Domů » Bleskovky » Nejrychlejší internet pro každého. První levné 5G telefony mají dorazit už příští rok

Nejrychlejší internet pro každého. První levné 5G telefony mají dorazit už příští rok

V letošním roce se začínají prodávat první smartphony s podporou sítí 5G, avšak zatím se jedná o hůře dostupné zboží – je jich málo a jsou velmi drahé. Nás to zatím příliš mrzet nemusí, protože 5G sítě nejsou v ČR dostupné, v budoucnu však musíme se sítěmi nové generace počítat. Do jejich spuštění naštěstí technologie zlevní a 5G telefony budou dostupnější.

Příští rok dorazí první levné 5G telefony

Huawei například v těchto dnech začíná v Číně prodávat smartphone Mate 20X 5G, jehož cena je u operátora China Unicom stanovena na 12 800 CNY, což je v přepočtu asi 43 tisíc korun bez DPH. Dá se tak předpokládat, že se nebude jednat o prodejní hit, ovšem už brzy by měly přijít cenově zajímavější kousky.

Prezident produktové linie Huawei 5G Yang Chaobin uvedl, že adopce 5G bude mnohem rychlejší než v případě 4G. Zatímco u sítí 4. generace trvalo čtyři roky, než se na trh dostal první LTE telefon s cenou pod tisíc juanů (asi 3 400 korun bez DPH), první takto levný 5G telefon má podle Yanga Chaobina prý dorazit buď na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021.

Podpora 5G je v současných telefonech řešena separátními modemy, v příštím roce bychom se měli dočkat prvních čipsetů, které v sobě budou mít 5G modem integrovaný.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments