TOPlist

NFC a budoucnost bezkontaktních plateb v Čechách

NFC slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními. Lze ji využít pro obrovské množství úkonů – od posílání kontaktů po nakupování v obchodech.

Technologie NFC (Near Field Communication) patří v současné době mezi velmi diskutovaná témata. Může sloužit k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost (do 20 cm), nebo také pro bezkontaktní platby. V zahraničí již funguje služba Google Wallet, která představuje reálnou aplikaci pro NFC platby. Aplikace je zcela zdarma a uživatelé jí dostanou formou OTA updatu, tudíž nemusejí nic instalovat. Podle Googlu se jedná o daleko bezpečnější způsob platby, než používání běžné peněženky. Z pohledu poskytovatelů bankovních služeb má bezkontaktní forma plateb mnoho výhod. Banka například ušetří náklady za lisování a doručování platebních karet svým klientům a získá daleko rychlejší odezvu, která se u NFC pohybuje v řádech pár minut.

 -

Budoucnost NFC v České republice

Pokud se zaměříme na obchodníky, tak je bezpochyby zaujme synergie NFC s mobilním marketingem. Dodavatel může odesílat vouchery přímo svým zákazníkům na telefon a díku tomu získá dokonalou zpětnou vazbu. Samozřejmě s příchodem mobilních plateb do obchodů bude souviset i nutná výměna platebních terminálů. To by však nemělo být žádnou zásadní překážkou. Daleko složitější bude naučit zákazníky NFC používat. V současné době běží na našem území pilotní projekt, za kterým stojí Telefónica se svými partnery (Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe). Účastní se ho 400 vybraných testerů, kteří jsou současně zákazníky O2 a buďto Komerční banky nebo Citibank, a kteří často nakupují v Globusu. Pilot by měl trvat půl roku a provozovatelé od něj očekávají uskutečnění zhruba 10 000 bezkontaktních plateb. Následně proběhne vyhodnocení, na které naváže spuštění komerčního provozu. Ohledně něj však nezaznělo nic konkrétního, až na představy organizátorů o tom jak  „panenská“ a perspektivní je oblast mobilních plateb.

-

Komerční banka očekává, že v roce 2014 její klienti provedou pomocí mobilních plateb transakce za 20 miliard Kč a v roce 2015 mají mít mobilní platby zhruba dvojnásobný objem činící 50 miliard Kč. Aby se tyto odhady vyplnily, bude nutné dostat NFC k co největšímu počtu uživatelů. Aby český občan mohl za svůj nákup zaplatit bezkontaktním stykem, bude muset vlastnit buďto chytrý telefon s NFC, SD kartu nebo speciální SIM kartu (SIM Centric) vybavenou NFC čipem. Dále pak do svého telefonu nainstaluje speciální aplikaci O2 Wallet od společnosti Telefónica, která zajistí správu platebních karet a celou uživatelskou agendu. Aplikace při placení sama rozpozná jakou má zvolit platební kartu. Umožňuje i manipulaci s kartami, jako je jejich přidávání, nebo odebírání. O2 Wallet nabízí i řadu předvoleb jako je například volba způsobu při autorizaci platby.

-

Ostrý provoz v roce 2012

U nás i v zahraničí se rozlišuje „nadlimitní“ a „podlimitní“ platba, kdy je výchozí hranice nastavena na 500 Kč. To znamená, že při vyšších platbách je nutná autorizace uživatele zadáním čtyřmístného „Passcode“. Při komerčním provozu (počítá se s rokem 2012) bude zřejmě implicitně použito nastavení bez nutnosti autorizace, kdy k platbě dojde automaticky, pouhým přiložením telefonu k platebnímu terminálu. Vzdálenost mezi telefonem a terminálem nesmí z bezpečnostních důvodů přesáhnout 4 cm. Jako v případě jakékoliv nové technologie bude nějaký čas trvat, než ji uživatelé začnou důvěřovat. Jistě každého napadne situace, kdy může dojít ke ztrátě mobilního telefonu a s ním i platební karty. V tomto případě bude nutné co nejrychleji kontaktovat operátora, nebo svou banku, která telefon zablokuje proti jeho případnému zneužití.

-

Teoreticky hrozí i útok ze strany hackerů, ten jde však realizovat pouze v těsné blízkosti mobilu. Rychlost rozšíření NFC plateb bude záviset na několika faktorech. Nejprve bude nutná podpora ze strany bankovních subjektů. Zde bych se neobával žádného problému, jelikož všechny banky budou chtít svým klientům prodat novou službu, vydat více karet a zvýšit objem provedených plateb. Dále pak bude nutné rozšířit množství míst, kde bude možné pomocí NFC zaplatit. Ani zde nepředpokládám žádný problém, jelikož obchodníci mile rádi nabídnou svým zákazníkům nový způsob platby. Co však bude mít na rozšíření NFC plateb daleko větší vliv, je chuť a ochota zákazníků tuto novou možnost využívat.

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku