Nejen iPhone. O Lightning mají příští rok přijít i další klíčové Apple produkty

white laptop computer on green textile

Otázka, kdy se Apple nadobro zbaví proprietárního konektoru Lightning, leží na stole už několik let. Cupertino se výměně za rozšířenější USB-C sveřepě brání, neboť má na Lightning navázaný široký (a nutno dodat že velice výdělečný) ekosystém zařízení, který by musel projít proměnou. A možná právě to nás příští rok čeká.

Uznávaný analytik a informátor Ming-Chi Kuo před nedávnem zveřejnil informaci, že generace iPhonů připravovaná pro rok 2023 by se konečně mohla Lightningu zbavit, a to ve prospěch USB-C. Stejný zdroj nyní tvrdí, že Lightning bude odstraněn i z dalších produktů, a to i těch, které s iPhony přímo nesouvisí, např. Magic Mouse, Magic Trackpad či Magic Keyboard.

Obecně se očekávalo, že v případě iPhonů port USB-C společnost Apple úplně přeskočí a nahradí jej bezdrátovým řešením MagSafe. Podle Ming-Chi Kua by si tím Apple ale pouze zadělal na problémy – bezdrátové technologie dnes pořád mají své limity a ekosystém MagSafe je ještě příliš mladý.

Apple byl zřejmě ochotný na „dozrání“ technologií počkat, avšak pravděpodobně musí aktuálně brát v potaz i tlak Evropské komise, která chce v dohledné době uzákonit USB-C jako jediný standard nabíjení drobné elektroniky.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku