- Čína jako první otestovala superrychlý terahertzový internet s rychlostí až 300 Gb/s
- Stalo se tak k nevoli USA, které bojují o primát v oblasti modernizace sítí 6G
Čína minulý týden otestovala dosud nejrychlejší bezdrátový internet, jaký si většina lidí ani neumí představit. Oznámil to 25. institut Druhé čínské akademie letecké a kosmické vědy a průmyslu s tím, že se poprvé podařilo uskutečnit bezdrátový přenos na úrovni terahertzové frekvence (THz), přičemž bylo dosaženo rychlosti přenosu dat 100 Gb/s.
To je při současných poměrech totální extrém. Pro představu, tuzemští operátoři nabízí jako svůj strop rychlost stahování 1 Gb/s, většina lidí používá internet s rychlostí v řádu jednotek stovek Mb/s. Co víc, připojení na bázi terahertzových frekvencí prý zvládne přenosovou rychlost až 300 Gb/s. Můžeme tak hovořit o síti 6. generace (6G).
Co je to terahertzové záření?
Terahertzové záření, T-paprsky, submilimetrové vlny je označení pro oblast elektromagnetického spektra ležící na rozhraní mikrovlnného a infračerveného záření. Terahertzové záření má značný potenciál ve spektroskopii, bezpečnostních technologiích, biologii, medicíně, astronomii i v telekomunikacích.
Systémy založené na vlnách s terahertzovou nosnou frekvencí mohou pracovat s modulací ve velmi širokém frekvenčním pásmu a tak umožnit velmi vysoké přenosové rychlosti, které v principu mohou dosahovat řádu 10¹¹ bits·s⁻¹.
Přestože se obecně hovoří o tom, že 6G nevstoupí do ostrého provozu dříve než v roce 2030, technologickým pokrokem Číny jsou znepokojeny i Spojené státy americké. Minulý pátek se měl Bílý dům sejít s vedoucími představiteli průmyslu, aby projednali novou generaci bezdrátového připojení. Obávají se, že ostatní země (hlavně Čína) budou mít vedoucí postavení při vytváření standardů pro připojení 6G.
Technologie 6G by mohla vést k dalšímu překotnému vývoji zábavního, ale i autmobilového průmyslu, dopravy obecně (třeba inovaci MHD) a také zdravotnictví. Odborníci se však přou o to, zdali jsou terahertzového frekvence schopné nahradit současnou technologii. Kvalita přenosu je sice srovnatelná s optickými kabely, nicméně signál hůře odolává přírodním vlivům, je složitější jej přenášet v mlze nebo přes mraky z družice.