Největší únik v historii? Hackeři prý ukradli osobní data miliardy lidí. K mání jsou za 10 bitcoinů – SMARTmania.cz

Největší únik v historii? Hackeři prý ukradli osobní data miliardy lidí. K mání jsou za 10 bitcoinů

hacker china eset
  • Skupina hackerů tvrdí, že se díky policejním záznamům zmocnila dat 1 miliardy Číňanů
  • Celý balíček ukradených údajů si můžete zakoupit za 10 bitcoinů
  • Vedle necelou dekádu staré kauzy Yahoo jde zřejmě o největší únik osobních dat v historii

Čas od času slýcháme o masivních únicích dat, například z velkých úložišť Facebooku nebo Googlu, jindy se zase rozutečou hesla milionů lidí. Největší únik v historii by však dozajista rád trumfnula skupina hackerů, která odhalila osobní informace o miliardě obyvatel Čínské lidové republiky.

Největší únik v historii Číny

Minulý týden se na hackerském fóru Breach Forums objevil příspěvek uživatele ChinaDan. Ten uvedl, že za 10 bitcoinů (v době psaní článku zhruba 4,9 milionu korun) nabízí k odkoupení balíček s databází osobních informací 1 miliardy čínských občanů. Jen pro kontext, sčítání obyvatel v roce 2020 prokázalo, že Čínská lidová republika má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Únik se tedy týká více jak dvou třetin Číňanů.

Nejde však o „běžný únik“ uživatelských jmen či hesel – hovoří se o úniku z databáze čínské policie. Jaké citlivé informace tedy hackeři ukradli?

  • Jména a příjmení
  • Trvalé adresy
  • Místa narození
  • Čísla občanských průkazů
  • Telefonní čísla
  • Veškeré policejní záznamy včetně trestných činů až do roku 1995

Pokud inkriminovaní hackeři nelžou, může jít o jeden z největších úniků v historii internetu a dost možná o nejcitlivější únik osobních dat vůbec. Uznejte sami: vaše datum narození nebo číslo občanského průkazu je v rukou nepovolaných osob mnohem nebezpečnější než e-mail nebo heslo na Facebook.

Podle dostupných informací měli extrémně citlivé informace hackeři získat z databáze šanghajské policie, ačkoliv není jasné, jak se jim to podařilo. Někteří tamní experti na internetovou bezpečnost se shodují, že k úniku došlo kvůli chabému zabezpečení cloudové služby Aliyun, kterou čínská policie používala pro vedení této databáze. Holding Alibaba miliardáře Jacka Ma, do jehož ekosystému Aliyun spadá, prý již zahájil interní vyšetřování.

Lidé propadají panice

Okamžitě poté, co o úniku informovala západní média (Čína o těchto extrémně citlivých věcech zpravidla informuje později, nebo vůbec), se na sociálních sítích Weibo a WeChat rozhořela ostrá debata. Lidé tam sdílejí obavy a frustraci nad nedostatečným zabezpečením stěžejních státních institucí, jako je právě policie a ministerstvo státní bezpečnosti.

Diskuze občanů dokonce dosáhla takových rozměrů, že zřizovatelé sítě Weibo odstranili štítek „únik dat“, který byl využíván k propojení diskutujících nad tématem internetové bezpečnosti. A debata se rozjela i na Twitteru. Například Kendra Schaefer, výzkumnice ze společnosti Trivium, sdílela dlouhé vlákno, kde cituje i šéfa kryptoměnové burzy Binance. Podle Schaefer jde o dozajista největší únik osobních dat na území Číny.

Celosvětové prvenství drží Yahoo

Odborníci tvrdí, že jde o největší únik v historii Číny. Jde však zároveň i o největší únik osobních dat v historii? Ano i ne. Dost totiž záleží na okolnostech úniku. Za dosud největší únik osobních dat je považován průšvih americké společnosti Yahoo z léta 2013. Tehdy unikla jména, telefonní čísla, hesla i data narození všech uživatelů tohoto serveru (přes 3 miliardy lidí). V roce 2017 dokonce vlastník Yahoo – telekomunikační gigant Verizon – označil tento únik za do té doby absolutně největší. Ne nadarmo se říká, že tento kiks byl posledním hřebíčkem do rakve „fialového ypsilonu“.



telefon sifrovani hlubucek redl unsplash



Nepřehlédněte

Kauza, která hýbe Českem. Hlubuček, Gazdík a další používali šifrované telefony české výroby

Nedávný únik z policie je proti tomu kvantitativně menší. Na druhou stranu ale postihuje většinu obyvatel Číny a odkrývá mnohem víc osobních informací, než „jen“ hesla, e-mailové adresy nebo telefonní čísla. Extrémně nebezpečným může být únik právě čísel občanských průkazů.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku