Domů » Články » Nejvíce novinek do Berlína přivezl Samsung. Takhle vypadala jeho expozice (video)

Nejvíce novinek do Berlína přivezl Samsung. Takhle vypadala jeho expozice (video)

Včerejším dnem skončil další ročník veletrhu spotřební elektroniky IFA 2018, kde si svou premiéru odbyla celá řada nových produktů. Vůbec největší expozice tradičně patřila společnosti Samsung, která si pronajala obří dvoupatrovou budovu CityCube. Ta byla otevřena v květnu 2014 jako další část výstaviště Messe Berlin.

Samsung zde na ploše 6 000 metrů čtverečních vystavoval kompletní portfolio svých produktů – od telefonů, hodinek, virtuální reality, televizorů… až po pračky, ledničky a další elektroniku. Zatímco loni se vše točilo především okolo virtuální reality, letos si největší pozornost získala 8K QLED televize a velký prostor zde byl věnován také chytré domácnosti a vzájemnému propojení jednotlivých zařízení. Nejen Samsung, ale i další výrobci jsou si moc dobře vědomi, že tohle je budoucnost a ať chceme nebo ne, za pár let bude zcela běžné komunikovat s vaší pračkou či ledničkou skrze mobilní aplikaci, a vzájemně spolu budou „hovořit“ i spotřebiče samotné.

Samsung na IFA 2018

Samsung na IFA 2018 (CityCube, Berlin)

V hlavní roli televize s vysokým rozlišením a umělá inteligence

8K televize bude dostupná hned ve třech variantách lišících se úhlopříčkou displeje (65, 76 a 85 palců). U všem nalezneme výše zmíněný QLED panel s maximálním jasem 4 000 nitů, což je standard, který využívá většina filmových studií. S ultravysokým rozlišením se váže funkce 8K AI Upscaling, která využívá umělé inteligence k dopočítávání obrazových bodů u méně kvalitních zdrojů, a je jedno, zda do televizoru míří z televizního vysílání, streamovacích služeb, set-top boxu, HDMI, USB či mobilního zrcadlení.

Samsung QLED TV

Funkci 8K AI Upscaling pohání speciální Quantum Processor 8K, úprava se netýká jen obrazu, ale i zvuku. O této technologii pro vás chystáme samostatný článek, jelikož nic podobného zatím žádný jiný výrobce nenabízí a z technologického hlediska jde o skutečně revoluční počin.

Samsung QLED TV - Ambient Mode

Ve spojení s QLED televizory rozhodně stojí za zmínku i speciální ambientí režim (Ambient Mode), se kterým se televize ve „vypnutém“ stavu chová jako chameleon. Že nevíte, co přesně si pod tím představit? Je to velice jednoduché – v momentě, kdy televizi nepoužíváte, na ni můžete nechat zobrazovat tapetu přizpůsobenou vašemu bytu či kanceláři. Vzhledem k tenkým rámečkům pak televize zavěšená na zdi perfektně splyne s pozadím, což vypadá neskutečně efektivně. Ostatně mrkněte se na přiložené video.

Chytrá domácnost v podání Samsungu

V nabídce Samsungu už několik let najdeme ledničky, pračky a vysavače, se kterými můžete komunikovat prostřednictvím aplikace ve svém telefonu, nicméně jihokorejský gigant chce v tomto směru jít mnohem dále a v Berlíně nám ukázal svou vizi chytré domácnosti pod názvem Samsung Connected Home, kde je velký důraz kladen na automatizaci s využitím umělé inteligence.

V praxi spolu všechna zařízení vzájemně komunikují a snaží se přizpůsobovat vašim potřebám. Jednotka klimatizace se například naučí, že vaše nejoblíbenější pokojová teplota je 24 stupňů Celsia a jakmile přijdete domů z práce, automaticky vám v místnosti nastaví tuhle teplotu.

Stejně tak chytrá televize se naučí, že rádi sledujete fotbal a bude vám umět poslat upozornění před důležitým zápasem. Jakmile ho začnete sledovat, umělá inteligence vám automaticky ztlumí světla v pokoji. Pračka vám zase dá vědět, že se právě dopralo prádlo a lednička vás upozorní, jaké jídlo byste měli dokoupit.

Umělá inteligence dokonce bude umět zmapovat obsah vaší ledničky a z dostupných surovin vám doporučí, co si můžete uvařit k večeři, případně co je potřeba přikoupit. Možnosti využití jednotlivých zařízení zapojených do chytré domácnosti jsou téměř neomezené a i když takové využití v dnešní době může působit trochu děsivě, myslím si, že za pár let to bude zcela běžnou záležitostí většiny domácností.

Návštěvníci veletrhu IFA 2018, kteří do CityCube zavítali, si zde samozřejmě mohli vyzkoušet i nový Samsung Galaxy Note 9 (recenze) včetně desktopového prostředí DeX (recenze), tablet Galaxy Tab S4 (recenze), chytré hodinky Galaxy Watch, které se mimochodem od zítřka (7. září) oficiálně začínají prodávat v ČR či virtuální realitu.

VR simulátor automobilových závodů si v Berlíně vyzkoušel i kolega Petr Uhlíř
VR simulátor automobilových závodů si v Berlíně vyzkoušel i kolega Petr Uhlíř

Právě pro vyzkoušení virtuální reality zde bylo připraveno několik simulátorů (závody aut, fotbal…), ale je škoda, že zde oproti minulým ročníkům chyběl simulátor bungee jumpingu, který mě ve spojení s brýlemi Gear VR (recenze) bavil nejvíce.

My jsme zde pro vás také vyzpovídali Carla Carollu (viceprezident evropské telekomunikační divize Samsungu), který nám prozradil spoustu zajímavých novinek. Rozhovor s ním na SMARTmanii vyjde příští týden.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

2 komentářů

  1. pěkné video a pohled do toho jak to tam vypadá. snad se tam taky jednou podívam. kolik je vůbec vstupné? jinak doufám, že se od Samsungu jakožto inovátora už fakt dočkáme toho flexibilního telefonu a čtečky na displeji!

    • Dobrý den, díky :-) Jednodenní návštěvnická vstupenka na IFU vyjde na 49 euro, dvoudenní na 72 euro. Osobně bych doporučil zakoupit dvoudenní, za jeden den se to většinou vše proběhnout nedá.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).