TOPlist

Nešmejdí ve vašem iPhonu obávaný spyware Pegasus? S odhalením pomůže aplikace za 30 korun

malware eset security payment
  • Bojíte se, že ve vašem telefonu řádí spyware?
  • Aplikace iVerify umí odhalit slabá místa v zabezpečení a ochránit vaše data
  • V testovací verzi tato aplikace odhalila sedm napadení zákeřným spywarem Pegasus

Přestože Apple investuje do ochrany uživatelských dat ve svých zařízeních značné úsilí a prostředky, neznamená to, že se jedná o nedobytné přístroje. Občas se stane, že v Cupertinu někde omylem nechají pootevřená vrátka, čehož útočníci okamžitě využívají. Tyto tzv. zero-day zranitelnosti skupuje od hackerů společnost NSO Group a staví na nich svůj spyware Pegasus. I proti němu se ale dá dnes bránit.

Nešmejdí vám v iPhonu spyware Pegasus?

Pegasus je nebezpečný v tom, že dokáže ovládnout jakýkoliv iPhone bez přičinění jeho majitele – stačí například přijmout konkrétní zprávu v iMessage bez nutnosti na ni jakkoliv reagovat. Apple obvykle díry ve svém systému opravuje velmi pohotově, avšak někdy je již škoda napáchána, spyware totiž mezitím může sledovat textové zprávy, odposlouchávat hovory, sbírat hesla, sledovat polohu, přistupovat k mikrofonu a kameře nebo získávat informace z aplikací.

hacker pocitac security 2 midjourney

Společnost NSO Group prodává Pegasus povětšinou vládám jako nástroj proti terorismu a kriminalitě, ovšem mezi její zákazníky patří i země s pochybným vnímáním lidských práv. Těm může Pegasus sloužit ke sledování nepohodlných osob, typicky novinářů, právníků, politických disidentů apod.

Apple pochopitelně netouží po tom, aby v jeho telefonech šmejdil jakýkoliv spyware (byť s bohulibým záměrem), a proto se jednak snaží veškeré zranitelnosti opravovat okamžitě a od roku 2021 navíc proaktivně varuje uživatele, u nichž má podezření, že jsou jejich telefony spywarem Pegasus napadeny.

Vaše zařízení pohlídá aplikace iVerify

O něco podobného se nyní snaží bezpečnostní společnost iVerify, která vyvinula stejnojmennou mobilní aplikaci. Ta umí využívá k detekci spywaru několik metod včetně strojového učení, na základě čehož je schopná odhalit, zda je vaše zařízení napadeno, či nikoliv. V testu, kterého se od letošního května zúčastnilo 2 500 majitelů různých zařízení, bylo odhaleno sedm napadení spywarem Pegasus. Mezi oběťmi přitom nebyly pouze politicky či jinak exponované osobnosti, průřez populací byl prý širší, než se očekávalo.

Screenshoty z aplikace iVerify

iVerify primárně nabízí svůj produkt nepřetržitého skenování koncových zařízení jako předplacenou službu velkým organizacím, nově je ale k dispozici prakticky každému uživateli. Stačí si stáhnout aplikaci iVerify Basic, která je dostupná nejen pro iOS, ale i pro Android. Tato aplikace provede diagnostiku vašeho zařízení a odešle nashromážděná data do společnosti iVerify, která do několika hodin provede analýzu. Aplikace v App Store i Obchodu Play stojí 1 dolar (necelých 30 korun).

Pokud nejste ředitelem velkého podniku nebo politik či významný aktivista, pravděpodobně nemusíte mít o bezpečnost svého zařízení strach. Na druhou stranu nikdy nevíte, kdo by mohl mít o vaše osobní data zájem.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku