Domů » Recenze » Nokia Lumia 800: Finský klenot s moderním systémem (test)

Nokia Lumia 800: Finský klenot s moderním systémem (test)

Radek Hulán otestoval novou Nokii Lumia 800 s operačním systémem Windows Phone 7.5 a vypadá to, že tenhle kousek se finskému výrobci prostě povedl.

Když Stephen Elop, CEO Nokie a dřívější ředitel business divize Microsoftu, v únoru tohoto roku prohlásil, že Symbian půjde do starého železa a Nokia kompletně přejde na Windows Phone, spousta lidí to nechápala. Windows Phone ve verzi 7.0 rozhodně nebyl dokonalý systém, postrádal některé základní funkce, takže se zdálo, že proti Androidu a iOS nemůže Nokii nic nabídnout.

-  

Dnes je ale jasné, že Nokia věděla mnohem více než masová veřejnost. Další verze Windows Phone – tedy 7.5 Mango, vydaná koncem prázdnin, se totiž z pozice outsidera dostala do stavu, kdy získala ocenění za nejlepší operační systém roku 2011. Doslova přes noc tak svojí moderní koncepcí a funkcemi předehnala konkurenci a na první pohled podivné rozhodnutí Nokie se dostává do zcela jiného světla.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz

Stephen Elop, „člověk zvenčí“, také restrukturalizoval Nokii a vyházel spoustu lidí. Bylo to nutné, ale nepopulární opatření, který žádný finský manažer, dlouhodobě spjatý s firmou, nebyl schopen udělat.

Klady (+)

– stabilní a svižný systém
– dílenské zpracování
– AMOLED displej s ClearBlack technologií a Gorilla Glass
– plnohodnotná navigace zdarma

Zápory (-)

– chybí přední kamera
– průměrná výdrž
– microSIM karta

Windows Phone 7.5 – moderní operační systém

Nokia použitím Windows Phone 7.5 získala systém, který je v mnoha ohledech lepší než konkurence. Dnešní iOS s pouhými ikonami na domovské obrazovce až příliš připomíná rok 2008 a může na mnohé působit zastarale, zásadně se od té doby nezměnil. A Android se dá sice „vytunit“ do podoby, kterou si geek vysnil, ale zase v základní verzi neobsahuje příliš mnoho funkcí a výrobci tak do něj přidávají různé nadstavby, které vytvářejí nestabilitu, pomalost a segmentaci Android zařízení. Geekové si proto následně flashují různé ukuchtěné čínské ROM, což má do ideálu moderního a promyšleného operačního systému daleko.

Dalo by se říci, že Windows Phone 7.5 implementuje vždy to dobré – nabízí rychlost, stabilitu a intuitivnost ovládání iOS, přidává rozumnou míru customizace Androidu, a nabízí svoji zcela unikátní grafiku a koncepci UI, kvalitní vývojové nástroje a bezpečnost. To vše je propojené na výborné cloudové služby Microsoftu pro firmy (Exchange, Office 365) i veřejnost (Live).

-

Funkčně je na tom Windows Phone 7.5 dnes ze všech mobilních OS nejlépe. Už v základu obsahuje podporu pro firemní technologie (Exchange, Sharepoint, Ofice365), kancelářské aplikace (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), Microsoftí cloud zdarma pro veřejnost (Live služby, Hotmail s neomezenou kapacitou emailové schránky, webovou kancelářskou Office Live sadu a 25GB SkyDrive úložiště), jednoznačně nejlepší Facebook a Twitter integraci, herní portál (Xbox Live), hudební a audio služby (Zune), a to celé v líbivém a konzistentním UI a ovládání.

Konkurence toho bez debat v základu umí méně a v případě Androidu se ani neovládá tak dobře. Celý systém je přitom rychlý i na postarším mobilním hardware.

A jak Windows Phone 7.5 vypadá? Podívejte se třeba na můj celý homescreen a používaný seznam programů. V seznamech programů se dá snadno skrolovat, prohledávat je, anebo se rychle přepínat na počáteční písmena:

-

Kancelářské aplikace jsou integrované v operačním systému a umí pracovat s dokumenty hostovanými v Sharepointu, Office365 i SkyDrive. Kromě placených firemních služeb máte k dispozici i Live služby zdarma (25 GB na schránku), dokonce i na vaší vlastní doméně (Live Custom Domains) a s integrací nejen na telefon, ale i desktopové kancelářské aplikace Microsoftu.

-

Již v základu nabízí Windows Phone 7.5 také integrovanou podporu pro Windows Live, Live Messenger, Facebook, Twitter a LinkedIn sociální sítě. Pokud má váš kontakt účet na více sociálních sítích, WP7.5 je spojí pod jeden profil, a můžete s ním snadno komunikovat přes SMS, MMS, Messenger, Facebook či Twitter z jednoho místa, plus používat klasické kontakty v Outlooku / Exchange či Live.

Windows Phone 7.5 samozřejmě podporují i integraci s Gmail či Yahoo.

-

Stejně tak nepotřebujete specializovanou aplikaci pro sociální sítě, vaše timeline, včetně @replies, reakcí na Facebooku, událostí a další funkce jsou přímo v telefonu:

-

Nokia Lumia 800 – finský vstup do světa WP se povedl

Nokia se svým prvním Windows Phone telefonem – Lumia 800 – překračuje doporučené hardwarové specifikace Microsoftu. Telefon obsahuje rychlý Qualcomm MSM8255 procesor běžící na 1.4GHz, veškeré potřebné senzory, 8Mpx fotoaparát s 2x LED bleskem, 16 GB interní úložiště, 3.7″ AMOLED ClearBlack displej, hardwarová tlačítka pro zapnutí / vypnutí, nastavení hlasitosti a fotoaparát, a zcela unikátní konstrukci těla telefonu.

Nokia Lumia 800 je zatím dostupná jen pro několik západních trhů, zahájení prodejů přitom doprovází největší reklamní kampan v historii Nokie. V České republice bude telefon oficiálně prodáván až v lednu 2012, nicméně pokud si chcete pořídit vánoční dárek, i v zahraničí nabízené verze obsahují (kromě 20 dalších jazyků) i češtinu. Marketplace je v ČR samozřejmě také funkční, a to i pro české Live ID a české platební karty.

Pro dovezené telefony ze zahraničí nicméně někteří uživatelé hlásí nefunkční datové přenosy a MMS, zřejmě kvůli uzamčenému APN místním operátorem. Tento problém by měla vyřešit aplikace „Nokia Network Settings„. Osobně mám telefon přímo od českého zastoupení Nokie a tento problém jsem nezaznamenal.

Telefon dostanete v modré krabičce, kde se nachází i sluchátka, miniaturní microUSB nabíječka, návody a USB kabel.

-

Tělo telefonu je stejné jako u konstrukčně revolučního modelu Nokia N9 s MeeGo – je z jednoho kusu polykarbonátu, do něj je vsazena elektronika telefonu, a následně vlepeno Gorilla Glass krycí sklo. Tato naprosto unikátní konstrukce Nokie zaručuje, že v telefonu nic nevrže, neklepe se, nejsou tam spojené desítky dílů. Je to jeden (dle mého názoru mimochodem velice krásný) monolit.

-

-

Softwarově jsou veškeré WP7.5 telefony velice podobné, takže právě konstrukcí těla telefonu se Nokia významně odlišuje od konkurence. Černá barva polykarbonátu není nátěr, je to barevná vlastnost onoho materiálu – i když jej poškrábete, bude vypadat stále stejně.

Další fotografie telefonu

Černá barva Nokii 800 dle mého velice sluší (kromě ní je dostupná i Magenta a Cyan, ještě mi chybí Yellow do CMYKu; v budoucnu se chystá i bílá). Hrany telefonu, kromě spodního okraje, jsou příjemně zaoblené, ClearBlack displej je překrytý konkávním (mírně zaobleným) povrchem, a displej pocitově téměř vystupuje z povrchu telefonu.

Je to unikátní design, který musíte zažít, má silný emoční náboj. Je to telefon, který mě osobně baví.

-

Tři hlavní tlačítka telefonu jsou senzorová, což je ve světě Windows Phone ten nejlepší možný koncept, neboť je potřebujete neustále, zejména tlačítko Zpět a Home. Tisknout tvrdá hardwarová tlačítka je nepohodlné. Displej Nokie je extrémně citlivý displej na dotek, telefon se snadno ovládá.

-

ClearBlack technologie AMOLED displeje je působivá hlavně ve spojení s černou barvou telefonu a jeho monolitickým tělem. Máte pocit, že telefon je vysoustružen z jednoho kusu materiálu a z něj vystupují informace na displeji.

- 

-

Jediný otvor v telefonu naleznete v jeho levém horním rohu, konektor pro sluchátka. Mini USB konektor pro nabíječku je schovaný pod krytkou, stejně tak slot pro microUSB SIM kartu. O tu krytku mám drobné obavy, bude asi snadné zapomenout ji zasunout a ulomit ji.

-

Nokia začala u svých posledních modelů telefonů používat micro SIM, jako Apple dříve u iPhone, stříhání či výměně SIM karty se tedy nevyhnete. Naštěstí, operátoři jsou už na tuto variantu dobře připraveni.

-

-

Nokia nabízí jako bonus pro majitele Lumia 800 několik aplikací zcela zdarma. Nejzajímavější je Nokia Drive, plnohodnotná off-line navigace, poté Nokia Maps, online mapy a průvodce, a Nokia Music, váš osobní DJ, obdoba last-fm.

Nokia Maps – online mapy

Nokia Maps využívá výborné mapové podklady Nokie, jako vlastníka NAVTEQu, pro zobrazení map dle vaší aktuální pozice, podporuje vyhledávání míst, zájmových bodů ve vašem okolí (POI), a umí také spočítat a ukázat trasu pro auto, pěší či veřejnou dopravu. Vzhledem k tomu, že základní součástí Windows Phone je (v ČR) téměř nepoužitelný Bing, je Nokia Maps velice přínosný bonus navíc.

Samozřejmě, pro libovolný WP7.5 telefon si můžete stáhnout aplikace třetích stran podporující zobrazení třeba Google Maps, ale není to už aplikace integrovaná v systému od výrobce.

-

Nokia Maps podporuje i satelitní pohled:

-

A pohled na veřejnou dopravu (MHD):

-

Zájmové body jsou propojeny na databázi TripAdvisor, takže máte velice snadný přístup k jednomu z nejlepších zdrojů online recenzí a hodnocení:

-

Nokia Drive – off-line navigace

Nokia Drive (česky Nokia Autem) je off-line navigace, která obsahuje jednorázově stáhnutelné mapy (třeba na Wifi připojení) celého světa. Stahovat si můžete jak konkrétní státy, tak třeba celý kontinent. Zatím se bohužel jedná o hodně ranou verzi aplikace, která nemůže konkurovat navigacím velkých značek, jako je třeba Navigon, iGo či TomTom, ale dle informací z Nokie se urputně pracuje na dalších verzích.

Když ji srovnám s existujícími Nokia Maps pro Symbian na Nokia E7, tak současná WP7.5 verze má tak 40% jejich funkcí. Nic moc. Pro navigaci se to použít dá, ale … je zde zatím opravdu mnoho nedostatků:

 • navigace a mapy jsou sice off-line, až na jeden problém – není možné naplánovat cestu off-line, pro samotné vyhledání cesty se musíte připojit k internetu; tento přenos sice může znamenat jen jednotky kB, ale i tak je zbytečný, když můžete mít vše off-line (Nokia pracuje na verzi, která tento problém řeší)
 • není možné vyhledat POI ve vašem okolí
 • není možné zvolit různé trasy, třeba ekonomická versus rychlá, je jen jedna předvolená cesta navigací
 • není podporováno dopravní zpravodajství
 • navigace neumí upozornit na rychlostní kamery
 • navigace neumí zobrazit čas, kdy přijedete do cíle, jen zbývající počet km
 • nemůžete zadat žádné průjezdní body
 • nemůžete zadat domovskou pozici, ani oblíbené lokace

V tuto chvíli jde skutečně o velice raný koncept navigace. Můžete vyhledat bod (online), na něj se off-line navigovat, ale tím to končí. Pokud chcete lepší navigaci teď hned, budete si muset koupit třeba Navigon, anebo pár měsíců počkat na další verze Nokia Drive. Symbianová navigace Nokie je velice dobrá, a WP 7.5 verze se jí zatím rovnat nemůže.

-

-

-

-

Nokia asi kdysi v minulosti nakoupila spoustu chipsetů pro fotoaparáty bez autofocusu a osazovala jimi i jinak konstrukčně velice povedené high-endové modely telefonů, třeba E7. Vypadá to, že zásoba chipsetů už naštěstí došla, a tak se vedle telefonů jako je Symbianová N8 dočkala kvalitního fotoaparátu i Nokia Lumia 800.

Fotoaparát

Fotoaparát Lumie 800 má 8Mpx, honosí se nápisem Carl Zeiss Tessar, má samozřejmě autofocus, a fotí docela slušně. Následující fotky nebyly pořízeny za úplně ideálního počasí, nebyly nijak upravovány, fotoaparát telefonu byl nastaven na kompletní automatiku a resetován na defaultní hodnoty:

- -

- -

- -

- -

- -

Přehrávání hudby a videa

Nokia Lumia 800 je první telefon, který dokáže utáhnout moje Shure SE530 high-endová sluchátka vyznačující se vysokou impedancí a nízkou citlivostí. Zatím žádný HTC, Samsung ani iPhone nehrál tak dobře. Není to samozřejmě exaktní vědecký test, ale po dlouhé době mohu jako MP3 přehrávač konečně používat mobil, s hlasitostí nastavenou na 20 / 30 a s překvapivě dobrou dynamikou.

-

Kvalita reproduktoru je běžný standard.

Kvalita hovoru v případě použití Bluetooth sluchátka (Nokia BH-804) je výborná a dostatečně hlasitá.

Propojení s PC, výdrž baterie

Kabel je minulost, současnost a budoucnost je cloud.

Spojení s počítačem

Zaklínadlem roku 2011 je cloud. Microsoft ve Windows Phone 7.5 vlastně už téměř nepočítá s jiným způsobem získávání informací a dat.

Kancelářská sada v telefonu pracuje s Office365, Sharepointem či SkyDrive, tedy s webovým úložištěm dat, email si telefon bere také z cloudu, kalendář z Exchange / Facebooku či Live (opět cloud), a stejně se do telefonu dostávají úkoly.

Hudbu a video přenesete do telefonu jedině přes Zune, což je přehledný a rychlý program (zásadní rozdíl oproti pomalým iTunes pro Windows) pro správu vaší hudební sbírky, ale nikoliv přes USB Mass Storage.

Před pár lety by mi to vadilo, v roce 2011 ne. Krása cloudu je v tom, že do telefonu zadáte heslo k Exchange či Live účtu a během chvíle v něm máte veškeré kontakty, kalendář, úkoly, dokumenty, Facebook a Twitter. Hned fungujete.

Podporovány telefonem jsou pochopitelně i další služby licencující si ActiveSync protokol, tedy Gmail či Yahoo.

Problém pro vás nastane ve chvíli, kdy používáte zastaralá řešení – Seznam.cz či Centrum.cz – nepodporující ActiveSync, a kontakty máte jen v jiném telefonu, či off-line v Outlooku. Windows Phone 7.5 nenabízí archaické sychronizace dat s desktopovým klientem, synchronizuje se pouze oproti serveru.

Vyřešit to můžete dvěma způsoby – zřídit si Live ID účet zdarma, stáhnout si zdarma dostupný Hotmail Connector, a kontakty nahrát do cloudu. Na něj poté propojíte telefon a vše budete mít pořád aktuální a online.

Druhá možnost je použít aplikaci Nokie a kontakty do telefonu dostat přes Bluetooth z vašeho dosavadního telefonu:

-

Testovaný telefon, výdrž baterie

Testovaná Nokia Lumia 800 měla prvotní verzi firmware a operační systém verze 7720.68. Baterie při poměrně intenzivním používání vydrží zhruba jeden den, telefon musíte poté nabíjet. Je to bohužel běžný standard u chytrých telefonů.

-

Nokia plánuje vydat aktualizace firmare telefonu na prosinec a leden, které by měly výdrž dále zlepšit.

Sdílení internetu (tethering)

Nokia Lumia 800 v současné verzi firmware nemá aktivní sdílení internetu přes Wifi (tethering), dle informací od Nokie bude ale tato funkce doplněna co nejdříve, v nejbližším možném update. Vývojářské telefony ji obsahují již nyní.

Aktualizace bude distribuována automaticky přes Zune klientský software.

Nokia Lumia 800 jako nejlepší telefon současnosti?

Vstup Nokie do světa Windows Phone 7.5 se s Lumia 800 povedl. Tělo telefonu nabízí naprosto unikátní provedení, ClearBlack displej má výborné podání barev a černé. Navigační aplikace Nokie ještě potřebuje výrazné zlepšení, ale to je softwarová záležitost a pracuje se na ní.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz

Softwarová funkčnost je samozřejmě bez připomínek, Windows Phone 7.5 nezískal ocenění za nejlepší operační systém roku 2011 bezdůvodně. Telefon je naprosto stabilní, nezaznamenal jsem žádný pád aplikace, vše je opravdu rychlé.

-

Osobně považuji Lumia 800 za nejlepší současný mobil.

Jediná věc, kterou bych osobně uvítal, je mírně větší displej – takových 4.3″ namísto 3.7″ (pro srovnání – iPhone má jen 3.5″). 3.7″ je dostatečný prostor pro veškeré informace, ale pro chlapské ruce by se mi na větším displeji psalo nepatrně jistěji na softwarové klávesnici. Tedy teoretická, neuvedená a nepotvrzená Lumia 900.

Vše ostatní bych nechal tak jak je. Je to perfektní.

Radek Hulán

347 komentářů

 1. Ach jo,to už bude i tady? Neměl by psát recenze objektivní člověk a ne ten co uznává jenom Microsoft?

  • Ano, je to subjektivní recenze. Ale je už dnes. Té co by teoreticky měla být objektivnější(přímo od Smartmanie) se dočkáme později, tak buďme rádi aspoň za toto ;)

  • Těšil jsem se na recenzi, ale víc jak jednu stránku jsem číst nezvládl. Připadl jsem si, jako bych se díval na telechopping :-D Brr! Chápu, že má Radek Hulán radost z nového telefonu, ale chtělo by to trochu víc nadhledu, odstupu a objektivnosti. Taková recenze nikomu nic nedá. Jinak se mi ale telefon hodně líbí a těším se na opravdovou recenzi.

  • nofu (neregistrovaný)

   kadol: „chtělo by to trochu víc nadhledu, odstupu a objektivnosti“

   Jinými slovy, chtělo by to jiného recenzenta.

  • lukas (neregistrovaný)

   Tak nějak. Nechápu jak ten člověk může ten systém vychvalovat. Telefon jsem měl už několikrát v ruce a je to hrůza. Velký, těžký, nehezký prostředí, úplně sirový systém. Myslím že Microsoft má jestě spousty práce před sebou!!!

  • Jan Adam (neregistrovaný)

   lukas (neregistrovaný): jak může vypadat připomínka od lukase, když nezná vyjmenovaná slova po „s“………..?

  • Mam takovy dojem, ze vedle iOvce se vzije ve svete mobilnich telefonu i dalsi urazlive oznaceni pro tupany – wHulan

  • anywh (neregistrovaný)

   „Osobně považuji Lumia 800 za nejlepší současný mobil.“

   pak tedy téměř všichni považují RH za m*gora :-D

  • Tom_82 (neregistrovaný)

   Normálnímu člověku musí být Hulán ledatak k smíchu.. To co dříve u iPhonu odsuzoval, tak dnes u Windows Phone vychvaluje.. Ten člověk je skutečně chodící prázdná bedna, která má před očima jen Microsoft a ještě své „recenze“ podává ve stylu teleshoppingu..

   Lumia 800 je pro Hulána možná nejlepším současným mobilem, ale já si to rozhodně nemyslím. A prodejní výsledky prvních Nokií s Windows Phone taky mluví dostatečně samy za sebe – dokonce to přiznal a postěžoval si i sám Balmer. Ale to se dočtete v seriózních médiích, ne zde..

   Zároveň si můžeme udělat svůj obrázek i o redakci, která tomuto „fanatikovi“ dává prostor..

  • Monstrkok (neregistrovaný)

   Tom_82 (neregistrovaný): myslíš to, že je v UK vyprodaný a ve Francii no.1? Máš recht, fakt ten mobil nikdo nechce :D

  • David (neregistrovaný)

   Přeci o Hulákovi každej ví, že je placenej Microsoftem už léta. To se pak recenze od takové člověka čtou dost obtížně.

  • Tom_82 (neregistrovaný)

   Monstrkok: Já měl na mysli celosvětové měřítko, ne jen 2 státy z celkem cca 200.. :D

   A když to srovnám HW s Galaxy S2, tak má snad ve všem poloviční hodnoty – displej je jen AMOLED, procesor má jen jedno jádro (ještě Qualcomm), paměť RAM je jen 512MB, video natáčí jen v 720p…a navíc je jeho majitel omezen jen na vnitřní paměť (16GB) bez SD karty.. K tomu všemu nabízí Windows Phone, který je ještě v plenkách.. Zato pořizovací ceny jsou už srovnatelné.. :DD

   Jelikož jsem Evropan, tak Nokii přirozeně fandím a rád bych si po delší době opět nějakou tu Nokii koupil. Dodnes rád vzpomínám na modely 3210, 3310 či na 6230i..

   Avšak můj názor je ten, že s touhle politikou to Nokia daleko nedotáhne.. Její první model s WP stojí stejné peníze jako vlajková loď Androidu..

  • Jan Švácha (neregistrovaný)

   Vlajková loď Androidu. Mluvíte stále o dvou jádrech, ale ještě jsem neviděl systém, který umí dvoujádro využít. Jo jasně Android4 prý ano, ale máš ho? Nemáš a kdoví zda vůbec na té vaší vlajkové lodi bude.

  • Oebola (neregistrovaný)

   Nejhorší telefon co jsem kdy vlastnil.

 2. Odkdy se vypichování pozitivních vlastností říká recenze?

  Jako pohled Microsoft fanouška beru, (a ignoruju stejně jako pohled Apple ovce na nový iPhone) ale recenze?

  • JohnyAsbest (neregistrovaný)

   zastánci iPhonu a Androidu se ukazují ve svém nejtemnějším světle…..neunesou kritiku jejich bezduchých placek. Hoši celou jste slyšeli chválu na Android či iPhone – nyní koukáte na něco, co se vyrovná a může být i lepší než jiné……..je mi vás líto.

  • JohnyAsbest (neregistrovaný): budu si tuhle lumii kupovat až bude na trhu u nás, ale plně souhlasím s tím, že tohle není recenze, ale reklamní blábol. o zastáncích iPhone či Android to není, ale o provokaci RH.

  • AD (neregistrovaný)

   JohnyAsbest (neregistrovaný): Nauč se česky…

  • JohnyAsbest (neregistrovaný)

   AD (neregistrovaný): a to jako v čem česky ?

 3. bambul (neregistrovaný)

  Takže jsme si přečetli recenzi na telefon z plastu, s hranou která akorát tak řeže do ruky. Telefon, který okopíroval od Applu kde co, ale nic pořádně. Telefon co neumožňuje použití paměťových karet. Telefon se single core procesorem.

  Telefon jehož OS je tak moderní že: multitasking jen předstírá, nepodporuje víc než jedno jádro v procesoru. Aplikace se řadí podle abecedy a tak blbě, že než najdete „Zprávy“ ulistujete se k smrti. Navrch do něj data dostanete jen přes pofidérní Zune aplikaci (ne to není jako ty iTunes). OS který neumožňuje nastavit APN. OS kde je modrá ještě modřejší.

  A tohle všechno bylo před půl rokem největší zlo v podání Applu a Googlu. Dnes je to etalon na telefon.

  Pro šéfredaktora: Recenze je, subjektivně zabarvený souhrn fakt s možným porovnáním. Tohle není recenze, ale placená reklama.

  • Počet jader je z hlediska uživatele irelevantní (i proto, že GUI je na single-core rychlejší než android na dualo-core). Totéž karty. Zbytek není pravda.

   Nekritizuj Hulána, když sám píšeš nesmysly.

  • V každém operačním systému, jeho kernelu, běží několik desítek procesů, když je to špatně napsané, dualcore nic nezachrání. Windows Phone 7.5 jsou napsané dobře, takže je to superrychlé, nic se tam neseká, stabilní a bezpečné. Programátoři přemýšleli…

  • hepterida (neregistrovaný)

   Ale zase podporuje mobilní nástroje ESETu, což třeba Andrew neumí. Mimo jiného tedy.

  • Docela by mě zajímalo, která hrana tě řeže do ruky. Tvůj vysněný iPhone má snad podporu karet? Listování se nekoná, stisknu písmenko „Z“ a mám tam hned vše od „Z“ (dvě kliknutí).

  • www (neregistrovaný)

   Koukám pánům nademnou jde o duši.

   Ovšem přehrávání videa už zase tak slavné není.

   Radku: nepřijde ti že si poněkud nevidíš do úst? Před rokem byly dvě jádra záklínadlem proč je iPhone špatně. Stejně jako třeba jeho „ostré hrany“. Velikost displaye nebo rozlišení taktéž.

   Kam zmizeli ty parametry? A jejich porovnání NA něco? Duše to nezachrání a to, že je ten systém blbě ovladatelný bazmek nutí uživatele neustále někam „veslovat“ taky ne.

   Hepterida: Kolik virů se dá napsat na Android? Když si odmyslím lidskou blbost je jeho Linuxové jádro dobře ošetřené a každá aplikace má svoje samostatné běhové prostředí. Tedy uživatel je chráněn.

   SteelSpace: No o rychlosti bych pochyboval. Měl jsem v ruce Galaxy II a Lumii a rychlost je bez diskuse uplně stejná. Jen to prostředí na Androidu vypadá jako z roku 2011 zatímco Lumie vypadá jako vektorová grafika, se špatným rozlišením protože písmenka přelejzají okraje a tak podobně. Navíc je celkem jedno jak rychlé je GUI když aplikace jsou k uzoufání pomalé. A sakra počkat, jaké aplikace. Co?

  • Radek Hulán: prográmatori u MS premýšlakú? to ani, je to len o hw akcelerácií a pseudo multitaskingu

  • mino: Co to je „pseudo multitasking“?

  • bambula (neregistrovaný)

   zekon: Jaký muj Iphone. A to že něco nemá je důvod to taky nemít? Jako malé děti.

   Když vyhodím iPhone z okna vyskočíte taky?

  • www (neregistrovaný): Aplikace jsou a nejsou k uzoufání pomalé. WP7 UI vypadá nejmoderněji ze všech současných mobilních systémů – fake 3D a stínečky jsou předpotopní.

   Ostatně není náhoda, že si Ice Cream Sandwich vzal v mnoha detailech příklad z designu WP7. A že nový design online služeb Google je taky prakticky Metro.

  • apache (neregistrovaný)

   Oslik: Nový design Googlu je prostě zbaven přebytečné grafiky. HTML5 se tomu říká.

   Vzhled ICS je pak přizpůsoben a je jednotný. Na druhou stranu. Na Androidu si luncher může změnit každý za jaký chce.

   O modernosti bych nemluvil. Ten systém se prakticky dva roky nezměnil. Technologicky to podle toho vypadá.

   Pořád je to jen vylepšený SW pro Zune přehrávač.

  • www (neregistrovaný): Máte dojem, že je v pořádku, že rychlost Galaxy 2, která má jádro navíc, je oproti Lumii stejná?

  • apache (neregistrovaný): Tomu nerozumím. WP7 je na trhu rok a dva měsíce a má za sebou jeden malý a jeden zásadní upgrade.

   Oba přišly na všechny telefony, i když je pravda, že nepatrné procento uživatelů dostává Mango až v těchto dnech, tj. s asi dvojměsíčním zpožděním. Další malý upgrade (Tango) přijde v únoru.

   Design Google nemá nic společného s HTML, jen je v HTML implementovaný. Je to téměř čisté Metro, jen mírně odlišné. Jden manažer Google (teď si nevybavím jméno, byl to ten člověk, co tam přišel z Palmu) dokonce čelil v jakémsi pořadu otázce, proč implementují Metro design. Odpověděl, že to není Metro, protože mají volnější guidelines, zatímco Metro je příliš jednotné.

  • Vlasta W.: „Máte dojem, že je v pořádku, že rychlost Galaxy 2, která má jádro navíc, je oproti Lumii stejná?“

   Android 2.x neumi dve jadra vyuzit. To je snad znamy fakt, ne?

  • steelspace: tak to jsi opravdu hodně mimo člobrdo.. jak se můžeš takhle ztrapnit.. nu co, když někdo pindá o něčem, o čem nic neví, většinou to takhle dopadne..

  • mimonaut: steelspace: promin, to bylo na bambula nebo jak se jmenuje

  • mk (neregistrovaný)

   Oslik: na muj vkus je design WP moc roztahany, plytva mistem, nez se clovek nekam proscrolluje, osoupe si prst…

  • strasny picus

   niky79: to akoze to jedno jadro je tam iba tak na paradu?

   nevie vyuzivat prednosti dvojjadrovej architektury. to ale nezmanena, ze sa nevyuzivaju obe jadra.

  • lol (neregistrovaný)

   Oslik: Takže všechno co nemá gradienty a jednoznačnou symboliku je METRO? Tak to před třiceti lety na Spectru frčeli METRO hry.

  • Budjik (neregistrovaný)

   www (neregistrovaný): Ad to prostredi – to je proste vec nazoru. Ja si proste nemyslim, ze vic je lepe – treba pri pohybu v menu atd. chci spis jen informace a nemusi to vsechno vypadat jak z omalovanek. Navic system je skvele animovany – napriklad ze text podle velikosti „prijede“ pri pretoceni stranky ruzne rychle – samozrejme nepatrne, nerusi to a techto prvku je spousta. No a co se tyce tech napisu „nevejdoucich se“ na obrazovku, tak to je dost jeden ze zakladnich designovych prvku – prijde mi to naprosto uzasne a realne vam vadi a je vam nesrozumitelne treba, kdyz vidite jen PEOPL a ne PEOPLE – mne to naopak prijde skvele jako prezentace vetsiho prostoru okolo me. Je to zkratka prvni GUI s realnym vytvarnym stylem, ktery delali profesionalove v oboru a ne GUI vytvarene pouze inzenyry, kteri proste maji estetiku nastavenou casto jinak. Plus je tam vsude zlaty rez, coz je proste genialni zalezitost – je to vec, ktera se objevuje vsude v prirode a byt se nekomu muze na prvni polhed zdat, ze je to plytvani mistem, ma to svuj vyznam a pri delsi expozici to podvedome pusobi moc dobre, protoze je to prirozeny stav veci.

  • někdy (neregistrovaný)

   Radek Hulán: bohužel není tomu tak

  • někdy (neregistrovaný)

   Radek Ulhán: To je nesmysl.

  • Radek Hulán: S tim že programátoři přemýšleli dost nesouhlasim. Zkoušel ste pro WP7 programovat? Některé věci tam jsou dost za trest..

  • BEZY: Já jo: [odkaz]

   A i když s vámi obecně jistě souhlasím – určitě se něco najde, jakož i na jiných platformách – velmi rád bych věděl, co konkrétně máte na mysli. Jestli se shodneme na stejných věcech.

  • hepterida (neregistrovaný)

   www (neregistrovaný): neměl bys mobilní bezpečnost ořezávat pouze na viry (= mediálně přifouknutý leštěný prd), ale jde také např. o vzdálenou správu telefonu (blokování, mazání dat, zjištění GPS apod.).

   Co se týče Androida a bezpečnosti, klasický problém je např. rozchodit PSK VPN proti Cisco ASA bez toho, že by telefon byl odblokovaný a rootlý, což vyžadují SDK aplikace od Google, díky jejichž podpoře je potom možné instalovat a provozovat jiné podpůrné nástroje (jak šílené!), aby fungovala aplikace pro VPN (opakuji PSK, nikoliv na bázi certifikátu). Rozepisuji se o tom na svém blogu:

   [odkaz]

   [odkaz]

  • jsmach (neregistrovaný)

   steelspace:

   ano GUI W7 může být na singlecore rychlejší než GUI Iphone nebo Android na dualcore, on i MSDSo byl na rychlý na obyč 286@8MHz a čemu jinému se tzv.GUI W7 podobá, než MSDOSu s pár barevnými čteverčky na obrazovce.

  • cechi (neregistrovaný)

   niky79: známé to moc není, protože se tím fanoušci A. nechlubí a mě to jako kupujícího nezajímá. prostě jsou na trhu, marketing masíruje a prodejce za to chce zaplatit

  • Kerala (neregistrovaný)

   Radek Hulán: „Windows Phone 7.5 jsou napsané dobře, …“ To je čistý populismus. Pochybuji, že jste ho vytvářel. ;-D

  • Jan Švácha (neregistrovaný)

   Radek Hulán: Dávám 1 za názor. Přikláním se k němu…….

 4. xaver13 (neregistrovaný)

  vypadá to pěkně a nadšení je nakažlivé. Mohl byste ale v recenzi mrknout i na pár všednodenních maličkostí, které měla tradičně Nokia docela pořešené?

  -probudí se (budík) z vypnutí? asi ne? a tak:

  -jak se s tím vypořádat? flight mod? (vypínat flight mod každé ráno zapomínám)

  -profily , jsou nějaké, jde je přiřadit časově?

  -skupiny volajících, jsou? mají od windows nějaká omezení?

  -vyfotit bílý objekt-je bílý?

  ^^to byla jen taková prosba na myego.cz , doufal jsem že se k tomu dostanete, ale asi nebyl čas..

  btw: telefonuje to? ;)

  • Díky za náměty, zkusím doplnit na MyEgo.

  • cechi (neregistrovaný)

   – budík telefon z vypnutí nezapne. flight mód ale není třeba řešit, protože mobil se s vypnutými daty přes noc prakticky nevybíjí.

   – profily jsou jednoduché, pouze společná hlasitost je nevýhoda. to však bude upraveno. dají se nastavit vibrace, popř. úplně potichu

   – skupiny jsou a velice dobré; z pohledu kontaktů a lidí celkově je ten systém č. 1

   – bílý objekt je bílý, fotí to dobře a rychle, video 720p, úprava možná samozřejmě už v telefonu. foťák má standardní nastavení a dobře přístupná

   telefonuje to bezvadně. používám wp7 asi půl roku a nikdy jsem nebyl produktivnější.

 5. ne tohle není recenze, tohle je nepovedená reklama cílená na korporátní sféru, ne na běžného uživatele. jen pro zajímavost když je to ten nejlepší telefon na světě:

  WP7.5 jsou nejlepší protože např. proti Androidu NEpodporují menší displeje s rozlišením 320×480, NEpodporují větší rozlišení např. 1280×720, NEpodporují QWERTY klávesnice, NEpodporují LTE, NEpodporují vícejádrové procesory, NEpodporují rozšíření paměti pam. kartami, NEpodporují flash v jejich IE, NEpodporují bezdrátovou NFC technologii, NEpodporují hlasové ovládání a hlasové vkládání textu, NEpodporuje mass storage, atd. atd. atd. – ale abych jen nehaněl, s nejnovější aktualizací Mango přišla nečekaně česká lokalizace, kdo by to byl čekal :)

  abych stále nehaněl, z fotek vypadá konstrukčně opravdu hezky, i ta černá barva a displej se mi líbí, v praxi zatím nemohu posoudit jak se bude držet a ovládat. ale myslím že jsou jiné telefony co jsou konstrukčně zvládnuty podobně dobře, nehledě na různá luxusní kovová těla, narozdíl od tohoto plasťáku.

  • Hlasové ovládání, čtení SMS a vkládání text WP 7 umí. HW klávesnice taky (viz HTC 7 Pro)

   To ostatní běžného uživatele netrápí.

   – Sjednocené rozlišení zajišťuje, že aplikace fungují bez problému na všech zařízeních – na rozdíl od Androida.

   – Mass storage a sd karty nejsou ani na iPhonech a přesto je to nejoblíbenější OS, asi nikomu nechybí

   – Více jader potřebuješ jenom v případě, že je systém na jednom jádru pomalý, a to WP 7, na rozdíl od Androida, není

   – Flash už je minimálně na mobilních zařízeních mrtvý, nedělej si iluze

   Další technologie teprve začínají a pokud se prosadí masově, tak se jich dočkáme i na WP7.

  • steelspace: s tím hlasovým ovládáním a vkládáním textu jsem to nevěděl, s rozlišením nesouhlasím ale je to věc názoru (stejně jako bych nesouhlasil s jedním rozlišením u stolního pc), iOS už dávno není nejoblíbenější, více jader jsou lepší řešení, stačí se podívat na nějaká vide srovnání rychlosti např. načítání stránek na Lumia 800 a Galaxy SII, flash ještě mrtvý není, dokud se neustálí specifikace HTML5 a i adobe potvrdil vydání a podporu další verze a to i pro ICS telefony. a ano další věci které nokii (WP) chybí jsou třeba jen drobnosti, ale to mé byla reakce na konstatování, že WP je nejlepší systém na světě. sám jsem velký fanda MS a vždy byl, lumii 800 hned v lednu kupuji, ale i tak mi nepřijde že to je nejlepší systém na světě – doufám že jen zatím, že do jednoho či dvou let dotáhnou konkurenci.

  • Jediné, v čem je potřeba dotáhnout konkurenci, je tržní podíl. Samozřejmě podpora té či oné technologie dřív nebo později přijde (pokud bude dostatečně rozšířená a perspektivní).

  • To, co kritizujete, je ale pravda. Nepodpora jiných rozlišení je příčinou toho, že aplikace jsou kompatibilní se všemi zařízeními, ne jako na Androidu. Telefony s QWERTZ klávesnicí existují (HTC 7 Pro, Dell Venue Pro), LTE bude podporováno v příští aktualizaci, dnes to stejně nemá využití. Vícejádrové procesory nejsou potřeba i na jednojádrových to jede spolehlivě. Paměťové karty nejsou masová záležitost, iPhone je taky nepodporuje a je to nejprodávanější OS současnosti. Flash je mrtvá technologie. NFC někdo používá? Hlasové ovládání a vkládání textu je podporováno. Mass storage je přežitek.

  • steelspace: “ Mass storage a sd karty nejsou ani na iPhonech a přesto je to nejoblíbenější OS, asi nikomu nechybí “

   Jde o to, ze na iPhone to RH brutalne kritizoval. Hle, na WP7 je to naprosto v poradku.

  • lol (neregistrovaný)

   Vlasta W.: Takže to že WP 7.5 nedovedou jiné rozlišení je vlastně výhoda. Tak tomu říkám mazec. Jak dlouho tenhle názor vydrží? Do další verze? Nebo rok a půl?

   Dokud WP 7.6 nezvládnou i jiné rozlišení. Rozumím a značím si.

   Na WM 6.5 potřeba více jader byla a už není. Co vám to ten MS dělá. To musí bejt dřina.

   Navíc když neběží aplikace na pozadí je to skutečně fuk. Jenže to je otázka roku 2007-8 nikoliv 2011 nebo spíš 2012.

  • niky79: Jestli RH něco brutálně kritizuje nebo ne, to na věci nic nemění.

  • lol (neregistrovaný): Výhoda to bude pořád. MS chystá nová rozlišení, bohužel. Trh si to bohužel žádá, „HD“ je pořád silná marketingová vějička, i když na cca 4″ uhlopříčce je na dvě věci.

   Kolik bylo na WM 6.5 vícejádrových telefonů? Zhruba tak… žádný?

  • Vlasta W.: to je přesně ten problém/výhoda WP, budou mít stejně jako iOS jedno rozlišení a k tomu přibližně jednu velikost displeje. čili HD tam bude k ničemu. jenže tady nastupuje velká výhoda konkurence, lze mít telefony s HD rozlišením a k tomu např. úholopříčky kolem 4,5″ což už je jiné kafe. a pro lidi jako jsem já s velkou rukou a velkými prsty je 3,5″ (3,7″) na hraně únosnosti aby se mi pohodlně psalo. naopak plno telefonů může mít i úhlopříčku menší s nižším rozlišením. z tohoto plyne největší prodejnost android zařízení a jejich současná absolutní nadvláda. a pokud google bude dál pracovat na vovojářských aplikací aby co nejvíce zjedonodušil programátorům psaní aplikací pro různá rozlišení, beru to jako obrovskou výhodu. konkurence časem na to přijde také, ale google bude dlouholetým vývojem o mnoho vpředu.

  • lordmystic: HTC Titan s WP7 má 4,7″. U O2 za 13 200 Kč:

   [odkaz]

   Ale má jen 800×480. :-) Nicméně pixely z běžné vzdálenosti vidět nejsou, koukal jsem na to. Nebude jen jedno rozlišení, od podzimu 2012 budou dvě – současné a HD.

   Coby vývojáři mi to připadá až moc. ;-)

  • Oslik: no a teď otázka, budou dvě rozlišení a bude se tedy programovat v absolutních rozměrech? to je dvojí práce a když se přidá např. časem třetí rozlišení budou se aplikace znovu přepisovat do dalšího rozlišení? není lepší to rovnou napsat univerzálně? chápu že nejde všechno, ale jako cesta mi to přijde lepší.

  • poterienko (neregistrovaný)

   Vlasta W.: Že je HD rozlišení marketing? Tak se podívej na iPhone (podobná jemnost jako by měl HD 4.3′ displej) a potom třeba HTC HD2 s klasickým WVGA (uvádím schválně TFT mobil, kůli mřížce displeje). Uvidíš, že jemnost je u iP mnohem větší a že je to při pohledu z 30cm jedno? Pokud je člověk slepý tak asi ano, ale na iP se mi mnohem lépe dívá, je to jako bych četl časopis. Takže já si myslím, že zvyšování rozlišení je jedině dobrá věc, narozdíl od megapixelů nemá snad žádné negativy.

   PS: nemám iP :D

  • lordmystic: No právě. Možná bude nakonec lepší programovat v HTML5 s využitím nějakého frameworku, co to řeší.

   Ale pixel perfect grafika je pro mobilní aplikaci stejně nejlepší, když to s ní myslíte vážně. A ta ještě jde ukočírovat u dvou rozlišení, ale to je tak maximum.

   Jinak já svoji příští aplikaci dělám pro WP7 v Silverlightu, ale pak asi udělám – jestli bude trochu úspěšná – pro další platformy verzi v HTML5.

  • Jsmach (neregistrovaný)

   Vlasta W.: LTE není jen u nás, v okolní zemích už jede, tedy ve zkratce i LTE má už dnes využití

  • JaroB (neregistrovaný)

   steelspace: vieš prečo je taká podstatná microSD podpora u WP oproti iPhonu napríklad? iPhone si môžeš kúpiť aj inou ako s 8GB pamäťou…ale WP u nás (CZ a SK) zoženieš iba 8GB a s toho máš k dispozícii IBA 6,5GB, nahráš si navigáciu 2GB dole takže ti ostane 4,5-5GB!!! ani si tú trápnu veľkosť nemôžeš rozšíriť!!! Koľko toho nahráš na kameru v HD kvalite na 5GB??? pol hodinu alebo hodinu? Ako to vyriešiš na dovolenke? nemáš ZUNE ani karty.HM???

   Iphone máš 8.16.32.64GB a môžeš si vybrať akú chceš ale u WP iba 8GB.

   Teraz výnimka ktorá potvrdzuje pravidlo Nokia je 16 a 64GB ale nič iné nemáš na výber…preto podpora microSD karty

   A to nepíšem o BT a offline synch. s kalendárom a Outlookom

   Ja mám 16GB android zariadenie + 32GB microSD kartu a 16GB USB flashku takže dokopy 64GB ktoré môžem zastrčiť do hociktorého PC na svete a všetko mi bude fungovať…ako by som to vyriešil s napr. s 8GB Samsungom Omnia W???

  • cechi (neregistrovaný)

   ty si na mobilu přepínáš rozlišení? asi ne.

   zbytek jsou zbytečné funkce. mass storage zní dobře, ale nemělo by to smysl. to mám přehrávat mp3 jako jednotlivé soubory? Zune funguje korentně, rozumí tagům a fungují i playlisty, takže není důvod. není to druhé itunes.

  • cechi (neregistrovaný)

   Vlasta W.: +1. zde je ale diskuze zbytečná, tento soubor „požadavků uživatele telefonu“ se traduje v neměnné podobě od prvního iphone.

 6. hepterida (neregistrovaný)

  Nerozumím jedné věci, RH v jedné ze svých poznámek na facebooku nechápe, k čemu jsou přední kamery na telefonech (s ohledem na ergonomii celého institutu takového videohovoru) a na druhé straně absenci této kamerky považuje za zápor. WTF?

 7. mek (neregistrovaný)

  Recenze od R. Hulana? Od cloveka, co Xkrat prokazal, ze jeho nazor je jako korouhvicka ve vetru, ale aby byl navenek konzistneni, smaze stare clanky ci sve komentare?

  No to je snad VTIP?!

 8. „Shure SE530 high-endová sluchátka“

  Skvele! Na tohle jsem se tesil a nebyl jsem zklaman! :D

 9. jan (neregistrovaný)

  Radku, nevadi vam len 3,7″ displej ? Teda, viem, ze iPhone ho ma podla Vas nepouzitelny(3,5″) a nezda sa mi, ze by bol 0,2″ az tak zavratny rozdiel :)(zvlast pri fontoch ktore zaberaju 1/3 displeja) Inak nic proti WP7.5, sam zvazujem kupu, ale nepremyslali ste niekedy nad tym, ze ludia by skor dali na vase recenzie keby ste sa obcas pokusili byt aspon kuusocek objektivny :)

 10. Ačkoliv ho nemám, telefon je pro mne zklamáním, od Nokie jsem čekal víc. Monolitické pouzdro je zajímavé, ale je to plast a tahle konstrukce se může stát i nevýhodou nehledě k tomu že tipuji brzy ošoupanou horní a spodní hranu od strkání do kapsy či pouzdra. Ale je to jen můj povrchní názor.

  • No mám před sebou Nokii N9, která je v podstatě tělem totožná a ten plast ze kterého je vyrobena je něco úplně jiného než plasty konkurence. Naprosto pevné tělo a jelikož je to polykarbonát probarvený skrz, tak nehrozí ani ošoupání.

   Osobně jsem ale čekal něco s větším displejem, tak snad na MWC…

  • Between: polykarbonát NENI probarvený skrz. On uz proste takovy je.

  • niky79: No jasný… já vím, ale pro pochopení…

 11. Jakub Sobotka (neregistrovaný)

  Proč mám pocit, že tato „recenze“ se skládá z tolika notoricky známých omýlaných frází mistra Hulána. Co jsem se z této recenze dozvěděl? Pěné ódy na služby od Microsoftu, bohapustá, laciná stále stejná písnička, jak je skvělý hotmail, exchange, live custom domains atd atd. Myslel jsem že je to recenze na novou Nokii a ne na služby Mcrosoftu. K sekci zápory: je jich opravdu velice málo, na to, jak omezený WP7 systém je…..ještě by tam autor měl připsat, že není podporován mass storage, nepodporovaný multitasking, nelogicky vymyšlené custom vyzvánění, naprosto nepoužitelný IE prohlížeč bez podpory flash a mnoho dalšího….pane Hulán sorry, ale takhle se recenze, která by měla produkt lidem co nejvíce předvést nedělá.

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   jo a ještě jedna zásadní věc…… je příjemné, že zde mistr z jeho pohledu nepohodlné, ale přitom komentáře k věci,nemůže nemilosrdně mazat.

  • Zajímalo by mě, v čem je WP 7 omezený. Multitasking samozřejmě podporován je, Flash a mass storage jsou dvě technologie, které prakticky nikoho nezajímají a jejich největší efekt je, že se s nimi uživatelé androida ohánějí na fórech.

  • apache2 (neregistrovaný)

   steelspace: Tak Multitasking je samozřejmě jen takový jako ve Windows 3.11. Tedy ne „opravdový“. I když Buzzword je tím splněn a děláme si čárku že?

   Já si vzpomínám že Flashem se svého času oháněl právě autor „recenze“ takže bych pomlčel.

   Btw. to má PR oddělení MS jen na tři identity zuřivě komomentující nebo se přidají časem další? :D

  • steelspace: třeba to bude tím, že je ti lidé používají. to tě nenapadlo? očividně ne, to co iOS nebo WP neumí nebo záměrně neumí má i své výhody to respektuji, ale zrovna u přítomnosti pam. karet a mass storage mi to přijde opravdu zbytečné omezení – výhody z toho plynoucí jsou mnohonásobně menší.

  • steelspace: to by som nepovedal…Flash je stále podstatná súčasť webu, na mobile a tablete pristupujem k tomu istému webu ako na desktope, takže ho využvam aj tam k veľkej spokojnosti denne

   a mass storage je ásadna vec, nie každý chce (a niekde ani nemôže – PC pod adminom) pristupovať k datam cey všelijaký bazmek ako iTunes a Zune

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   steelspace: ale no tááák, kde jste slyšel že podporuje multitask??? myslíte ten falešný multitask, co aplikaci jen uspí a a po vyvolání se chová tak jako by byla znovu spuštěná? že flash nikoho nezajímají? ok, ale pak by musel integrovaný IE zobrazovat stránky tak kvalitně jako to umí android……v jeho prohlížeči si zobrazím vše plnohodnotně, jako bych měl puštěný prohlížeč na desktopu, o tom se může uživateli IE ve WP7 jen zdát, nehledě na to, že IE ve WP7 ve mě budí dojem šestky na dsktopu – naprosto nepoužitelný. Že připojení telefonu jako paměťové zařízení k PC a mít možnost do něj pohodlně nahrát co potřebuji nikoho nezajímá??? sorry ale asi jste tak trochu z jiné planety :-) měl jsem možnost WP7 používat pár měsíců, včetně doby po upgrade na Mango, takže v celku vím o čem mluvím……

  • apache2 (neregistrovaný): Programuju 20 let, ale netuším, jaký je rozdíl mezi „opravdovým“ a „neopravdovým“ multitaskingem. Já znám jenom kooperativní a preemptivní multitasking. WP 7 kernel má preemptivní.

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný): Netuším, co je „falešný multitask“. WP7 Mango má „plný“ multitasking bez uspávání aplikací, asi jste si to spletl s verzemi před Mangem – což se divím, když jste prý Mango měl.

  • mino: Flash už podstatná část webu není. Jelikož vlastním iPad, tak vím, o čem mluvím. Dnes už si nikdo nedovolí mít svůj web jenom ve Flashi, protože by se připravil o velkou část uživatelů.

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   steelspace: ok, a měl jste možnost si zobrazit například stránku obsahující prvky tak jak jsou v IE u WP7 na integrovaném prohlížči v Androidovi? Nemluvím o stále stejných neduzích, kterými IE trpí….

  • steelspace: ano tie hlavne zahranične weby majú aj html5 videa k flashovým a reklamy, pretože narozdiel od flashových sa horšie blokujú(a to je tak všetko čo shtml5 je teraz možne) ale na cz/sk weboch stále často flash nemá alternatívu….no a na menej známych v záhraničí je to podobné

   Mne osobne je jedno, čo je používané (pokiaľ to ide pohodlne blokovať a spúštať len v prípade potreby), na tablete mám plnohodnotný web(čo na iPade by nebolo možné), bez problémov prehrávam 720p videa, pokiaľ flash zanikne(čo najbližšie minimálne 2 roky pochybujem) tak ho odinštalujem no

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný): IE9 je momentálně stejně dobrý (nebo špatný) jako ostatní „HTML5“ prohlížeče – je to kvůli nedotažené specifikaci HTML a implementaci jednotlivých technologií nezávisle na W3C. Tím může docházet mezi jednotlivými prohlížeči k rozdílům v zobrazování (a to nemluvím o nevalidním HTML).

   Co se týká Flashe, tak ten už je opravdu mrtvý, protože počet zařízení, která ho nepodporují přesáhl kritickou hranici, kdy si autoři webu mohou dovolit je ignorovat.

  • mino: „Plnohodnotný web“ – já osobně používám pro běžné brouzdání z 90 procent iPad a s Flash-only weby se nesetkávám.

  • steelspace: nemohu si pomoc, ale píšeš úplně stejně jako falešní přispěvatele přitakávající RH na jeho blogu a rozvíjející s ním vlastní monology…

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   steelspace: sorry, jste mimo, IE9 je stejný jako ostatní html5 prohlížeče? tak trochu jste opomněl, že ty ostatní html5 prohlížeče podporují krom html5 také flash, který má stále veliké zastoupení… teda předpokládám, že se bavíme o moblních platformách. Jasně asi by jste oponoval, že si video youtube mohu spustit v externím přehrávači, ale je hodně pohodlné, když si v androidu mohu přehrát video přímo v prohlížeči.

  • Jakub Sobotka: Mass storage není potřeba, multitasking podporován je, custom vyzvánění jsou opravdu tragédie, na IE nevidím nic nepoužitelného, mobilní Flash je mrtvá technologie. Zdá se, že s multitaskingem jste zamrzl v době před Mangem. Probuzené aplikace samozřejmě probudíte do stavu, v jakém byly před přepnutím. Jenom musíte používat aplikace kompilované pro Mango a hlavně musíte vědět, že ven z aplikace se chodí tlačítkem Zpět a ne tlačítkem Windows. Integrovaný IE má jádro desktopového IE9. Stránky zobrazuje stejně, tzn. plně dle webových standardů včetně podpory JavaScriptu. Vím o jediné stránce, která nefunguje korektně, a to je IDOS. Zkrátka máte informační mezery a diskuze s vámi zjevně nemá moc cenu.

  • lordmystic: Píšu na základě vlastních zkušeností s používáním Androida, iPhonu a WP 7. Mass storage, Flash a druhé jádro jsou pro mě mnohem méně důležité než kompatibilita aplikací a pravidelné dostupné aktualizace OS. Z toho je jasné, že Android není moje volba.

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   Vlasta W.: mass storage a možnost připojení sd karty není potřeba… bohužel pro u živatele WP7 to tak je a já jsem to vnímal jako zásadní omezení, protože jakýkoliv přenos souborů pak musíte řešit přes cloud a to ještě v omezené míře….s flashem a html5 popisuji problémy tak jak jsem je vnímal u integrovaného IE9 i já po upgrade na Mango, weby se proste nezobrazovaly tak korektně jako na prohlížeči u Anroida a myslím, že tento názor se mnou bude sdílet více lidí, kteří mají možnost srovnávat tyto dvě platformy….názor ohledně diskuze se mnou V8m samozřejmě vymlouvat nebudu.

  • apache2 (neregistrovaný): Tím srovnáváním multitastkingu WP7 s Windows 3.11 máte asi na mysli tzv. tombstoning, tedy ukládání stavu aplikací, který opravdu simuloval rychlé přepínání aplikací a dá se tedy přirovnat ke kooperativnímu multitaskingu Win 3.11. (I když ve skutečnosti jde o něco jiného.)

   Týkalo se to jen aplikací třetích stran. Ale hlavně, ve WP 7.5 (Mango) už je to jinak. Ani tam není multitasking plnohodnotný – je omezený na určité tasky, podobně jako v iOS. Což já osobně vítám protože scénáře, které potřebuji, to pokrývá, a šetří to baterii a brání lagování telefonu.

  • Vlasta W.: Mass Storage není potřeba pro nenáročné. Kdo chce telefon používat plně tak, jak to umožňují i ostatní mobilní OS, pak např. 2GB FUP, Wifi a počítače se Zune rozhodně nestačí v okolí nestačí. A to nemluvím o hudbě a videích.

   Ale těžko mluvit, kdo má telefon jen jako základ, to nepochopí.

  • Standa: Neřekl bych, že jsem nenáročný a přesto… Ve WM telefonu jsem kartu vyndaval jen, když jsem z ní chtěl flashovat ROM (které jsem si sám vařil, telefon rozhodně nemám jako základ). Na WP7 telefonu mi 3 GB stačí na aplikace včetně navigace (ČR a okolní země), zbytek mám na multimédia. Hudbu přitom poslouchám ze Zune, takže v telefonu mám jen pár alb pro případ, že Zune nemám u sebe. V navigaci mám 4 GB paměti, kam se vejde celá Evropa. Kartu tam mám prázdnou jen aby neležela zbytečně ve skříni. Ve foťáku mám kartu tři roky a za tu dobu jsem jí vyndal jednou, když jsem se potřeboval podívat, co je to za model. Karty jinak vysloveně obtěžují a prodražují zařízení. Do telefonu prostě necpu nic, co tam neumí nacpat Zune, nebo nejde stáhnout z netu. Uznávám, že provoz vlastního webserveru, kam kopíruju dokumenty, které chci do telefonu, je idiotský, ale to s kartou nesouvisí.

  • Standa: Ano, existují uživatelé, pro které Lumia 800 není. Třeba kdo se dívá na mobilu na videa, nebo si je pouští z mobilu do TV, tomu Lumia se 16 GB flash, 3,7″ displejem a bez HDMI portu opravdu neposlouží.

   Nicméně třeba mne by nikdy nenapadlo používat telefon na sledování videa (nad rámec YouTube apod.). Umím si představit pár takových scénářů – třeba když přijdu k někomu na návštěvu a pustím mu tam video z naší dovolené, ale tím stejně jen každého otrávíte. :-)

   Jsem rozhodně heavy user a WP mi naprosto vyhovuje.

  • Standa: Pro přenos videí je dnes standardem USB flashka. Když máte doma TV s HDMI, máte pravděpodobně i možnost si to pustit z USB.

   Ano, telefon s podporou Mass Storage vám nahradí flash, ale zase k němu musíte nosit kabel (a malé flasky jsou dnes už skladnější, než microUSB – USB kablíky). A upřímně – nestrkám do cizích přístrojů nosiče s cennými osobními daty, což mobil rozhodně je.

   Prostě, využitelnost těchto vymožeností je reálně minimální. Když se snažíte, využijete je, ale proč se snažit, když to není potřeba?

  • Oslik: Tady ale prece nejde o to, jestli jsou maly flasky skladnejsi, jestli k telefonu musis tahat kabely nebo jestli se snazit kdyz neni potreba.

   Problem je, ze si tady neco hraje na smartphone potazmo PPC, coz chapu jako zarizeni, ktery si muzu upravit a dava mi (narozdil od „hloupejch“ telefonu) na vyber jak co udelat. Tj. mit moznost ZUNE, kdyz nebudu chtit tak mass storage nebo cokoliv jinyho. A to WP nesmyslne neumi, cimz ztraci minimalne velkou zakladnu puvodnich WM uzivatelu.

   WP si na smartphone hraje, ale pritom se chová jako obycejnej mobil.

  • pavliicek: Chápeš to prostě špatně. Tahle koncepce je přežitá a iPhone jasně ukázal, kam masy kráčí. Nezapomeň, které zařízení to bylo, které dostalo smartphone mezi masy (iPhone. Pravda, doslava mezi plebs to rozšířil už Android, ale to proto, že výrobci zaplevili trh desítkami low-endů za pár kaček.)

   Smartphone ti na rozdíl od hloupých telefonů dává možnost NĚCO UDĚLAT – rozšířit funkčnost aplikacemi. BFU nemá důvod a je nežádoucí, aby se v tlf hrabal. Důsledky neschopnosti řady lidí pak řešíme třeba tady na fóru. Uvědom si, že pro BFU je problém i jednoduchá změna hodnoty v registrech.

   Sám nemám smartphone proto, abych ho tunil, z toho už jsem dávno vyrostl. Jediné, co bych chtěl nad rámec současných možností kustomizace (tzn. co mi opravdu vadí) je možnost volby libovolné accent color. Smartphone mám proto, abych mohl mít aplikaci na FB, Tw, PDF, Tapatalk, IDOS, počasí, dopravní info, navigaci apod. a měl plnohodnotný web. Když to funguje, není potřeba řešit, jak a proč. Dneska je mi vyloženě líto desítek dnů, které jsem strávil tuněním WM6.

  • Vlasta W.: Chapu to spravne, jenom proste PPC neni platforma pro masy, to je cely. Neni to o prezity a neprezity koncepci. Uspech iPhonu je v tom, ze udelal cool rychly prostredi a dotykovej displej, kterej fakt zareaguje, kdyz se ho clovek byt jen lehce dotkne (na ostatnich platformach dodnes neprekonano, staci mrknout na videa co se valej na youtube – u vsech platforem je mrte prehmatu a nereagovani na dotek). Jinak furt nejak nevim, co je na iPhonu a ted i na WP „smart“ kdyz jediny co uzivatel muze je instalovat aplikace. Tohle jsou proste hloupej telefony s moznosti doinstalovani aplikace. Jakej je rozdil oproti starsim hloupejm telefonum s JAVOU? Samozrejme s prihlednutim k moznostem javy v telefonu?

   Ja dny tuneni WM6 nelituju, diky nim mam ted vsechno tak, jak chci ja a ne jak mi nekdo nadiktuje. Je to pak videt v porovnani treba se super vymakanym multitaskingem u WP, kde se musi neco podrzet, pak vyjede nejaka nabidka aplikaci, v ty skrolovat, protoze se vsechny nevejdou na jednu obrazovku a klepnutim si vybrat co chci. Na WM mam vsechny spusteny programy v horni liste a jednim, slovy jednim klepnutim si vyberu aplikaci kterou chci mit aktivni.

  • Vlasta W.: Dneska je mi vyloženě líto desítek dnů, které jsem strávil tuněním WM6.

   na toto mám stejný názor, ale myslím že tvůj pohled na android je zkreslený. android když si koupíš tak ho rovnou může používat i bfu i když uznávám že ne vše jak tak dotáhlé jako i iPhone (možná i WP). ale když si to jednou nastavíš k obrazu svému, máš systém převyšující oba tyto systémy, protože to máš přizpůsobeno vlastním potřebám. nikdo tě nenutí se v tom stále hrabat a tunit. tak je to u mě, dřív jsem se hodně hrabal ve WM a nyní jsem objetoval jeden dva dny androidu, nastavil a používám bez dalšího ladění.

  • Vlasta W.: Pozor, nebuďte jako applisté nebo jako Radek Hulán. :-) Teď říkáte, že přímé propojení s OS je přežité a co když ve Windows Phone 8 bude?

   A víte co? Bude! MS to tak napůl přiznal – je to trochu víc, než drb, byť ne ofiko sdělení. Nokia MS přesvědčila, že pro třetí svět cloud nestačí a data se musí lépe synchronizovat lokálně, takže Apollo bude mít i přímé propojení s lokálním Outlookem.

   A počítám, že Windows 8 to budou také umět jinak a lépe. Osobně bych se na místě MS určitě na Windows 8 obešel bez Zune.

  • pavliicek: „Mít tu možnost“ je dobré, ale není to priorita. Priorita je dělat věci rychle, efektivně, bez trápení. Hlavně ty, co dělám často.

   Chápete? Z foťáku ani z předchozího smartphone jsem paměťovou kartu nevytáhl nikdy. Port pro kartu na mém současném notebooku jsem nepoužil nikdy. Na tom minulém asi dvakrát, z nějakých mimořádných důvodů.

   Prostě s WP telefonem nemám tento checkbox odškrtnutý, ale kromě toho je to naprosto jedno.

   Podobně mám na foťáku HDMI port. Jednou jsem byl v situaci, kdy jsem jej chtěl použít. Ale to nebyl po ruce HDMI kabel!

   Chápete? Ty fíčury jsou v praxi zcela okrajové.

  • Mass storage není (proboha jenom) o přenášení dat, velikosti místa, nějakým vyndávání karty, tahání kabelu atd, ale (taky, a pro mě hlavně) o jednoduchosti správy souborů v zařízení. Opouštění osvědčenýho rozšířenýho standardu nechápu. No co se dá dělat…

  • Oslik: Ano, efektivne, rychle a bez trapeni. To jsi presne popsal mass storage.

   Jinak to, ze ty konkretne neco nevyuzijes neznamena, ze nekdo jinej to denne nepouziva. Smartphone ma bejt proste o moznostech a ne o diktatu. Kdo chce pouzije ZUNE, kdo chce, pouzije mass storage. Pokud to telefon neumi, neni to u me smartphone.

   JORBL: Svata pravda.

  • jorbl: K opuštění práce se souborovými systémy ale současný IT svět směřuje. Ve WP7 to Microsoft dotáhl takřka k dokonalosti. Uživatel o souborech v systému vůbec neví. Neví, kde jsou, co tam dělají… Častokrát s tím někteří mají problém takový, že se to snaží řešit a přemýšlet nad tím… Ale soubory tam prostě někdo jsou a funguje to, tak je potřeba to neřešit a uvědomit si, že mám vlastně jako uživatel o práci míň. Na PC si to zatím představit úplně nedovedu, tam přeci jen člověk vyžaduje od systému víc, ale myšlenka je to ve své podstatě skoro geniální, i když z toho geekové mají osypky.

  • pepe11 (neregistrovaný)

   Oslik: Jak přenášíš velké množství rawů do pc nebo ntb, potažmo komunikace mobilu a ntb v cizině?

  • pepe11 (neregistrovaný): RAWy přenáším z foťáku po kabelu. Radši nechám běže na pozadí o minutu dýl kopírování, než šťourat ven kartu a ohýbat se ke čtečce. Mobil a ntb mi přímo nekomunikují, proč taky? Pokud máš na mysli synchronizaci dokumentů, kontaktů apod., tak ta jede online přes Live služby. Když jedu do ciziny na otočku, těch pár KB, které tlf přenese, neřeším, když jedu na dýl, aktivuji si zahraniční datový Passport u Vodafonu.

  • pepe11 (neregistrovaný)

   Vlasta W.: Aha, já mam CF redukci, v ní SD redukci a v ní micro SD kartu, v mobilu taky micro SD a v peněžence mrňavou usb čtečku na micro SD karty. Když jedu do ciziny,tak žádné aktivování a rušení služeb neřeším. Šťourat? Otevřu dvířka,zmačknu čudl a CF redukce s micro SD kartou vyjede. Ohýbat se ke čtečce? Tak to už si děláš legraci, to jsem pochopil.

  • cloud má určitě smysl, ale drtivá většina uživatelů má účet na seznamu a nic navíc dělat nechtějí. bohužel to je pravda a nejsme tak daleko aby to byl standard. v tomto asi WP předběhl dobu. ovšem i pro mě který dělám v IT a využívám cloudové služby mi přijdou některé omezení opravdu zbytečná – proč za každou cenu nutit uživatele využívat cloud? v tomhle je android lepší, umožní využívat cloudových služeb, ale umožní i využívat starší druhy připojení. přeci jen ani u nás nejsme tak daleko, aby mobilní síť zvládla přenášet velké objemy dat (nejsem stále na wi-fi). a to je ten hlavní problém. a navíc už tuplem nechápu když cloud, proč sakra nutnost používat zune, proč ne mass storage? fakt tohle trochu soudruzi nedomysleli :(

  • pepe11 (neregistrovaný): RAW nepoužívám, nejsem profi fotograf. Ale to snad není na mobilu moc relevantní.

   (Perlička – Mango podporuje RAW formát, pokud to povolí výrobce HW. Využití je samozřejmě spíše symbolické. Navíc nevím o tom, že by to některý produkční model podporoval, uměl to pouze vývojářský prototyp od HTC s 12 Mpx kamerou.)

   Jinak s těmi omezeními cloudu v cizině máte pravdu. Naštěstí je v hotelích většinou WiFi, které to řeší.

   O velká data jde jen u multimédií a ty z mobilu do ntb přes kabel a Zune dostat jde.

  • Vlasta W.: Reagoval jsi na mě svým vlastním používáním telefonu, ale to je pokaždé zbytečný příspěvek – a to z toho důvodu, že každý používáme telefon jinak :-) Je samozřejmé, že tobě současný stav vyhovuje, jinak bys chápal, co je na absenci Mass Storage špatného.

   Já to mám jednoduché: dokud současné „moderní“ bezdrátové metody přenosu dat nejsou natolik rychlé, datově neomezené a všudypřítomné, jako „přežitý“ Mass Storage, jsou současné způsoby opravdu nedostatečné. Tedy pro ty, co jsou zvyklí na komunikační neomezenost ala BlackBerry/Android.

   Ale v pohodě, zatím nikdo, kdo kritizuje Mass Storage, mi neuměl nabídnou adekvátní současné řešení :-)

  • jsmach (neregistrovaný)

   steelspace: flash budiž, ale bez massstorage se fungovat ani nedá, jak by jsi např.stáhl do mobilu přílohu (z emailu), nějaký soubor z webu apod. a pak ho přenesl na PC bez internetové konektivity (samozřejmě i bez wifi a bez BT)? No bez USB kabelu nijak. Tuto možnost využívám několikrát týdně a neumím si opředstavit, že by MT takovou základní fci jakou je mass storage, neuměl.

  • cechi (neregistrovaný)

   vy jste ten systém evidentně ani neviděl, jenom máte několik svých poznámek do diskuze, které je třeba omýlat jako nedostatky.

  • jsmach (neregistrovaný): Ale já mám mobil S internetovou konektivitou. Tak proč bych měl řešit nějaké kabely?

  • Tomas Blazej (neregistrovaný)

   Jakub Sobotka (neregistrovaný): Trefaaaaaa

  • jsmach (neregistrovaný)

   Vlasta W.: neumíš číst? já mám mobil s internetem taky, ale PC do nějž potřebuji občas dostat přílohy z pošty nemá jinou než USB konektivitu (mass storage), PS: MT jako modem k PC přopojit nesmím.

  • jsmach (neregistrovaný): on umí číst, ale nechce. Není první, kdo reaguje tímto způsobem, když nemá argument. :-)

  • Pavel (neregistrovaný)

   Vlasta W.: Nezkousel jste se treba nekdy zamyslet nad tim, ze neni na svete jen Vlasta W a *jeho* potreby a *jeho* zpusob pouzivani telefonu? Jsou i jini lide a jine potreby a modely pouzivani techto pristroju. Pro mne osobne neni mass storage zbytecna vec (moje zcela zaplnena 32GB karta na Androidu je toho dukazem, a co na ni mam a proc, neni vas business…). Stejne tak tvrzeni, ze Flash je mrtva technologie… ale no tak! Zalezi snad na tom, na jake weby chodite, ne? Tyhle veci jsou dneska standard a spousta lidi je na ne zvykla a dokaze a chce je vyuzivat. Mne osobne se WP7 v nekterych vecech velice libi, ale bez Flash, mass-storage a dalsich je to pro me stale jeste nedostatecny system.

 12. díky za recenzi, ač se mi Lumia 800 líbí, přecházet z Omnie 7 zatím nebudu. Už ta je dle mého téměř dokonalá (zpracování se moc povedlo, po roce používání vypadá telefon překvapivě dobře), teď čekám jen na model s větším displejem (Nokia/Samsung +-4,3″, Titan je na mě moc velký a těžký, ač hodně lákavý).

 13. Jindra (neregistrovaný)

  S tou navigaci to docela podelali – pokud je potreba pro vyhledani cesty online pripojeni, neni to zas takovy rozdil oproti navigaci v Androidu, ktera je taky zdarma. Protoze treba na dovoleny to je bez roamingu nepouzitelny. I v Androidu jsou data pro aktualni trasu nacachovany, takze v podstate zadny rozdil.

  Podle me to je chyba, lidi to nasere a Nokii ani MS to nepomuze.

 14. skoda mluvit… ani jsem to necetl a nebudu si zbytecne kazit rano autorem clanku.

  • Proč? Ano, víte předem, že bude chválit… No a co?

   Rozumím tomu, že někomu zkazí náladu, když něo neoprávněně kritizuje. V takovém případě naštvání dává smysl. Taky chápu rozhořčení, když někdo chválí něco úplně a naprosto špatného – protože tím škodí.

   Ale když někdo přechválí něco, co je opravdu objektivně docela dobré, jen možná ne až tak moc?

   Proč by to mělo někomu zkazit náladu? Leda snad přímému konkurentovi chválené věci.

  • Oslik: nejakou tu recenzi jsem jiz od tohohle autora cetl a nikdy nebyla objektivni. Plna superlativu atd. chapu fanouska tohodle systemu, ale na recenzovani to proste neni. Staci se jenom podivat na konec teto recenze. „Nejlepsi telefon vubec“ nebo jak to tam je. To nema s objektivnosti nic spolecneho

 15. Noka vypadá pškně a windows phone 7 taky se mi líbí, asi jeho jednoduchost (myslím tím že je použitý jen text, text a zase text. To se mi hodně líbí) ale to je každého věc co se každému líbí. Co se týče recenze tak je pravda že není objektivní. Je zde hodně chvály ale nějak jsem nepostřehl žádné mínusy, které má každý mobil a podle toho si lidé vybírají, jeslti si koupí ten a nebo ten a na které kompromisy dokáže přistoupit a které naopak nedokáže překousnout ( a kompromisy má jak iphone tak android). No a výtky které zde uvádíte:

  Podpora paměťových karet: Iphone snad taky nepodporuje ne? A například 16gb paměti mi bohatě stačí když na dosavadním androidu mám zaplněné jen 4Gb z 8gb.

  Převod řeči na Text: co se týče mě tak tohle mě třeba nevadí. Na androidu jsem to samozřejmě vyzkoušel když přibil Český jazyk, ale od té doby jsem to nepoužil.

  Není mass storage (pokud jsem to napsal špatně tak se omlouvám): pokud tam jde dostat hudba, dokumenty a filmy tak mi to nevadí

  Samozřejmě tohle jsou ty kompromisy, které někomu nevadí a někdo přes to nepřejde.

 16. recenziu od fanatika čítať nebudem

  Nokia Lumia 800 je ale fajn telefón, teda aspoň dizajnom v čiernom prevedení (hardware priemer a WP7.5 stále postradajú hromadu bežných funkcií). Len ta cena sa mi zdá trochu vysoká vzhľadom na výbavu (nemá ani front facing kameru a o chvíľu bude Skype asi zásadna feature WP). Tiež tie rozmery su extremne ako u nejakého 4 palcového mobilu (pochopil by som ak to bol outdoorový mobil)

 17. Za chvíli budeme uctívat spotřební zboží z plastu?

  • Tak oproti uctívání spotřebního zboží každodenní potřeby z křehkého skla, s kovovou ozdobou kazící použitelnost, by to byl pořád ještě velký pokrok. ;-)

  • stm01 (neregistrovaný)

   Oslik: Přesně tak ,naprosto s tebou souhlasím. Člověk se fakt musí smát některým připomínkám tipu“ zboží z plastu?“ Tihle lidi ze sebe dělají přihlouplí chytráky,co neví že plastů je několik druhů,ale myslí si jak to všem ukázali. Vážený STANDO99,není plast jako plast a raději si něco o tom přečti.

   Mám androida Desire Z ,ale již nyní si dělám malou průpravu na win a to tím,že používám Launcher7.Až přijde na trh pro mne zajímavý telefon s klávesnicí,tak do toho praštím.

 18. Sice s Radkem Hulánem v mnoha názorech nesouhlasím, ale názory na WP7.5 sdílím a systém je fakt super. Pravda, pořád dokola stejné fráze, je to nuda číst. A taky si myslím, že říkat, který systém je nejlepší, je věc každého. Každému sedí něco jiného. :)

 19. zase jsme se nedozvedeli nic poradneho o synchronizaci!!

  muzete prosim sdelit jestli umi s exchange swynchronizovat kontakty a kalendar vcetne kategorii?

  dale jestli umi kontakty a kalendar s gmailem?

  • Sync kontaktů s gmailem a kalendářem funguje dobře. :)

  • Nejsem si jistý s těmi kategoriemi událostí. Rozlišuje private, jinak myslím ne. Ale každopádně podporuje kalendář a kontakty Gmailu, Live (Hotmail) IMAP4 a POP3. Plus Facebook.

   Omezení je, že pouze u Live služeb podporuje více kalendářů na jednom účtu. U Gmailu podporuje jen jeden kalendář na jeden účet. Účtů může být víc. Já mám na WP7 mobilu aktuálně 6 mailových účtů a 3 kalendáře. Všechno funguje perfektně. Měl jsem už i víc a používal jsem Exchange (teď nepoužívám).

  • Ještě má integraci kontaktů s Twitterem a LinkedIn.

  • A Yahoo. :-) Sorry, za to salámové vzpomínání si. Měl jsem v mobilu také Centrum a mail fungoval skvěle, kontakty a kalendář myslím ne. Nastavení je každopádně úplně bezproblémové a mailový klient je skvělý.

   Kalendář je slušný, ale chybí mu týdenní pohled. Ze začátku mi to dost vadilo, ale zvykl jsem si. Má pohled denní, měsíční a agendu – ta trochu nahradí týden.

   Plus ToDo – slušně nahrazují klasické tasky, ale myslím nejsou integrované s Outlookem. V MP existuje několik aplikací s integrací s Outlookem.

 20. Je to silně NEOBJEKTIVNÍ recenze ! Ano, recenzent by měl být hlavně OBJEKTIVNÍ. Bohužel, R.H. takový recenzent není. Proto nikdy nebude brán vážně a proto se vždy najde hódně lidí kteří se spíš zasmějí takovému „vypíchnutí“ a nebo nad tímto článkem (pardon, recenze), mávnou rukou…

  Jinak, mně se osobně WP7.5 velice líbí…

 21. nejlepsi telefon soucasnosti?? co je to za blabol??

  to zni jako by autor za recenzi dostal zaplaceno jinak to neni mozne

  • Jakub Sobotka (neregistrovaný)

   Přesně tak, osobně jsem WP7 zkoušel a není špatná, ale tvrzení RH, že v roce 2012 Nokie dosáhne 80% podílu trhu a tvrzení o nejlepším OS současnosti je buď naprostý amaterismus a neznalost širších souvislostí, nebo cílená provokace….stále více mám pocit, že ta druhá varianta je pravdou, protože nemohu uvěřit, že to jinak tento človek nemůže myslet vážně. Opravdu se divím Smartmanii, že vůbec povolila tento paskvil uveřejnit, zřejmě RH musel hodně zaplatit.

  • PL (neregistrovaný)

   Tak přece stačí, když jenom dodá: „Doplním na svůj blogísek, takže tam všichni honem běžte, ať se mi zvýší návštěvnost“ :D

   Nedoplní sem, ale na blogísek…ubohost, ubohost největšího zrna. Tohle mělo zůstat na jeho blogísku, kam takovéto neobjektivní věci patří a ne strašit na tomto jinak vynikajícím webu!

 22. Zajímalo by mě, zda jsou ty Nokia Maps integrovaný v systému (z „recenze“ to tak vyplývá, ale moc tomu nevěřím) a jsou tedy náhradou Bingu. Tedy jestli když například „kliknu“ na adresu v kontaktu, jestli se zobrazí na Nokia mapách nebo pořád v Bingu. To mě totiž u WP opravdu vytáčí, že to zobrazí na Bingu, kterej neumí najít ani město, natož ulici. Strašně to degraduje použitelnost systému.

  • underpants gnome (neregistrovaný)

   Vzhledem k tomu, že Nokia Maps umisťují Staroměstské náměstí kousek za Národní muzeum, viz screenshot v recenzi, čeká nejspíš uživatele Lumie spousta zábavy.

 23. Mrzi me ze clovek na smartmanii musi cist neobjektivni recenze,to se ani recenzi neda nazvat,je to euforicke jasani,recenze vypada uplne jinak.

  • Súhlasím s tebou.

   Ale som rád že aspoň nejaké negatíva spomenul:

   „navigace a mapy jsou sice off-line, až na jeden problém – není možné naplánovat cestu off-line, pro samotné vyhledání cesty se musíte připojit k internetu; tento přenos sice může znamenat jen jednotky kB, ale i tak je zbytečný, když můžete mít vše off-line (Nokia pracuje na verzi, která tento problém řeší)“

 24. s recenzí zásadně nesouhlasím! nejlepší telefon současnosti je sice taky s WP7 ale je to HTC TITAN! ;-)

 25. Gac (neregistrovaný)

  Já si jen pamatuju jak pan R.H – WP 7 nejdříve hanil, byl to systém k ničemu a WM 6.5 na HTC HD2 bylo to nejlepší a teď je to najednou super systém, který se jinému nevyrovná, takže asi tak. A to říkám jako vlastník WP 7.

 26. Cokoliv od vyHulána není recenze…

 27. MB (neregistrovaný)

  To je teda recenze hadr… Marně jsem všude hledal tlačítko další kapitola … Dávat do nedostatku nízkou výdrž? To je vlastnost všech dnešních smartphone !

 28. U Radka je zname ze ze dne na den prevleka kabaty,Radek neumi napsat recenzi nezaujateva bez superlativu apod kudrlinek

 29. Magneto (neregistrovaný)

  LOL zažil som „plnohodnotný“ web na SGS2 :))) stranka s flash obsahom sa nacitala dlho, scrollovanie potom lagovalo a po 5 minútach browsovania flash strankami mi to zobralo cca 7% baterky. Vazne super zážitok :))))))))) bože droitards sa zobudte a troska objektívne argumentujte ked uz prskate siru na #radekhulan ;)

  • vidíš magneto a já nemám s drtivou většinou stránek na jednojádrovém Desire HD žádný problém, scrollování je plynulé. samozřejmě že je stránka pak větší, načítá se více dat a může být větší spotřeba baterky, ale raději budu mít korektně zobrazenou webovou stránku než nekorektně ale mohu se poplácat po zádech že jsem ušetřil trochu baterky – imho 7% na jedné stránce je vtip ne?

  • že sa stranka s flashom načíta dlhšie je logické, ešte by som ti aj veril, že stranka plna blushit flash reklam ako zive/mobilmania ti pri scrollovaní laguje, ale aby 5 minút browsovania zobralo 7% nie….to je ako ta mystifikácia, ktorú rozšíruje známy SR Apple fan JR, že zapnutý flash na androide vybije baterku do pol hodiny…na tablete som cez flash stream sledoval skoro 2 hodiny športový prenos a ubralo to menej ako 20%…síce mobily majú menšiu výdrž, ale aj tak by to nemhlo zobrať za 5 minut 7%…podľa mňa kecáš

 30. Jirka (neregistrovaný)

  Vyroky pana Hulana z ne az tolik vzdalene minulosti:

  – Tři roky dozadu jsem ještě firmu HTC neznal. Výraz kvality a dokonalosti byl pro mne SonyEricsson (dříve jen Erissson s jeho legendární „T“ řadou), a synonymum rozpadajících se bakelitových hraček zase Nokia.

  – Osobně moc nerozumím tomu, proč se stále v ČR prodává mohutně Nokia a podobné značky. Jsou to značky minulosti.

  Copak pane vizionar? Neco neklaplo, zda se…

  Jak muze psat „recenze“ absolutne neobjektivni a snad i Microsoftem placeny clovek? Imho, pokud vam Radku Microsoft za tu reklamu neplati a vy mu podkurujete zadarmo, jste zoufalec.

  • SuD (neregistrovaný)

   A ty si v ruce měl zase jenom nokia řady 1xxx, 2xxx, 3xxx jinak bys neplácal

  • Jirka (neregistrovaný)

   SuD (neregistrovaný): ??? Co ma muj prispevek spolecneho s tim jaky pristroj pouzivam? Radk Hulan je naprosto nekompetentni clovek psat jakekoliv PR clanky, ktere sam nazyva recenzema. Kdyz pominu, ze je to clovek s narcistni poruchou osobnosti, ktery neni s to udrzet konzistentni nazor, je to predevsim clovek kopajici (at uz aktivne – MS ho plati, anebo pasivne – misto salu Sparta nosi salu MS) a neni schopen byt jenom elementarni kritiky na „svoji“ firmu. Nemam nic proti Nokii, nemam nic proti WP7.5 – je to moderni velmi funkcni system, ALE, objektivne existuji veci, ktere nelze nezminit a jsou objektivne negativni. To RH nikdy neudela, radeji vam bude do oci nalhavat, ze je to budto otazka casu nebo danou nevyhodu obrati ve vyhodu. Je to naprosto smesna neduveryhodna figurka, ktera si nezaslouzi ani 1cm prostoru k jakekoliv seberealizaci. myego, facebook a twitter je dostatecny prostor na vybliti choreho mozku…

 31. Stavros Niarchos

  Muhehehe, kam se hrabe Dikobraz, Fámisdat, Trnky brnky…… Včera WP 7 OS roku, dnes tohle. Uááááá, já si snad urvu bránici.

 32. Můžu poprosit o screenshot klávesnice na šířku i na výšku?

  Dále by mě zajímalo zda je možné si z Marketpalce doinstalovat v případě toho že by mi default klávesnice nevyhovovala nějakou jinou(třeba Swype)?

  Je možné pro zlepšení přehlednosti zařadit si aplikace do složek?

  Dá se LEDka použít i jako svítilna?

  Na kolik kliknutí se dostanu k funkcím jako je ON/OFF wifi/bluetooth/tichý režim/synch/ změna intenzity podsvícení?

  Jak rychle startuje fotoaparát(to je důležité vzhledem k tomu že fotoaparáty v MT jsou určeny hlavně pro momentky)?

  • Dále by mě zajímalo zda je možné si z Marketpalce doinstalovat v případě toho že by mi default klávesnice nevyhovovala nějakou jinou(třeba Swype)?

   Ne

   Je možné pro zlepšení přehlednosti zařadit si aplikace do složek?

   Ne, při větším počtu aplikací se objeví zkratky na počáteční písmeno.

   Dá se LEDka použít i jako svítilna?

   Ano, závisí to na výrobci (HTC umí).

   Na kolik kliknutí se dostanu k funkcím jako je ON/OFF wifi/bluetooth/tichý režim/synch/ změna intenzity podsvícení?

   Na jedno (s příslušnou aplikací)

   Jak rychle startuje fotoaparát(to je důležité vzhledem k tomu že fotoaparáty v MT jsou určeny hlavně pro momentky)?

   Nejrychleji ze všech systémů.

  • Jiné klávesnice nejsou. Klávesnice WP7 ale bývá hodnocená jako nejlepší ze všech platforem.

   Složky lze (komplikovaně) vytvářet jen na domovské obrazovce. V seznamu aplikací ne, ale lze navigovat přes abecedu.

   Vypínání a zapínání konektivity je dostupné přes na to určené aplikace a jejich dlaždice na domovské obrazovce. Takže jedno kliknutí. Tichý režim buď podržením Vol-, nebo stiskem Vol+/- a jedním tapnutím. Synchronizace se z mobilu spustit nedá. Intenzita podsvícení na automatickou funguje pro většinu uživatelů OK.

   Fotoaparát startuje jen mírně přes vteřinu.

  • 1. Jiné klávesnice nejsou, jen ta default. IMHO je výborná.

   2. Aplikace se neřadí do složek, ale jakmile jich máte přes určitý počet, můžete navigovat podle začátečních písmen. Jde také vyhledávat. V praxi se ke každé dostanete na tři ťapnutí. Maximálně jsem jich měl současně nainstalovaných i s hrami asi 90, teď mám trochu míň.

   3. Ano, LEDka se dá použít jako svítilna. Ne systémově, ale je na to API a několik flashlight aplikací to umí. Já používám Flashlight 7 maďarského vývojáře. Je skvělá a zadarmo.

   4. Když máte Settings jako Tile na hlavní obrazovce, tak na dvě, jinak na tři (plus musíte vyhledat Settings).

   5. Rychlost startu fotoaparátu je různá u různých telefonů. Lumii 800 neznám, já mám Omnii 7 a je asi mírně nadprůměrná. Podstatné ovšem je, že telefony s WP7 mají vždycky HW tlačítko spouště fotoaparátu, které současně odemyká telefon. Takže jeho stisknutím telefon odemknete a nahrajete aplikaci fotoaparátu. Druhým stisknutím vyfotíte. Ze systémového hlediska je focení momentek na WP7 vyřešeno nejlépe ze všech systémů.

  • Ještě k fotoaparátu: Lze jej spouštět i při uspaném přístroji, takže jen vyndám z kapsy, zmáčknu tlačitko foťáku a za dvě vteřiny můžu zaostřovat.

  • Oslik: Jo, přehlédl jsem, že se ptáte na tichý režim – to je zmáčknutí HW kolébky hlasitosti a jedno ťuknutí na displej.

  • Vlasta W.: 1. Jiné klávesnice nejsou, jen ta default. IMHO je výborná.

   tohle mi přesně říkali applisti že na iPhone je nejlepší klávesnice. no opak byl pravdou, nepíše se na ní špatně, ale do komfortní klávesnice má daleko.

   a)

   spíš se chci zeptat, je na klávesnici na abc také další volba, např. při delším stisku mám speciální znaky (+-.,;/) nebo musím na jinou stranu?

   b)

   a u té klávesnice – umí automaticky doplňovat slova a opravovat překlepy.

   c)

   s tím souvisí – umí ořezávat diakritiku ze sms?

   d)

   když chci začít volat nebo psát sms nebo e-mail nebo cokoliv jiného – jak to probíhá? jak se vyhledávají kontakty? na androidu jsem jen stiskl hlavní tlačítko a byl jsem na historii hovorů, šlo rovnou zadat číslo nebo na numerické klávesnici jsem mohl začít T9kou psát jméno a ono se automaticky našlo v seznamu – na kontakt šlo rovnou zavolat nebo poslat zprávu či cokoliv jiného. jak to má řešený WP7.5? vím že u iOS je to dost kostrbaté a nepřívětivé a je to základní funkčnost telefonu.

   předem díky za info.

  • lordmystic:

   1. Tak jistě, klávesnici si musíte vyzkoušet.

   a) Varianty klávesnice (zvláštní znaky, smajlíky) se přepínají tlačítkem na klávesnici. Delší stisk písmene otevře volbu diakritiky.

   b) Opravy slov jsou v některých jazycích, ale zatím myslím ne v češtině.

   Tady je video, které srovnává klávesnice Symbianu na Nokii N8 a WP na Lumii 800. WP vyhrává na celé čáře, rozdíl je nepoužitelná – skvělá. Samozřejmě, Symbian má klávesnici tragickou a není to srovnání se Swype, ale obrázek si uděláte.

   [odkaz]

   c) O odstranovani diakritiky nevim, asi ne.

   d) Je to pres dlazdice. Mate tam dlazdice Hovory, Zprávy (SMS, MMS, ale i Live Messenger a mozna – nezkousel jsem – Facebook chat) a samozrejme Lidé. Chce to zvyk a někomu to dělá problémy, vyhledávání v kontaktech by mohlo být i rychlejší. Nicméně mám cca 3000 kontaktů a funguji s tím v pohodě.

  • lordmystic: Já jsem psal, že bývá hodnocena jako nejlepší, adresoval jsi mi oslíkovu citaci. Když jsem psal, že bývá hodnocena nejlépe, myslel jsem tím recenzenty.

   Ano, podržení znaku rozbalí další možnosti, třeba diakritiku apod. Čísla a interpunkce jsou pod přepínačem, interpunkce se pak na méně obvyklé znaky musí posouvat. Smajly jsou pod přepínačem.

   Umí, ale ne v češtině. Slovník pro češtinu MS z nějakého důvodu vynechal v poslední aktualizaci a připravuje do další aktualizace slovník pocházející od Nokie.

   Neumí, když nemá slovník. Prostě se zpráva napíše bez diakritiky. Beztak je to pohodlnější :-)

   Na kontakty je dlaždice na hlavní obrazovce (People hub). Systém zvlášť zobrazuje 8 nejčastějších. Hledá se buď tapnutím na lupu a naťukáním pár znaků, nebo tapnutím na písmenko a výběrem z abecedy. Historie hovorů má taky dlaždici na hlavní obrazovce (Phone). Odtud jde zapnout numerická klávesnice, která ale nevyhledává kontakt, vytáčí opravdu jen čísla. Na tuhle funkci ale existuje (česká) aplikace, která to umí. Z People hubu jde s kontaktem dělat všechno, co s ním telefon udělat umí… Volat, v integrovaném rozhraní posílat SMS, MMS, Messenger, Facebook, zmínit ho na Twitteru, poslat mail, najít na mapě adresu atd…

  • Vlasta W.: „Klávesnice WP7 ale bývá hodnocená jako nejlepší ze všech platforem.“

   To by me zajimalo kym a co se hodnotilo. Ma cesky slovnik? Umoznuje zvyraznovat znaky na klavesnici, ktere prichazeji v uvahu? Kdyz pisu AUT, je velice malo pravdepodobne, ze dalsi bude bude treba X atd. Neumi. Na jakem zaklade to tedy tvrdite?

  • niky79: Na základě řady recenzí, které jsem na Windows Phone četl už v době, kdy byla uvedena na trh. Google it.

  • niky79: Český slovník tam není, protože se bude dodávat ten od Nokie, který je trochu jiný než microsoftí.

   Pro jiné jazyky to dělá přesně to, co říkáte.

   Kvalita je dána taky rozložením kláves, podporou smajlíků, přesností stisků a rychlostí. To vše má WP7 na velmi vysoké úrovni.

  • steelspace: Uzivateli ale uplne sumak, ktery slovnik tam bude. To ho ani nezajima. Zajima ho, ze ted tam NENI ZADNY.

   Nezlobte se, ale rozlozenim klavesnice? Co chcete vymyslet prevratneho na QWERTY? Podpora smajliku? Ty WP7 nema univerzalni (pokud vim, nepodporuje EMOJI), presnosti stisku a rychlosti? Zde nevidim rozdil mezi jednotlivymi telefony s Androidem, IOS a WP7.

   A to, ze nejde nahrat jina, ktery by uzivateli vyhovovala nejvice? To je 70 bodu ze sta dolu, nezlobte se.

  • niky79: Stejně jako uživatele nezajímá, proč tam není T9, tak uživatele nezajímá, že nemůže vyměnit klávesnici. Pochopte, že to je věc, kterou 95 % BFU ani nenapadne zvažovat.

  • SuD (neregistrovaný)

   niky79: k čemu je diakritika u sms? T9 je nepoužitelná na jakékoliv platformě

 33. Má jediná výtka směřuje k pořízeným fotografiím. Lumia 800 umí fotit výrazně lépe, než dokládá přiložené foto. Přijde mi, jako by Radek pospíchal nebo fotil za chůze. Všechno je totiž jakoby máznuté.

 34. Vlada (neregistrovaný)

  Proboha co provedli s tou Navigací!!

  Vždyť byla skvělá, pro mě nejlepší ze všech mobilních a teď to takhle zprzní. To mi hlava nebere. Tehdejší Ovi mapy zdarma byl pro mě vždy silný Argument proč Nokii, ale tíhle se úplně odepsali. Nechápu proč když to do teď fungovalo

  • Jak to myslíte? Mně připadá solidní, i když jsem ji ještě nezkoušel osobně. Sice v první verzi ještě vyžaduje online asistenci (byť máte mapy nakešované), ale Nokia už oznámila, že to bude updatovat na možnost plně offline režimu.

  • no vyvíjí integrovanou aplikaci pro WP7.5 a jako se vším je to velice uspěchané protože konkurence je o dva kroky dál a oni se to snaží zuby nehty dohnat, proto vydávají i nedotažené aplikace jako např. tato navigace :(

  • SuD (neregistrovaný)

   lordmystic: která konkurence je dál? žádám příklady a funkční. Protože se dost často s tou fční navigací dostaneš k WM6.X a Symbianu

 35. Dle blogovacího webu autora je alfa a omega kvality telefonu Exchange, PIM. Těšil jsem se na zevrubný pohled na toto téma, ale celá recenze na toto téma zcela mlčí. Vo co go? Už není toto „životně nutné“ tak životně nutné? Změna zaměstnání?

 36. lordx (neregistrovaný)

  Tenhle systém se jako jedinej odlišuje od zbytku všech OS, je jedno kterej z dnešních to je. Všichni mají podobnou domácí obrazovku, podobný menu, nabídky atd. U WP7 je to alespoň trochu jiný a za to ho obdivuju, že se nevydal cestou jako všichni ostatní.Zdá se mi designově ucelenej, konzistentní (systémový aplikace). Nejsou to barvičky, hejbátka a kravinky jako na Droidovi.

  Mám Nexus S (2.3.6.) a mám s ním docela trápení, musím dělat spousty věcí složitě, systém si sám spouští aplikace a i když je ukončím, samy se zase zapnou (místo 160Mb volnejch ramek, mám jen 50mb) a navíc to nemá plnohodnotnej multitasking (ten má třeba N900/N9, Symbian,WM…)

  Android se mi zdá hodně nafouknutá komerční bublina. Ano, má dobrej Market, má budoucnost, dobrou podporu od Googlu, ale třeba na ovládání to není nic moc. Na N900 mám většinu věcí mnohem rychleji hotovou, stačí mi na to dva tři kliky na display…

  Takže příští volba padne právě na WP7, ze kterejch se stává zajímavej systém.

  • Váš problém s Androidem je mezi telefonem a židlí :-)

  • Pet (neregistrovaný)

   Za to že je blbá hlava ale nemůže telefon…

  • lordmystic (neregistrovaný)

   Pet (neregistrovaný): Za to že je blbá hlava ale nemůže telefon…

   no ale telefon to může vyřešit – koupí WP, ten je pro tyto lidi ideální volba, nedovolí skoro nic aby si uživatel náhodou něco nenastavil co nechtěl :)

  • SuD (neregistrovaný)

   lordmystic (neregistrovaný): Android fanatic? Nekonzistentnost Androidu je jedna z jeho nejpropíranějších věcí. 2.1, 2.2, 2.3… , 3.xxx , 4.xxx všechno najednou. kompatibilita +/-

  • lordx (neregistrovaný)

   problém mezi židlí a telefonem a židlí asi ne…nemůžu za to, že když vložim SIMku a dám zkopírovat kontakty, že se mi nezobrazují.A jak trotl musím v nastavení rozkliknout svůj gmail a nastavit „zobrazování všech kontaktů“. A taky nemůžu za to, že když tam mám některý kontakty zkopírovaný dvakrát, ač jsem kopíroval jen jednou, musím každý z těch kontaktů mazat jeden po jednom, nejde totiž označovat více najednou,a můžu Vám říct, že mazat takhle 180 kontaktů bylo docela nezáživná a nasrávající činnost.

   Další věci je například samospouštění různých i nikdy nepoužitých aplikací (ne procesů, aplikací). Zatím jsem si nespustil gmail, HDRPhoto, mapy nebo jiný aplikace a stejně jsou naloadovaný v paměti, takže místo 160 volnech ramek mám jen třeba 100. Nejde mi o čísla, ale o to, proč se to spouší i když to killnu?A taky čím víc je toho naloadovanýho v ramkách, tím větší spotřebu to má, to je bez debat. Ano systém si to umí v případě potřeby ukončit, ale já to chci mít čistý od začátku, ne až system nebude mít prostředky. Na Symbianu jsem věděl přesně co za procesy a aplikace běží (jBak) a když jsem něco killnul, tak taky tak zůstalo.

   Nejsem nějakej BFU, ROOT(hack,JB,atd) je pro mě povinnost, chci do systému vidět a vědět, co se tam děje.

   Třeba teď jsem killnul 17 zbytečnejch aplikací, uvolnilo mi to 55Mb ramek, nechám ho chvíli ležet a nejednou jsou tam zase!Proč?!Zase zabírají ramky.

   Tohle není hlavou, tohle je systémem…

 37. Radku, a uz to umi jako vsichni ostatni odesilat kontakty?

  • Vlasta W.: jasne, ale to ji musim spustit a najit v ni prislusny kontakt, coz vypada jinak a obsluhuje se jinak nez kdyz jsem v kontaktech. Naprosto neodpustitelna chyba a opruz z hlediska ergonomie UI. Pritom to lide potrebuji casto.

  • papundekl: Ne. Aplikaci si připíchneš na domovskou obrazovku, takže to vypadá úplně stejně, akorát je to asi o dvě vteřiny pomalejší, než aplikace kontakty načte.

  • Vlasta W.: To rezolutni Ne si nechte pro komunikaci s autorem oslavneho clanku. Jasne, ze _ANO_. Pripichnout aplikaci zvladam, ale jde prece o ergonomii ovladani. Vsechny telefonni cinnosti zacinaji vstupem do kontaktu. Jen pro odeslani kontaktu se musi sahat nekam jinam + je to pomale. Ten clovek z MS, co se vydaval za designera operacniho systemu, je totalni trubka. Nezminit to v recenzi je priznakem pubertalniho fandovstvi.

  • papundekl: Řekl bych, že odeslání kontaktu není obvykle spojeno s jinou činností v seznamu. Není pak jedno, ejstli na homescreenu kliknete na People hub nebo o centimetr vedle na Forward Contact?

  • Vlasta W.: To je ale zvlastni, ze integrace ruznych nesmyslnych siti pro kecalisty je oslavovana, ale dezintegrace opravdu potrebnych veci je „proste jen sahnu vedle a udelam neco jineho nejak uplne jinak“. Treba by pomohlo najit ve slovniku cizich slov pojem „tendencni“

 38. Bořek plenitel (neregistrovaný)

  Jedním přínosem se tahle recenze pochlubit může.

  [odkaz]

  Radek to má na Václavák 84Km.

  Oh wait!

  Plzeň Bolevec… Radku už to na nás nehraj ;-).

 39. Nokii nevychází sázka na WP7. Prodeje jsou bídné, uznal šéf Microsoftu

  Zdroj: [odkaz]

  • Ten článek je naprostý bullshit. Míchá dohromady čtvrt roku staré (před vydáním Manga a před oznámení Lumií) vyjádření Ballmera a vyslovené lži o nízkých prodejích Lumií, které jsou ve skutečnosti podle Nokie nejlepší mezi smartphony v poslední době, o čemž svědčí i to, že Lumie jsou vyprodané a Nokia je nestíhá dodávat.

  • Vlasta W.: nějaké číslo máš když tvrdíš že prodeje jsou rekordní? nebo také jen střelba od boku?

  • lordmystic: Zatím žádné nezveřejnili. Ale vyprodáno je.

  • Ano, je to totální demagogie. Článek sugeruje, že Ballmer plakal nad nízkými prodeji Nokií s WP. Ve skutečnosti PŘED ZAHÁJENÍM PRODEJE NOKIÍ S WP řekl, že prodeje WP byly zatím nízké, ale Nokia to napraví.

   I další citace jsou tam vytržené z kontextu a totálně dezintepretované.

   Proti tomu článku je tako Hulánova poněkud přehnaně pozitivní recenze Lumie 800 platinový etalon objektivity.

  • lordmystic: Takto brzy – dva či tři týdny po zahájení prodeje – se čísla zveřejňují jen ve zcela výjimečných případech. Určitě ne u telefonu, který se prodává jen v šesti zemích, mezi nimiž nejsou USA. Nokia navíc konkrétní čísla mimo čtvrtletní zprávy pro akcionáře nezveřejňuje nikdy.

   (Ano, Apple je výjimka. Ale i Apple zveřejňuje jen ta nejvíce spektakulární čísla, která jsou pečlivě vybrána.)

   Samsung třeba zveřejnil prodeje Galaxy S2 až po několika měsících a to je asi nejúspěšnější telefon současnosti.

  • Oslik: ok počkáme, ale stejně by mě zajímalo kolik telefonů šlo do prodeje, když říkáte že se prodává tak dobře a že je vyprodáno. osobně si myslím že díky šibeničnímu termínu jak pospíchali na dokončení telefonu a stihnutí předvánočních trhů dostalo do prodeje opravdu jen malé množství kusů, proto je vyprodáno a o zemích jako ČR se vůbec neuvažovalo. všechno tomu nasvědčuje. čili je hezké že je vyprodáno, ale bude to jen pár kousků.

  • lordmystic: Ten seznam šesti prvních zemí byl známý už někdy v září, ne-li v srpnu. A oficiální stanovisko Nokie bylo až do léta, že pokud se bude prodávat ještě v roce 2011, tak jenom ve velmi omezeném množství.

   Takže ano, jistěže. Nejde o velká čísla. V několika málo zemích nejde za sezónu prodat víc, než stovky tisíc, pokud mezi nimi není USA či Čína.

   1. V srpnu se objevilo číslo 2 miliony jako údajný počet Lumií objednaných u Compalu pro letošní rok. Už víme, že byl mýtus, Compal zveřejnil nějaká souhrnná čísla, ze kterých je zřejmé, že si u něj Nokia letos objednala max. několik set tisíc telefonů.

   2. Forbes vydal asi po šesti dnech prodejů Lumie 800 článek známého analytika, že jsou prodeje Lumie katastrofa a že se místo plánovaných 2 miliónů do konce roku prodá max. 500 tisíc. Přitom neřekl, odkud ta čísla má – zda vycházel jen z toho nepravdivého drbu, nebo ne. Následky byly dramatické a akcie Nokie spadly snad o 15 %. Kvůli tomu jednomu článku. Téměř bezpochyby to byl jeho cíl.

   3. Deutsche Bank (která asi drží akcie Nokie) oznámila, že se Lumia prodává skvěle a že se jí letos prodají asi dva miliony.

   4. Nokia uvedla, že první týden prodeje Lumie v UK byl „nejlepší v její nedávné historii“. Co je „nedávná historie“, neupřesnili.

   Tak si vyberte. :-)

   Bude to realisticky několik set tisíc, až dva miliony. IMHO to pro začátek není špatné.

  • Oslik: no špatné nebo ne – stačí se podívat na start konkurence, tedy např. iPhone 4S nebo Galaxy SII a to nemluvím o Nexusu který přijde na trh co nevidět. to jsou obrovské rozdíly kdy samsungu se prodávají desítky miliónů. ale dejme nokii čas, uvidíme.

  • lordmystic: Přehlédl jste, že se Lumia prodává jen v šesti zemích, mezi nimiž je největší Německo? A že je pro Nokii naprostou novinkou, takže jsou z ní stávající klienti Nokie zatím rozpačití a musí si zvyknout?

   Uvedení iPhone 4S Apple záměrně odložil o čtyři měsíce, aby přišel v době, kdy vypršely dvouleté úvazky majitelům iPhone 3GS. Chápete? Už před představením 4S bylo mnoho miliónů lidí rozhodnuto, že si ho okamžitě koupí.

   Apple také uvedl jen čísla za prvních 24 hodin a pak myslím ještě za první tři dny. Od té doby nic. Taky neřekl, kolik lidí upgradovalo starý iPhone – IMHO naprostá většina.

   Osobně si VŮBEC nejsem jistý, že bude iPhone 4S hit v Q1/2012! Tento kvartál bude dobrý, ale možná jako poslední.

   Ty věci jsou složitější, Lumia je pro Nokii nový začátek. V roce 2012 chtějí uvést 12 modelů s WP, včetně top modelu, kterým Lumia 800 není. Teprve za rok budeme vědět, jestli uspěli.

  • lordmystic (neregistrovaný)

   Oslik: ok s tím vším souhlasím, ale není to chyba konkurence že nokia je tolik pozadu a nestíhá dodělat a vyrobit dostatečný počet telefonů. naopak, např. apple si může dovolit luxus a klidně odložit prodeje na vhodnější dobu a má již vyrobený dostatek kusů. o tom se nokii může nechat jen zdát.

   jinak si také myslím že nokia dobře zvolila střední a nižší segment pro dva nové telefony a další až později, mají největší šanci se ujmout. o to víc si říkám že RH je fakt trapnej.

 40. Koukám, že pro spoustu lidí je problém překousnout snad jedinou větu co Radek napíše :). Je to pěkně napsaná reklama na Nokii a WP7. Už po Radkově oznámení recenze na Twitteru jsem od něj ani nic jiného nečekal. Je potřeba ho tak prostě brát. Věřím, že za to dostal zaplaceno nebo spíš dostal Lumii 800 zdarma. Jediná věc, která asi měla být jinak je nadpis. Četl jsem kdysi podobný text od Radka na MobilManii (Tuším na HTC HD) a tam ho nadepsali jako osobní zkušenosti, ne recenze. Každopádně děkuji Radkovi za článek! S chutí čtu vše o WP7.

  Na druhou stranu souhlasím s jedním názorem v této diskuzi. Takové až fanatické vnucování WP7 a Lumie může spoustu lidí i odradit. Vůbec se totiž neliší od nepříliš oblíbeného chování NĚKTERÝCH iPhone majitelů. To je trochu škoda.

  WP7 je unikátní systém. Je v počátcích. Přešel jsem na něj z Androidu, protože rád zkouším nové věci i na úkor toho, že něco ztratím. Bez Manga moc funkcí nenabízel, teď jsem s ním ale maximálně spokojen. Líbí se mi přesně to, co psal Radek. Vyplním LiveID a mám v mobilu všechen obsah zpět. Mám HD7 a je to snad první telefon, který mám doslova nabitý obsahem. V propojení s Facebookem a Twitterem mám po ruce všechny informace od ostatních a to takovým způsobem, jaký jiný mobilní OS skutečně nedokáže nabídnout. Navíc mám mobil plný MP3 a videí a to i přesto, že nemá Mass Storage :).

  Ale nebudu tady WP7 vychvalovat. Podle mě je to systém, ke kterému si musí každý najít cestu sám. A hlavně musí předem vědět do čeho jde. K tomu by měly posloužit právě recenze. A ty by měly obsahovat i kapitolu o tom, na co nepříjemného může uživatel po koupit takového telefonu narazit. Při čtení tohoto textu jsem narazil na několik vět, při kterých se mi vybavily některé Radkovy citáty z dřívějška. Všechny byly ve stylu, že pořádný mobil musí mít přesně tuto funkci. WP7 ji nemají, ale to už teď nevadí :). Radek mobil a OS vychválil takovým způsobem, že si opravdu dovedu představit situaci, kdy na základě jeho doporučení řada lidí Lumii koupí. Třeba i prodá svůj Android nebo iPhone a pak příjde zklamání, že Lumia neumí to a to a iPhone nebo Android to uměl. Co pak může být pro WP7 horšího než právě následné výkřiky takových uživatelů. Jaký je to šílený OS, jak nic neumí atd. atd. Přečetl jsem si podobných nářků už dost. To je podle mě ale taky trochu škoda.

  • Xenik (neregistrovaný)

   +1 Moc pěkná reakce, souhlasím se vším co tu padlo. Jinak jsem taky nadšený uživatel WP7 :-)

 41. Pepek (neregistrovaný)

  Chápu tedy dobře, pokud mám Iphone a synchronizaci kontaktů mám pouze v Outlooku 2007 tak ji do WP 7.5 telefonu nijak nedostanu? Přes bluetooth mi to posílat nelze a WP 7.5 nepodporuje synchronizaci s Outlookem 2007 přes kabel?

  • Měl jsem to také tak a vyřešit to jde. Stáhni si Outlook Hotmail Connector a přetáhni kontakty do Live účtu. Pak můžeš mít bezdrátově synchronizované kontakty mezi Live účtem, telefonem i Outlookem.

  • Pepek (neregistrovaný)

   raven_kix: Díky za informaci

  • Ano, osobně už lokální master uložiště kontaktů nepoužívám, cloud je prostě lepší, byť se je snažím duplikovat a zálohovat.

   Upozorňuji však na jednu limitaci – online Live účet podporuje max. 1000 kontaktů. Měl jsem v Outlooku víc a musel jsem je namigrovat do několika Live účtů, což byl trochu logistický problém (konkrétně jejich filtrace).

   Nicméně výsledek funguje dobře, mám v Omnii 7 cca 3000 kontaktů, agregovaných z několika cloudových služeb.

  • Pepek (neregistrovaný)

   Oslik: No, tak teď jsem koukal a mám tam 1117 kontaktů….co to je za nesmyslné omezení….ach jo…zase něco řešit

  • Pepek (neregistrovaný): Příležitost je promazat. :-)

   117 určitě snadno vyoptimalizujete a zbytek uploadnete do jednoho Live účtu. Pak si založíte druhý a tam budete ukládat nové kontakty.

   Opravdu to je zbytečný opruz. Jde o omezení free služby live.com Microsoftu, měli to aspoň v souvislosti s uvedením WP7 uvolnit – je to klasický problém nespolupráce různých týmů uvnitř MS. Lidé si pak stejně zakládají více účtů, takže si nákladově nepomůžou.

   GMail pokud vím toto omezení nemá. Domnívám se, že na 99% existuje způsob, jak exportovat kontakty z Outlooku do Gmailu (byť přes nějaký CSV soubor) a pak nebudete muset nic dělit a filtrovat.

  • Oslik: Jo jasně, do GMailu přes CSV to jde taky.

  • Tady je nějaká diskuze k propojení GMailu a Outlooku:

   [odkaz]

   Placené Google Apps to umí online, free GMail ne. Zmiňují tam nějaké free utility… Já můžu pouze potvrdit, že funguje perfektně synchronizace WP7 s kontakty na GMailu, ale Outlook s GMailem nijak propojený nemám.

   Jednorázový CSV export Outlook -> GMail by měl fungovat, byť bych se trochu obával diakritiky. Ale jestli umí Outlook alespoň online přistupovat ke kontaktům v GMailu nevím. Tipuji, že to přes IMAP4 půjde. ;-)

   No, je to pořád ještě sranda.

 42. chyba predna kamera preboha to co je uz za detail?? co som mal mobily s prednou kamerou tak nikdy v zivote som to nevyuzil aj teraz mam HTC Desire ktory ma mozno tiez prednu kameru a vobec som ju nevyuzil

  • HTC Desire rozhodne predni kameru nema.

  • Pepek (neregistrovaný)

   Díky za informaci

  • Na co je zadni kamerka? Dobrej vtip. Ja ji pouzivam denne s celou rodinou v podobe FaceTime popr. kdo ma Android, tak pres Skype. To ze ji nevyuzivas ty, neznamena, ze je nesmysl ji mit. Znam mraky lidi v okoli, kteri vyuzivaji na videohovory.

  • Tom Vysoudil: Souhlasím – někdo to používá, i když jde o zcela minoritní procento lidí. Ale pro WP už existuje několik telefonů s přední kamerkou – HT Radar a Titan, Samsung Omnia W a Flash S.

   Že ji Lumia 800 nemá, je škoda. Já osobně čekám na Lumii 900, která může být představena už na CES v Lednu. Doufám, že v top modelu na přední kameru už nezapomenou.

 43. JohnyAsbest (neregistrovaný)

  Je vidět, že smartmania nese „své ovoce – nebo spíše ovce“, které jsou zahleděné do bezduchých placek Samsungu-Androidu. Takže pane Hulane, co vaše redakce zasela za ty 3 roky s Androidem, to nyní sklízíte v podobě závistivých keců místních ovcí ťamťungistů……….

 44. MM (neregistrovaný)

  Radek Hulán ačkoliv do něho spoustu lidí kope je podle mě svým způsobem velmi chytrý člověk a v duchu se směji s ním. Šel na to od lesa. V Čechách kde je národním sportem věčné mrmlání, nadávání na vše úspěšné, pomlouvání a hospodské tlachání a přitakávání Pepíkům vytvořil termín Apple ovce. Záměrně se trefuje z principu do čehokoliv od Apple ( ačkoliv tyto produkty sám užívá a má je v oblibě ) a dnes i do populárního Androidu ( vydíte opět do věci která je úspěšná ) a nabaluje na sebe právě věčné nadávače, remcaly a v podstatě beznázorové lidi kteří mu přitakávají nevědíc většinou proč. Vlastně ano. Oni „bojují“ proti zlému Applu a Androidu :):):) Samozřejmě že průměrně inteligentí člověk toto okamžitě prohlédne a spolu s Radkem z toho má srandu a směje se stádu oddaných Radkových ovcí.

  Co se Nokie s Win týče tak ačkoliv to není můj šálek kávy, tak telefon se mi vzhledově líbí a Nokii jako její bývalý uživatel ( nakonec kdo nikdy Nokii neměl že ? ) fandím. Jestli spojení s Microsoftem vyjde, tak to bude fajn ale mám jisté pochybnosti.

 45. Tumi (neregistrovaný)

  Ty dlaždice vypadají jako pro postižený, kteří mají problém se trefit na malou ikonku. Systém je určitě dobrý, ale po designové stránce působí jak pro retardy. Možná je určený i pro slepce, kteří se trefí do velkých čtverců…

 46. WP mi nevadí, Metro je rychlé a jednoduché, typografie je skvělá a konstrukce Lumie je solidní, ačkoliv na můj vkus působí v ruce menší, než na obrázcích (kde občas vypadá jak nějaký čtyřpalec).

  Jen jedna věc, kterou osobně neznám a nemám čas zrovna prolézat dokumentaci. Jak je to s mobilním „multitaskingem“? Má Mango jen původní push zprávy, nebo třetí straně dovolí skutečně spustit proces na pozadí běhu Manga, aniž by byla aplikace viditelná? Tomu já totiž říkám mobilní multitasking, nikoliv push zprávám, jednoduchým broadcasterům/receiverům (něco se stane pouze v určitém časovém cyklu – časovač, po obdržení nějaké zprávy typu push/nová GPS aj.).

  Jinými slovy, mohu na Mangu stejně jako na prohnilém Androidu spustit službu vzdáleně se podobající NT službám, linuxovým démonům atd?

  • Umí push. A některé aplikace umí fungovat plnohodnotně na pozadí. Některé umí fungovat jen pod lockscreenem. Každá aplikace může mít Live Tile, pro práci s níž dostane každých 30 minut nějaký čas.

   Klasické služby na pozadí nezávislí vývojáři spouštět nemůžou.

  • Ze zkušenosti. (neregistrovaný)

   Pokud si na Mangu zapnu trackování Endomondo, v okamžiku puštění jakékoliv jiné aplikace mám problém – při znovuspuštění Endomonda je poslední zaznamenaná poloha tam, kde jsem se přepl do jiné aplikace. Platí to bohužel i při příchozím volání.

   Jestli Mango podporuje preemptivní multitasking, tak asi skutečně poiuze pro samotný kernel a několik málo privilegovaných aplikací (IE prohlížeč a přehrávač hudby skutečně běží zcela na pozadí, při obnovení se nevyvolávají z uspaného stavu).

  • 1. WP7 je OS pro mobilní zařízení, tozn., že v hodně situacích ho ovládáme v pohybu a proto je lepší mít větší fonty a tlačítka.

   2. Mango podporuje omezený běh aplikací na pozadí – probudí je časovač a aplikace má vyhrazený čas, kdy může vyřídit svoji funkci. Aby vlivem nesprávně naprogramovaných aplikací nedocházelo k prudkému vybíjení baterie, hlídá systém čas a zdroje (RAM), které task používá. Navíc lze nastavit, aby task běžel např. jen při telefonu v nabíječce apod. Že by nějaký proces běžel na pozadí bez jakéhokoliv omezení nemůže být řeč.

  • Ze zkušenosti. (neregistrovaný): Mango podporuje tzv. Background Agents, které – pokud je uživatel povolí – můžou běžet na pozadí v pravidelných intervalech. Ale i jejich omezení jsou drastická, tuším asi 20 sekund jednou za půl hodiny, nebo tak něco. Ještě jsem Background Agent neprogramoval, ani nepoužíval.

   Osobně nepoužívám žádnou aplikaci typu Foursquare a tipuji, že nebudou fungovat plnohodnotně, tedy trvale na pozadí. Skype snad bude integrován do systému. Aplikace hrající hudbu mohou hrát trvale na pozadí, stahovat data na pozadí – s tím, že se po stažení vypne – může každá aplikace.

   Je tam pár podporovaných scénářů, které se běžně zahrnují do multitaskingu. Sám mám například v Marketplace aplikaci, která běží (ovšem jako jediná) pod zamčenou obrazovkou, když to uživatel povolí.

   Ale plný multitaasking jako na Androidu to není. IMHO převažují pozitiva tohoto řešení.

  • Oslik: Upřesňuji: IMHO v mobilu převažují pozitiva řešení a la WP 7.5, resp. iOS, nad plným multitaskingem a la Android.

   Jsem zvědavý, jak to vyřeší ve Windows 8 na tabletech. IMHO by to měl být skoro plný multitasking, ale přece jen poněkud omezený a kontrolovaný uživatelem. Asi se to už z velké části ví, ale nestudoval jsem to. Aplikace na pozadí je ve WinRT standardně uspaná, chce-li něco dělat, musí jí to systém povolit. Ale jaké tam jsou možnosti a limity, nevím.

 47. Jen připomenu, že skrze služby jsou realizované všechny MT aplikace na Androidu počínaje hudebními přehrávači, které hrají, i když je spuštěná jiná aplikace, GPS loggery, které zaznamenávají, i když máte spuštěnou jinou aplikaci, IM klienti, kteří nemusí čekat na push zprávu, ale žijí si svým životem na pozadí, nejrůznější měřáky datové spotřeby, spotřeby baterie, apliakce, které na pzoadí něco stahují/uploadují atd. atd.. Prostě všechny aplikace, které něco skutečně dělají na pozadí. Je Mango spíše telefon, nebo univerzálnější kapesní počítač (jako Android).

  • Vestavěný hudební přehrávač a IM klient samozřejmě taky běží na pozadí. Naopak měřáky dat, baterky apod. na WP7 naprogramovat nelze, není na to veřejné API.

  • JakubCizek zvazuje prechod z Androida na WP 7 ?

  • PT (neregistrovaný)

   Přesně toto byl hlavní důvod, proč jsem se Windows Phone zbavil – namlsán dlouhými lety používání „prehistorického“ Symbianu S80/60. Otázkou je, co přinesou další updaty, zda Microsoft zcela změní svůj přístup.

  • Když na pozadí nekontrolovaně neběží procesy, tak nepotřebujete měřák baterie, který Vám sdělí, co ji vysává ;)

  • Stejně jako na iOS také na WP 7.5 nemůže trvale na pozadí běžet aplikace v nepodporovaném scénáři. Je podporováno jen několik konkrétních scénářů. Přehrávání hudby na pozadí mezi nimi je, to vím jistě. Jinak jsem to ještě podrobně nestudoval.

   Každá aplikace může vytvořit tzv. Background Agent, který je spouštěný v pravidelných intervalech na chviličku, a něco dělá. Uživatel ho musí povolit. Ale omezení BA jsou drastická, nepodobá se to moc trvalému spuštění.

   Jinak já osobně když slyším „aplikace běží na pozadí a něco dělá“, tak se teda spíš vyděsím… ;-)

  • steelspace: Ale měřič přenesených dat by tam měl být a měl by být součástí systému. V ICS je a je to velká výhoda. Ve WP zatím není.

   Mít na pozadí běžící utility třetích stran, které „zlepšují chod systému“, mi přijde úchylné.

  • Oslik: Mít na pozadí běžící utility třetích stran, které „zlepšují chod systému“, mi přijde úchylné.

   hlavně v počátcích si autoři u androidu nedávali pozor a aplikace na pozadí hodně vytěžovali systém = vysávali baterku. to se poslední dobou hodně mění, žádný serióznější vývojář již neopomíjí optimalizaci právě na systémové zdroje a spotřebu. ano je to obtížnější, ale pokud se vám povede vybrat kvalitní aplikace na android, spojení plného multitaskingu, vícejádrových procesorů a velkých displejů vám nabízí obrovské možnosti oproti konkurenci. na druhou stranu to sebou nese vyvinout alespoň nějakou snahu a trochu zapojit mozek, u iOS a WP se autoři snaží, aby jejich uživatelé nemuseli mozek používat vůbec pro ovládání telefonu (nepíšu jestli je to dobře nebo špatně, to je každého preference).

  • lordmystic: Já už se snažím nemít pokud možno nic na pozadí ani v PC. Kdybych s tím měl zápasit ještě v mobilu… nemám na to nervy a asi bych hodně přemýšlel, co si nainstaluji.

   Na WP7 mi nepotřebná aplikace vezme jen trochu času, zase ji dvěma ťuknutími odinstaluji a mám (prakticky) jistotu, že se vůbec nic nestalo.

   Ale jistě, rozumím vám. Android je plnohodnotný počítač v kapse, omezený jen kapacitně. Samozřejmě je na spoustu věcí (byť do jisté míry samoúčelných) nenahraditelný WP nebo iOS, leda např. Symbianem.

 48. RK (neregistrovaný)

  Prosim muzete mi nekdo vysvetlit proc je micro sim v zaporech?

  • nutnost střihat kartu nebo si jí nechat vyměnit – zbytečná komplikace navíc. v současnosti to tak je, až bude většina prodávaných telefonů mít microSIM pak to nebude zápor. tak to vidím já.

  • lordmystic: no v oblasti padů má většina prodaných zařízení microSIM. V telefonech to zatím neplatí, to je pravda.

  • Miroslav Havlíček

   uni: Což je docela paradox, vzhledem k velikosti těch zařízení. :-)

 49. Mango tfl. mně osobně (zatím) přišly coby hudební přehrávač, který umí propojení mezi soc. sítěmi s podružnou rolí telefonování, jednoznačně určen lidem s ostřížím zrakem, a těm, kteří trpí barvoslepostí, tudíž je jim jedno, že je systém na 95% černobílý, i těm, kteří ne moc často pracují s kalendářem, těm které baví neustálé rolování(obzvlášť sexy je rolování v černobílé historii hovorů…)

  Jinak Radku, rozpoutat takovouto diskusi……klobouk dolů.

 50. VNavratil (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě, co znamená Rozumná míra customizace. Žádná neexistuje pane Hulán. Změnit si barvičky není customizace.

 51. Je to viac PR ako recenzia, ale pozrite koľko ľudí to prečítalo a okomentovalo :-D.

  Som rád, že RH vôbec spomenul nejaké nevýhody. Za najväčšiu o ktorej som nevedel považujem toto:

  „navigace a mapy jsou sice off-line, až na jeden problém – není možné naplánovat cestu off-line, pro samotné vyhledání cesty se musíte připojit k internetu; tento přenos sice může znamenat jen jednotky kB, ale i tak je zbytečný, když můžete mít vše off-line (Nokia pracuje na verzi, která tento problém řeší)“

  Na území SR mi to nevadí, ale v zahraničí je to fatálny problém, pretože nenaplánovaný roaming je šialene drahý.

  Takisto nesmierne ďakujem za objektívne fotky priamo z mobilu. Človek aspoň reálne vidí ako to fotí. Mám pocit, že je to horšie ako iPhone 4 (starý) ale je to asi u WP to najlepšie čo existuje (určite lepšie ako moje HD7 ktoré mám).

  Každopádne tých nevýhod by som chcel viac. WPčku chýbajú profily (automatizované podľa času alebo polohy) a mnoho ďalších vecí – ale to nie je vina Nokie.

  • No zase je dost smutné, že např. v profilech umí Nokia na Symbianu velmi mnoho, co dělali roj na WP7 je mi skutečně záhadou…

  • uni: Za ten rok přidali multitasking, copy and paste, IE9 s podporou HTML5… Mango je opravdu zásadní upgrade, byť přidává vesměs věci, které konkurence dávno má.

   Jestli udrží tohleto tempo, může být příští velký upgrade Apollo už docela před konkurencí.

  • Oslik: Nejde o MS, ale o Nokii. Jejich customizaci. Jak vychází z recenze, mapy a navigace nic moc, další oblíbené věcí s Nokií, asi také nic. HW-mno, ten tu už byl v podobě N9 nebo jakém modelu. Co sakra ty měsíce dělali???

  • lordmystic (neregistrovaný)

   Oslik: co jsem někde viděl rozhovor s představitelem WP, až koncem příštího roku by měl WP dostat vylepšení která by mohla vyrovnat současný stav konkurence, která bude zase o rok dál. myslím že MS to bude trvat min. dva roky než konkurenci dožene. ale není se čemu divit, to co jiní vyvíjí několik let nemůže MS zvládnout za rok.

  • SuD (neregistrovaný)

   lordmystic (neregistrovaný): Můžeš mi říct kde konkurence bude v pr…..? páč nevím o který se bavíš. Android a iOs a WP se vyrovnaj docela rychle :)

 52. noe (neregistrovaný)

  Mohlo by vás taky zajímat, teda pokuzd nejste ve fun clubu radka ;)

  [odkaz]

  • už to tu je, ale nič čo napíše bulvár iPredmesiacom by som nebral važne…výsledky predaja budú relevatné asi až v marci

  • Tu je problém opačný. Radek je jeden extrém a ty, respektíve ten článok je druhý extrém.

   Tie Balmerove citácie sú staré štvrť roka. To je prvý fakt.

   To že sa WP zle predávalo vie kaźdý, preto klesali ceny a trocha sa to zlepšilo.

   Nokia Lumia 800 má opačný problém. Je takmer všade vypredaná pokiaľ sa nemýlim. Nokia zverejňuje svoje výsledky kvartálne, takže na to, ako ten predaj išiel si musíme počkať.

   Takźe never blábolom od ios a android fanatic fans.

   Ani jeden fanatic fans ti nepovie B. Povie ti informáciu A a možno aj pravdivú, ale nepovie ti B a to je veľký problém.

   Napríklad mne dosť vadí, že RH sa venoval nedostakom v recenzii málo, pretože ja chcem vedieť hlavne nedostatky a jeden riadok k reproduktoru mi nestačí.

   Chcel by som recenziu hlavne od Hřimi. Ten človek má pokiaľ viem iPhone a vie čo je kvalitná konštrukcia, foťák a reproduktor a náležite to vie potom v recenzii premietnuť.

 53. Opět postrádám (pro mne) velmi zásadní informaci – má Lumia 800 povolený SIM Toolkit pro bankovní aplikace a je tedy SIM Toolkit plně funkční?

 54. Polykarbonát zní vznešeně ale ať je monolitický jak chce vždycky to bude plast.

 55. Rad by som vedel koľký z Vás reálne používali WP7 aspoň týždeň

  hlavne že je tu odborníkov plno, mám dojem niekedy že internet je plný zakomplexovaných odborníkov ach jo

  ja poviem len to že WP7 som dostal ako firemný telefón nevyberal som ho ja proste firma nakúpila najprv som plný hlúpych predsudkov nadával a čo to nakúpili keď rozhodovala znížená cena omnie 7 a po šiestich mesiacoch môžem povedať že som spokojný stabilita je excelentná ani jedno seknutie zamrznutie , spoľahlivosť je ukážková a rýchlosť tiež. ergonómia pre použivanie nemá žiadnu konkurenciu , ovládanie a telefonovanie v aute je neprekonateľné , ešte by som mohol písať o kancelárskych aplikáciach a využití pri práci v teréne ale načo je to proste všetko intuitívne a rýchle . jeden diskutér tú písal že sa mu nezmestia písmena na plochu čo je to za systém neviem či si niekedy držal wp7 v ruke ,ale je to tak naschvál proste nič nechápeš a ukázal si ako hlupák a čo sa týka Hulána je to jeho názor a ani sa tým netají to je všetko nemu.

  • SuD (neregistrovaný)

   s radostí jsem vyměnil Samsung Galaxy SII za Omnii7 jako primární telefon. Půjčte někomu Mango na chvíli a Android ho začne opouštět

 56. Petr (neregistrovaný)

  Bláboly fanatika do Microsoftu. Neobjektivní nic neříkající post.

 57. ako že ja od Microsoftu to by som sa veľmi potešil keby to bola pravda ach jo . zase raz príspevok o reálnych skúsenostiach s mobilom alebo systémom aký máš komplex napíš poradíme vyriešime

 58. JK001: 9 měsíců, nemám důvod tajit dobu používání WP7(Omnia 7)

 59. Lukáš Obšel (neregistrovaný)

  Ruzne recenze pana Hulana se na internetu objevuji jiz nekolik let a ja se u nich vzdycky rad pobavim. Berte to tak, ze je nas hold asi 7 miliard a co clovek to nazor. Ja treba nepisu recenze z toho duvodu, ze miluju svuj android, mam ho upraveny podle sebe. Ale recenzi bych na nej nikdy nenapsal, protoze vim, ze bych byl neobjektivni. A to jsem mel i WidloPhone i iPhone, takze bych mel s cim srovnavat. Jasne pokud nejsem hracicka a z nostalgie mam rad Nokii a chci mit na vsech zarizenich stejny OS, tak nakonec proc ne?

 60. Hezkej telefon, ten nemá chybu. Teď otázka co systém? Ten je už jenom na nás, komu co vyhovuje. Nejlepší je pro RH WP a díky němu má Smartmania rekord v komentářích u článku :D

 61. Milan Dolejší (neregistrovaný)

  No raději bych Vaše nadšení pane Huláne mírnil, prodejní výsledky zatím ukazují, že sázka na WP7 není tak dobrá, jak by se mohlo znát. A určitě za to může i arogantní přístup obou firem, tak blízký i Vašemu vyjadřování na začátku článku, kdy jsme se dozvěděli spoustu subjektivních výkřiků ,,ITS BETTER!“.

 62. Zbynek (neregistrovaný)

  nejlepší současný mobil? To snad ne :D

 63. Myslím, že kritizovat recenzi není na místě – to už udělala spousta lidí přede mnou :) Bál jsem se, že ta recenze dopadne přesně takhle a doufám, že Smartmania co nejdříve přijde s vlastní „objektivní“ recenzí.

  Rád bych si také „rýpnul“ do pana Hulána (tady nemůže totiž cenzurovat diskusi:), ale neudělám to. Mám totiž pochopení, že pan Hulán prostě dostává něco „na přilepšenou“ od marketingového oddělení Microsoftu (pokud ne, tak poté nechápu to „fanatické zapálení“ pro vše od Microsoftu).

  Jinak recenze od pana Hulána mají jednu výhodu: je tady v docela živo v diskusi :D

  Dotaz na redakci: Plánujete také zrecenzovat Lumii 710?

  • Ano, plánujeme jak recenzi Lumie 800, tak i 710, ale bohužel se nám zatím telefony nedostali do redakce, abychom je mohli pořádně otestovat.

  • Jiří Hrma: Tak vzhledem k tomu, že uvedení na CZ trh má být někdy v příštím roce, jistě bude recenze zajímavá i po novém roce. Navíc třeba prodejní verze pro CZ přinese větší míru lokalizace (asi ne).

  • uni: uvedení na CZ trh má být konec ledna (možná přelom leden/únor, co mám poslední informace). Větší míra CZ lokalizace určitě nebude, ve WP jsou ty jazyky napevno, takže tam se ničeho nového nedočkáme, maximálně tak české tištěné příručky v balení :)

 64. Myslim, že jediný, kdo může být spokojený je SmartMania – článek imho zvedl návštěvnost serveru minimálně dvojnásobně.

  Ovšem na prodejnost Nokie resp. WP7.5 zařízení efekt nebude veskrze žádný, neboť všech 10 (*winkwink) uživatelů WP už telefon s WP má a jelikož telefony s WP jsou víceméně všechny stejně vybavené tak člověk nemá potřebu si nový kupovat.

  Kdo chce technologickou špičku (více jader, HD displej, NFC atp.) koupí si zařízení s Androidem.

  • Budjik (neregistrovaný)

   Já chci telefon především využívat a věřte, že je mi dost u zadnice, jestli má jedno nebo deset jader. Pochopitelně myslím tím využívat tak, aby reflektoval všechny moje potřeby a moderní trendy, neříkám to alibisticky. Ano, chci aby ten mobil uměl totéž co třeba Android nebo iPhone a prostě zatím to dost bez problémů zvládá i s jedním jádrem. Až nebude, budu toužit po něčem jiném. Pokud Android nezbytně nutně potřebuje dvě jádra, pak ok, chápu to, ale mě by s Widows Phone byly dvě jádra tak možná na machrování v diskusi.

  • Budjik (neregistrovaný): proč tedy MS v příštím roce dual core nasadí? No,zatím se uživatelé WP7 dušují…více jader, více adidas….zbytečná masírka…..co budete psát za rok? Quadro core(v Androidu) je masírka? nám stačí Dual core a podívejte jak WP8 běhají…a to jsem vážení zastáncem WP7, nebýt nedotažených detailů v systému, tak si pořídím nový tfl.s WP7

  • jacek: Protože zákazník porovnávající hardware si to žádá. Androidfanboy vidí, že na Androidu jsou top HW čtyřjádra a na WP7 trapná jednojádra, ale už neřeší, jestli to jednojádro stačí, jestli je opravdu nutné nosit v kapse výpočetní středisko a na opasku přídavnou baterii. Samozřejmě že pro WP7 není, ale to těm, kdo soutěží o to, kdo ho má vícejádrovějšího prostě nevysvětlíš. Dualcore pro WP7 nebude žádný přínos. Možná se zrychlí některé aplikace, ale samotný systém je už teď optimalizovaný takřka ideálně.

  • lordmystic (neregistrovaný)

   Vlasta W.: je to omyl myslet si že dvoujádro je pouze reklamní trik. nemluvím o hrách a složitějších grafických aplikacích, ale o základních věcech jako např. webový prohlížeč, viz. např. jeden z mnoha testů kde se nokia lumia 800 nechytá proti galaxy SII – [odkaz]

  • SuD (neregistrovaný)

   lordmystic (neregistrovaný): Sorry Galaxy S2 mám. jedno slovo – zklamání

  • Vlasta W.: Mně ještě vnitřní geek neumřel, takže já mám strašně příjemnej pocit, že mám v kapse něco, co je dvakrát výkonnější než můj počítač před třemi lety. :-)

   Jo, a taky k smrti rád customizuju…

   Ale plně chápu opak. WP je prostě iphone bez ikonek a bez tapety a uživatelům obou platforem plně vyhovuje. A tak to má být.

 65. Je to hezký kousek, ale přesto zůstanu u Androida. Každý má své důvody, ten můj je na jedničku fungující eko systém. Při prvním zadaní acountu do Androidu už se mi nastavuje Gmail, sync kontaktů, samy se mi dotáhnou mé aplikace a tím to zdaleka nekončí. Youtube klient s playlistem, dálkové ovládání na Youtube pokud si přetáhnu na televizi přes HDMI, vyfotím a už sdílím na stále nejlepší fotogalerii Picassa, nahraju video a už to cpu na Youtube, toho by se ještě dalo napsat. Samozřejmě tím nemyslím, že by tohle nešlo dělat i jinde, ale proč když tady to jde tak lehce a bez problémů. Jsem prostě spokojený a nemám důvod na tom nic měnit. Zároveň mě ani nějak neoslovil launcher WPčka. V jednoduchosti je sice krása, nicméně na druhou stránku možnost volby je pro mě důležitější. Takže proč toto, když chci ADW Launcher nebo Launcher Pro ad. Nezkoumal jsem možnosti marketu WPčka, ale jen stěží tam najdu ty stejné co chci. Samozřejmě, že ty stěžejní tam budou, ale silně pochybuju, že tam bude taková možnost volby jako je aplikací pro Android potažmo Ios. Prostě u mě tohle nemá šanci. Závěrem bych mohl něco napsat k Nokii vlastně o které je zde řeč. Líbí se mi a to fakt Nokii nemám rád. I přesto to dovedu říct, že tenhle kousek se jim doopravdy povedl.

 66. Radek Hulán z 3.8.2010: „Zkusil jsem si napsat seznam požadavků, které můj telefon musí 100% splňovat, a které denně potřebuji.“ Vybírám jen ty nejzajímavější:

  – „podpora pro Flash“

  – „USB Mass Storage pro paměť telefonu i kartu v PC“

  – „možnost instalace aplikací do paměti telefonu i na microSD“

  – „rychlý procesor poslední generace“

  – „podpora pro skutečný multitasking“

  – „výměnná baterie“

  – „velký dotykový displej (4.0″ a větší)“

  Je zajimave, ze po roce se spokoji s omezenym telefonem jako iPhone. A to navic od Nokie, o ktere prohlasil „Osobne nerozumim tomu, proc se stale v CR prodava mohutne Nokia a podobne znacky. Jsou to znacky minulosti.“

  Inu, to je nas Radeček :)

 67. 404 (neregistrovaný)

  No, vzpomínám jak jsem četl podobné oslavné články na nokia N97… a jak jsme si ho pak koupil, a jak jsme pak jen nadával a nadával a nadával… Nokii už nikdy nebudu dělat betatestera a ani blbečka. I kdyby Lumila byla zlatá, uteče ještě hodně vody, než Nokii začnu opět důvěřovat.

 68. Patrik (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  Mohu se zeptat přemýšlím o koupi HTC Titan, poradili byste mi jetli si ho mám koupit nebo počkat na nokii Lumia 800

  • Titan a L800 jsou přeci dosti odlišné telefony. Titana si vezmeš, pokud chceš obří displej a přední kamerku. Nokii zase, pokud oceníš třeba navigaci zdarma. Myslím, že rozlišit mezi těmito dvěma je mnohem jednodušší, než svého času bylo třeba mezi HTC Trophy a HD7.

 69. JohnyAsbest (neregistrovaný)

  tolik zoufalství, hnusu, závisti, nenávisti jsem ještě nečetl, jak tady. Ještě že Nokia má své jiné internetové stránky, než tyto, které si výhradně okupují jablíčkářští a zelenomužíčští sebemrskači. Jste doopravdy trapný, ale je to dobře, neb je vidět, jak se děsíte WP Manga a Nokie a dobře vám tak.

 70. cechi (neregistrovaný)

  zmíním několik poznatků z půlročního používání WP7 na omnia 7 16GB. nejsem microsofťák ani Hulánovec, nechci vyvolávat flame. telefon jsem vybral z toho důvodu, že jsem chtěl dobře zpracované řešení a hlavně něco nového.

  – místa je tak akorát, mass storage bych ani nechtěl, zune je bez problému

  – telefon je rychlý, nikdy se ani neškubl ani nezatuhl. pokud někdo mluví o dvoujádru jako nutnosti a momentálně slabině, absolutně to není pravda. 1 GHz v mobilu zajištuje naprostý komfort a rychlost.

  – IE9 – ano, někdo může mít problém s předsudky, ale je to opravdu dobré. řekl bych až skvělé. flash je mrtvý a osobně ho nemám rád, na mobilu imho nemá co dělat. prohlížeč je rychlý, perfektně zoomuje a stránky nejsou nijak deformované.

  – první dny mi bylo líto, že tam není Opera, ale nakonec mě to přešlo. není potřeba

  – multimédia jsou na jedničku, hraje dobře a zastoupil u mě přehrávač.

  – Outlook a práce s maily je to nejlepší, co jsem kdy viděl. perfektní! přílohy jsou po stažení do telefonu dostupné (imap) a většinu jich otevře přímo telefon

  – Office a jejich podpora je skvělá, i PDF; vše lze otevřít a office dokumenty editovat

  – WIFI je skvělá, rychle a stabilně se připojuje, na rozdíl od mých starších telefonů. ve škole na Eduroam není třeba nic nastavovat, vše je autom. VPN není, ale mě nechybí

  – ovládání je skvělé, Metro se musí zažít. screenshoty moc nenapoví

  – marketplace funguje dobře, aplikace rychle přibývají, a mám pocit, že vývojáři jsou na této platformě vyzrálejší. programy opravdu stojí za to a zatím jsem nenarazil na nějaký balast. ceny celkem nízké.

  – jediná věc, se kterou nejsem spokojen, je společná hlasitost. jednoduše v hlasitosti, ve kterém pauznu přehrávač, telefon vyzvání. to chce úpravu. poslouchám potichu – vyzvání potichu.

  – telefon je dost multimediální, ale na druhé straně i obrovsky produktivní. jsem stále na mailu a vše vyřídím, přílohy otevřu, cokoliv dohledám.

  – sociální sítě nepoužívám, ale i to je velice propracované

  tolik několik poznatků. MS na základě feedbacku od uživatelů zařazuje nové funkce a opravy, což je pozitivní přístup.

  • lordmystic (neregistrovaný)

   – telefon je dost multimediální, ale na druhé straně i obrovsky produktivní. jsem stále na mailu a vše vyřídím, přílohy otevřu, cokoliv dohledám.

   tak to snad ne? tohle byla absolutní nutnost na telefonu před pěti lety, kor dnes :)

  • SuD (neregistrovaný)

   Za 3 měsíce úplná spokojenost. Je asi spousta lidí co nepotřebuje synchro po ActiveSync. Sakra mám firemní mail a kalendář a chci ho používat. Většina komerčních mail serverů přesně toto podporuje. Na Androidu potřebujete další aplikaci, která si chodí ještě k tomu jak chce. Mass Storage? Dopr k čemu. Chybí VPN, ale dyt je přece v plánu … chjo, zase někdo neumí číst. Co se týče vývojářů? Osobně znám už 4 kteří poslali Android k vodě a nadále se hodlají věnovat vývoji pro WP

 71. Petyas (neregistrovaný)

  Jak si muze dovolit Smartmanie/Mobilmanie vydat „clanek“ od nekoho jako je Hulan? Povazoval jsem tyto stranky za seriozni, ale zrejme nejsou. Souhlasim s lidmi predemnou, ze tohle je placena reklama a tudiz by to melo byt i viditelne uvedeno. Tohle v zadnem pripade neni recenze. Ta kupa nesmyslu, ktere tu R. Lulan vydava za pravdu je desiva. Jeste by se toho nekdo mohl chytnout a brat to jako fakt. Tenhle demagog placeny Microsoftem nema na serioznim webu co delat. At si tyhle zvratky pise na ten jeho bulvarni myego.

 72. Tak som si to prečítal ale medzi článkom Hulána a tvojim nieje žiadny rozdiel , ale aspoň je napísaný slušne a konkrétne a tiež subjektívne ako Hulanov , rád by som som sa dozvedel ako sa určuje ktorý systém je pozadu a ktorý popredu pokiaľ je to predajnosťou tak máš pravdu pokiaľ berieme komplexne napr bezpečnosť ,stabilitu , rýchlosť , ergonomika atd. čo sú merateľné hodnoty tak je to ťažšie potom nastupujú subjektívne vzhľad , potrebnosť tej či onej funkcie kritéria ktoré vždy rozhodnú aký telefón kúpiť . a ešte vôbec si nepochopil a nechápeš budúcnosť mobilnej komunikácie môžeš sa postaviť na hlavu a hodiť aj o zem ale budúcnosť je taká že s permanentným pripojením na net a cloudom potreba veľkej lokálnej pamäte bude čim ďalej klesať napr foto hneď po odfotení bude na cloude apple ide tým smerom veľkými krokmi. a bezpečnosť (aj patentová)a stabilita tiež nadobudne iný význam ako teraz keď všetko bude v cloude viem mnohým v Česku a Slovensku sa to nepáči ale naše názory sú v globálnom trende nepodstatné . WP7 má koncepciu a jej spojenie s desktopom windous8 a cloudom sky drive je vizionárske (napr jednotné integrácia sociálneho obsahu čo pochopil prvý WP7) a vie to aj apple aj android . systém pre mobilné telefóny má dynamický vývoj a čas ukáže Môj názor: všetko hudba , foto , a veľa multimediálneho obsahu bude na cloude a zároveň veľa funkcií ktoré vyžadujú vyšší výkon a umelú inteligenciu budú tiež len online tak to proste bude , WP7 je na budúcnosť oveľa lepšie pripravená ako android , asi najlepšie je pripravený IOS5 lebo má aj mnohomiliónové zázemie užívateľov čo WP7 chýba. a teraz píšte že svoje dáta nezveríte nikomu na cloud o tom sa môžme porozprávať tak o 5 rokov čo tam všetko bude

 73. Ještě bych podotkl, že MS dává za pravdu rčení „tisíce slov někdy řekne víc než jedna ikona“.

  počkat…

  • stm01 (neregistrovaný)

   Jako androiďák jsem v diskuzích býval alergický na aroganci velké části majitelů IPhonů a občas jsem neodolal si rýpnout do těch nabubřelých keců. Jak ale vidím,tak stejná arogance začíná bujet i v komunitě androidboys a je mi z toho „smutno“.Upřímně lituji těch pár chudáků co si nevidí ani na špičku nosu. Pár ,řekněme recenzí od Radka Hulána, jsem četl a asi tisíckrát větší objem slov v diskusích,kde větší část lidí neřešila kontruktivně co bylo obsahem recenze ,ale jen a jen padaly pláne řeči o spolčení Radka Hulána s MS a všemožné osočování a kritizování. Že některý z vás chytrých si telefon nekoupí či někde nesežene a nepředvede svou recenzi? Dovolím si tvrdit ,že to co je součástí této „recenze“,hravě strčí do kapsy několik rádoby recenzí,zveřejněných na Mobilmánii. Nechci tuto recenzi obhajovat,proto jsem psal“řekněme recenzí“,ale aspoň něco jsem se dozvěděl. Již v diskuzi výše jsem psal,že bych rád šel do WP7,ale řekněme tak za rok a do telefonu s klávesnicí.Do té doby budou vychytané,zde zmiňované problémy či chyby. Narozdíl od jiných androidboys,si dokážu přiznat určité věci,co mi na androidu vadí. Připomínky o omalovánkách chápu a zčásti je to pravda.Rýpání o tom,že ty dlaždice u WP7 jsou asi pro slepce či lidi co špatně vidí,aby se lépe trefili do ikony,jsou z cela liché.Naopak ,v androidu když si udělám složku s aplikacemi na ploše,tak má člověk větší šanci,že se hned do ikony netrefí a takových ubohých připomínek by byly desítky. Zkrátka můj Desire Z šlape řekněme obstojně,mého kolegy Galaxy S2 velice slušně,ale co jsem viděl šlapat WP7,tak to nemělo chybu a není to dvoujádro. Tak se zkuste věnovat obsahu a přidat pár svých poznatků s WP7,na to jsou lidé zvědaví-informace,poznatky a jiné.

  • stm01 (neregistrovaný): Ale Androidisti jsou arogantní už od svého počátku. Z velké části se aspoň z počátku konvertovali z WM, kde byli zcela stejně arogantní proti Palm OS. Tento postoj v této komunitě není nic nového.

  • stm01 (neregistrovaný): Myslím, že o WP7.5 bylo vše řečeno v recenzi – byla imho vyčerpávající. V komentářích by měla být diskuze o srovnání s jinými platformami.

   Pokud podávám své poznatky zábavnou formou „šťouchanců“ tak snad ještě to nemusí znamenat že jsem arogantní Android fanboy, ne? Mimochodem ty většina vyzdvihovaných kladů WP jsou pro mne zápory. A vím a věřím, že vy to máte naopak.

   jinak si můžeme zrekapitulovat má tvrzení a označit nepravdivá.:

   polykarbonát = plast (pravda)

   WP telefony nejsou dvoujádrové (pravda)

   Mobilní Geekové rádí vrtají do svého miláčka a upravují si ho k obrazu svému – u WP mají smůlu (pravda)

   Androidí telefony jsou dnes díky překotnému vývoji a otevřenosti technologicky nejvýše (pravda)

   Uživatelů WP je v ČR 10 (nepravda? =) ok)

  • silencer: Krásně jsi to zrekapituloval, jseš borec a máš ve všem pravdu. O těch 10 uživatelích možná taky. Znám osobně jen sebe a jinak jsem snad jiný WP7 telefon nikdy neviděl.

  • raven_kix: A úpně nejhorší sou WP users s ikonkou s Androidem…

  • silencer: Ale já jsem neřekl, že nemám android. Řekl jsem, že mám WP7. Android mám taky.

  • raven_kix: Stačí jeden klik na můj profil mimochodem ;-)

 74. Sice s denním zpožděním ale přecejenom. WP7 – budiž, a chvála MS, že se dokázali naprosto oprostit od starého systému, a začít znovu a zčerstva, vpodstatě jsem to od nich nečekal a překvapili.

  Jenže – to nic nemění na tom, že Elop je jen připitomělá americká kukačka, která bortí firemní kulturu a ekosystém finské Nokie. N9 jasně ukázal, že s Meego by to nakonec šlo. Je jasné, že zde jde vidět jisté synergické efekty, ale spíše pro MS, který si de-facto pořídil svou HW divizi. Ta situace se mi nelíbí, je to má preference, a tímto mi Nokia již není prostě sympatická, a je mi jedno, jak dobré ty telefony jsou, WP7 telefon si můžu koupit i jinde.

  No a na závěr – když pak čtu názory jako ty od Vlasty W. o mass-storage a cloudu, tak si říkám, do jaké to spějem :-)

 75. Michal (neregistrovaný)

  Ty čtverečky prostě hnus.Jinak samotný telefon je pěkný, škoda že nejsou jako ostatní a nedaj možnost volby os.

  • Ještě je jeden stejný s mrtvým ale moc pěkným MeeGo. Nokia N9.

  • gf (neregistrovaný)

   silencer: mrtvy system meego ale predsa ma vsetky funkcie ktore od smartphonu vyzadujes.

  • gf (neregistrovaný): Přesně tak, navíc vypadá a ovládá se skvěle.

  • Ty čtverečky jsou sice hnus, ale mně se moc líbí. A teď vážně – už to tu bylo jednou řečeno a mohu to jen potvrdit, rychlost a stabilita jsou hlavní přednosti WP. Telefon mám od února a „nespadl“ ani jednou.

  • kalmia: „Ty čtverečky jsou sice hnus, ale mně se moc líbí.“ :D Nemuzu rict, ze by me takova veta od priznivce WP7 prekvapovala :D Ale ocenuji uprimnost :)

  • bkf1: mne se v realu ty ctverecky taky libi (jak moc je to uzivatelsky privetivy ponecham stranou). Tohle je fakt uz jen ciste subjektivni :)

 76. svensk (neregistrovaný)

  Mohl by odpovědět některý z uživatelů Nokia Lumia 800, zda již tento telefon podporuje Sim Toolkit, tolik potřebný pro e-banking?

 77. radek (neregistrovaný)

  dost jsem o te nokii premyslel,designove se trefili presne do meho vkusu…je nadherna..

  bohuzel absence HDMI a mass storage je pro me neprekonatelny problem…WP se mi libi,ale tato jejich omezenost…hmm..skoda…

  myslite,ze se s tim do budoucna da nejak pocitat,nebo to budou stale smerovat ke cloudu?

 78. Miso (neregistrovaný)

  Mňa veľmi baví sledovať všetky tie promo videá od Nokie o vyvoji Lumie kde je 80% počítačov Apple :). (vačšinou v pozadí, v popredí si dávajú pozor a dávajú tam PC). Aj DJ na uvedeni video projekcie v Londýne mal Apple (a vo vačku asi iPhone)… To pobaví keď sa všade hovorí o spojení Microsoft a Nokia…. Ale každopádne telefón vyzerá skvelo. Sám som iPhonista ale uznávam, že 7.5 vyzerá ako podarený systém. A Lumia a podarený telefón. Apropo pri tejto konštrukcií si môže majiteľ sám vymeniť batériu? Alebo už sa chápe, že toľkokrát kritizovaná zabudovaná batéria iPhone je to najlepšie z hľadiska pevnosti konštrukcie :)?

  • Tak Deadmau5 využívá výrobku Apple hojně. To není žádné tajemství.

   [odkaz]

   Jak telefon, tak hlavně počítače k produkci.

  • Tonda512: Já mám pocit, že jako hlavní telefon DM5 používá nějaký kousek do BlackBerry. Sám totiž občas přidává komentáře na serveru CrackBerry.com a u fotek nahraných na jeho Twitter je info o tom, že byly odeslány z BB :)

 79. MoB (neregistrovaný)

  Zvláštní, že u Nokie s Windows Phone už Hulánovi nevadí sw klávesnice, nemožnost použít paměťové karty, nemožnost vyměnit baterku (mimo servis), a spousta dalších drobnějších věcí, které ještě před nedávnem tolik kritizoval. Ten člověk je prostě nekonzistentní, kamvítrtamplášť, nekritický obdivovatel všeho od Microsoftu. No budiž, proč ne. Prostě msOvce :)

 80. lukas (neregistrovaný)

  je to skvely mobil, nokia sa presne trafila do mojho gusta, naviec tie mapy;) operacny system tiez skvely, vadi mi len ta absencia prednej kamery co dost vyuzivam hlavne pri skype…

 81. tom (neregistrovaný)

  Já myslím, že být Googlem či Applem, tak dělám co mohu, abych lidi od WP odradil. Kdo si koupí WP, těžko si ještě někdy koupí android či Apple. TAkže bych platil „analytikům“, „odborníkům“, „recenzentům“, atd. Tudíž jsem rád, když nějaký fanda vyjádří svůj, velmi velmi subjektivní názor. Můj velmi velmi subjektivní názor je, že WP je nejlepší systém aktuálně na trhu. Google programovat neumí. Dokud jim nebude fungovat bez problémů ani jejich našeptávač (taky občas ztratíte kurzor)? dokud nepůjde klikat na ikonku tisku v jejich spreadsheetu… tak u mě neumí programovat. A Apple a jejich Objective C? Děkuji. Ne. Jak je to vlastně starý koncept? 15 let????

 82. Dobrý den, mám Nokia Lumia 800 z Německa od T-mobilu a nefungují mi datové služby – internet. Nejde nastavit apn… četl jsem něco o aplikaci „Nokia Network Settings“, ale žádnou takovou jsem nenašel… :-( Poradími někdo prosím? Děkuji.

 83. lexartcz (neregistrovaný)

  Tentýž problém jako SONIXCZ. (nefunguje internet)

 84. Gaginn (neregistrovaný)

  Tak jsem si vyzkousel tento radoby chytry telefon.. No co rict :-D Radeji zustanu u sveho iPhonu a necham Nokii a Windows Mobile pro lidi co se spokoji s prumerem !

 85. Martin (neregistrovaný)

  Co Skype? Bez Skypu bude tenhle, ac si myslim, ze dobrej telefon, odepsanej a uplne na ***. Myslel sem ze Skype je vlastnen Microsoftem, tak kde je problem.

 86. kde bych našel to pozadí co je ve videopohledu je moc pěkné.děkuji

 87. Já nevím, mě je úplně jedno co je nejlepší. Pinďoura si opravdu měřit nehodlám. Mě zajímá jestli mi bude foun fungovat tak jak ho koupím. Flešovat ROM neumím a ani nechci, ale chci být na internetu, volat, facebookovat, pouštět si muziku, filmy atd. bez nutnosti něco tunit. Maximálně si stáhnout prográmek. Je tento komunikátor či jak tomu Vaše generace říká vhodný?

 88. Michal (neregistrovaný)

  No vyvolává to ve mě představu, že je to systém pro děti takové ty čtverečky.

 89. Jan Kyklop (neregistrovaný)

  kdyby ti kritizující měli pravdu, kdyby si jen tuto novou Nokii pořídili – tak potom srovnávejte, ale to co děláte, to je zoufalství androidích zaslepenců. Je mi vás líto.

 90. „přehrávání hudby a videa“ v téhle kapitole není ani slovo o možnostech přehrávání hudby a videa (nedozvím se, jaké formáty telefon podporuje, ani jak je dostat do telefonu). Obecně je v článku dost málo textu, jediná skutečně informativní část je ta o offline navigaci.

  – Taky jsem se nedozvěděl nic o práci s kontakty – někdo v diskuzi vychvaloval práci se skupinami. Jak je realizováno listování dlouhým seznamem?

  – co zobrazení zmeškaných událostí?

 91. Jolana (neregistrovaný)

  DObrý den, docela bych si tenhle foták koupila. Nevíte kde ho sehnat, na netu jsem ho nenašla. Objevila jsem ho jen na poptávkovém systému, ale vůbec s tím nemám zkušenost. Nevíte někdo? Díky moc..:)

  [odkaz]

 92. Madhatter (neregistrovaný)

  „Hating Windows helps IT idiots feel better since 1995.“ Hezkej citát z youtube.

  Je to o nárocích uživatele. Někdo chce machrovat, někdo chce mít ty možnosti, někdo se s tím prostě nechce srát a někomu se to prostě líbí. Přiřaďte se sami. Já osobně se s tím nechci srát. Je to svítící krabička nakonec jen. Ale když už, chci aby vydržel, dobře vypadal a bylo to jednoduchý. Nechci mít na marketu na výběr 150 témat. Dopadl bych tak, že bych je denně měnil a nikdy bych nebyl spokojenej s tím, co jsem vybral, protože vím, že tam na mně ještě možná čeká něco lepšího. Droida neodsuzuju, vlastně žádnej systém. Jsem rád že jich je víc. Ale jít někam zvracet kecy o tom co mají kde špatně prostě nepůjdu. Že já nevim třeba jít do kalendáře je o dva kliky pomalejší než u androida, to jsou žabomyší války internetových trolů přeci. A že se tu s takovejma kravinama tolik lidí ohání. Nemám ani jeden z těch OS velký trojky ale když, asi by to byl WP.

 93. kuba (neregistrovaný)

  Jak se dají telefonem pořídit takovéto snímky obrazovky u lumie 800?

 94. Nikola (neregistrovaný)

  Dobrý chtěla jsem se zeptat. Kamarádka má Nokiu Lumiu 800 a tvrdí že s ní není spokojená že se tam těžko nahrávají písničky, je to pravda???? Děkuji :D

  • Těžko? Písničky se nahrávají velmi lehko. Jen je k tomu potřeba těžký Zune… Naštěstí Lumia 800 a s ní Windows Phone 7 je už za námi a novější Lumie s Windows Phone 8 už mají nahrávání písniček stejně složité jako nahrávání souborů na flashku :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).