
• David Grudl volá Lence, Patri Vogl volá Lence a dokonce i Radek Hulán volá Lence
• Tlamiczka a její pohled nejen na Lumii 800
• první dojmy Lukáše Černosty

Snad sem na žádné další zajímavé články nezapomněl, a pokud ano, připomeňte se mi v diskuzi.

Články na SmartMania.cz

• recenze od Radka Hulána
• test Gorilla Glass, aneb nebojte se, nepoškrábete ji
• moje první dojmy a zkušenosti po pár dnech používání
• dočkáme se bílé varianty
• vyzkoušeli jsme bílou Lumii 800, jaká je?
návod jak nahrát nový firmware
• videosrovnání s Nokií N9
videopohled na Lumii 800
• galerie fotografií + jak Lumia 800 fotí a nahrává video
diskuzní fórum o Lumii 800 

No a nakonec mé vlastní počiny (blog)

• jaká je ve skutečnosti
• první týden s Lumií 800
• práce s dokumenty v cloudu
• Lumia 800 po 14 dnech používání
• Nesmíme opomíjet ani levnější sestřičku (Lumia 710)
• a nakonec zkušenosti s výdrží

A to jsem věru na spoustu článků a příspěvků určitě zapomněl, nebo jsem na ně za dobu svého bádání a hledání informací nenarazil. Obrovské množství informací se objevilo i na Twitter kanálech, Facebooku a Google+ profilech nejen výše uvedených autorů, ale spousty dalších zájemců, čekatelů, uživatelů, milovníků a také haterů Lumie 800.

- - - 

Nicméně kampaň neběžela jen na internetu. Nokia začala velkým představením Lumií 800 a 710 širší veřejnosti, kam jsme vám nabídli v soutěži vstup a pokračuje akcemi Nokia káva o páté a Nokia Roadshow po celé republice. Tam máte mimo jiné možnost osahat si i bílou Lumii 800 a získat šňůru na krk, leštítko na klíče, balónek a další reklamní předměty. Pokud zatím váháte nad nákupem Lumie 800, na těchto akcích máte možnost si telefon vyzkoušet.

- - -

A teď narovinu. Pominu-li iPhone ve všech jeho verzích, vybaví se vám jiný telefon, kolem kterého by bylo měsíc před uvedením takhle rušno? A zvlášť na našem „specifickém“ trhu. První co vás napadne. Žádné dlouhé přemýšlení. Přiznám se, že mně se nevybavuje nic. Proto můžu s čistým svědomím říct, že Nokii se tento tah opravdu povedl. Což mi potvrzují i dotazy lidí z mého okolí, kteří jsou mobilními telefony nepolíbení, zdali je nová Lumia 800 opravdu tak dobrá. Mnozí už ji mají doma.

- - -

Nyní už ale k telefonu samotnému…

Klady (+)

– líbivý a neotřelý design
– kvalitní konstrukce
– rychlý a intuitivní systém
– kvalitní a rychlý fotoaparát
– dobrý displej
– navigace zdarma
– 25 GB zdarma na SkyDrive
– perfektní integrace služeb Microsoftu
– skvěle vyřešená práce s kontakty
– pouzdro v barvě telefonu zdarma

Zápory (-) 

– krytka microUSB konektoru
– průměrná výdrž
– jednotné ovládání hlasitosti
– stříbrný rámeček na zádech se poškrábe
– USB konektor na horní hraně
– microSIM
– nevyměnitelná baterie
– průměrný kalendář
– 16 GB interní paměti
– absence paměťových karet, fullHD videa a HDMI výstupu

Obsah balení

Lumia 800 se prodává v úhledné, designově vydařené krabičce z tvrdého kartonu. Působí velmi kvalitním dojmem.  Z krabičky vysunete „šuplíček“ a první co vidíte je váš nový telefon. Pod ním se v jednotlivých „patrech“ nachází manuály, nabíječka (která se ne každému líbí), sluchátka, datový kabel a pouzdro.

- - -

Balení tedy není nijak bohaté, na druhou stranu mě nenapadá, co víc by v něm mohlo být. Paměťová karta a HDMI kabel nemají smysl a další příslušenství by bylo nejspíš hodně nadstandardní.

 - - -

Pouzdro zdarma

Nevím, jestli se Nokia inspirovala u Applu nebo je to čistě jen náhoda (signál totiž chytá dobře), ale jak už bylo zmíněno, k Lumii 800 dostanete pevné silikonové pouzdro v barvě telefonu. U modré varianty mi pouzdro přijde lehce o odstín jiné, ale zjevně jsem sám, komu se to tak jeví, takže to neberte jako dogma. A i kdyby to tak bylo, tak je to vlastně jedno. Telefon do silikonu zapadne celý a je z něj vidět jen displej, boční tlačítka, krytka USB, normální a hlasitý reproduktor a čočka s LED diodou. Pouzdro používám dle nálady a musím říct, že jsem opravdu rád, že v balení bylo. Je praktické a často přijde vhod. Zvlášť v těchto šílených mrazech, kdy ve zmrzlých rukách má Lumia tendence odporoučet se za pomoci gravitace rovnou na zem. Zatím se mi to nestalo, ale… Za pouzdro v balení dávám jednoznačně palec nahoru.

- - -

Design, konstrukce a dílenské zpracování

Mám se opakovat? Já to udělám rád, ale vážně to chcete číst pořád dokola? Tak jo… :)

- - -

Lumii 800 mám lehce přes měsíc a pořád jsem nadšen z toho, jak vypadá, jak se drží v ruce, jak působí na okolí, jak se používá. Wow efekt nezmizel. A nejsem sám.  Aura, kterou telefon vyzařuje je pořád výjimečná. O svých dojmech z designu jsem psal již dříve – v článku s prvními dojmy a v článku o Nokii N9 a znovu se pod uvedené podepíšu. Probarvený polykarbonát a do něj zasazené vnitřnosti s displejem, to je přesně moje gusto. Lumia 800 nejen, že dobře vypadá, ale taky dobře padne do ruky. Mnozí nadávají na ostré horní a spodní hrany. Mně osobně nevadí a spodní část se naopak dá dobře opřít o dlaň nebo malíček při držení jednou rukou.

- - - 

Lumia 800 mi zatím neupadla, takže nedokážu říct, co vydrží a jak moc se bude polykarbonát ničit. Viděl jsem ale v obchodech operátorů dva testovací kousky, které zjevně prošly rukama mnoha koupěchtivých zájemců a podle toho vypadaly (tipl bych si, že někteří zkoušeli odolnost polykarbonátu klíčemi). To je ale odlišný režim používání. Pokud se tedy k Lumii 800 budete chovat slušně, vydrží dle mého soudu hodně a dlouho.

- - -

Stejné je to s krytkou microUSB konektoru. Dávám na ni pozor a zatím bez problémů. Uznávám ale, že to není zrovna inteligentní řešení a určitě jste si všimli, že Lumia 900 už má konektor bez krytky. Je to sice praktičtější, ale už to nevypadá tak dobře. A Lumia 800 je hlavně o designu a dojmech.

- - -

Stejně tak bychom mohli, a někteří tak činí, nadávat na umístění konektoru na horní hranu. Osobně mi to nevadí. Při práci v kanceláři je to subjektivně pohodlnější. Na druhou stranu pokud telefon používáte a nabíjíte v autě v držáku, z tohohle řešení nejspíš zešedivíte. Na ocenění za kreativitu to zrovna není.

- - -

Displej

Je malý, dostatečný nebo velký? Každý na to bude mít jiný názor. Důležité je vědět, že mluvíme o displeji s úhlopříčkou 3,7 palce (0,2 palce navrch a byla by to N9, 0,2 palce dolů a byl by to iPhone), rozlišením 480 x 800 px, jemností 252 bodů na palec (iPhone 4 má 330 ppi, Nokia N9 251 ppi a Samsung Galaxy S II 218 ppi), technologií AMOLED a ClearBlack a nakonec s PenTile maticí (která je oproti RGB obecně hodnocena velmi negativně, ačkoli se v praxi musíte soustředit, abyste to poznali). Toť suchá fakta. Jaký je ale ve skutečnosti?

- - -

Velikostí mi plně vyhovuje, stejně jako iPhone 4 a Nokia N9 předtím, na rozdíl od Motoroly Razr, nedej bože Samsungu Galaxy Note (ale to už je jiný typ zařízení). Důležité je, abych palcem pravé ruky obsáhl celou plochu displeje. To Lumia 800 splňuje. Technologie AMOLED je dnes v podstatě standardem. Barevné podání je věrné a díky ClearBlack je černá opravdu černá, což oceníte pokud, jako já, používáte tmavé prostředí Windows Phone 7.5. Problém nastává, pokud telefon trochu natočíte, displej pak lehce žloutne. Pozorovací úhly jsou ale plně srovnatelné s konkurencí. V diskusích jsem narazil na stížnosti, že bílá má tendenci přecházet do žluté nebo růžové. Bílá je lehce zašlá, není to bílá jako z reklamy na prací prášek, ale třeba ve srovnání s iPhone 4 nebo Samsung Wave 3, vypadá zcela stejně. Žádná žlutá, natož růžová. Může to ale být vlastnost konkrétního kusu nebo série. U jiných Lumií 800, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsem popisovaný problém také nepozoroval.

- - -

Displej je samozřejmě kapacitní, podporuje multitouch gesta a je pokryt na okrajích lehce zakřiveným Gorilla Glass sklem. Nemusíte se tedy bát poškrábání. Pokud byste i přesto chtěli použít ochrannou folii, není to problém. I přes zakřivení displeje ji lze nalepit. Ačkoli by sklo mělo býti hodně odolné, zaznamenal jsem pár majitelů, kteří si stěžují na vlasové škrábance na displeji. Já za sebe mohu říct, že po měsíci je displej bez jediného škrábanečku, ale rozhodně záleží na stylu používání a také určité dávce štěstí.

- - - 
Srovnání s Lumií 710

Displej je schovaný v černém rámečku a na první pohled je těžko rozeznatelné, jak je vlastně velký (obzvlášť u černé Lumie 800). Až ve chvíli kdy se rozsvítí, zjistíte, že klidně mohl být o něco málo větší. Místo by na to bylo.

Z mého pohledu není displeji co vytknout. Chápu však, že mnohým se nebude líbit jeho velikost. Tento problém by mohla vyřešit očekávaná Lumia 900 (respektive její evropská varianta) s úhlopříčkou displeje 4,3“. Na náš trh by měla dorazit v polovině letošního roku.

Výkon, hardware, baterie a výdrž

O výkonu asi nemá smysl psát. HW požadavky na telefony s Windows Phone 7.5 jsou jasně dané, alespoň zatím, takže všechny telefony jsou rychlé, opravdu rychlé. Nejinak je tomu u Lumie 800. Pohyb v systému je opravdu svižný. Svižnější než v iOS 5 v iPhone 4. Horší to ale je s některými aplikacemi. Občas narazíte na aplikaci, která je prostě pomalá. Ne v používání nebo v pohybu v prostředí, ale při načítání dat z internetu. Takových aplikací bylo víc, hlavně klienty pro Twitter a oficiální pro facebook, ale s postupnými updaty se situace výrazně zlepšuje. Nicméně stále je hodně co zlepšovat.

Baterie a výdrž. Jak jste si jistě všimli v mínusech v úvodu článku, baterie je pevně zabudovaná v těle telefonu. Já osobně to jako mínus neberu, naopak. Oceňuji pevnou, kvalitní a hlavně nevrzající konstrukci. Jsem rád, že je pryč doba papírku složených pod krytem baterie. Chápu ale, že pro mnoho z vás je toto nepřekonatelný problém, protože mnohdy potřebujete z důvodu delší výdrže mít u sebe druhou baterku. Pro vás Lumia 800 není. Lumia 710 by mohla být.

- - 
Hodnoty naměřené v programu WP Bench

Stejně tak jako mínus neberu microSIM kartu. A zatím mi nikdo nevysvětlil, proč by microSIM měla být nevýhoda. Pokud to tak berete, váš názor v diskusi mě opravdu zajímá. Vraťme se ale k výdrži.

Pokud sledujete můj Twitter nebo čtete můj blog, určitě víte, že s výdrží jsem zpočátku dost zápolil. Lumia 800 stěží vydržela jeden den. Většinou jsem ji během odpoledne nabíjel v autě, abych měl jistotu, že vydrží do večera. Dnes už vím, že moje obavy byly přehnané a hlavně se mi povedlo výdrž drobnou „optimalizací“, kterou podrobně popisuji na svém blogu, prodloužit.

Aktuálně moje Lumia 800 zvládne jeden pracovní den zcela bez potíží. Což v praxi znamená:
– 3 aktivní mail schránky s push doručováním
-- cca 30 přijatých/odeslaných mailů
-- v průměru 40 minut hovorů
-- cca 15 přijatých/odeslaných SMS
-- přeskakování mezi 2G a 3G
-- neustále zapnuté Wi-Fi
-- 4 aplikace na pozadí (Evernote, AppoinTile, Svátky, Počasí)
-- aktivně využívaný Twitter (aplikace rowi, nově i Carbon)
-- průměrně využívané Foursquare a Facebook
-- max. 30 minut vyhledávání na webu
-- občasné focení, hraní her, brouzdání po Marketplace, poslech hudby

Telefon vyndávám z nabíječky mezi 7:30 a 8:00 a vydrží bez problémů až do půlnoci, kdy ho vracím zpět do nabíječky. Občas by klidně vydržel až do druhého dne, jistota je ale jistota. O víkendech pak Lumia 800 nemá problém vydržet od sobotního rána do nedělního večera.

Co vám ale zcela zaručeně zlikviduje baterii je navigace. Od plného nabití nevydrží navigovat déle jak 3,5 – 4 hodiny. Což není špatný výsledek, ale znamená to, že bez nabíječky se ten den neobejdete. A jestli je Lumia 800 vůbec vhodná pro navigování se dozvíte v další kapitole.

Navigace

Každá Lumia 800, resp. Nokia s Windows Phone 7.5 už v základu obsahuje Nokia Mapy a Nokia Autem (mimo ČR známé jako Nokia Drive). Pokud jste někdy měli v ruce některou z posledních Nokií se Symbianem, určitě navigaci od Nokie znáte. Ta ve Windows Phone 7.5 má ale své mouchy a některé nejsou úplně mušky, ale spíš masařky. Mezi ty největší řadím to, že se nejedná o offline navigaci, ačkoli je tak prezentována. Bez připojení k internetu navigace nenajde v mapě cíl, který jste zadali. Tzn., bez internetu se nedostanete k navigování do cíle. V zahraničí to může být vcelku nepříjemné, vzhledem k cenám datového roamingu na našem „specifickém“ trhu. V zákulisí se mluví o tom, že by se to v budoucnu mělo změnit a navigace by opravdu měla být offline, ale těžko říct, co je na tom pravdy.

- - 

Další vadou je chybějící informace o době,jak dlouho trasu pojedete nebo času, kdy dorazíte do cíle. To je základní funkce, která by neměla chybět žádné moderní navigaci. A najdou se i další nedostatky, díky kterým Nokia Autem zatím nedosahuje na konkurenci.

Jenže…

Nokia Autem je zdarma, to je dost pádný argument. Zdarma včetně map, aktualizací a hlasů navigace. A nejbližší konkurencí pro Windows Phone 7.5 je Navigon, který stojí přes 2 000 Kč a zatím není v češtině (alespoň v době vydání recenze). Pokud tedy chcete ve Windows Phone 7.5 používat navigaci, nemáte moc na výběr.

- -

Moje praktické zkušenosti jsou ale vcelku pozitivní. Na navigaci normálně používám Navigon 70, který z dosavadních navigací (ať už samostatných, ve smartphonech nebo vestavěných) hodnotím jednoznačně nejlépe. Hodně cestuji po republice a mám tedy možnost porovnat obě navigace v praxi. V 90 % případů Nokia Autem vypočítá stejné trasy jako Navigon, ve zbylých 10 % najde naprosté nesmysly. Dalším plusem je rychlé a hlavně velmi spolehlivé vyhledávání v mapách. Nepotřebujete přesnou adresu. Stačí zadat například „nemocnice Děčín“ a frčíme. Jako plus musím zmínit i rychlou fixaci družic. Lumia 800 je připravena navigovat okamžitě.

- -

Při navigování je ale nutné rozlišovat dva faktory. První je Nokia Autem jako SW, který je pro základní navigování dostatečný a budoucími updaty má šanci vyrovnat se konkurenci na trhu (příklad by si měla vzít ze sestřičky pro Symbian). Druhým faktorem je Lumia 800, která je pro navigování vcelku nevhodná. A to z jednoho jediného prostého důvodu, kterým je microUSB konektor na horní hraně pod krytkou, kvůli kterému je nabíjení v autě, v držáku, poměrně nepohodlné a problematické. A bez nabíječky Lumia 800 vydrží navigovat maximálně 3,5 – 4 hodiny od 100 % nabití po 0 %.

- -

Chcete-li Lumii 800 používat pro navigování, půjde to, ale počítejte s výše uvedenými omezeními. Takže si pak nestěžujte, že je Lumia 800 pro navigaci nevhodná. Já vás varoval ;-)

Ještě jedno mínus na konec, které jsem zjistil teprve nedávno. Pokud používáte plánování tras a správu oblíbených míst na maps.nokia.com, zatím vám to bude nejspíš k ničemu. Nepřišel jsem na způsob, jak Lumii 800 synchronizovat s těmito mapami, resp. vlastními uloženými položkami. Nejde to, což mi potvrdila i Nokia ČR skrz svůj Twitter účet. A zatím není informace o tom, že by se to v budoucnu mělo změnit.

- - -

Pozornost by neměla uniknout ani aplikaci Mapy.cz od Seznam.cz, kterou si můžete zdarma stáhnout v Marketplace. Pro základní navigaci ve městě, ideálně tu pěší, postačí velice dobře. A má-li Lumia 800 vyhledávat na Seznam.cz, dovedl bych si představit velmi produktivní propojení vyhledávače s touto aplikací. Zajímavé řešení.

Fotoaparát a záznam videa

Osm megapixelů, Carl Zeiss optika, autofocus, natáčení videa v HD, to zní jako záruka kvality, že?

- - -

- - -

Částečně to tak je. Záměrně píšu částečně. Fotky jsou kvalitní, nicméně pokud si před focením „pohrajete“ s vyvážením bílé, hodnotou ISO a expozice, dosáhnete ještě lepších výsledků. Tím jsem vlastně zmínil i široké možností nastavení foťáku, do kterých dál patří režim měření, různé scény a efekty, kontrast, saturace, makro a redukce blikání obrazu. Co víc si přát? Málem bych zapomněl, fotky samozřejmě můžou být v poměru stran 4:3 (plné rozlišení) nebo 16:9 (7 Mpx).

- - -

V podstatě to samé vás čeká u nastavení natáčení videa. Máme si tedy hodně s čím hrát. A výsledky jsou pak opravdu ucházející. Až na jednu drobnost…

- - -

Nevím proč, ale za určitých světelných podmínek, které se mi zatím nepovedlo vysledovat, mají fotky uprostřed lehce růžový nádech. Jde o cca 5 fotek ze 100. Jestli se dobře pamatuji, podobnou vadu jsme už viděli u nějakého HTC, tuším, že HD2 a byla to čistě jen softwarová závada. Dá se tedy očekávat, že Nokia tuto chybku v některém z dalších updatů opraví. Otázkou také je, jestli to není jen vada mého konkrétního kusu. Odpověď je v podstatě na vás. Pozorujete u svého kusu stejnou vadu? Díky za info v diskusi pod článkem ;-)

Nokia Lumia 800: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení 2 (den)

Co se týče kvality videa, tak za dobrých světelných podmínek je záznam pěkně ostrý a barvy velice věrohodné. S ubývajícím světlem už ale obraz není tak detailní a objevuje se i výrazný šum. Přesvědčit se o tom můžete z přiložených videí, další najdete v naší galerii.

Nokia Lumia 800: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (den)

Nokia Lumia 800: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení 4 (noc)

Windows Phone 7.5 v Lumii 800

Můj skromný osobní názor je, že sázka na Windows Phone 7 byl se strany Nokie dobrý krok. Stejně tak ze strany Microsoftu sázka na Nokii. Myslím, že se ještě budeme divit, co z tohoto partnerství vzejde.

Nicméně v Lumii 800 běží Windows Phone 7.5 Mango, to asi víte. Oproti tomuto systému v jiných telefonech se nijak neliší. Přidán byl bonusový software, viz výše a v případě Lumie 800 v barvě Cyan (modrá) je v nastavení přidána další barva dlaždic a odkazů, Nokia Blue. A co si budeme povídat, pokud máte modrou Lumii, asi mi dáte za pravdu, že jiná barva dlaždic se snad ani použít nedá, protože s modrým plastem neladí. V tomhle má černá a bílá varianta Lumie 800 jasnou výhodu.

- - -

Jinak mluvíme o Windows Phone 7.5, které známe z jiných telefonů, a to včetně všech plusů a mínusů. Pojďme si je zopakovat v bodech. Zaměřím se na ty z mého pohledu nejvýraznější.

+ rychlost
+ intuitivní ovládání
+ přehledné a subjektivně pohledné prostředí
+ perfektní práce s kontakty
+ perfektní provázanost se službami Microsoftu (Office, SkyDrive, Exchange, Outlook, Hotmail, Xbox Live aj.)
+ dostatek kvalitních aplikací 

– jednotné ovládání hlasitosti
– některé aplikace jsou pomalé
– tlačítko s lupou a jeho funkce pro náš region
– nemožnost změnit nastavení tlačítka s lupou
– jakkoli odeslané fotky na SkyDrive se zbytečně zmenšují
– nelze pořizovat screenshoty

Videopohled

Nokia Lumia 800: Videopohled (obsah balení, design & zpracování, operační systém)

Bonusový software

Nokia Mapy a Nokia Autem jsme již mluvili.

Další v řadě je Nokia Skvělé aplikace. Což je takové menší okénko do Marketplace. Nokia vám tímto vybírá aplikace a hry, které stojí za povšimnutí, ať už ty placené, nebo zdarma. Zajímavou fičurkou je aktualizace seznamu doporučených aplikací. Stačí kliknout na „tlačítko“ na spodní liště a následně s telefonem zatřepat. Seznam aplikací se zaktualizuje.

Následuje aplikace Přenos kontaktů, která umožní zkopírování kontaktů z většiny starších telefonů za pomoci Bluetooth a běžně rozšířených přenosových protokolů. Nicméně vzhledem k tomu, že již delší dobu mám všechny kontakty v cloudu, neměl jsem možnost tuto funkci vyzkoušet.

- -

Dále Nokia přidává šikovnou aplikaci Nastavení sítě, která vám umožní pohodlnější přehazování SIM karet. Pokud tedy s kartami hrajete mariáš, tato aplikace zabezpečí, aby pro každou SIM zůstalo to správné nastavení sítě.

Další aplikace dodávané Nokií můžete stáhnout z Marketplace, kde se zobrazuje sekce Nokia Collection.

Kontakty, kalendář, organizační funkce

Windows Phone 7.5 mají již v základu perfektně zpracovaný hub Lidé, což je v podstatě aplikace pro práci s kontakty. Ty do telefonu dostanete pouze prostřednictvím účtů na internetu (Live, Twitter, Facebook, LinkedIn aj.), nebo prostřednictvím zmíněné aplikace Přenos kontaktů ze stašího telefonu. Tzn., na synchronizaci s počítačem předem zapomeňte. Trendy je „žít v cloudu“ a Microsoft pokračuje v tomto duchu. Nokia se to snaží vlastní aplikací lehce mírnit.

- -

K hubu Lidé nemám nejmenších výhrad. Po zadání přístupových údajů ke všem svým účtům byly staženy kontakty a duplicity byly sloučeny dohromady, až na dva kusy, které jsem musel udělat ručně (jeden klik a systém mě na to upozornil). Kontakty jsem již několikrát procházel a kontroloval a OS nikde neudělal jedinou chybu. Jednodušší a lepší práci s kontakty jsem zatím neviděl. U každého se vám zobrazují všechny dostupné údaje a aktualizace ze sociálních sítí, včetně fotografií z facebooku. Třešničkou pak je možnost umístit konkrétní kontakt jako živou dlaždici na homescreen. Pokud vám pak přijde jakákoli zpráva nebo hovor od tohoto kontaktu, info se zobrazuje právě na této dlaždici.

Kalendář ve Windows Phone 7.5 není špatný, ale chybí mu týdenní pohled, což fakt nechápu. Vše se dá naštěstí vyřešit skvělou aplikací WeekView. Jinak standardní kalendář nabízí pohled na den, měsíc, agendu a úkoly. Běžně se zobrazují kalendáře ze všech připojených účtů, to lze ale změnit. Kalendář má svoji vlastní dlaždici v šířce dvou běžných, nicméně ačkoli je tato dostatečně velká, dokáže, zcela nepochopitelně, zobrazit jen jednu nadcházející událost.  V základu je tedy kalendář až na pár drobností běžný standard a nic extra, ale ve spojení s aplikacemi AppoinTile (výrazně vylepšené dlaždice na homescreen) a WeekView, které přidávají propracované dlaždice, se z této kombinace stává naprosto perfektní nástroj pro správu vašeho času a úkolů.

Internet, e-mail a sociální sítě

Už mnohokrát bylo řečeno, že Lumia 800 disponuje upraveným prohlížečem Internet Explorer 9, který zvládá většinu běžných funkcí a nepodporuje flash. Postačí pro mobilní brouzdání, víc od něj nečekejte. Nabídne prohlížení v záložkách, ukládání a synchronizaci oblíbených. Rychlostí však nedosahuje na konkurenční Safari v iOS 5. Pokud ale nemáte možnost porovnání, nepřijdete na to. Pomalý rozhodně není.

- -

V otázce práce s e-maily vám Lumia 800 nabídne maximum. Není to ani tak její zásluha, jako spíš běžný standard vycházející z Windows Phone 7.5. Můžete si samozřejmě nastavit více schránek od předdefinovaných poskytovatelů (Windows Live, Nokia Mail, Yahoo!, Google), připojit se k firemnímu Exchange nebo za pomoci patřičných údajů nastavit kterýkoli jiný mailbox. Pokud to schránka podporuje, synchronizují se kromě mailů i kontakty a kalendář. Lze nastavit interval aktualizace schránek, případně, opět pokud to schránka podporuje, zvolit push doručování. A pokud nechcete přeskakovat z jedné schránky do druhé, můžete si nechat doručenou poštu sloučit do jedné schránky. V případě IMAP serverů jsou samozřejmostí i složky. U Gmailu se pak zprávy označené vašimi štítky zobrazují v příslušných složkách. Editor mailů se nese v duchu Metro designu a i když máte zvolené tmavé téma, je bílý. Přidat můžete přílohu, standardně však jen fotku. Nepovedlo se mi přímo z editoru přidat jako přílohu dokument ze SkyDrive. Pokud ho chcete někomu poslat, musíte nejdřív skrz Office do SkyDrive a odtud konkrétní dokument sdílet (na výběr máte mezi všemi mailovými schránkami). Trochu krkolomné řešení, ale nic není dokonalé, že?

Windows Phone 7.5 považuji za aktuálně nejlépe vybavený „sociální“ OS. Již v základu máte možnost propojení s Twitterem, Facebookem, LinkedIn a Live ID. Z těchto účtu se vám automaticky stáhnou a propojí všechny kontakty, u kterých pak vidíte tweety, změny a aktualizace statusů. Zároveň vidíte všechny příspěvky na svojí Zdi nebo Timeline. Buď pohromadě, nebo odděleně. To vše v perfektně zpracovaném hubu Lidé. Pokud vstoupíte do hubu Já, vidíte svoje příspěvky, aktualizace statusů apod. a zároveň všechny reakce na ně. Pro základní pohyb na sociálních sítích tedy nepotřebujete nic instalovat. Vše je dostupné již v systému. A pokud to v systému povolíte, můžete rovnou v menu zprávy používat kromě SMS a MMS i Facebook chat a Live Messenger. Systém vám dá na výběr, pokud jsou tyto možnosti u konkrétního kontaktu dostupné.

Chyby, vady, nedostatky a nedodělky

Pokud jste četli můj dřívější článek, určitě si vzpomenete na některé chyby a nedostatky, které jsem již tehdy na účet Lumie 800 zmiňoval. Podíváme se na ně podrobněji.

-- Krytku microUSB slotu jsem ZATÍM neulomil, ale záměrně slovo zatím zvýrazňuji, protože jsem měl několikrát namále. Za tohle řešení by někdo opravdu zasluhoval medaili.

-- Změna barev displeje při natočení telefonu do jiného úhlu je chybka, které se nezbavíte. Po měsíci ji ale už vůbec nevnímám.

-- microSIM jsem jako vadu za celou dobu pocítil jen jednou, když jsem Lumii 800 na chvíli půjčoval a potřeboval jsem SIM do jiného telefonu. Nicméně toto nepraktikuji nijak často.

-- Nevyměnitelná baterie mě netrápí, výdrž jsme už řešili. Při psaní prvního článku jsem čekal, že to bude horší.

-- Jednotné nastavení hlasitosti je chyba Windows Phone 7.5, u které jsem dodnes nepochopil „co tím básník chtěl říct“. Zatím to ale nevypadá, že by mělo dojít ke změně.

-- Sdílení internetu stále a pořád chybí, ačkoli ho Nokia slibuje už dlouho. Uvidíme, kdy se dočkáme. Podle mých informací během dvou měsíců.

-- Pomalejší aplikace přetrvávají, ale s postupnými updaty se situace zlepšuje. I tak ale narazíte na kousky, kvůli kterým byste telefon rozšlapali. Zvlášť pak u těch, které častěji stahují data z internetu.

-- Mizení klávesnice při psaní bylo vyřešeno buildem 8107. Kdo aktualizoval, měl by být bez problémů.

-- Stříbrný rámeček kolem čočky foťáku se poškrábal hned na začátku a od té doby se to naštěstí nezhoršilo.

-- Chybějící profily. Nokia je u svých telefonů uměla skvěle a u Lumie 800 mi vyloženě chybí. Pochybuji ale, že se jich někdy dočkáme.

-- Tlačítko s lupou, aneb vyhledávání. Protože mám model z doby před uvedením na český trh, mám pod lupou stále Bing a ne Seznam.cz. Po měsíci používání mohu s čistým svědomím říct, že Bing je opravdu nepoužitelný. Zlatý Google a jeho perfektní vyhledávač.

– O foťáku a občas horších výsledcích už jsem psal, viz výše.

-- Na internetu se nově mluví o tom, že Lumia 800 neumí vytáčet čísla začínající hvězdičkou. Nedovoláte se tak například na infolinky operátorů, nezjistíte si kredit u předplacené karty… Nokia už o tomto problémů ví a řeší jej. Odstranit by jej měla další softwarová aktualizace.

– Také se mluví o tom, že s posledním buildem se objevila chyba, kvůli které nesvíti tlačítka pod displejem, pokud je jas nastaven na automatiku. Nemohu potvrdit, tuto zkušenost nemám.

To jsou chybky, vady a nedostatky, se kterými mám zkušenost já. Na internetu se však mluví i o dalších. Nejvíce výtek směřuje k toliko omílané výdrži baterie. Další se týkají již popisovaných softwarových chyb, ty se ale časem zajisté podaří vychytat. Pak se ale objevují další výtky, ty už směřují k samotné Lumii 800. Nahlédněte například do našeho fóra, kde se tyto problémy řeší. Doposud jsem měl možnost mít v ruce a prohlédnout si cca 12 různých Lumií 800, avšak u žádné jsem popisované problémy nepozoroval. Tím však nepopírám jejich existenci.

Závěrečné hodnocení

Obligátní otázka. Co říci závěrem. Pokud jste recenzi dočetli až sem, včetně alespoň části článků uvedených v úvodu, musíte mít jasno. Buď Lumii 800 nenávidíte, nebo jste si ji zamilovali a v nejbližších dnech se pro ni vydáte do obchodu. Než tak uděláte, zamyslete se nad tím, jestli by tou správnou volbou mohla být bílá varianta a pokud ano, vydržte do konce února, kdy dorazí na český trh. Videl jsem ji osobně a vypadá velmi dobře. Lépe než na fotkách.

- - 
Srování s iPhonem 4, Lumií 710 a Samsungem Wave III

Nicméně o klasický závěr vás stejně ošidit nemohu, takže… trocha zamyšlení ;-)
Lumia 800 je z mého pohledu vstupenka Nokie mezi úspěšné smartphony, které svému uživateli nabízejí to nej. Jenže Lumia 800 na to jde jinak než konkurence. HW parametry (procesor, RAM apod.) a OS jsou jasně dané a kromě bonusového SW a pár drobností nemohla Nokia přidat nic navíc. A tak se zaměřila na to, co kdysi uměla nejlépe. Pamatujete na modely 5110, 3210, 3310, 6310 a další? Legendy! Proč? Protože to byly na svoji dobu moderní telefony, které ale, na rozdíl od konkurence, byly intuitivní, dobře ovladatelné a nabízely svému majiteli perfektní dojem a požitek z používání telefonu. Pak to Nokia na nějakou dobu bohužel zapomněla a štafetu převzal Apple s iPhonem. Teď se ale Nokia vzpamatovala a vrací se ke kořenům, k tomu v čem byla dobrá, nejlepší. K tomu, aby se telefon opravdu dobře používal, aby ho mohl používat kdokoli, kdo ho vezme do ruky a měl z toho dobrý dojem. Nokia si vybrala jednoduchý a intuitivní operační systém, který „zabalila“ ho do velmi líbivého a funkčního kabátku.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz

Ano, Lumia 800 nemá dual-core, několik GB RAM, nadupanou grafiku a já nevím co ještě. Což je ve skutečnosti, pokud máte dobře odladěný OS k ničemu. Z dnešního pohledu (zaměřeného na parametry) je průměrná, ale dobře se používá, je kvalitně udělaná a dokáže vám, že se na ní můžete spolehnout. Má své mouchy a jak jste se mohli dočíst, není jich málo, ale jsou tak kritické, aby bránily v pohodlném používání telefonu? Podle mě ne, záleží na tom, co od telefonu chcete. A má-li sloužit on vám, nebo vy jemu. Lumia 800 je rychla a spolehlivá. Velmi rychle vám dá pocit důvěry v každodenním shonu.

- -

Pokud tedy nejste geek, který si chce s telefonem hrát a vylepšovat ho, zamyslete se nad ní. Vypadá totiž jako dobrá volba. Pokud jste, zapomeňte na ní. Nejen Lumia 800, ale Windows Phone 7.5 není systém pro vás, protože má, stejně jako iOS 5 od Applu, mnoho omezení, která umožní systém používat, ale ne hrát si s ním.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

124 komentářů

 1. mam len poznamku k aplikacii Prenos kontaktu: vyskusal som ju pri migracii z Nokia 5230 (symbian) a neviem ako to spravili, ale funguje to krasne… az to zavana nejakym backdoorom v tej starej nokii :) urcite vyhoda oproti inym vyrobcom.

  minusom je asi iba fakt, ze sa telefon (aplikacia) nepyta, do ktoreho uctu ma kontakty pridat, da ich automaticky do uctu Windows Live – ja osobne by som ich radsej dostal do Outlooku :)

  • Do Outlooku sa dostanes jedine cez Live ucet. Takze je to vyriesene dobre :)

  • TomasSX1: pod slovom Outlook myslim ucet synchronizovany cez activesync (exchange, gmail, office 365 a pod). Ked pouzivas liveID iba na marketplace tak mi tam tie kontakty nepasuju :-)

  • Jak jsem psal, tuhle app jsem nemel moznost vyzkouset.

   K tem kontaktum. Pokud nejaky pridavam nebo upravuji, Lumia se me vzdy zepta, do ktereho uctu chci upravy ulozit.

  • Karel (neregistrovaný)

   NOKIA LUMIA : Patří mezi 10 věcí, které byste si neměli kupovat :

   [odkaz]

 2. No všechna čest, zatím asi fakt nejlepší recenze na Lumii 800 (a potažmo i WP), jakou jsem četl. Objektivní, bez hulánovských přehánění a vyvyšování nad jinými OS, čtivé…super, Marku, jen tak dál!

 3. Minimal (neregistrovaný)

  Super recenze… mohl bych se zeptat autora na jeho osobní názor, co se týče srovnání Lumie s Nokií N9? Stále se nemůžu ztotožnit s některými prvky WP. N9 má navíc šíleně návykové ovládání.

  Díky za odpověď =)

  • Muj nazor na N9 zcela jjasne vyjadruje moje recenze N9 tady.

   Ve srovnanǐ s Lumii 800 muze byt plus o neco vetsi displej a hlavne perfektni a navykove ovladani. Kdyz jsem N9 vratil, zcela podvedome jsem se iPhone 4 snazil ovladat gesty jako N9 :)

   Jenze Lumia 800 bude diky podpore a vice aplikacim pouzitelnejsi pro kazdy den. Tim ale nechci N9 zatracovat. Je to kousek pro fajnsmekry. Lumia 800 je spis pro masy.

  • Marek Hajn: pěkná recenze, docela objektivní. (Chystám vlastní postřehy, jen nevím, kam je nahrát, aby si je mohlo přečíst víc lidí.)

   Po několika dnech používání Lumie 800 jsem dostal do ruky na jeden den N9 a měl jsem příšerný pocit, že N9 je pomalá, pomalá, pomalá. I když je pro mě jako dlouholetého symbianistu WP výrazně vzdálenější než MeeGo a zoufale postrádám některé věci v symbianu běžné, nakonec jsem zvolil právě L800. Můj pocit byl, že i display je jiný – N9 je na dotyk hrubější a odezva pomalejší.

  • richardik: Až to budete mít, nahrajte to na nějaký blog (Posterous, WordPress) a pošlete mi link ;)

  • Kaa_cz (neregistrovaný)

   richardik:

   Jasně, když si ale člověk dá dohromady, že Lumia800 má CPU stejné kategorie ale na 1,4GHz .. a k tomu fakt, že vzhled WP7 je velice strohý pokud se týká detailů a všechno pouťově krásné dělají WP7 v 3D efektech v GPU, má CPU o to víc síly pro běh OS. Takže to odhaduji, že tak o 50-60% oproti N9. Navíc WP7 zastavují na pozadí odsunuté aplikace třetích stran, které nejsou certifkované a specielně povolené k běhu na pozadí. Tam není 100% multitasking.

  • Kaa_cz (neregistrovaný): Ale o tom to přeci je. OS není nijak ošizený a beží velmi rychle. A tak to má být.

   To, že to jiní nezvládli je jejich problém a pořád je omlouvat je nesmysl, stejně jako neustále zvyšovat HW nároky, aby systém běžel plynule.

  • Marek Hajn: Prosimte ja nemuzu synchronizovat hudbu do tel,ukazuje mi to :Nelze provest nakup s docasne chyby servru. NEchapu jaky nakup a pred tim mi to slo v klidu.UZ my s toho hrabe.Diky za odpoved

  • Karel (neregistrovaný)

   Marku, jsem příznivcem Nokie, ale něco tak nedodělaného jako je Lumia 800 jsem nezažil. Překotné snažení Nokie aby se zachránila je kontraproduktivní a valí na trh telefon, který je pro uživatele téměř nepřátelský.

   Nechápu jaký je přínos Nokia Lumia s Microsoftem ??? Finty s uložištěm fotek kdesi a komplikovanou obsluhou nejsou přínosem ale tápáním. Jednoznačně: Mno, ale pořád 100x lepší jakýkoliv Android, jakýkoliv Symbian, než tenhle totálně zadrátováný systém, i kdyby měl nejlepší qwerty na světě. Je to krásný telefon, skvělé barvy a slušná rychlost, ale absence nastavení velikosti písma, nefungující bluetooth, nemožnost ukládat poznámky, stejně jako zprávy, důležitá sdělení a jednoduše je přeposílat SMS, považuji za nepochopitelné. Mohu se jen těšit na nový Samsung a Nokia přijde o další běžné uživatele ! FAkt je, že zvuk s přiloženými sluchátky je ale skvělý a u jiného telefonu jsem nic lepšího nikdy neslyšel. Displej zobrazuje také excelentně a když jsem se od Lumie 800 vrátil zpátky k N8, je to, v tomto ohledu, krok zpět. Jinak ale funkce na N8 jsou nesrovnatelně lepší, pro běžného uživatele.

   Nakonec tady je další názor proč si Lumii nekupovat :

   [odkaz]

 4. Lukáš Palacka (neregistrovaný)

  Perfektní recenze co má hlavu a patu. Já jsem velký odpůrce nokií a wp, ale co se týče recenze samotné tak ta je opravdu na 1* včetně závěrečného hodnocení ;-)

 5. Výborná recenzia, ktorá zrejme nemá konkurenciu na CZ/SK weboch.

 6. Dosť ma zaujíma displej oproti Omnii W. Podanie čiernej a odolnosť gorilla glass na Omnii W?

  • Nemel jsem moznost primeho srovnani. V den kdy jsem vracel Omnii W jsem zaroven dostal Lumii 800, ale s par hodinovym odstupem. Subjektivne ma ale lepsi displej Lumia 800, hlavne diky ClearBlack.

   Odolnost Gorilla Glass nejsem schopnej zhodnotit.

  • Marek Hajn: Dosť by ma zaujímalo práve podanie čiernej na Omnii W.

  • janac_marek: Takhle se to težko popisuje. Spíš se na ní zajdi někam podívat. Omnia W má kvalitní displej, ale na Lumii vypadá černá o něco lépe.

  • Marek Hajn: Ja mám Lumiu, len ma to zaujíma, lebo niekto tu na fóre tvrdí, že displeje sú skoro rovnaké a clearblack je len marketing, čo sa mi moc nezdá.

   Niekto tieto prístroje radí do rovnakej triedy, no ja ich skôr radím ako highend a low end medzi WP.

  • janac_marek: Podpe me displeje rozhodne nejsou stejne a ClearBlack nepovazuji jen za marketing. Ma sve opodstatneni a rozdil je jasne znatelny.

   Omnii W taky vnimam jako low nebo mid range, zatimco Lumia 800 je pro me high end mezi WP7 telefony.

 7. Hezká recenze, kus práce.

  Poznámka o sdruženém ovládání hlasitosti, za mě? SUPER!:-) Jak jsem byl šťastný, kdy jsem prostě tlačítky na boku prostě řekl, teď zticha, teď ne. Nic víc. Více nepotřebuji. WM už to zesložiťovalo a Android? Bordel na druhou. Ale ono je mi to vcelku dohromady jedno, telefon mám z 90% na vibraci:-) Takže za mě, jednotné ovládání hlasitosti a ticho po vytažení sluchátek (thx Apple:-) ).

  • Na Palmu, to mi vypadlo. Pak to WM…

  • Priznam se, ze si na to zvykam i kdyz to stale vnimam jako vadu.

   Hlavne v pripade navigace, ktera moc rve, vzhledem k nastavene urovni zvoneni.

  • Kaa_cz (neregistrovaný)

   Mnojo, ale lidi si stěžují, že například ztlumí muziku, protože na ně někdo mluví, pak ten player jen vypnou… a pak neslyší zvonění, protže to zůstalo ztlumené. Myslím že zvonění a zvuk aplikací by měl být vždy oddělen.

  • Kaa_cz (neregistrovaný): Já jsem v tomhle trochu extra, to je pravda. Lumii 800 na muziku nepoužívám, protože veškerou hudbu mám v iCloud, takže můj primárně přehrávač je iPhone.

   Ale chápu, že to co popisujete může mnohé rozladit. Hlasitost by měla mít víc úrovní nastavení.

 8. števo (neregistrovaný)

  Tak tomu sa hovori recenzia :) Fakt pochvala za tu namahu a čas :)

 9. Ad MicroSIM – pro mně velké mínus, protože by to znamenalo nechat si vyměnit SIMku (moje SIMka je možná i více než 10let stará) a pak jít do banky nechat si tam nahrát bankovní SIM Toolkit aplikaci. To jsem si raději koupil Samsunga Omnii W o 5000Kč levněji (display stejný, procák stejný, 8GB paměti pro mně dostačující)

  • Stačí vystřihnout a SIM karta Vám zůstane původní.

  • ChilliMeat: Zalezi kterou SIM kartu ma,starsi SIM Karty maji vetsi cip a jsou pro orez nevhodne a vetsinou pak vznika problem s prijimem signalu ci vypadky.

  • Simku odporúčam vymeniť ajt ak. Môj názor je, že takéto prístroje môžu pribúdať.

   Redukcia existuje. Keďže som mal iPhone už dávnejšie, microSIM vlastním. Potom som používal klasické zariadenie s normálnou SIM, ale nemenil som ju a len som ju dal do adaptéra. Keď som kúpil Lumiu, len som ju vybral z adaptéra.

   Nejdem sa tu rozpisovať, či je micro sim dobrá a či ušetrené miesto stojí za to. Faktom ale je, že si nebudem výber zariadenia prispôsobovať simke a takto to mám univerzálne, pokiaľ niekto inteligentný nepríde aj s dačím iným, napríklad mini SIM alebo nano SIM :)

  • To chápu. Přechod z původní SIM na dnes běžnou mini SIM vypadal podobně. Sice všichni štěkali, ale některým došlo, že je nová podoba menší, což se kladně podepíše na konstrukci telefonu. I když ten rozdíl není tentokrát tak velký, pořád je micro SIM poloviční. V ruce to nevypadá nic moc, ale na DPS (PCB) je to sakra hodně místa.

 10. A pak ze ruzovy nadeh je jen domenou HTC jak tu nekdo s oblibou rad pise..Ne Marku ani u HD2 se to zcela neztratilo,jen potlacilo,zcela to zmizelo az po odstraneni kryciho sklicka.

  • Ja mel HD2, ktere uz to nedelalo, takze z toho cerpam. A Lumia uz mi to taky nedela. Na poslednich cca 50 fotkach uz jsem to nevidel.

 11. Tonda (neregistrovaný)

  Průměrný kalendář? Kalendář je suprovej a má vše, co má mít. Nevím, kdo soudí průměrnost :D

  • Kalendář na WP je ta nejhorší záležitost co může existovat. Nepřehledný, za měsíční náhled by někdo potřeboval dostat facku a týdenní náhled nikde.

  • VNavrátil: Ještě bych doplnil absenci kategorií – fail jak hrom

  • Oproti konkurencnim platformam je vazne prumerny. Ale AppoinTile a WeekView z nej delaji velmi pouzitelny nastroj.

 12. j (neregistrovaný)

  @petrkasa 10:33 AM – 16 Feb 12:

  V radu tydnu prijde velka aktualizace Nokia Drive, ktera odstrani nedostatky, ktere ma Drive pro WP7 oproti Symbian verzi. @petrkasa

  • Navigace potrebuje update jako sul,tak snad se to konecne posune.Ikdyz na free navigaci je to i tak moc pekne..

  • htcjirka: Nie len Nokia navigácia potrebuje update. Pre WP je navigácia zatiaľ celkovo bieda a zlepšiť sa to môže jedine ak MS čím skôr povolí natívny kód.

   A hej. Nokia Drive je ako free pekná, ale chýbajú 3 základné veci:

   – vyhľadávanie offline

   – typ trasy (ekonomická, rýchla, najkratšia, …)

   – druh trasy (platené cesty, nespevnené cesty, dialnice, trajekty, chodníky (teda chodec) atď…)

   Určite by bodli obchádzky. Sú tam jednosmerky? Maximálna povolená rýchlosť na danom úseku cesty?

   Ja som tú navigáciu ešte poriadne pre ďalekú cestu nepoužil. Ale iné navigácie sú super a keďže Nokia nemá skúsenosti, neverím, źe tam budú detaily.

   Napríklad ak som na dialnici a idú odbočky, ako základ beriem, že by sa mala zobraziť tabula ako v iGO, ktorá korešponduje s reálnou tabulou ktorú vidieť na ceste a hneď vidím, kade ísť.

   Spotreba?

   Atď…

  • j (neregistrovaný)

   janac_marek: No v první řadě Nokie má pochopitelně zkušenosti s navigacemi, jednak navigace v symbiánech je jedna vůbec z nejlepších. Do jednosměrek vás pochopitelně nenavede ani současná verze, ale z toho co uvádíte vše symbianová navigace umí (offline vyhledávání, typ a druh trasy, maximální rychlost, objížďky, aktuální zácpy a práce na silnici, jízdní pruhy, body zájmu, atd.), a v blízkém budoucnu by je měla umět i verze pro WP.

   Co se týče spotřeby, tak nejvíce energie vezme už to, že svítí display, a stím nikdo nic nenadělá. Nicméně pokud to s navigací do auta myslíte vážně stejně bude potřebovat držák a telefon mít připojen do napájení (pak už výdrž baterky bude nepodstatná).

  • janac_marek: Ja cestuji casto,na daleke cesty za hranice pouzivam navigon,s kterym jsem maximalne spokojeny.Vice jak s iGO,Tom Tom apod..

  • janac_marek: Jinak k Nokia Autem ve verzi 2.x, ktera brzy prijde updatem i pro WP je opravdu na co se tesit.Na MeeGo jiz je tato verze cerstve dostupna a jde ve stejnych stopach jako na WP i co se tyce prostredi,ktere je uplne totozne..Funkcionalita s updatem na verzi 2.x se zasadne rozsiruje a na zdarma navigaci je na skvele a bezkonkurecni urovni.Konecne uz jsou dostupne oblibene polozky vcetne synchronizace,historie,vystraha prekroceni rychlosti,nastaveni trasy – dalnice,trajekty,nezpevnene cesty apod,vrstvy mapy,orientacni body,mista atd..dokonce i navigovani nejen ve 2D a 3D rezimu,ale i ze satelitniho pohledu..

   Nyni me plne nahradi Navigon..Teprve ted se tato navigace od verze 2.x na WP ve spojeni s Lumii stava opravdovou konkurencni vyhodou.

   Jsem zvedavy jake bude mit zpozdeni oproti MeeGo,na kterou uz byla tato verze uvolnena jak jsem v uvodu napsal..

 13. Klobouk dolů Marku…vážně smekám,recenze nemá chybu, jen tak dál.

  @ TONDA..s kalendářem asi moc nepracuješ, že? Zde má MS oproti konkurenci co dohánět, vypisovat výčet nebudu, opakoval bych se.

  • Dekuji ;)

   S tim kalendarem souhlasim, ale jak jsem psal, da se to alespon castecne dohnat.

   Libi se mi jeho vzhled a denni pohled a agenda. To je super. Pak doladit par detailu a bude z nej super nastroj.

 14. j (neregistrovaný)

  microUSB konektor na horní straně telefonu sice nepovažuji za příliš šťastné řešení, ale na druhou stranu při navigaci v autě mi to nevadí, protože navigaci mám pochopitelně naležato, takže konektor je vlastně z boku, a napájení tam pohodlně dám …

  • Nalezato krytkou nahoru nebo dolu? ;)

  • j (neregistrovaný)

   Marek Hajn: No prostě telefon je při navigaci lepší mít naležato, tedy USB s krytkou je v pravo nebo vlevo (co víc vyhovuje) navigace se vždy na display otočí správně. Pochopitelně je nutné mít vhodný držák (to není problém, škoda jen že není žádný vhodný originál nokia).

  • j (neregistrovaný): Bylo to mysleno tak, ze kdyz je telefon polozen tak, ze krytka je vlevo a tedy vuci kabelu vespod, snaz hrozi jeji ulomeni.

  • j (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Jo to jo, pokud je microusb vlevo a tedy krytka je pod konektorem, tak to může být trochu náchylnější, resp záleží na tvaru konektoru na kabelu, většinou je pevná část konektoru delší než krytka a tak nic nehrozí. Navíc taky není problém otočit, tak aby microusb bylo vpravo a tedy krytka nad konektorem, to už pak nehrozí nic. V obou případech pochopitelně záleží na vhodném držáku. Pochopitelně microusb nahoře plus ta krytka rozhodně není nejšťastnější řešení, na druhou stranu ani pro případ navigace do auta (s vhodným držákem) to není nepoužitelné.

 15. poterienko (neregistrovaný)

  Recenzi se chystám číst, jen co toto dopíšu, ačkoli WP jsem již měl, takže půlku mohu přeskočit :D. Ale co jsem to chtěl říct. Nyní mám iP4S, modlu pro spoustu lidí. iP se mi líbí, rád a spokojeně ho používám (i na rozumné věci) a vyhovuje mi. Ovšem ta zatracená Nokie se mi začíná líbit, hlavně v té modré barvě. Hrál jsem si s černou u Téčka, ale zarazila mne jedna věc. Tou je šíleně úzký displej. Nechápu, proč Nokia nepoužila „normálně“ úzký, jako má např. HTC Radar nebo levnější 710. Doufám, že 900 bude mít normálnější poměr stran.

  • Modra ja vazne uzasna. Libi se mi cim dal tim vic ;)

   A displej je uzky. Je to zvlastni, ale je to tak. Ze zacatku se mi na nem neco nezdalo a pak mi doslo, ze je uzsi nez u iPhone 4, ktery pouzivam delsi dobu.

  • matusco (neregistrovaný)

   POTERIENKO: Vygoogli si „sectio divina“ a zistis, preco ma WP pomer stran aky ma…

  • poterienko (neregistrovaný)

   matusco (neregistrovaný): Tento argument je relativně bezesmyslný, protože snad všechny jiné WP telefony, které jsem držel v ruce, neměli takto nudlovitý displej. Vím že u této Nokie se displej v podstatě ztrácí, ale já měl oblíbené bílé pozadí s červenými/černými (u odemčené ROM) ikonami a pak bych koukal na balíček špaget.

  • poterienko (neregistrovaný): já moc (vůbec) nerozumím tomu o čem tady píšeš – má snad Nokia Lumia 800 oproti HTC Radar, nebo Nokii 710 nějaké jiné, nestandartní rozlišení displeje ? Všechny tebou zmiňované přístroje mají snad WVGA 800×480 – 5:3.

 16. j (neregistrovaný)

  Nemyslím že vyhledávač bing je nepoužitelný. Od doby kdy mám wp používám primárně bing (i na pc). Výsledky pro ČR jsou lehce horší než u googlu nebo seznamu, ale určitě ne nepoužitelné. Bing ale musí být správně nastaven na češtinu.

  Jinak recenze je super. Jednoznačně nejlepší. Jen tak dále. Díky.

  • Google pouzivam casto, mnohokrat denne. Jsem na jeho vyhledavani zvykly. Zkouselm jsem i Bing a to, co mi vetsinou vraci je nepouzitelne. Pro me tedy nepouzitelny. Alespon zatim. Uvidime, jak se pochlapi Seznam.cz

  • j. (neregistrovaný)

   Marek Hajn: No já hledám poměrně často (do určité míry je to i má práce), požíval jsem google, teď používám bing, hledám jak české tak anglické stránky. Bing sice nabídne méně výsledků, ale v 90% najdu co jsem hledal na poprvé, když zkouším upřesnít výraz, a až nakonec použiji google (možná v 5%). Podobně používám Bing i na WP (jen nevyužívám tu pitomou bing screen, ale zadávm hledaný výraz přímo do adresního řádku). Není to sice to nej, ale použitelné to je, a na rozdíl od googlu se zobrazuje méně reklam.

  • j. (neregistrovaný): Jeste mu dam sanci a poradne ho vyzkousim. Treba nakonec zmenim nazor. Hledam neco velmi casto a mit tak moznost obecneho hledani pod jednim tlacitkem se mi libi, jen jsem zatim vyhledavaci neprisel na chut.

  • j (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Určtě vyzkoušejte, ale jak už jsem řekl, pochopitelně bing není u nás lepší než google (minimálně do doby než bude u nás plně fungovat), ale taky si myslím že už neplatí to dogma že bing jako vyhledávač je v čr „nepoužitelný“. Myslím že pro většínou běžných uživatelů použitelný je, já ho zatím používám bez problémů (mám trvale nastavno hledání v EN+CZ (tak ze 2/3 hledám anglické stránky, a zak z 1/3 české). Druhá věc je samotné nastavení toho tlačítka v WP telefonech (pokud máte CZ live účet), to je opravdu nepoužitelné, ale já ho používám tak, že ho zmáčknu, a ihned píšu hledaný výraz do adresního řádku (tedy nečekám až se ta hloupá bing screena načte), pak už to použitelné je.

  • j (neregistrovaný): Tak po dalších pár dnech jsem si zatím nezvykl. Prostě mi Bing nesedí a přijde mi, že Google vyhledává lépe. Ale zkousím ho pořád dál, dávám mu ještě šanci.

 17. J> Kdyz si bing na webu nastavim na cestinu, tak mi v telefonu stejne vyhledava anglicky a ani na webu to hned neukaze ceske vysledky, musim vzdycky kliknout vlevo na vlastni. Jak to teda spravne nastavit aby to vyhledavalo hned cesky?

 18. Fascinuje mě ta výdrž. Já mám asi vadný kus nebo co, protože na takovou hodnotu jsem se po 14 dnech ještě nedostal. Když vezmu tvoje a moje:

  – 3 aktivní mail schránky s push doručováním – mám 2 maily s aktualizací po 15 minutách

  – cca 30 přijatých/odeslaných mailů – +- stejně

  – v průměru 40 minut hovorů – 10 minut

  – cca 15 přijatých/odeslaných SMS – 10 SMS

  – přeskakování mezi 2G a 3G – přeskakování mezi 3G a H (tady vidím jediný podstatný rozdíl, který by mohl mít vliv na spotřebu, přeskakuje mi to neustále, v podstatě při každém rozsvícení displeje vidím H, které přeskočí na 3G, veškeré datové přenosy tak realizuji na 3G / H)

  – neustále zapnuté Wi-Fi – přes den mám 8 hodin vypnuto, pak doma zapnuto (cca 4 hodiny)

  – 4 aplikace na pozadí (Evernote, AppoinTile, Svátky, Počasí) – počasí a svátky mám taky, k tomu yammer

  – aktivně využívaný Twitter (aplikace rowi, nově i Carbon) – taky využívám Twitter aktivně

  – průměrně využívané Foursquare a Facebook – facebook vůbec, foursquare tak 1 x týdně

  – max. 30 minut vyhledávání na webu – tady mám asi víc, hodinu denně

  – občasné focení, hraní her, brouzdání po Marketplace, poslech hudby – stejně

  – podsvícení mám střední napevno

  Řekl bych, že telefon využívám méně, možná výrazně méně než ty a dostanu se na 12 hodin a konec (verze systému: 7.10.8107.79, firmware: 1600.2483.8106.11500). Přemýšlím, zda to nereklamovat, protože toto je nepoužitelné.

  Při push mailu, zapnuté wifi a automatickém podsvícení jsem se nedostal přes 8 hodin.

  Zkusím ještě ten reset do továrního nastavení a opětovné nastavení.

  • S bateriemi – power managmentem v Lumiich 800 je neco spatne,vydrzi 2x tak mene nez baterie v HTC Titan,prestoze Titan ma baterii vetsi jen o 100mAh,ale zivi zase mnohem vetsi displej..Kdo ma tyto dva pristroje nebo mel vidi zasadni rozdil ve vydrzi..i ja ho vidim,vymluva „mas asi spatny kus“ je oblibena veta fanatickych zastancu Lumie,jak starsi HW revize tak i dnes ta nejnovejsi se chova stejne.

  • htcjirka: Pokud je to problém s power managementem, pak je šance, že se to zlepší s aktualizacemi. Co když jde ale opravdu o špatné kusy? Špatná baterie či něco? Dle Nokia Diagnostics je ovšem nabíjena na plnou kapacitu, dnes ráno 1425 z 1425 mAh.

  • Milan Šťastný: Zkontroluj si, zda ti ta hodnota po čase neklesá. Po poslední aktualizaci se to začalo některým lidem dít.

  • Milan Šťastný: Nezbyva nez doufat,ze aktualizace to opravdu zasadne zlepsi,protoze uz se v tom nokia paca od minuleho roku.Vydrz je nejsiskutovanejsim tematem vsude a ke smule to uzivatele mylne svadeji na WP..pritom je to evidentni problem nokie.Ten kdo ma Lumii 800 jako prvni WP telefon si to nepripusti,ale ten kdo ma nekolikaty telefon s WP vi,ze samotne telefony s WP vydrzi mnohonasobne dele..

  • Paulos: Sleduji to, bylo to 1426 z 1426 (sobota ráno) a dneska to, co jsem psal výše.

  • htcjirka: Překvapuje mě, že máme s Markem Hajnem stejnou verzi systému i firmware, ale jemu to vydrží – snad to nepřeženu – dvakrát tolik, než mně. Se bojím, že by to mohla být vadná baterie, ale zase Diagnostics hlásí to, co jsem psal výše. Ledaže by i tento soft byl vadný, což není vyloučeno, změnil se i při posledním update.

  • htcjirka: Vidíš. Môj prvý WP to nie je a vydrží mi dlhšie ako HD7.

   Nepopieram existenciu tohoto problému, ale treba trocha zobrať na ohľad aj to, že NAOZAJ NIE JE V KAŽDOM ZARIADENÍ.

  • 2Milan Stastny: Mam stejnou verzi OS a revizi FW.

   Telefon mi nevydrzi den pouze pokud pouzivam navigaci. Jinak ano.

   Nicmene tohle vse az pote, co jsem udelal hard reset a kompletbvse znovu. Do te doby vydrzela plus minus to, co popisujes ty.

   Paradoxem je muj kamaradRobert, kteremu vydrzela podstatne vic nez me, jen do te doby neznudelal update na posledni verzi OS a revizi FW. Od te doby mu vydrzi mene nez mne. Zvlastni.

  • Milan Šťastný: Ja kvuli tomu poslal Lumii zpet. Bylo to nepouzitelne a nemel jsem naladu zkouset, jestli jine kusy budou lepsi. Zase tak skvely mi ten telefon neprisel.

  • Tomáš Kylar

   Milan Šťastný: Taky jsem měl slabou výdrž baterie, max 8 hodin při silném vytížení(něco jako popisuje Marek Hajn) verze OS a FW mám stejné, zkusil jsem i HR a po něm se nestačím divit, včera 20 hodin výdrže a zbylo 10% baterky. Doufam, že to nejaký příští update nezkazí.

  • Tomáš Kylar: Mne HR s vydrzi take vyrazne pomohl. Jen si to neumim vysvetlit. Nemelo by to mit na vydrz vubec vliv.

  • Tomáš Kylar: Zkusím o víkendu to obnovení továrního nastavení telefonu.

   Jinak jsem se včera vrátil k push notifikacím pro maily, nechal zapnutou WiFi a jas automaticky a žádná zásadní změna k horšímu. Tak aspoň něco.

  • Milan Šťastný: A jaký je výsledek? Pomohlo to? Změnilo se něco?

 19. Skvělá recenze, konečně vcelku objektivně vše vypíchnuto. Oproti Mobilmanii, kde za poslední dobu všechny recenze vypadají velmi chudě a často jsou nepravdivé, je toto velmi příjemný refresh na večerní čtení.

 20. jimm98y (neregistrovaný)

  Po té hrůze na mobilmanii je toto konečně pěkná a objektivní recenze. K tomu problému s vytáčením čísel s hvězdičkou – u mne je vše v pořádku, na *22# na zjištění stavu kreditu se dovolám (s poslední aktualizací, před ní jsem to nezkoušel).

  • Diky. K tomu problemu s hvezdickou. Nejdriv jsem myslel, ze je to fama. Ale neni. Vypada to vsak, ze zhruba polovina Lumii problem ma, polovina ne. Asi to bude nejakou aktualizaci.

 21. TO MAREK:

  Velmi hezka recenze! Pochovala! (JIRI, uz konecne registruji i jine redaktory :D ). Libil se mi hlavne ten konec, jak se Nokia vraci k tem zakladum… 5110, 3310… Akorat si rikam: „Bude to dnes stacit?“

 22. S baterii mam bohuzel take problem. Myslel jsem si, ze co nova verze firmware, tak to bude lepsi, ale opak je bohuzel pravdou. Pri prvni zapojeni mne Zune nabidl verzi 1600.2479.7740.11451 a vydrz baterie me vzhledem ke stiznostem, ktere jsem vsude cetl prekvapila. Asi po tydnu mne nabidl Zune verzi 1600.2483.8106.11500, ktera bohuzel baterii rychle vybiji. Vecer telefon plne nabiju a rano po osmi hodinach absolutniho nepouzivani (vypnuta wifi, 3g, bt) je pryc ctvrtina az tretina baterie (s predchozi verzi fw bylo vybiti baterie minimalni, spise nulove).

  Jake mate vy zkusenosti s vydrzi pres noc?

  Diky vsem

  • Pres noc mam Lumii v nabijecce. Vyndavam ji rano a nasledne mi bez problemu vydrzi cely den. S pouzitim, jake popisuji v recenzi.

  • xkosm (neregistrovaný)

   ohledne vydrze baterie – posledni aktualizace, ktera resila problemy s hw tlacitky, zlepseni obrazku atd. mi snizila kapacitu baterie o cca 40%. Takze jsem provedl obnovu pres zune na stav pred aktualizaci a stav baterie se vratil na puvodni hodnoty.

   Nemate nekdo podobnou zkusenost?

  • xkosm (neregistrovaný): Moje zkušenost je, že poslední aktualizace v kombinaci s hard reset výdrži výrazně pomohla.

   Brzy nás čeká další update, který by měl opět řešit baterku.

 23. „Trendy je „žít v cloudu“ a Microsoft pokračuje v tomto duchu. Nokia se to snaží vlastní aplikací lehce mírnit.“

  Jakou aplikaci prosim myslite? Zkousel jsem Nokia PC Suite a Nokia Suite, ale bez uspechu. Dekuji.

  • Mel jsem na mysli aplikaci Prenos kontaktu, ktera ji primo v telefonu a ktera umozni prenest kontakty ze starsiho telefonu a uzivatel tak neni odkazan pouze na synchronizaci s ucty.

 24. K záporům bych přidal USB na horní straně. A tím i nemožnost dockin station.

 25. Vsiml jsem si, ze jsem ve vyctu zcela opomnel recenzi Lumie 800 na MyNokia.cz

  Jedna se o jednu z prvnich, ne-li vubec prvni recenzi v CR.

  [odkaz]

 26. „Přidán byl bonusový software, viz výše a v případě Lumie 800 v barvě Cyan (modrá) je v nastavení přidána další barva dlaždic a odkazů, Nokia Blue.“

  Já mám černou Lumii 800 a mám Nokia Blue také. Z nabízených barev se mi dokonce líbí nejvíce, ačkoliv taková červená má taky něco do sebe :-) .

 27. Dneska byla Lumia 800 11 hodin v provozu. Klidnejsim provozu.

  Hlavne Twitter, 4sq, maily a SMS.

  Po tech 11 hodinach ukazovala jeste 50% baterky a dalsich 15 hodin do vybiti.

 28. xkosm (neregistrovaný)

  Dobrý den, provedl jsem aktualizaci lumia 800, ktera resi (oprava bugu u softwarové klávesnice, která občas sama mizelaoprava chyby, která v některých případech znemožňovala synchronizaci s účtem na Gmailuoprava notifikací u hlasové poštyoprava problému u e-mailového účtu synchronizovaného s Exchange Server 2003, kdy se při odpovědi nebo přeposlání e-mailu nevkládala původní zpráva) a kdyz jsem aktualizaci provedl, klesla vydrz baterio o cca 40%!? Takze jsem se vratil v obnove na stav pred aktualizaci a vratila se i vydrz baterie. nemate podobnou zkusenost?

  • V rychlosti je WP zatim bezkonkurencni,ta hladkost a rychlost je opravdu vyjimecna..

  • htcjirka: Přesně tak. Líbí se mi úžas lidí, kteří WP7 nikdy v ruce neměli a půjčím jim Lumii. Opravdu na to zírají ;)

 29. Hana Došková (neregistrovaný)

  Jak tam dostat obrázky kontaktů, které nemají sociální sítě nebo MSN?

  • To je docela dobrá otázka. Skrz Hotmail to nejde.

   Nicméně kontakty, které u sebe měly fotku a importoval jsem je do Hotmailu z Outlooku, tak jim fotka zůstala. Je to zvláštní.

 30. Další zajímavý a vcelku objektivní pohled na tento telefon. [odkaz]

 31. beginner (neregistrovaný)

  Ahoj,

  začínám doslova od nuly a každá rada dobrá.. v návodech jsem všeobecně nic moc nenašel. Lze vytvořit různé profily režimů vyzvánění (např.tichý, jednání atd.) a přepínat mezi nimi jako u předpotopních mobilů? Předem dík za rady. Pavel

  • Bohužel nelze. Windows Phone 7.5 profily neumí a ani na to není aplikace, jako to třeba uměl Symbian.

   Zvuk lze ovládat pouze on/off a hlasitost.

 32. Tak ještě další poznatky k výdrži. Minulou neděli jsem udělal manuální update firmware. Návod najdete zde ([odkaz]) nebo na mém Twitteru, tweety z minulé neděle.

  Po týdnu je zkušenost taková, že baterka vydrží výrazně déle. Bežně mám večer kolem 22:00 cca 45% baterky, což dřív nebylo i když mi Lumia vydržela dost. Tzn. vypadá to, že by mohla vydržet do rána druhého dne a ještě jeho část. I tak ale dávám každý den nabíjet a přes den mám aspoň jistotu, že při větší zátěži Lumia vydrží bez problému celý den.

  Jen upozorňuji, že výše uvedený návod je neoficiální a podstupujete ho na vlastní riziko, ačkoli je jednoduchý a update proběhne na pár kliknutí. Oficiální update by měl dorazit během několika málo týdnů.

  • Tak to uz se vi davno, ze s novym firmware 12070 vydrzi vyrazne dele,dokonce je videt ,ze spotrebovava o polovinu mene v diagnosticke aplikaci,daval jsem fota.

  • htcjirka: Davno se to vi, o tom zadna.

   A kdo z ceskych uzivatelu ho ma? Z tech co ja znam zatim nikdo.

  • Marek Hajn: Nejen ja,uz jsem o nem psal,vim i o dalsich nekolika lidech :-) Navic navodu a hned nekolik uz je tu take dosti.Doporucuji tem co ho jeste nemaji vyckat,cab sender metoda neni uplne cista.

  • htcjirka: Já jsem s tím updatem zatím spokojen. Běží bez problémů a hlavně baterka vydrží zase o kus víc.

 33. Hanna (neregistrovaný)

  Super recenze..konečně něco objektivního:) Chtěla bych se zeptat, co je podle vás lepší. Nokia Lumia 800 nebo N9? Nemůžu se rozhodnout, který by byl pro mě lepší. A je pravda, že v Lumii nejde měnit zvuk vyzvánění?

  • Jak na N9 tak Lumii 800 lze menit zvuk vyzvaneni.Jinak oba jsou dost rozdilne systemy.

  • Hanna (neregistrovaný)

   htcjirka: Tak to jsem jen někde četla nějakou blbost. :) Právě se nemůžu rozhodnout, který ten systém by byl pro mě lepší. Každý má asi své klady i zápory..

 34. HANNA: Díky za pochvalu.

  Rozdíl mezi Lumia 800 a N9? Záleží na vás, na co jste zvyklá, jaké aplikace jste zvyklá používat atp.

  N9 a MeeGo není špatná volba, ale je třeba počítat s horší podporou a menším počtem kvalitních aplikací.

  Lumia 800 je podle mě lepší volba.

  Jinak Lumia 800 samozřejmě umí měnit vyzvánění.

 35. HTCJIRKA (neregistrovaný)

  Hana pokud se nechces omezovat jdi do N9,kvalitinich aplikaci je na ni dost,hlavne ma spousty veci v zakladu,podpora minimalne do roku 2015 zajistena.U WP7 akorat budes resit,proc nejde mass storage,proc nejde poslat soubor pres bluetooth,proc nejde flash video apod,proc musis u WP7 honit vsechno pres Zune apod..U N9 te tohle trapit nebude..Sam mam oba telefonuy jak Lumii 800 tak N9 a Lumia se na N9 vubec nechyta.

 36. JK (neregistrovaný)

  Ahoj. Potreboval bych poradit jak aktualizovat fw. Pri aktualizovani se mi to zasekne na bodu 6 – restartu. Zkousel jsem podle navodu od microsoftu tu chybu vyresit a nic. Diky

 37. Marko (neregistrovaný)

  Nikde tu nepisete o tom ze po locknuti displeja sa vypina wifi a prechadza na 3g – vie o tom niekto ako by sa dala nechat wifi stale zapnuta atd ?

  • Je to z duvodu uspory,jen pri pripojeni na nabijecku,zustane wifi pripojena i po uspani.

 38. Michaela (neregistrovaný)

  Ahoj, potřebuji poradit:). Při připojení telefonu ( nokia lumia 800) k počítači se mi automaticky spouští i zune. Pokaždé to chtělo aktualizace, ale já jsem s tím nějakou dobu nic nedělala a nic neaktualizovala. Ted se mi při každém pokusu o aktualizace zobrazí chyba COOD124D a nevím co s tím. Nemáte někdo podobné zkušenosti? Děkuju

 39. trdej (neregistrovaný)

  Zdravím,moc pěkná recenze … Chci se zeptat… všude na netu vidím,že lumia 800 umi rozpoznávat hudbu(bing) ale já tam tu ikonku nemám…čím to ? Díky za odpověď…

 40. jarda (neregistrovaný)

  jak se dá nastavit na nokia lumia 800 vlastní vyzvánění?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).