TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Tab S4: tablet pro náročné

Jihokorejský Samsung na začátku srpna představil novou generaci tabletů Galaxy Tab. Aktuální novinka, která se řadí ve své kategorii k nejvybavenějším produktům na trhu, dorazila i k nám do redakce. Kromě povedeného designu a špičkového displeje nabízí 64GB interní paměť s možností rozšíření skrze microSD kartu až o 400 GB, čtyři velmi kvalitní reproduktory od společnosti AKG s vylepšením Dolby Atmos, nebo dotykové pero S Pen.

Jako první tablet také nabídne desktopový režim Samsung DeX, díky kterému zařízení proměníte v malý, kompaktní počítač (DeX lze spustit nejen po připojení k monitoru, ale také přímo na tabletu samotném). Samsung Galaxy Tab S4 bude k dostání od 24. srpna, pro zájemce jsou v současnosti spuštěny předobjednávky, ke kterým navíc získáte ochranný kryt s klávesnicí v hodnotě 3 290 Kč jako dárek. U LTE varianty si připravte 19 490 Kč, za Wi-Fi variantu zaplatíte 17 990 Kč včetně DPH. K dostání bude v černé a námi testované šedé variantě. Mimochodem, právě tato recenze Galaxy Tab S4 byla celá napsána na dodávané klávesnici :-)

Kompaktní tablet bez čtečky otisků

Černá krabice s jednoduchým designem obsahuje pero S Pen včetně náhradních hrotů, nabíječku s kabelem a pár příruček. Tablet váží 483 gramů a jeho celkové rozměry jsou poměrně kompaktní – 249 x 164 x 7 milimetrů.

Galaxy Tab S4 se pyšní 10,5palcovým Super AMOLED displejem s jemným rozlišením WQXGA (2560 x 1600 pixelů, 287 ppi) a tenkými rámečky. Poměr stran je 16:10 a podívaná na zobrazovací panel je jedním slovem parádní. Obraz je krásně jemný, skvělé je také barevné podání a díky vysoké maximální úrovni jasu je výborná i čtivost na venkovním sluníčku.

I když displej zabírá z celkové plochy 79 %, rámečky by mohly být ještě o něco menší; tablet nedisponuje čtečkou otisků prstů a místa je kolem displeje dostatek. Jediným prvkem na čelní straně je přední kamerka a skener oční duhovky s detekcí obličeje.

Na zadní straně nacházíme 13megapixelový fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací diodou, logo výrobce a ve spodní části nechybí označení AKG Harman, což je záruka kvalitního zvukového výstupu. Konstrukce tabletu je kovová, záda jsou kryta sklem. To se ale velmi snadno ušpiní od otisků prstů. Na test jsme obdrželi šedivou variantu, na které otisky nejsou tak výrazně vidět, na černé to ovšem bude o poznání horší. Samsung k tabletu naštěstí nabízí i ochranné pouzdro s klávesnicí, které nejen že uleví od usazování otisků, ale zároveň vám dovolí tablet proměnit v malý notebook.

Ve spodní části se ukrývá USB-C konektor a nechybí ani 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Na levém boku jsou 4 piny POGO, díky kterým je možné po nacvaknutí do krytu spustit rozhraní Samsung DeX. Na opačné straně je umístěna kolébka hlasitosti s vypínacím tlačítkem a slot pro paměťovou kartu (u LTE verze samozřejmě také na nanoSIM kartu). Čtveřice dostatečně hlasitých stereo reproduktorů je umístěna v rozích.

Starší hardware nemusí být na škodu

Z hlediska výkonu na tom není Galaxy Tab S4 špatně. Pohání jej postarší osmijádrový procesor Snapdragon 835 od Qualcomm (4 x 2,35 GHz a 4 x 1,9 GHz), o dostatečný grafický výkon se postará čip Adreno 540. Je velká škoda, že Samsung neobsadil svůj vlajkový tablet nejnovějším procesorem Snapdragon 845, cena by byla jistě snáz ospraveditelná, ale na druhou stranu, i s tímto starším čipem jsou reakce bleskové, a to nejen při práci v systému, ale také při práci v náročnějších aplikacích či hraní her. Ochrana proti vodě a prachu chybí úplně, stejně tak mohla povýšit paměť RAM, která činí pouhé 4 GB.

Z mého pohledu jde o nepochopitelný krok a konečná cena se může zdát trochu nadnesená. Z testování ale mohu posoudit, že i slabší papírové parametry nijak zásadně neovlivňují běžný provoz. Zátěž jsem zkoušel na nové hře Asphalt 9, kde jsem nastavil všechny detaily na maximum. Během hraní a běžného používání jsem nenarazil na sebemenší pád nebo zaškobrtnutí, takže optimalizaci považuji za velice zdařilou. Benchmark AnTuTu naměřil 195 tisíc bodů.

Pro vaše data je připravena 64GB interní paměť, ze které je po spuštění volných 51,5 GB. Prostor lze dále rozšířit až o 400 GB díky slotu na microSD kartu. O připojení se postará Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 & 5 GHz) nebo USB-C konektor (standard USB 3.)1. Oželet musíme NFC i FM rádio. Přesné zjištění lokace zajišťuje GPS/GLONASS/Beidou i Galileo.

Operační systém: Oreo i DeX v jednom

Tab S4 běží na Androidu Oreo 8.1 společně s nádstavbou Samsung Experience ve verzi 9.5 sa aktuálními červnovými bezpečnostními záplatami. Místo se našlo i pro inteligentní asistentku Bixby, česky prozatím bohužel neumí a zřejmě ještě dlouho umět nebude. Data jsou chráněna snímačem oční duhovky, který je umístěn na horní straně, samozřejmostí je i odemknutí pomocí obličeje.

Rychlost odemčení je otázka zhruba jedné vteřiny, jen je potřeba displej rozsvítit, jinak funguje celkem spolehlivě. Při držení přístroje na šířku jsem často nevědomky zakrýval senzory, proto si při odemykání dejte pozor na správný úchop.

Po práci a zábavě bude tablet toužit po dobití energie. Vestavěný akumulátor má kapacitu 7 300 mAh, což by podle oficiálních informací mělo stačit na 16 hodin přehrávání videí. Při reálném používání mi baterie vydržela v průměru 2 až 3 dny. Samozřejmě závisí na intenzitě používání, určitě by nebyla problém vyšší hodnota. S dodávanou nabíječkou se z vybitého stavu na 100 procent dostanete zhruba za 3,5 hodiny.

Zastavit se musím u kvality zvuku. V každém rohu se nachází AKG stereo reproduktor, který lze vylepšit nastavením od Dolby Atmos. Možnosti přizpůsobení jsou celkem široké – kromě klasického ekvalizéru mne zaujala funkce Adapt Sound, která najde nejlepší zvuk s ohledem na věk posluchače, který si lze také individualizovat. Hlasitost je vysoká a bez problémů ozvučí i větší místnost. Zajímavou vychytávkou je automatická úprava zvuku podle orientace tabletu.

Všestranné pero S Pen

Od minulé generace doprovází tablety také dotykový stylus S Pen, který uživatelé jistě znají z mobilní řady Note. Stylus v některých případech zastává funkci šikovného pomocníka, kde nejsou prsty příliš praktické. Typicky se jedná o kreslení nebo psaní vzkazů a poznámek.

Hodně se mi zalíbila funkce, při níž lze na vypnutý displej psát poznámky, a to až 100 stránek. Tablet rychle přeměníte na zápisník aniž byste jej museli odemykat. Snadno se dá využít pro rychlé pořízení screenshotu, popřípadě lze z videa vytvořit krátkou animaci, kterou můžete sdílet přátelům. Během cestování určitě využijete integrovaný překladač, jen stačí podržet stylus nad neznámým výrazem a ihned vidíte překlad.

Samsung DeX a hardwarová klávesnice

Premiéru si u Tab S4 odbyla funkce DeX, která se poprvé objevila u řady S8/S8+. Díky tomu bylo možné pomocí kabelu připojenému k monitoru proměnit zařízení ve stolní počítač. Nyní je to možné u tabletu díky krytu s integrovanou klávesnicí, která bude jako součást předobjednávky. Po zacvaknutí do krytu a změně v nastavení se nové rozhraní spustí automaticky. A protože byla recenze psána právě na této klávesnici, přidám rovnou několik postřehů.

Klávesnice je poměrně malá, ale po krátké době si na ni lze zvyknout a psát víceméně pohodlně jako na té klasické u počítače. Z nějakého pro mne neznámého důvodu bylo dostupné pouze rozložení QWERTY. Na internetu sice kolují návody, jak dohrát rozhraní QWERTZ, nicméně takovou věc považuji za samozřejmost.

Občas mi chyběla funkce trackpadu; u nějakého úkonu je v lepším případě nutné sáhnout po peru S Pen. Alternativní metodou je připojení bezdrátové myši. Pro psaní kratších textů, konverzací nebo e-mailů je však klávesnice plně dostačující, praktické je i odnímatelné držátko na stylus.

Prostředí DeX spustíte přímo v tabletu

Co je skutečně zajímavé, že do DeX prostředí se můžete přepnout přímo v tabletu (a stejně tak na externí monitor po připojení redukce). V DeXu můžete mít otevřených několik oken najednou a podobně jako ve Windows lze měnit jejich polohu nebo velikost, což při práci rozhodně oceníte.

Ve spodní části nechybí lišta s ikonkami aplikací a stavový řádek, ve kterém najdete celou řadu informačních ikonek. V praxi tak máte vše potřebné vždy na očích. V kombinaci s připojenou Bluetooth myší dává takto rozvržené prostředí smysl a výrobce si za něj od nás vysloužil pochvalu.

Nicméně použití prstů je v Dex režimu poměrně krkolomné, proto doporučuji mít S Pen vždy po ruce, výrazně vám usnadní práci. Běžné kancelářské úkony Galaxy Tab S4 s přehledem zvládne a skutečně se s drobnými omezeními dá používat jako náhrada za klasický notebook.

Plocha s okny aplikací

Pro spuštění DeX režimu vám postačí i HDMI kabel a externí monitor, projektor nebo TV, což se může hodit například k prezentacím nebo na firemní mítink. Nicméně je tu omezení v počtu spuštěných aplikací, kterých v tomto módu spustíte maximálně 5. Při použití krytu se nabídka rozšíří na 20 aplikací. Dokovací stanice neslouží jen k práci a tvorbě obsahu, například díky funkci Daily Board můžete nechat na displeji promítat fotky z vaší dovolené.

Fotoaparát mile překvapil

Pro pořízení snímků slouží hlavní fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů (f/1.9) doplněný přisvětlovací diodou, která pomůže při zhoršených světelných podmínkách. Prostředí fotoaparátu je snadno ovladatelné a nabízí několik režimů: HDR, panoráma, krása, automatická scéna, manuální nastavení, sport, jídlo nebo hyperčas (zrychlení záběru). Přední kamera nabízí maximální rozlišení 8 Mpx (f/1.9) a možnost točení videí s frekvencí 30 snímků za vteřinu ve Full HD rozlišení.

I když u tabletů nebývá fotoaparát primární funkcí, z výsledných snímků jsem celkem nadšený. Fotografiím nechybí ostrost, detaily nebo barevná věrnost. Kvalita fotografií není na tablet špatná ani v horších světelných podmínkách, i když zde už je samozřejmě patrný výraznější šum a o něco horší ostrost.

Primární čočkou je možné točit 4K videa, snímková frekvence je 30 snímků za sekundu. Vadou na kráse může být chybějící stabilizace obrazu. I v oblasti záznamu videa tablet nijak výrazně nepokulhává a dá se očekávat, že nejen mezi turisty z asijských zemí bude mít tohle zařízení úspěch; ti jediní totiž ve velkém holdují focení s tabletem ;-)

Závěrečné zhodnocení

Samsung Galaxy Tab S4 je bezpochyby zařízení, které se na trhu neztratí a které slušne zatopí konkurenčnímu iPadu Pro od Applu, jež nabízí podobné funkční využití. Díky funkci DeX velmi dobře poslouží pro nenáročnou kancelářskou práci. O zábavu se postará povedený displej a kvarteto stereo reproduktorů. Jen škoda o něco staršího procesoru, i když v reálném provozu to žádné šrámy na kráse nezpůsobuje.

Výrobce u Galaxy Tab S4 nasadil poměrně sebevědomou cenu: za Wi-Fi verzi si řekne 17 990 Kč, LTE varianta vychází na 19 490 Kč včetně DPH, což rozhodně není málo. Pokud ale využijete předobjednávek, ke kterým Samsung přibalí dokovací stanici s klávesnicí v hodnotě tři tisíce korun, stane se z tabletu celkem atraktivní přístroj, díky kterému nebudete muset nosit přenosný počítač.

Samsung Galaxy Tab S4

Samsung Galaxy Tab S4
8

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

8.6/10

Hardwarová výbava

8.3/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • prostředí Samsung DeX
  • čtečka oční duhovky
  • slušná výdrž baterie
  • velmi kvalitní zvuk
  • povedený displej s výřezem
  • kvalita fotografií a videa
  • dostatečný výkon

Zápory

  • náchylný na otisky prstů
  • starší procesor
  • vyšší cena
  • chybějící OIS u fotoaparátu
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku