Microsoftu vyprší smlouva s Qualcommem. Windows začnou spolupracovat i s ARM čipy jiných značek

Microsoft Windows 11 logo

Microsoft už nějakou dobu produkuje svůj operační systém Windows ve dvou verzích. Klasická verze x86 pracuje s běžnými procesory značek, jako je Intel nebo AMD. Druhá verze se orientuje na čipy postavené na architektuře ARM. Jedná se o původně ryze mobilní SoC (system-on-chip) řešení, která se nyní čím dál častěji používají i u notebooků nebo stolních počítačů (M1 čipy Apple Silicon). Jejich výhodou je dobrý výkon i nízká spotřeba.

surface arm 4
Microsoft Surface Pro X je jedním z mobilních počítačů postavených na ARM architektuře

Do nynějška Microsoft podporoval pouze ARM čipy od společnosti Qualcomm, protože spolu měli uzavřenou jakousi dohodu o spolupráci. Díky XDA Developers se ale začala šířit informace, že tato smlouva bude brzy končit, a Windows 11 tak brzy uvidíme pracovat i s čipy jiných značek, jako je například MediaTek.

ARM jako cesta budoucnosti

Nevíme, kdy přesně má dohoda vypršet, nicméně na její konec už se těší mnozí výrobci. Taktéž partnerské vztahy mezi Microsoftem a Intelem dávno nejsou, co bývaly, a orientace na ARM bude pro Windows možná jedinou cestou, jak si zachovat konkurenceschopnost.

Windows 11 photo 02
Windows 11 (Zdroj: vlastní)

Pokud Microsoft a Qualcomm na poslední chvíli svou dohodu neobnoví, může se stát, že u velkých výrobců notebooků, jako je Samsung, HP nebo Lenovo, brzy uvidíme i jiné ARM čipy než ty od Qualcommu. Pokud by se podpora ARM verze Windows rozšířila i na ostatní výrobce, je možné, že i M1 Macy od Applu budou Windows podporovat.

Windows i pro Apple?

Starší Macy založené na x86 architektuře umějí spustit Windows i macOS zároveň pomocí Bootcampu. To u nových strojů s ARMovými čipy M1 bohužel není možné. Jediným řešením jsou tedy aplikace třetích stran. Konec partnerství by tak byl dobrou zprávou i pro uživatele nových Maců, kteří na svých strojích čas od času potřebují spustit i Windows.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku