TOPlist

Nokia Lumia 800 s Windows Phone 7.5: Návrat na výsluní (recenze)

O Lumii 800 je v poslední době slyšet všude. Je ale skutečně tak dobrá nebo je jí přehnaná pozornost věnována neprávem? To vám prozradíme v naší podrobné recenzi.

Lumii 800 asi nemusím představovat. Pokud jste nebyli poslední měsíc zavřeni na samotce, musíte vědět, o jaký model se jedná. Je všude. V tisku, v televizi, v rádiu, na billboardech, v metru, na reklamních bannerech, na Twitteru, na Facebooku, na Google+. Není místo, kde byste se před Lumií 800 schovali. A spoustu z vás to štve, to chápu.

- - -

Nokia se tentokrát do marketingu vrhla s nevídanou chutí a silou a strhla „sociálně-mediální“ smršť. Aby ne. Pro Nokii má být Lumia 800 stěžejní model, který by ji měl pomoci v návratu na výsluní. Povede se to? Těžko říct, ještě je brzy hodnotit. Pojďme si ale zhodnotit Lumii 800 jako takovou. I já jsem byl součástí této smršti.

- - -

A v této smršti budu dnes pokračovat a lehce ji zrekapituluji. Pokud toho už máte plné zuby nebo vás to nezajímá, přeskočte rovnou na kapitolu Obsah balení.

„Sociálně-mediální smršť“

Ať si říká kdo chce co chce, a že rejpalů je nejen na internetu a v diskusích dost, Nokii se lednová kampaň před uvedením Lumie 800 na trh opravdu povedla. Bylo to netradiční, něco co jsme v našich luzích a hájích ještě neviděli. Nokia v několika vlnách rozdala nové Lumia 800 mezi lidi, kteří jsou nějakým způsobem významní na internetu. Jediným požadavkem ze strany Nokie bylo „Piště o Lumii 800“. Nic víc. Žádna pravidla. Žádné závazky ve smyslu nutnosti psát pouze pozitivně. A tahle svým způsobem sázka do loterie se vyplatila. Ona grupa „vyvolených“, jak se jim na Twitteru přezdívalo, mohla novou Lumii 800 strhat a poslat tím prodeje v ČR k šípku. Neudělali to, protože pro to nejspíš nebylo důvodu. A tak se o Lumii psalo.

- - -
zdroj snímků: Dotekománie

A psalo se o ní opravdu hodně. Pojďme si udělat takový souhrn toho, co a kde se o Lumii v návaznosti na tento počin Nokie objevilo. Berte to jako doplnění informací k dnešní recenzi. Může se stát a stane se, že v dnešním článku nenajdete, co byste čekali, nemohu obsáhnout otázky a zájmy všech, proto vás informačně doplním tímto souhrnem, abyste měli veškeré potřebné info k Lumii 800 na jednom místě. Včetně tolik požadované kritiky. Nehledě na to, že tisíc lidí má tisíc názorů a netvrdím, že můj pohled na Lumii 800 je správný, proto vám touto cestou nabízím i jiné pohledy na tento telefon. Lumia 800 má zaručeno, že se o ní bude mluvit ještě dlouho, i když na trhu neuspěje. I když, ona už vlastně uspěla.

Rozcestník odkazů

• první dojmy na webu Something.cz + recenze
• Sibiřanka „diktuje“ o Lumii 800
• první dojmy z Lumia 800 okem uživatele iPhone 4
• recenze na Mobilenet.cz
• recenze na Mobilizujeme.cz
• pravdivé info o tom, jak to bylo s marketingem okolo Lumie 800 na začátku
• návod jak začít s Windows Phone 7.5 od Radka Hulána
• dojmy po měsíci používání
• co vadí Davidu Polesnému z Živě.cz
• první dojmy + recenze na WMMania.cz
• recenze na PDASoft.cz
• recenze na mobinfo.cz
• první dojmy Tomáše Potěšila
• pěkně popsaný proces výběru nového telefonu od Jana Tichavy + zkušenosti po pár dnech používání
• královna oken aneb recenze na MobilMania.cz
• první dojmy od Jakuba Vaňka
• první dojmy by tasselhof
• podobné shrnutí článků o Lumii 800 od Milana Šťastného
• proč si koupit Lumii 800 podle Martina Malého
• David Grudl volá Lence, Patri Vogl volá Lence a dokonce i Radek Hulán volá Lence
• Tlamiczka a její pohled nejen na Lumii 800
• první dojmy Lukáše Černosty

Snad sem na žádné další zajímavé články nezapomněl, a pokud ano, připomeňte se mi v diskuzi.

Články na SmartMania.cz

• recenze od Radka Hulána
• test Gorilla Glass, aneb nebojte se, nepoškrábete ji
• moje první dojmy a zkušenosti po pár dnech používání
• dočkáme se bílé varianty
• vyzkoušeli jsme bílou Lumii 800, jaká je?
návod jak nahrát nový firmware
• videosrovnání s Nokií N9
videopohled na Lumii 800
• galerie fotografií + jak Lumia 800 fotí a nahrává video
diskuzní fórum o Lumii 800

No a nakonec mé vlastní počiny (blog)

• jaká je ve skutečnosti
• první týden s Lumií 800
• práce s dokumenty v cloudu
• Lumia 800 po 14 dnech používání
• Nesmíme opomíjet ani levnější sestřičku (Lumia 710)
• a nakonec zkušenosti s výdrží

A to jsem věru na spoustu článků a příspěvků určitě zapomněl, nebo jsem na ně za dobu svého bádání a hledání informací nenarazil. Obrovské množství informací se objevilo i na Twitter kanálech, Facebooku a Google+ profilech nejen výše uvedených autorů, ale spousty dalších zájemců, čekatelů, uživatelů, milovníků a také haterů Lumie 800.

- - -

Nicméně kampaň neběžela jen na internetu. Nokia začala velkým představením Lumií 800 a 710 širší veřejnosti, kam jsme vám nabídli v soutěži vstup a pokračuje akcemi Nokia káva o páté a Nokia Roadshow po celé republice. Tam máte mimo jiné možnost osahat si i bílou Lumii 800 a získat šňůru na krk, leštítko na klíče, balónek a další reklamní předměty. Pokud zatím váháte nad nákupem Lumie 800, na těchto akcích máte možnost si telefon vyzkoušet.

- - -

A teď narovinu. Pominu-li iPhone ve všech jeho verzích, vybaví se vám jiný telefon, kolem kterého by bylo měsíc před uvedením takhle rušno? A zvlášť na našem „specifickém“ trhu. První co vás napadne. Žádné dlouhé přemýšlení. Přiznám se, že mně se nevybavuje nic. Proto můžu s čistým svědomím říct, že Nokii se tento tah opravdu povedl. Což mi potvrzují i dotazy lidí z mého okolí, kteří jsou mobilními telefony nepolíbení, zdali je nová Lumia 800 opravdu tak dobrá. Mnozí už ji mají doma.

- - -

Nyní už ale k telefonu samotnému…

Klady (+)

– líbivý a neotřelý design
– kvalitní konstrukce
– rychlý a intuitivní systém
– kvalitní a rychlý fotoaparát
– dobrý displej
– navigace zdarma
– 25 GB zdarma na SkyDrive
– perfektní integrace služeb Microsoftu
– skvěle vyřešená práce s kontakty
– pouzdro v barvě telefonu zdarma

Zápory (-)

– krytka microUSB konektoru
– průměrná výdrž
– jednotné ovládání hlasitosti
– stříbrný rámeček na zádech se poškrábe
– USB konektor na horní hraně
– microSIM
– nevyměnitelná baterie
– průměrný kalendář
– 16 GB interní paměti
– absence paměťových karet, fullHD videa a HDMI výstupu

Obsah balení

Lumia 800 se prodává v úhledné, designově vydařené krabičce z tvrdého kartonu. Působí velmi kvalitním dojmem.  Z krabičky vysunete „šuplíček“ a první co vidíte je váš nový telefon. Pod ním se v jednotlivých „patrech“ nachází manuály, nabíječka (která se ne každému líbí), sluchátka, datový kabel a pouzdro.

- - -

Balení tedy není nijak bohaté, na druhou stranu mě nenapadá, co víc by v něm mohlo být. Paměťová karta a HDMI kabel nemají smysl a další příslušenství by bylo nejspíš hodně nadstandardní.

 - - -

Pouzdro zdarma

Nevím, jestli se Nokia inspirovala u Applu nebo je to čistě jen náhoda (signál totiž chytá dobře), ale jak už bylo zmíněno, k Lumii 800 dostanete pevné silikonové pouzdro v barvě telefonu. U modré varianty mi pouzdro přijde lehce o odstín jiné, ale zjevně jsem sám, komu se to tak jeví, takže to neberte jako dogma. A i kdyby to tak bylo, tak je to vlastně jedno. Telefon do silikonu zapadne celý a je z něj vidět jen displej, boční tlačítka, krytka USB, normální a hlasitý reproduktor a čočka s LED diodou. Pouzdro používám dle nálady a musím říct, že jsem opravdu rád, že v balení bylo. Je praktické a často přijde vhod. Zvlášť v těchto šílených mrazech, kdy ve zmrzlých rukách má Lumia tendence odporoučet se za pomoci gravitace rovnou na zem. Zatím se mi to nestalo, ale… Za pouzdro v balení dávám jednoznačně palec nahoru.

- - -

Design, konstrukce a dílenské zpracování

Mám se opakovat? Já to udělám rád, ale vážně to chcete číst pořád dokola? Tak jo… :)

- - -

Lumii 800 mám lehce přes měsíc a pořád jsem nadšen z toho, jak vypadá, jak se drží v ruce, jak působí na okolí, jak se používá. Wow efekt nezmizel. A nejsem sám.  Aura, kterou telefon vyzařuje je pořád výjimečná. O svých dojmech z designu jsem psal již dříve – v článku s prvními dojmy a v článku o Nokii N9 a znovu se pod uvedené podepíšu. Probarvený polykarbonát a do něj zasazené vnitřnosti s displejem, to je přesně moje gusto. Lumia 800 nejen, že dobře vypadá, ale taky dobře padne do ruky. Mnozí nadávají na ostré horní a spodní hrany. Mně osobně nevadí a spodní část se naopak dá dobře opřít o dlaň nebo malíček při držení jednou rukou.

- - -

Lumia 800 mi zatím neupadla, takže nedokážu říct, co vydrží a jak moc se bude polykarbonát ničit. Viděl jsem ale v obchodech operátorů dva testovací kousky, které zjevně prošly rukama mnoha koupěchtivých zájemců a podle toho vypadaly (tipl bych si, že někteří zkoušeli odolnost polykarbonátu klíčemi). To je ale odlišný režim používání. Pokud se tedy k Lumii 800 budete chovat slušně, vydrží dle mého soudu hodně a dlouho.

- - -

Stejné je to s krytkou microUSB konektoru. Dávám na ni pozor a zatím bez problémů. Uznávám ale, že to není zrovna inteligentní řešení a určitě jste si všimli, že Lumia 900 už má konektor bez krytky. Je to sice praktičtější, ale už to nevypadá tak dobře. A Lumia 800 je hlavně o designu a dojmech.

- - -

Stejně tak bychom mohli, a někteří tak činí, nadávat na umístění konektoru na horní hranu. Osobně mi to nevadí. Při práci v kanceláři je to subjektivně pohodlnější. Na druhou stranu pokud telefon používáte a nabíjíte v autě v držáku, z tohohle řešení nejspíš zešedivíte. Na ocenění za kreativitu to zrovna není.

- - -

Displej

Je malý, dostatečný nebo velký? Každý na to bude mít jiný názor. Důležité je vědět, že mluvíme o displeji s úhlopříčkou 3,7 palce (0,2 palce navrch a byla by to N9, 0,2 palce dolů a byl by to iPhone), rozlišením 480 x 800 px, jemností 252 bodů na palec (iPhone 4 má 330 ppi, Nokia N9 251 ppi a Samsung Galaxy S II 218 ppi), technologií AMOLED a ClearBlack a nakonec s PenTile maticí (která je oproti RGB obecně hodnocena velmi negativně, ačkoli se v praxi musíte soustředit, abyste to poznali). Toť suchá fakta. Jaký je ale ve skutečnosti?

- - -

Velikostí mi plně vyhovuje, stejně jako iPhone 4 a Nokia N9 předtím, na rozdíl od Motoroly Razr, nedej bože Samsungu Galaxy Note (ale to už je jiný typ zařízení). Důležité je, abych palcem pravé ruky obsáhl celou plochu displeje. To Lumia 800 splňuje. Technologie AMOLED je dnes v podstatě standardem. Barevné podání je věrné a díky ClearBlack je černá opravdu černá, což oceníte pokud, jako já, používáte tmavé prostředí Windows Phone 7.5. Problém nastává, pokud telefon trochu natočíte, displej pak lehce žloutne. Pozorovací úhly jsou ale plně srovnatelné s konkurencí. V diskusích jsem narazil na stížnosti, že bílá má tendenci přecházet do žluté nebo růžové. Bílá je lehce zašlá, není to bílá jako z reklamy na prací prášek, ale třeba ve srovnání s iPhone 4 nebo Samsung Wave 3, vypadá zcela stejně. Žádná žlutá, natož růžová. Může to ale být vlastnost konkrétního kusu nebo série. U jiných Lumií 800, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsem popisovaný problém také nepozoroval.

- - -

Displej je samozřejmě kapacitní, podporuje multitouch gesta a je pokryt na okrajích lehce zakřiveným Gorilla Glass sklem. Nemusíte se tedy bát poškrábání. Pokud byste i přesto chtěli použít ochrannou folii, není to problém. I přes zakřivení displeje ji lze nalepit. Ačkoli by sklo mělo býti hodně odolné, zaznamenal jsem pár majitelů, kteří si stěžují na vlasové škrábance na displeji. Já za sebe mohu říct, že po měsíci je displej bez jediného škrábanečku, ale rozhodně záleží na stylu používání a také určité dávce štěstí.

- - -
Srovnání s Lumií 710

Displej je schovaný v černém rámečku a na první pohled je těžko rozeznatelné, jak je vlastně velký (obzvlášť u černé Lumie 800). Až ve chvíli kdy se rozsvítí, zjistíte, že klidně mohl být o něco málo větší. Místo by na to bylo.

Z mého pohledu není displeji co vytknout. Chápu však, že mnohým se nebude líbit jeho velikost. Tento problém by mohla vyřešit očekávaná Lumia 900 (respektive její evropská varianta) s úhlopříčkou displeje 4,3“. Na náš trh by měla dorazit v polovině letošního roku.

Výkon, hardware, baterie a výdrž

O výkonu asi nemá smysl psát. HW požadavky na telefony s Windows Phone 7.5 jsou jasně dané, alespoň zatím, takže všechny telefony jsou rychlé, opravdu rychlé. Nejinak je tomu u Lumie 800. Pohyb v systému je opravdu svižný. Svižnější než v iOS 5 v iPhone 4. Horší to ale je s některými aplikacemi. Občas narazíte na aplikaci, která je prostě pomalá. Ne v používání nebo v pohybu v prostředí, ale při načítání dat z internetu. Takových aplikací bylo víc, hlavně klienty pro Twitter a oficiální pro facebook, ale s postupnými updaty se situace výrazně zlepšuje. Nicméně stále je hodně co zlepšovat.

Baterie a výdrž. Jak jste si jistě všimli v mínusech v úvodu článku, baterie je pevně zabudovaná v těle telefonu. Já osobně to jako mínus neberu, naopak. Oceňuji pevnou, kvalitní a hlavně nevrzající konstrukci. Jsem rád, že je pryč doba papírku složených pod krytem baterie. Chápu ale, že pro mnoho z vás je toto nepřekonatelný problém, protože mnohdy potřebujete z důvodu delší výdrže mít u sebe druhou baterku. Pro vás Lumia 800 není. Lumia 710 by mohla být.

- -
Hodnoty naměřené v programu WP Bench

Stejně tak jako mínus neberu microSIM kartu. A zatím mi nikdo nevysvětlil, proč by microSIM měla být nevýhoda. Pokud to tak berete, váš názor v diskusi mě opravdu zajímá. Vraťme se ale k výdrži.

Pokud sledujete můj Twitter nebo čtete můj blog, určitě víte, že s výdrží jsem zpočátku dost zápolil. Lumia 800 stěží vydržela jeden den. Většinou jsem ji během odpoledne nabíjel v autě, abych měl jistotu, že vydrží do večera. Dnes už vím, že moje obavy byly přehnané a hlavně se mi povedlo výdrž drobnou „optimalizací“, kterou podrobně popisuji na svém blogu, prodloužit.

Aktuálně moje Lumia 800 zvládne jeden pracovní den zcela bez potíží. Což v praxi znamená:
– 3 aktivní mail schránky s push doručováním
– cca 30 přijatých/odeslaných mailů
– v průměru 40 minut hovorů
– cca 15 přijatých/odeslaných SMS
– přeskakování mezi 2G a 3G
– neustále zapnuté Wi-Fi
– 4 aplikace na pozadí (Evernote, AppoinTile, Svátky, Počasí)
– aktivně využívaný Twitter (aplikace rowi, nově i Carbon)
– průměrně využívané Foursquare a Facebook
– max. 30 minut vyhledávání na webu
– občasné focení, hraní her, brouzdání po Marketplace, poslech hudby

Telefon vyndávám z nabíječky mezi 7:30 a 8:00 a vydrží bez problémů až do půlnoci, kdy ho vracím zpět do nabíječky. Občas by klidně vydržel až do druhého dne, jistota je ale jistota. O víkendech pak Lumia 800 nemá problém vydržet od sobotního rána do nedělního večera.

Co vám ale zcela zaručeně zlikviduje baterii je navigace. Od plného nabití nevydrží navigovat déle jak 3,5 – 4 hodiny. Což není špatný výsledek, ale znamená to, že bez nabíječky se ten den neobejdete. A jestli je Lumia 800 vůbec vhodná pro navigování se dozvíte v další kapitole.

Navigace

Každá Lumia 800, resp. Nokia s Windows Phone 7.5 už v základu obsahuje Nokia Mapy a Nokia Autem (mimo ČR známé jako Nokia Drive). Pokud jste někdy měli v ruce některou z posledních Nokií se Symbianem, určitě navigaci od Nokie znáte. Ta ve Windows Phone 7.5 má ale své mouchy a některé nejsou úplně mušky, ale spíš masařky. Mezi ty největší řadím to, že se nejedná o offline navigaci, ačkoli je tak prezentována. Bez připojení k internetu navigace nenajde v mapě cíl, který jste zadali. Tzn., bez internetu se nedostanete k navigování do cíle. V zahraničí to může být vcelku nepříjemné, vzhledem k cenám datového roamingu na našem „specifickém“ trhu. V zákulisí se mluví o tom, že by se to v budoucnu mělo změnit a navigace by opravdu měla být offline, ale těžko říct, co je na tom pravdy.

- -

Další vadou je chybějící informace o době,jak dlouho trasu pojedete nebo času, kdy dorazíte do cíle. To je základní funkce, která by neměla chybět žádné moderní navigaci. A najdou se i další nedostatky, díky kterým Nokia Autem zatím nedosahuje na konkurenci.

Jenže…

Nokia Autem je zdarma, to je dost pádný argument. Zdarma včetně map, aktualizací a hlasů navigace. A nejbližší konkurencí pro Windows Phone 7.5 je Navigon, který stojí přes 2 000 Kč a zatím není v češtině (alespoň v době vydání recenze). Pokud tedy chcete ve Windows Phone 7.5 používat navigaci, nemáte moc na výběr.

- -

Moje praktické zkušenosti jsou ale vcelku pozitivní. Na navigaci normálně používám Navigon 70, který z dosavadních navigací (ať už samostatných, ve smartphonech nebo vestavěných) hodnotím jednoznačně nejlépe. Hodně cestuji po republice a mám tedy možnost porovnat obě navigace v praxi. V 90 % případů Nokia Autem vypočítá stejné trasy jako Navigon, ve zbylých 10 % najde naprosté nesmysly. Dalším plusem je rychlé a hlavně velmi spolehlivé vyhledávání v mapách. Nepotřebujete přesnou adresu. Stačí zadat například „nemocnice Děčín“ a frčíme. Jako plus musím zmínit i rychlou fixaci družic. Lumia 800 je připravena navigovat okamžitě.

- -

Při navigování je ale nutné rozlišovat dva faktory. První je Nokia Autem jako SW, který je pro základní navigování dostatečný a budoucími updaty má šanci vyrovnat se konkurenci na trhu (příklad by si měla vzít ze sestřičky pro Symbian). Druhým faktorem je Lumia 800, která je pro navigování vcelku nevhodná. A to z jednoho jediného prostého důvodu, kterým je microUSB konektor na horní hraně pod krytkou, kvůli kterému je nabíjení v autě, v držáku, poměrně nepohodlné a problematické. A bez nabíječky Lumia 800 vydrží navigovat maximálně 3,5 – 4 hodiny od 100 % nabití po 0 %.

- -

Chcete-li Lumii 800 používat pro navigování, půjde to, ale počítejte s výše uvedenými omezeními. Takže si pak nestěžujte, že je Lumia 800 pro navigaci nevhodná. Já vás varoval ;-)

Ještě jedno mínus na konec, které jsem zjistil teprve nedávno. Pokud používáte plánování tras a správu oblíbených míst na maps.nokia.com, zatím vám to bude nejspíš k ničemu. Nepřišel jsem na způsob, jak Lumii 800 synchronizovat s těmito mapami, resp. vlastními uloženými položkami. Nejde to, což mi potvrdila i Nokia ČR skrz svůj Twitter účet. A zatím není informace o tom, že by se to v budoucnu mělo změnit.

- - -

Pozornost by neměla uniknout ani aplikaci Mapy.cz od Seznam.cz, kterou si můžete zdarma stáhnout v Marketplace. Pro základní navigaci ve městě, ideálně tu pěší, postačí velice dobře. A má-li Lumia 800 vyhledávat na Seznam.cz, dovedl bych si představit velmi produktivní propojení vyhledávače s touto aplikací. Zajímavé řešení.

Fotoaparát a záznam videa

Osm megapixelů, Carl Zeiss optika, autofocus, natáčení videa v HD, to zní jako záruka kvality, že?

- - -

- - -

Částečně to tak je. Záměrně píšu částečně. Fotky jsou kvalitní, nicméně pokud si před focením „pohrajete“ s vyvážením bílé, hodnotou ISO a expozice, dosáhnete ještě lepších výsledků. Tím jsem vlastně zmínil i široké možností nastavení foťáku, do kterých dál patří režim měření, různé scény a efekty, kontrast, saturace, makro a redukce blikání obrazu. Co víc si přát? Málem bych zapomněl, fotky samozřejmě můžou být v poměru stran 4:3 (plné rozlišení) nebo 16:9 (7 Mpx).

- - -

V podstatě to samé vás čeká u nastavení natáčení videa. Máme si tedy hodně s čím hrát. A výsledky jsou pak opravdu ucházející. Až na jednu drobnost…

- - -

Nevím proč, ale za určitých světelných podmínek, které se mi zatím nepovedlo vysledovat, mají fotky uprostřed lehce růžový nádech. Jde o cca 5 fotek ze 100. Jestli se dobře pamatuji, podobnou vadu jsme už viděli u nějakého HTC, tuším, že HD2 a byla to čistě jen softwarová závada. Dá se tedy očekávat, že Nokia tuto chybku v některém z dalších updatů opraví. Otázkou také je, jestli to není jen vada mého konkrétního kusu. Odpověď je v podstatě na vás. Pozorujete u svého kusu stejnou vadu? Díky za info v diskusi pod článkem ;-)

Co se týče kvality videa, tak za dobrých světelných podmínek je záznam pěkně ostrý a barvy velice věrohodné. S ubývajícím světlem už ale obraz není tak detailní a objevuje se i výrazný šum. Přesvědčit se o tom můžete z přiložených videí, další najdete v naší galerii.

Windows Phone 7.5 v Lumii 800

Můj skromný osobní názor je, že sázka na Windows Phone 7 byl se strany Nokie dobrý krok. Stejně tak ze strany Microsoftu sázka na Nokii. Myslím, že se ještě budeme divit, co z tohoto partnerství vzejde.

Nicméně v Lumii 800 běží Windows Phone 7.5 Mango, to asi víte. Oproti tomuto systému v jiných telefonech se nijak neliší. Přidán byl bonusový software, viz výše a v případě Lumie 800 v barvě Cyan (modrá) je v nastavení přidána další barva dlaždic a odkazů, Nokia Blue. A co si budeme povídat, pokud máte modrou Lumii, asi mi dáte za pravdu, že jiná barva dlaždic se snad ani použít nedá, protože s modrým plastem neladí. V tomhle má černá a bílá varianta Lumie 800 jasnou výhodu.

- - -

Jinak mluvíme o Windows Phone 7.5, které známe z jiných telefonů, a to včetně všech plusů a mínusů. Pojďme si je zopakovat v bodech. Zaměřím se na ty z mého pohledu nejvýraznější.

+ rychlost
+ intuitivní ovládání
+ přehledné a subjektivně pohledné prostředí
+ perfektní práce s kontakty
+ perfektní provázanost se službami Microsoftu (Office, SkyDrive, Exchange, Outlook, Hotmail, Xbox Live aj.)
+ dostatek kvalitních aplikací

– jednotné ovládání hlasitosti
– některé aplikace jsou pomalé
– tlačítko s lupou a jeho funkce pro náš region
– nemožnost změnit nastavení tlačítka s lupou
– jakkoli odeslané fotky na SkyDrive se zbytečně zmenšují
– nelze pořizovat screenshoty

Videopohled

Bonusový software

Nokia Mapy a Nokia Autem jsme již mluvili.

Další v řadě je Nokia Skvělé aplikace. Což je takové menší okénko do Marketplace. Nokia vám tímto vybírá aplikace a hry, které stojí za povšimnutí, ať už ty placené, nebo zdarma. Zajímavou fičurkou je aktualizace seznamu doporučených aplikací. Stačí kliknout na „tlačítko“ na spodní liště a následně s telefonem zatřepat. Seznam aplikací se zaktualizuje.

Následuje aplikace Přenos kontaktů, která umožní zkopírování kontaktů z většiny starších telefonů za pomoci Bluetooth a běžně rozšířených přenosových protokolů. Nicméně vzhledem k tomu, že již delší dobu mám všechny kontakty v cloudu, neměl jsem možnost tuto funkci vyzkoušet.

- -

Dále Nokia přidává šikovnou aplikaci Nastavení sítě, která vám umožní pohodlnější přehazování SIM karet. Pokud tedy s kartami hrajete mariáš, tato aplikace zabezpečí, aby pro každou SIM zůstalo to správné nastavení sítě.

Další aplikace dodávané Nokií můžete stáhnout z Marketplace, kde se zobrazuje sekce Nokia Collection.

Kontakty, kalendář, organizační funkce

Windows Phone 7.5 mají již v základu perfektně zpracovaný hub Lidé, což je v podstatě aplikace pro práci s kontakty. Ty do telefonu dostanete pouze prostřednictvím účtů na internetu (Live, Twitter, Facebook, LinkedIn aj.), nebo prostřednictvím zmíněné aplikace Přenos kontaktů ze stašího telefonu. Tzn., na synchronizaci s počítačem předem zapomeňte. Trendy je „žít v cloudu“ a Microsoft pokračuje v tomto duchu. Nokia se to snaží vlastní aplikací lehce mírnit.

- -

K hubu Lidé nemám nejmenších výhrad. Po zadání přístupových údajů ke všem svým účtům byly staženy kontakty a duplicity byly sloučeny dohromady, až na dva kusy, které jsem musel udělat ručně (jeden klik a systém mě na to upozornil). Kontakty jsem již několikrát procházel a kontroloval a OS nikde neudělal jedinou chybu. Jednodušší a lepší práci s kontakty jsem zatím neviděl. U každého se vám zobrazují všechny dostupné údaje a aktualizace ze sociálních sítí, včetně fotografií z facebooku. Třešničkou pak je možnost umístit konkrétní kontakt jako živou dlaždici na homescreen. Pokud vám pak přijde jakákoli zpráva nebo hovor od tohoto kontaktu, info se zobrazuje právě na této dlaždici.

Kalendář ve Windows Phone 7.5 není špatný, ale chybí mu týdenní pohled, což fakt nechápu. Vše se dá naštěstí vyřešit skvělou aplikací WeekView. Jinak standardní kalendář nabízí pohled na den, měsíc, agendu a úkoly. Běžně se zobrazují kalendáře ze všech připojených účtů, to lze ale změnit. Kalendář má svoji vlastní dlaždici v šířce dvou běžných, nicméně ačkoli je tato dostatečně velká, dokáže, zcela nepochopitelně, zobrazit jen jednu nadcházející událost.  V základu je tedy kalendář až na pár drobností běžný standard a nic extra, ale ve spojení s aplikacemi AppoinTile (výrazně vylepšené dlaždice na homescreen) a WeekView, které přidávají propracované dlaždice, se z této kombinace stává naprosto perfektní nástroj pro správu vašeho času a úkolů.

Internet, e-mail a sociální sítě

Už mnohokrát bylo řečeno, že Lumia 800 disponuje upraveným prohlížečem Internet Explorer 9, který zvládá většinu běžných funkcí a nepodporuje flash. Postačí pro mobilní brouzdání, víc od něj nečekejte. Nabídne prohlížení v záložkách, ukládání a synchronizaci oblíbených. Rychlostí však nedosahuje na konkurenční Safari v iOS 5. Pokud ale nemáte možnost porovnání, nepřijdete na to. Pomalý rozhodně není.

- -

V otázce práce s e-maily vám Lumia 800 nabídne maximum. Není to ani tak její zásluha, jako spíš běžný standard vycházející z Windows Phone 7.5. Můžete si samozřejmě nastavit více schránek od předdefinovaných poskytovatelů (Windows Live, Nokia Mail, Yahoo!, Google), připojit se k firemnímu Exchange nebo za pomoci patřičných údajů nastavit kterýkoli jiný mailbox. Pokud to schránka podporuje, synchronizují se kromě mailů i kontakty a kalendář. Lze nastavit interval aktualizace schránek, případně, opět pokud to schránka podporuje, zvolit push doručování. A pokud nechcete přeskakovat z jedné schránky do druhé, můžete si nechat doručenou poštu sloučit do jedné schránky. V případě IMAP serverů jsou samozřejmostí i složky. U Gmailu se pak zprávy označené vašimi štítky zobrazují v příslušných složkách. Editor mailů se nese v duchu Metro designu a i když máte zvolené tmavé téma, je bílý. Přidat můžete přílohu, standardně však jen fotku. Nepovedlo se mi přímo z editoru přidat jako přílohu dokument ze SkyDrive. Pokud ho chcete někomu poslat, musíte nejdřív skrz Office do SkyDrive a odtud konkrétní dokument sdílet (na výběr máte mezi všemi mailovými schránkami). Trochu krkolomné řešení, ale nic není dokonalé, že?

Windows Phone 7.5 považuji za aktuálně nejlépe vybavený „sociální“ OS. Již v základu máte možnost propojení s Twitterem, Facebookem, LinkedIn a Live ID. Z těchto účtu se vám automaticky stáhnou a propojí všechny kontakty, u kterých pak vidíte tweety, změny a aktualizace statusů. Zároveň vidíte všechny příspěvky na svojí Zdi nebo Timeline. Buď pohromadě, nebo odděleně. To vše v perfektně zpracovaném hubu Lidé. Pokud vstoupíte do hubu Já, vidíte svoje příspěvky, aktualizace statusů apod. a zároveň všechny reakce na ně. Pro základní pohyb na sociálních sítích tedy nepotřebujete nic instalovat. Vše je dostupné již v systému. A pokud to v systému povolíte, můžete rovnou v menu zprávy používat kromě SMS a MMS i Facebook chat a Live Messenger. Systém vám dá na výběr, pokud jsou tyto možnosti u konkrétního kontaktu dostupné.

Chyby, vady, nedostatky a nedodělky

Pokud jste četli můj dřívější článek, určitě si vzpomenete na některé chyby a nedostatky, které jsem již tehdy na účet Lumie 800 zmiňoval. Podíváme se na ně podrobněji.

Krytku microUSB slotu jsem ZATÍM neulomil, ale záměrně slovo zatím zvýrazňuji, protože jsem měl několikrát namále. Za tohle řešení by někdo opravdu zasluhoval medaili.

Změna barev displeje při natočení telefonu do jiného úhlu je chybka, které se nezbavíte. Po měsíci ji ale už vůbec nevnímám.

microSIM jsem jako vadu za celou dobu pocítil jen jednou, když jsem Lumii 800 na chvíli půjčoval a potřeboval jsem SIM do jiného telefonu. Nicméně toto nepraktikuji nijak často.

Nevyměnitelná baterie mě netrápí, výdrž jsme už řešili. Při psaní prvního článku jsem čekal, že to bude horší.

Jednotné nastavení hlasitosti je chyba Windows Phone 7.5, u které jsem dodnes nepochopil „co tím básník chtěl říct“. Zatím to ale nevypadá, že by mělo dojít ke změně.

Sdílení internetu stále a pořád chybí, ačkoli ho Nokia slibuje už dlouho. Uvidíme, kdy se dočkáme. Podle mých informací během dvou měsíců.

Pomalejší aplikace přetrvávají, ale s postupnými updaty se situace zlepšuje. I tak ale narazíte na kousky, kvůli kterým byste telefon rozšlapali. Zvlášť pak u těch, které častěji stahují data z internetu.

Mizení klávesnice při psaní bylo vyřešeno buildem 8107. Kdo aktualizoval, měl by být bez problémů.

Stříbrný rámeček kolem čočky foťáku se poškrábal hned na začátku a od té doby se to naštěstí nezhoršilo.

Chybějící profily. Nokia je u svých telefonů uměla skvěle a u Lumie 800 mi vyloženě chybí. Pochybuji ale, že se jich někdy dočkáme.

Tlačítko s lupou, aneb vyhledávání. Protože mám model z doby před uvedením na český trh, mám pod lupou stále Bing a ne Seznam.cz. Po měsíci používání mohu s čistým svědomím říct, že Bing je opravdu nepoužitelný. Zlatý Google a jeho perfektní vyhledávač.

– O foťáku a občas horších výsledcích už jsem psal, viz výše.

– Na internetu se nově mluví o tom, že Lumia 800 neumí vytáčet čísla začínající hvězdičkou. Nedovoláte se tak například na infolinky operátorů, nezjistíte si kredit u předplacené karty… Nokia už o tomto problémů ví a řeší jej. Odstranit by jej měla další softwarová aktualizace.

– Také se mluví o tom, že s posledním buildem se objevila chyba, kvůli které nesvíti tlačítka pod displejem, pokud je jas nastaven na automatiku. Nemohu potvrdit, tuto zkušenost nemám.

To jsou chybky, vady a nedostatky, se kterými mám zkušenost já. Na internetu se však mluví i o dalších. Nejvíce výtek směřuje k toliko omílané výdrži baterie. Další se týkají již popisovaných softwarových chyb, ty se ale časem zajisté podaří vychytat. Pak se ale objevují další výtky, ty už směřují k samotné Lumii 800. Nahlédněte například do našeho fóra, kde se tyto problémy řeší. Doposud jsem měl možnost mít v ruce a prohlédnout si cca 12 různých Lumií 800, avšak u žádné jsem popisované problémy nepozoroval. Tím však nepopírám jejich existenci.

Závěrečné hodnocení

Obligátní otázka. Co říci závěrem. Pokud jste recenzi dočetli až sem, včetně alespoň části článků uvedených v úvodu, musíte mít jasno. Buď Lumii 800 nenávidíte, nebo jste si ji zamilovali a v nejbližších dnech se pro ni vydáte do obchodu. Než tak uděláte, zamyslete se nad tím, jestli by tou správnou volbou mohla být bílá varianta a pokud ano, vydržte do konce února, kdy dorazí na český trh. Videl jsem ji osobně a vypadá velmi dobře. Lépe než na fotkách.

- -
Srování s iPhonem 4, Lumií 710 a Samsungem Wave III

Nicméně o klasický závěr vás stejně ošidit nemohu, takže… trocha zamyšlení ;-)
Lumia 800 je z mého pohledu vstupenka Nokie mezi úspěšné smartphony, které svému uživateli nabízejí to nej. Jenže Lumia 800 na to jde jinak než konkurence. HW parametry (procesor, RAM apod.) a OS jsou jasně dané a kromě bonusového SW a pár drobností nemohla Nokia přidat nic navíc. A tak se zaměřila na to, co kdysi uměla nejlépe. Pamatujete na modely 5110, 3210, 3310, 6310 a další? Legendy! Proč? Protože to byly na svoji dobu moderní telefony, které ale, na rozdíl od konkurence, byly intuitivní, dobře ovladatelné a nabízely svému majiteli perfektní dojem a požitek z používání telefonu. Pak to Nokia na nějakou dobu bohužel zapomněla a štafetu převzal Apple s iPhonem. Teď se ale Nokia vzpamatovala a vrací se ke kořenům, k tomu v čem byla dobrá, nejlepší. K tomu, aby se telefon opravdu dobře používal, aby ho mohl používat kdokoli, kdo ho vezme do ruky a měl z toho dobrý dojem. Nokia si vybrala jednoduchý a intuitivní operační systém, který „zabalila“ ho do velmi líbivého a funkčního kabátku.

Ano, Lumia 800 nemá dual-core, několik GB RAM, nadupanou grafiku a já nevím co ještě. Což je ve skutečnosti, pokud máte dobře odladěný OS k ničemu. Z dnešního pohledu (zaměřeného na parametry) je průměrná, ale dobře se používá, je kvalitně udělaná a dokáže vám, že se na ní můžete spolehnout. Má své mouchy a jak jste se mohli dočíst, není jich málo, ale jsou tak kritické, aby bránily v pohodlném používání telefonu? Podle mě ne, záleží na tom, co od telefonu chcete. A má-li sloužit on vám, nebo vy jemu. Lumia 800 je rychla a spolehlivá. Velmi rychle vám dá pocit důvěry v každodenním shonu.

- -

Pokud tedy nejste geek, který si chce s telefonem hrát a vylepšovat ho, zamyslete se nad ní. Vypadá totiž jako dobrá volba. Pokud jste, zapomeňte na ní. Nejen Lumia 800, ale Windows Phone 7.5 není systém pro vás, protože má, stejně jako iOS 5 od Applu, mnoho omezení, která umožní systém používat, ale ne hrát si s ním.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku