Domů » Bleskovky » Nejrychlejší internet pro každého. První levné 5G telefony mají dorazit už příští rok

Nejrychlejší internet pro každého. První levné 5G telefony mají dorazit už příští rok

V letošním roce se začínají prodávat první smartphony s podporou sítí 5G, avšak zatím se jedná o hůře dostupné zboží – je jich málo a jsou velmi drahé. Nás to zatím příliš mrzet nemusí, protože 5G sítě nejsou v ČR dostupné, v budoucnu však musíme se sítěmi nové generace počítat. Do jejich spuštění naštěstí technologie zlevní a 5G telefony budou dostupnější.

Příští rok dorazí první levné 5G telefony

Huawei například v těchto dnech začíná v Číně prodávat smartphone Mate 20X 5G, jehož cena je u operátora China Unicom stanovena na 12 800 CNY, což je v přepočtu asi 43 tisíc korun bez DPH. Dá se tak předpokládat, že se nebude jednat o prodejní hit, ovšem už brzy by měly přijít cenově zajímavější kousky.

Prezident produktové linie Huawei 5G Yang Chaobin uvedl, že adopce 5G bude mnohem rychlejší než v případě 4G. Zatímco u sítí 4. generace trvalo čtyři roky, než se na trh dostal první LTE telefon s cenou pod tisíc juanů (asi 3 400 korun bez DPH), první takto levný 5G telefon má podle Yanga Chaobina prý dorazit buď na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021.

Podpora 5G je v současných telefonech řešena separátními modemy, v příštím roce bychom se měli dočkat prvních čipsetů, které v sobě budou mít 5G modem integrovaný.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Vždyť už máme s nižší cenou 5G a to Xiaomi Mi Mix 3. To jen chuawei dává vysokou cenu.

  • Tolik se o to nezajímám ale četl jsme že běžný uživatel ten nárůst mic ne pocítí spíš firmy, instituce prostě veřejné sítě.
   Taky o tom byla na dvojce debata s člověkem z oboru a ten to potvrdil, takže hnát se za 5g a mermomoci chtet jej v telefonu mít je trochu zbytečně

  • Babiš to přeci řekl národu jasně ne? ?

   Nicméně, jj, tak jak říkáš. Nicméně LG tam prý vidí příležitost na návrat. Nebo to bylo Sony? Nebo HTC?.. ?

  • Babiš se pěkně shodil ohledně huawei, takže co povídal jaksi ani nevím.
   Televizi téměř ne zapíná tedy běžný program a trio Zeman, babis, Benešova mě už v tuhle chvíli teprv nezajímá. Dění sleduji sem tam na internetu a to ještě méně jak dřív.
   K tomu konci buď Sony nebo LG ale obout se do toho chce huawei ač ho na konferenci o 5g nedávno ani ne pozvali, budou to mít těžké a smůla…. To že nedostanou zakázky v Evropě na takovou giga věc, jim hodně uškodi

  • To, že Huawei bude co nejvíce „vyšachován“a ignorován ze sítí 5G je jedině dobře. Někde šanci sice dostane nebo se protlačí, ale čím méně, tím lépe. Chce to postupně se této šmejd společností zbavit. Postupně, protože naráz to nepůjde, ale časem úplně.

  • Tedy: Slyšel jsem komentář komentující nějakého odborníka, který komentoval Babiše, který prý měl vyjádření k 5G, které by si jakoby přečetl z prospektu nějakého operátora ?

  • Uni
   A nedivil Bych se tomu očividně se o tyto věci zajímá okrajové aa technice příliš. nerozumí, stejně tak já nerozumím hlouběji politice, medicíně a dalšímu.
   Ale K.. a jako premiér by si to měl nejdřív nastudovat od čeho má poradce a pak se vyjádřit a nemluvit tzv z patra

 2. Ano bylo to LG ? a třeba se něco změní, už prodali víc jak 100tisic V50 během 3 dnů. Btw Blbiše sem nepište té hnup a idi.ot.

  • Babiš hňu. ani id.. t nebude jen je jaký je a v pozici kde je, nemusím ho právě, jak kvůli krokům tak kvůli jeho vystupování a technika a mobily stranou…. Viz déle trvající protesty například po mnoha městech oproti M. Beneš. é a nezávislosti justice…. Je to stvava kampaň na mě a moji politiku, plus volby do EU parlamentu… To samé capi hnizdo….a ano je to „hň. p“ stalo mu to za to kvůli pár mil dotaci?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).