Není safír jako safír. Apple Watch Ultra poškrábete snadněji než Galaxy Watch 5

Apple Watch Ultra recenze 1

Apple už několik let používá u vybraných produktů safírová sklíčka – chrání jimi například čočky fotoaparátů iPhonů a iPadů, ale také displeje vyšších řad hodinek Apple Watch. Safírová skla by měla být ve srovnání s těmi běžně používanými odolnější vůči poškrábání, avšak podle dřívějších testů to příliš neplatí, alespoň v případě Applu – zřejmě kvůli menší čistotě safíru se větší odolnost prokázat nepodařilo. Došlo u outdoorových Apple Watch Ultra k nějakému zlepšení?

Does the Apple Watch Ultra use REAL Sapphire!? - (Plus hidden solar!)

Youtuber JerryRigEverything se rozhodl porovnat odolnost safírových sklíček hodinek Samsung Galaxy Watch 5, Garmin Fenix 7 a Apple Watch Ultra. Měřením tepelné vodivosti pomocí nástroje k ověřování pravosti drahokamů zjistil, že sklíčka všech tří produktů safír obsahují, avšak následné škrábání hroty o různých tvrdostech prokázalo, že není safír jako safír.

Zatímco u běžných tvrzených skel by se měly první škrábance objevit při kontaktu s hrotem o tvrdosti 6 podle Mohse, u safíru by tato hodnota měla být minimálně 8. Tento předpoklad bez ztráty kytičky potvrdily hodinky Garmin Fenix 7, které se staly vítězem testu.Apple Watch Ultra recenze 1Nepřehlédněte

Recenze Apple Watch Ultra: pro každého, nebo pouze pro sportovce?

Samsung Galaxy Watch 5 si vedly podobně, ovšem s jedním rozdílem – hroty s tvrdostí 6 a 7 po sklíčku neklouzaly, ale viditelně drhly. Přesto se první rýha objevila až po kontaktu s hrotem o tvrdosti 8.

Hardwarové parametry Apple Watch Ultra

Konstrukce

Rozměry: 49 × 44 × 14,4 mm, hmotnost: 61,3 g, zvýšená odolnost: 10 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: watchOS, čipset: Apple S8, dual-core, GPU PowerVR, RAM: neuvedeno, interní paměť: 32 GB

Displej, konektivita a baterie

1,92", LTPO OLED, rozlišení: 502 × 410 px, NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , Baterie: neuvedeno, bezdrátové nabíjení:

Cena: 22 490 Kč

Kompletní specifikace

A pak jsou tu Apple Watch Ultra. I u nich hroty s tvrdostí 6 a 7 o sklíčko dřely, ale navíc po sobě zanechávaly stopy. Nebyly sice tak viditelné jako u běžných tvrzených skel na smartphonech, ovšem i tak se jedná o permanentní „podpis“. Apple tak zjevně stále používá stejný druh safírových skel jako u minulých produktů, přestože jsme doufali, že u svých outdoorových hodinek nasadí kvalitnější materiál.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku