TOPlist

Nexus Prime vs. nový iPhone: Čeká nás velký souboj Titánů

Uvedení nového iPhone a nového Nexusu se pomalu začíná přibližovat a nepochybně se bude jednat o špičková zařízení. V čem si budou konkurovat?

Design a zpracování
Díky neúplným informacím, které v současné době kolují internetem, se lze domnívat, že jak nový iPhone, tak i nový Nexus nepřinesou příliš mnoho výrazných změn v designu. Oba modely budou nepochybně tenčí než jejich předchůdci. Co se týče velikosti, tak Nexus Prime bude pravděpodobně o něco větší než Nexus S, který měl čtyřpalcový displej. Dle spekulací máme očekávat velikost displeje v rozmezí 4″ až 4,7″. S větším displejem lze očekávat i vyšší rozlišení, které bude činit 1280 x 720 pixelů, což přinese vizuální požitek pro každého, kdo chce využívat výhod špičkových technologií. U nového iPhonu se též očekává nárůst úhlopříčky na 3,7″ nebo 4″. Co se týče tlačítek, tak u iPhonu předpokládáme, že i nadále zůstane hardwarový prvek pro návrat na hlavní obrazovku. U Nexusu si už tak jisti nejsme, s příchodem nové verze Androidu ICS se totiž nevylučuje, že by tlačítka dostala softwarovou podobu, jakou známe z dnešních tabletů vybavených Androidem 3.x.

-
Ilustrační obrázek: Bude takto vypadat nový iPhone?

Výkon
Pokud jde o výpočetní výkon, tak u obou rivalů očekáváme osazení dvoujádrovými procesory. Na obzoru se objevují první zmínky o příchodu čtyřjádrových čipsetů, ale vzhledem k informacím ze strany Nvidie víme, že první smartphony vybavené čtyřjádrem se na trhu objeví až v průběhu příštího roku. Nejpravděpodobnějším kandidátem pro Nexus je čipset od Texas Instrument OMAP 4470, kde by mohla taktovací frekvence dosahovat závratných 1,8 GHz. Podle zvěstí ale máme počítat spíše s taktem 1,5 GHz, což také není vůbec špatná hodnota. Nový iPhone nejspíše zdědí procesor po iPadu 2, který ve svých útrobách ukrývá dvoujádrový čip Apple A5, kdy každé jeho jádro je taktováno na 1 GHz. Co se týče operační paměti, tak zde tipujeme, že oba modely budou vybaveny 1 GB RAM. Pro ukládání uživatelských dat nabídne nový iPhone variantu s 16 GB nebo 32 GB vnitřní paměti; stále častěji se spekuluje i o uvedení varianty s 64 GB úložného prostoru. U Nexusu Prime počítáme s datovým úložištěm o velikosti 32 GB s možností rozšiřitelnosti za pomoci paměťových karet microSD.

-

I takhle by mohl vypadat chystaný Nexus Prime 

Operační systém
Zde se můžeme těšit na velice zajímavou bitvu, kde na jedné straně ringu bude stát finální verze iOS 5 a na protější straně nová verze Androidu Ice Cream Sandwich. Od ICS se očekává zamezení současné roztříštěnosti systému, která je Androidu právem vytýkána. Dále sebou přinese podporu USB host (myš, klávesnice, atd.), nové uživatelské rozhraní, přepracovaný multitasking a údajně i funkci rozpoznávání obličeje. Podle důvěryhodných zdrojů ICS slibuje nárůst výkonu až o 180 % oproti předchozím verzím (Gingerbread, Honeycomb). Podle spekulací se má jednat o ten nejlahodnější dezert z kuchyně Google. 

- - - 
Ice Cream Sandwich si klade za cíl sjednotit rozdíly mezi mobilní a tabletovou verzí Androidu

iOS 5 od Apple také nechce zůstat pozadu a nabídne nový systém notifikací, kterému byl inspirací právě Android. Dále se dočkáme OTA aktualizací, které již fungují v posledních beta verzích, vylepšeného Safari, upraveného e-mailového klienta, nových iMessage a spousty dalších vylepšení (kompletní přehled naleznete zde).

- - - 
iOS 5 nabídne spoustu zajímavých novinek a vylepšení

S příchodem Nexusu Prime a Apple iPhonu 5 se dá očekávat grandiózní souboj a bude na každém z nás určit si svého vítěze. Ačkoliv je nesmírně těžké proti sobě postavit zatím nepředstavené telefony, je nad míru jasné, že se máme na co těšit. Ať už si vyberete iPhone 5 nebo Nexus Prime, budete mít jistotu, že jste si koupili kvalitní a výkonný produkt. Dá se očekávat, že po uvedení na trh budou oba modely nějaký čas kralovat žebříčkům nejvybavenějších telefonů. Zůstává také otázkou, kdo bude za výrobou nového Nexusu stát? Po dnešní akvizici Googlu je jedním z favoritů i Motorola. 

Zdroj: AndroidAuthority

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku