Domů » Články » NFC a budoucnost bezkontaktních plateb v Čechách

NFC a budoucnost bezkontaktních plateb v Čechách

NFC slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními. Lze ji využít pro obrovské množství úkonů – od posílání kontaktů po nakupování v obchodech.

Technologie NFC (Near Field Communication) patří v současné době mezi velmi diskutovaná témata. Může sloužit k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost (do 20 cm), nebo také pro bezkontaktní platby. V zahraničí již funguje služba Google Wallet, která představuje reálnou aplikaci pro NFC platby. Aplikace je zcela zdarma a uživatelé jí dostanou formou OTA updatu, tudíž nemusejí nic instalovat. Podle Googlu se jedná o daleko bezpečnější způsob platby, než používání běžné peněženky. Z pohledu poskytovatelů bankovních služeb má bezkontaktní forma plateb mnoho výhod. Banka například ušetří náklady za lisování a doručování platebních karet svým klientům a získá daleko rychlejší odezvu, která se u NFC pohybuje v řádech pár minut.

 -

Budoucnost NFC v České republice

Pokud se zaměříme na obchodníky, tak je bezpochyby zaujme synergie NFC s mobilním marketingem. Dodavatel může odesílat vouchery přímo svým zákazníkům na telefon a díku tomu získá dokonalou zpětnou vazbu. Samozřejmě s příchodem mobilních plateb do obchodů bude souviset i nutná výměna platebních terminálů. To by však nemělo být žádnou zásadní překážkou. Daleko složitější bude naučit zákazníky NFC používat. V současné době běží na našem území pilotní projekt, za kterým stojí Telefónica se svými partnery (Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe). Účastní se ho 400 vybraných testerů, kteří jsou současně zákazníky O2 a buďto Komerční banky nebo Citibank, a kteří často nakupují v Globusu. Pilot by měl trvat půl roku a provozovatelé od něj očekávají uskutečnění zhruba 10 000 bezkontaktních plateb. Následně proběhne vyhodnocení, na které naváže spuštění komerčního provozu. Ohledně něj však nezaznělo nic konkrétního, až na představy organizátorů o tom jak  „panenská“ a perspektivní je oblast mobilních plateb.

-

Komerční banka očekává, že v roce 2014 její klienti provedou pomocí mobilních plateb transakce za 20 miliard Kč a v roce 2015 mají mít mobilní platby zhruba dvojnásobný objem činící 50 miliard Kč. Aby se tyto odhady vyplnily, bude nutné dostat NFC k co největšímu počtu uživatelů. Aby český občan mohl za svůj nákup zaplatit bezkontaktním stykem, bude muset vlastnit buďto chytrý telefon s NFC, SD kartu nebo speciální SIM kartu (SIM Centric) vybavenou NFC čipem. Dále pak do svého telefonu nainstaluje speciální aplikaci O2 Wallet od společnosti Telefónica, která zajistí správu platebních karet a celou uživatelskou agendu. Aplikace při placení sama rozpozná jakou má zvolit platební kartu. Umožňuje i manipulaci s kartami, jako je jejich přidávání, nebo odebírání. O2 Wallet nabízí i řadu předvoleb jako je například volba způsobu při autorizaci platby.

-

Ostrý provoz v roce 2012

U nás i v zahraničí se rozlišuje „nadlimitní“ a „podlimitní“ platba, kdy je výchozí hranice nastavena na 500 Kč. To znamená, že při vyšších platbách je nutná autorizace uživatele zadáním čtyřmístného „Passcode“. Při komerčním provozu (počítá se s rokem 2012) bude zřejmě implicitně použito nastavení bez nutnosti autorizace, kdy k platbě dojde automaticky, pouhým přiložením telefonu k platebnímu terminálu. Vzdálenost mezi telefonem a terminálem nesmí z bezpečnostních důvodů přesáhnout 4 cm. Jako v případě jakékoliv nové technologie bude nějaký čas trvat, než ji uživatelé začnou důvěřovat. Jistě každého napadne situace, kdy může dojít ke ztrátě mobilního telefonu a s ním i platební karty. V tomto případě bude nutné co nejrychleji kontaktovat operátora, nebo svou banku, která telefon zablokuje proti jeho případnému zneužití.

-

Teoreticky hrozí i útok ze strany hackerů, ten jde však realizovat pouze v těsné blízkosti mobilu. Rychlost rozšíření NFC plateb bude záviset na několika faktorech. Nejprve bude nutná podpora ze strany bankovních subjektů. Zde bych se neobával žádného problému, jelikož všechny banky budou chtít svým klientům prodat novou službu, vydat více karet a zvýšit objem provedených plateb. Dále pak bude nutné rozšířit množství míst, kde bude možné pomocí NFC zaplatit. Ani zde nepředpokládám žádný problém, jelikož obchodníci mile rádi nabídnou svým zákazníkům nový způsob platby. Co však bude mít na rozšíření NFC plateb daleko větší vliv, je chuť a ochota zákazníků tuto novou možnost využívat.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

21 komentářů

 1. Ja bych se jen prilis nespolehal na nadseni obchodniku co se tyce vymeny / instalace techto terminalu. V nekterych obchodech (napr nejmenovany ostrAvsky a nemaLy, jinak FAjn obchod s vypocetni technikou) zavedli moznost platbou kartou teprve nedavno a jeste si za to strhavaji poplatek…

  • rasasak (neregistrovaný)

   co vam vadi na platbe poplatku ? je snad logicke ze kazda firma si necha zaplatit za platbu kartou …. a bude to tak dokud banky budou chtit po firmach poplatky za transakce provedene kartou … nebo si myslite ze je proste pro zakaznikovy krasne oci zaopplati firma ze sve kapsy ?

 2. Problémy bych viděl dva, velikost provize pro banky – s novou službou si dost možná budou chtít říct o větší provizi. Další pak, že soft v telefonu nebude univerzální už zabudovaný v systému, ale budou ho dělat operátoři – když vezmu kolik je platforem a to vše vynásobím 3 operátory vůbec si nedokážu představit distribuci a nějakou rozumnou správu..

 3. Osobně by mě zajímalo v jakém světě žije autor, protože v tom ve kterém žiji já, je i dnes poměrně problém, platit kartou a bez hotovosti v kapse, se člověk stále neobejde. NFC, je sice boží technologie, kterou technologicky zdatný člověk ocení, ale v ono popisované nadšení obchodníků, bych teda nespoléhal, protože v České Republice se neumí prosazovat nové technologie. Takže, to zůstane v kruhu velkých obchodních řetězců, kteří mají své zákazníky pěkně vycvičené, ale ostatní se na to klasicky vykašlou. Nicméně jinak článek hodnotný a já díky, za doplnění povědomí, že i když mám telefon bez NFC, tak to nebude takový problém.

  • lahvon (neregistrovaný)

   Asi tedy žiji někde jinde. :)

   Ale já prakticky hotovost nepoužívám. 99% plateb řeším platební kartou. Hotovost potřebuji fakt minimálně. Většinou jen když mi domu přijede nějaký řemeslník, třeba udělat revizi komínu, nebo kotle.

 4. Pokud chtějí banky aby lidi platili kartama tak nejdřív musí dát terminály prodejcům zdarma (nebo proti záloze), ale ne že budu z každé transakce odvádět procenta bance. Lidi sou naštvaný že po nich chceš hotovost když jim banka tvrdí že čim víc bude platit kartou tím více výhod získá, ale nikdo tomu člověku neřekne že díky platbě kartou přijde prodejce o víc jak 3% a to u dražších věcí kde je marže 4-6 procent je nesmysl..

 5. Je pravda ze v CR je vsechno problem. Mame 21. stoleti a lidi porad maji problem s mobily a maily a radeji volaji na pevnou a posilaji faxy :( A pak tu jsou take dementni dotazy, na ktere je jen jedna odpoved – UTFG aneb [odkaz]

 6. to je tak složitý zablokovat to NFC heslem? Člověk stojí frontu, než se dostane k pokladně, namačká heslo, pak jen přiloží telefon a fertig.

 7. Zajímalo by mě, jak vůbec tohle reálně funguje v telefonu. Je potřeba spouštět nějakou aplikaci (Google Wallet např), nebo prostě jen přiložím telefon (klidně i s vypnutým displayem) a platba proběhne? Případně se mi pak jen objeví informace o tom, kolik že jsem ve skutečnosti zaplatil.

 8. Já si spíš myslím, že si obchodníci dobře spočítají, zda se jim taková investice vůbec vyplatí. Platební kartu dnes vlastní snad každý člověk, co má účet. A že to trvalo, abychom s ní mohli zaplatit i v menším obchodě a ne jen ve velkých řetězcích. Kolik lidí bude mít za dva roky telefon s NFC? Nemyslím si, že by si lidé hojně začali pořizovat nové telefony, SIM karty nebo SD karty jen kvůli novému způsobu placení. Platba možná bude o něco rychlejší než s klasickou kartou, ale ve srovnání s časem, který strávíme samotným nakupováním a stáním ve frontě ten rozdíl bude zanedbatelný. Až bude NFC běžný standard, který nahradí peněženku, identifikační karty a vše, co dneska po kapsách musím nosit, pak pro mne bude mít budoucnost. Do té doby to bude jen jedno technické plus, bez něhož se obejdu.

 9. kuk (neregistrovaný)

  jak pise mikhales naprosto s nim souhlasim ! az nebudu muset nosit v penezence 4 platebni karty neb u kazde banky mam neco na neco, 4 bonusove karty od benzinovejch pump, platit na parkovistich kde sou automaty na drobne ( desnej oprus neustale myslet na to ze musim mit kovaky) az pridu do metra,autobusu,trambaje az pridu k automatu s pitim a zradlem az az az az az ….. tak pak v tu chvilku bude mit NFC opravdu smysl jinak je to jen jedno technické plus ktere skonci jen u nekolika velkych bank + globusu tesek atd ..( male internetove banky si myslim ze jim to bude trvat hodne dlouho nez to nasadi )

 10. dudy (neregistrovaný)

  Já bych se autora rád zeptat, jak to vidí s NFC na Moravě a ve Slezku?

  Nadpis bije do očí, až to bolí.

  • Petr (neregistrovaný)

   Stejně jako to SlezSko , chytrolíne..

  • rulda (neregistrovaný)

   nevim jak vy ale u nas ve FM ve sparu uz maji NFC…..takze asi tak SLEZSKO

  • V Ostravě v Intersparu mají NFC terminály asi měsíc. Telefon s NFC mám, ale zatím ho bohužel pro placení použít nemohu. Snad se brzy dočkáme.

 11. Hele a je ten terminál na NFC kompatibilní s těma bezkontaktníma kartama, co teď dává Česká Spořitelna? Jde mi o to, že třeba teď interspar dává tyhle bezkontaktní terminály na tyhle karty. Ale lze u toho terminálu zaplatit i NFC telefonem?

 12. Patres (neregistrovaný)

  Pomale rozsirovanie technologie je problem statu a obchodnikov. Sme v 21 storoci ale na Slovensku alebo v CR sa stale citim ako v dobe kamenej. Stale nosit cash a mince so sebou, lebo kartou sa vsade platit neda. Prisiel som pred par tyzdnami z USA, kde som stravil skoro pol roka a nestalo sa mi hadam ani raz ze som nenasiel miesto kde sa nedalo platit kartou. Uz aj sproste automaty na coca colu brali karty. A NFC tam uz bolo tiez celkom rozsirene, bohuzial nase staty nemaju tolko penazi aby tu technologiu tlacili do popredia.

 13. Petr (neregistrovaný)

  PATRES: ty asi nechápeš, že stát žádnou technologii ve vztahu zákazník-obchodník-banka tlačit nemůže (neměl by). Víš kolik za to „pohodlí“ (uvozovky schválně, může mě mrsknout když jsou ve frontě přede mnou 4 lidi s kartou a zrovna má terminál svůj den) platíš? Máš to všechno v ceně výrobku. Kdyby mi dali TV o 500 levněji budu radši, než možnost platit blbou kartou.

  A pobavila mě část o co nejrychlejším zablokování v případě ztráty (v tomto případě bude aktuální mnohem víc i krádež, když pachatel získá nejen mobil, ale i „účet“) – jak to asi zablokuji bez mobilu? Než se někam dohrabu, budu mít konto pěkně pročištěný. Pokud nebude možnost nastavit autorizace u jakékoliv platby, nikdy si to nepořídím.

  • slava (neregistrovaný)

   Proč by měli dát TV o 500 levněji. Platba hotovostí má taky své náklady a zajímalo by mě jestli jsou nižší než platba kartou.

 14. Presne jak to tu pise mnoho lidi. Ve zkratce.

  1. bez moznosti autorizace kazde platby nad (dejme tomu) 200,- o tom ani nebudu premyslet. strach, ze mi to nekdo sikovnej hackne je proste velkej.

  2. pri kradezi telefonu jste namydleny. nikomu nic nenahlasite protoze nemate z ceho a nez se nekam dostanete, jste bez penez.

  3. obchody tohle jen tak nezavedou. jsou to pro ne zbytecne investice do novych terminalu a vidina toho miziveho procenta lidi, co NFC ma a dokonce ho umi pouzivat je urcite nevytrhne.

  4. nikde ani neni psano, kolik si za to budou uctovat banky…

  Takze asi tak. Pekna idea ale stojim nohama na zemi. Kdyz nam v pardubicich zavedli pardubicke karty, taky nas masirovali informacema, jak si tim zaplatime parkovne, v bazenu, jizdne na MHD atd atd a porad funguje jen to MHDcko. A to jsou prakticky povinne. Ted si vemte, ze mit telefon s NFC prakticky neni potreba, lidi se budou bat to pouzivat, nebude skoro kde…

  No v cechach to bude pouzitelny mozna tak za 10 let :D

 15. Jan Poloch (neregistrovaný)

  Můj názor je ten, že bez hotovosti v kapse to prostě nejde. Je to sice krásná věc platit kartou, ale né všude se to dá. V hlavním městě v Praze to až takový problém není, ale taková Ostrava je na tom špatně. Osobně bych tady v tomhle viděl budoucnost, tak akorát v Americe a Číně. Tam ta technika je, ale u nás to prostě bude vždy něco jiného!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).