Kauza, která hýbe Českem. Hlubuček, Gazdík a další používali šifrované telefony české výroby

telefon sifrovani hlubucek redl unsplash
  • Českem aktuálně cloumá kauza několikamilionových úplatků v Dopravním podniku hl. m. Prahy
  • Podle detektivů obvinění komunikovali přes speciální šifrované telefony
  • Tímto zařízením měl disponovat i ministr školství Gazdík nebo šéf VZP Knížek

Ve středu 15. června v brzkých ranních hodinách odstartovala Policie ČR akci Dozimetr, jejíž součástí byl zátah mimo jiné na Magistrátu hlavního města Prahy či v budově sídla pražského dopravního podniku (DPP). Více než desítku lidí policie obvinila z korupce a ovlivňování veřejných zakázek, přičemž hlavními aktéry jsou ex-náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl. Vše nasvědčuje organizovanému zločinu. Skupina obviněných mj. používala sofistikovaný způsob komunikace.

Speciálně upravené Nokie

V „kauze Hlubuček“ (podle hlavního obviněného) sehrála roli i česká společnost CircleTech. Ta vyvíjí speciální software pro šifrovanou komunikaci jménem CryptoCult. Založil ji podnikatel Jiří Šatánek, jsou s ní však spojena i jména Josefa Šebka a matematika Mariana Kechlibara. Jak uvádí server iDNES.cz, částečný podíl má v CircleTechu i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Software CryptoCult patří k těm nejlepším na českém trhu a v tuzemských politicko-podnikatelských kruzích je velmi oblíbený. Dle slov svého zakladatele jej používají politici, advokáti, novináři, lobbisti i velké finanční skupiny. V roce 2010 CircleTech neuposlechl výzev kontrarozvědky BIS, aby do systému nainstaloval „zadní vrátka“.

Jak vlastně tento šifrovací program funguje? CryptoCult lze nahrát do jakéhokoliv telefonu se systémy Android a Symbian. Vytvoří speciální šifrované aplikace pro odesílání zpráv, telefonování, e-mail, kalendář a také trezor pro ukládání citlivých dat. Právě staré Nokie se systémem Symbian používali obvinění v kauze Hlubuček – jejich zabezpečení je totiž mnohem vyšší než u modernějšího Androidu. Uživatelé přezdívají šifrovaným mobilům „krypťák“ nebo „malej“.

cryptocult circletech kauza sifrovane nokie telefony
Společnost CircleTech se specializuje na šifrovanou komunikaci

Uživatele těchto přístrojů tak bylo možné poznat jednoduše díky obstarožnímu vyzvánění. „Když byl člověk na schůzce a o pár stolů dál někomu začala zvonit stará Nokia, hned bylo jasno,“ cituje iDNES svůj zdroj obeznámený s používáním tohoto softwaru. Cena transformace tlačítkové Nokie v zabezpečený telefon je zřejmě individuální, zájemci mají pouze možnost sjednat si na stránkách CircleTech nezávaznou schůzku.

Šifra ministra Gazdíka

Hlavními obviněnými, kteří měli disponovat těmito speciálně upravenými telefony, jsou ex-náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a vlivný zlínský podnikatel Michal Redl. K dalším patří Redlům osobní řidič Ivo Pitrman, členové vedení DPP Luděk Šteffel, Dalibor Kučera, Martin Vejsada nebo i Slovák Matej Augustín, bývalý člen představenstva DPP.

Pro Redla a Hlubučka měl šifrované Nokie obstarat za 150 tisíc korun podnikatel Zakaría Nemrah. Ten je pak následně distribuoval dál, třeba i do vysokých pater české politiky – do rukou ministra školství Petra Gazdíka, ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáše Knížka a dost možná i mnoha dalších. Vazby na Michala Redla totiž dle všech stop mají i šéf České pošty Roman Knap, europoslanec Stanislav Polčák a zmíněný exministr Pavel Němec, který je v aktuální kauze také prošetřován.

Policie v tuto chvíli neuvedla žádné informace, které by citovaly z šifrovaných zpráv jednotlivých podezřelých. To může implikovat, že se k nim kriminalisté dosud nedostali a šifrované telefony skutečně nemají jakákoliv zadní vrátka. Detektivové však možná vůbec nebudou potřebovat některý z telefonů dešifrovat. Jak uvádí iDNES, ve hře je i eventualita, že některý z podezřelých policii odemkne telefon dobrovolně.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku