Domů » Bleskovky » Nejvýkonnější Snapdragon v prvním benchmarku. Bude stačit na Apple M1?

Nejvýkonnější Snapdragon v prvním benchmarku. Bude stačit na Apple M1?

Qualcomm už příští týden zahájí svoji každoroční konferenci, na které mimo jiné představí nové procesory pro příští rok. S jistotou se dočkáme vlajkového Snapdragonu 8 Gen 1 pro smartphony, ovšem dojít by mohlo i na nový čipset pro počítače. Dočkáme se pořádné konkurence pro jablečný čipset Apple M1?

snapdragon 8cx gen 2

Snapdragon 8cx Gen 3: slušný mezigenerační skok

Nový čipset od Qualcommu byl testován na dosud nepředstaveném zařízení od společnosti Lenovo, které disponovalo 8 GB RAM. Jednojádrový výkon se v testu pohyboval okolo tisíce bodů, při testu více jader si pak počítač vysloužil hodnocení okolo 5300 bodů.

Oproti Snapdragonu 8cx druhé generace se jedná o znatelný mezigenerační posun, v našem testu Surface Pro X tento čip získal 791 bodů na jedno jádro, při zapojení všech jader pak obdržel 3082. Chystaný čip se tak může směle rovnat aktuálním procesorům Intel Core i7-1165G7 nebo AMD Ryzen 7 4800U, což je působivý výsledek. Na Apple M1 to však nestačí, ten si ve stejném benchmarku dokázal „vykoledovat“ skóre 1707/7387 bodů.

Podle posledních informací je Qualcomm jediným výrobcem, který může dodávat procesory do ARMových počítačů se systémem Windows. Brzy by však měla exkluzivní licence vypršet, a tak by tento segment zařízení mohla „nakopnout“ konkurence.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. A jak je to u toho benchmarku s metodikou testování? Jde to vůbec srovnávat?

    • Tak samozřejmě že jde. Vše jde srovnávat. Třeba jestli je tvůj dům lepší, než moje auto. Podstatné je pouze to, jestli to srovnání přináší smysluplné výsledky.

  2. Vždyť to má singlethread oproti M1 poloviční, otázka měla spíše znít: „kolik ještě generací je potřeba na dotažení M1?“ Tak až bude na trhu M5 se snad dočkáme :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).