Nexus 7: Odhady prodejů referenčního Google tabletu

Google nevydává žádné informace ohledně úspěšnosti referenčního tabletu Nexus 7, ale jeho výrobce, firma Asustek ano. Byla uvedena data za první tři čtvrtletí roku 2012. Další údaj byl ke konci roku, celkové prodeje tabletů, a to 6,3 milionu.

   
Nexus 7 (zobrazit recenzi)

Nexus 7 šel na trh ve třetím čtvrtletí. V říjnu CEO firmy prohlásil: „Na začátku, bylo 500 tisíc kusů za měsíc, další možná 600, 700 tisíc. Tento poslední měsíc se blížíme jednomu milionu.

Co víme:

  • Od zahájení dodávek Nexusu 7 prodal Asus zhruba 4,8 mil. tabletů
  • Vyjádření naznačují 2,1 – 2,2 mil. Nexusů 7 za Q3
  • To by implikovalo kolaps všech ostatních produktů – 616 tisíc za Q1
  • 2,4 mil. tabletů bylo prodáno za Q4
  • Nejspíš se prodalo 2,2 milionu Nexus 7 za Q3 a maximálně 2,4 mil. za Q4, pravděpodobně o sto tisíc méně, dle dalších zařízení
  • Celkově se Nexusu 7 mohlo prodat 4,5 – 4,6 mil. Určitě ne více, než 4,8 mil.

Nejspíš by se dařilo lépe, ale byl problém s distribucí. Například na trhu jako je Japonsko, byl dostupný až na konci září. Apple nezveřejnil prodeje iPadu mini, ale podle poklesu ASP (průměrné ceny), se usuzuje počet kusů okolo 10 mil. Přesto, že nebyl dostupný do začátku listopadu. Kindle Fire se těžko odhaduje, ale většina analytiků ho staví nad Nexus 7, v počtu prodaných kusů.

 

Pokud se Nexus 7 prodalo 4,8 mil., získal na trhu okolo 6%, vzhledem k tomu, že objem tabletů se za Q3 a Q4 odhaduje na 80 mil. zařízení. Přes velkou oblibu v komunitě kolem Androidu to vypadá, že běžné zákazníky zatím Nexus silně neoslovil. Zároveň mu velmi konkurují levné tablety, převážně z Číny, jejichž počty není nikdo schopen určit.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku