Nexus 4 oficiálně: 4,7″ HD displej, quad-core CPU a Android 4.2

Nexus 4 vlastně neměl čím překvapit, o telefonu se vědělo téměř vše už před oficiální premiérou. Nová vlajková loď Nexus telefonů ale rozhodně nezklame, výkonu má na rozdávání.

Pokud bychom letos měli najít telefon, o kterém toho před oficiálním představením na trh uniklo nejvíce, byl by Nexus 4 jasným kandidátem na vítěze. Několik týdnů před premiérou jsme měli k dispozici kompletní specifikaci, později se objevily i produktové fotografie a vše završil únik krátkého videa. Teď už je jasné, že všechny tyto informace byly pravdivé a včerejší premiéra je pouze potvrdila.

 

Nexus 4 svému jménu rozhodně ostudu neudělá, jde o špičkově vybavený telefon s novou verzí Androidu 4.2, prostorným HD displejem, podporou bezdrátového nabíjení a celé řady dalších technologií. Celkově se jedná už o čtvrtou generaci telefonu Nexus, jehož výrobu si tentokrát vzala na starosti korejská společnost LG. Pokud nebudeme počítat zadní kryt, nedočkal se Nexus 4 žádné výraznější inovace z designu a méně znalý člověk v něm na první pohled může vidět Galaxy Nexus od Samsungu. Pod kapotou se ale ukrývá velmi výkonný hardware.

  

Srdcem telefonu je quad-core procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5 GHz pro každé jádro (Krait, který doplňuje výkonný grafický akcelerátor Adreno 320. Operační systém Android 4.2 bude moci hospodařit se 2 GB RAM. Nexus 4 bude dostupný v 8GB a 16GB variantě, slot na paměťové karty bohužel není k dispozici.

Novinka dále zaujme 4,7″ True HD IPS+ displejem (1280 x 768 px, 320 ppi, 15:9), který bude chránit Gorilla Glass 2. O přísun energie se postará 2100mAh Li-Ion akumulátor a ve výbavě dále najdeme WiFi 802.11 a/b/g/n, GPS, NFC a Bluetooth 4.0. Příjemným překvapením je podpora bezdrátového nabíjení, LTE se překvapivě nekoná.

 

Pro fotografování bude k dispozici 8Mpx snímač s přisvětlovací diodou a autofocusem, na přední straně najdeme 1,3Mpx kamerku pro videokomunikaci. Společně s Androidem 4.2 přichází funkce PhotoSphere, která dokáže vytvářet panoramatické snímky ve stylu, který známe z Google Street View. Ukázku si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Photo Sphere on Nexus 4

Celkové rozměry Nexusu 4 jsou 133,9 x 68,7 x 9,1 milimetrů, hmotnost včetně (nevyměnitelného) akumulátoru je 140 gramů. Strejně jako tablet Nexus 10 se i Nexus 4 začne ve vybraných zemích prodávat od 13. listopadu. Skrze Google Play jej budou moci objednat obyvatelé USA, Velké Británie, Německa, Austrálie, Španělska, Kanady a Francie. Základní 8GB verze přijde na 299 USD (zhruba 5 900 Kč bez DPH), 16GB varianta se bude prodávat za 349 USD (6 800 Kč bez DPH). Informace o dostupnosti v České republice a na Slovensku v tuto chvíli nemáme k dispozici, ale jakmile je zjistíme, budeme vás o tom informovat.

   

Zdroj

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku