TOPlist

Naživo z MWC: Xiaomi v Barceloně představilo unikátní AR brýle

Xiaomi AR glass 2023 02
  • Xiaomi ukázalo na MWC vlastní brýle pro rozšířenou realitu
  • AR headset se jmenuje Wireless AR Glass Discovery Edition
  • Nabízí MicroOLED displej s vysokou svítivostí a ovládání pohybem rukou

Xiaomi zatím na veletrhu MWC v Barceloně srší novinkami. Včera uvedlo tři nové telefony Xiaomi 13, sluchátka Buds 4 Pro, hodinky Watch S1 Pro a dokonce i novou elektrickou koloběžku. Dnes přišel čas na další novinku, tentokrát AR headset s prozaickým jménem Wireless AR Glass Discovery Edition.

Brýle nebo headset?

Spíše než velký headset ve stylu HoloLens připomíná zařízení od Xiaomi klasické brýle. Výrobce se chlubí úctyhodnou hmotností 126 gramů, kterou dosáhl díky užití lehkých materiálů, jako jsou uhlíková vlákna či slitina hořčíku a lithia.

Headset samozřejmě nepojí žádný kabel, funguje kompletně bezdrátově, byť se chlubí latencí nižší než 50 milisekund. Tuto hodnotu dosahuje díky využití čipsetu Snapdragon XR2 Gen 1 a vlastního doprovodného řešení. Nechybí ani rychlé párování s telefonem pomocí technologie NFC.

Špičkový obraz díky MicroOLED

Xiaomi se dále chlubí excelentním obrazem se špičkovou ostrostí. Displej v hledí typu MicroOLED nabízí svítivost až 1 200 nitů a má jít o nejlepší panel využitý v brýlích pro rozšířenou realitu. Jemnost pixelu na úhel je 58, což se téměř rovná tomu, co může lidská sítnice vůbec rozpoznat.

AR brýle jsou navíc vybaveny elektrochromatickými čočkami, které se dokáží přizpůsobit různým světelným podmínkám. Tyto čočky umožňují tzv. tmavý režim, který nabízí pohlcující zážitek při sledování obsahu. Transparentní, průhledný režim vytváří naopak živější zážitek z AR, protože kombinuje skutečnou realitu a virtuální prvky.

Ovládání pomocí gest

Ovládání gesty rukou a pohyby hlavou bývá u AR brýlí samozřejmostí. Nicméně Xiaomi uvádí, že jejich nový headset pro rozšířenou realitu nabízí pokročilé snímání hlavy, rozložení prvků na obličeji (oči, nos, ústa) a také rozpoznání jednotlivých kloubů na ruce.

Na videu, které nové AR zařízení představuje, vidíme jak lze gestem ruky zvětšovat a zmenšovat virtuální objekty před sebou, pohybem palce otáčet stránky, scrollovat obsahem a podobně. Impozantně působí i možnost na dálku vypínat světla a ovládat jednotlivé přístroje v systému chytré domácnosti.

Xiaomi teprve začíná

Projekt chytrých brýlí pro rozšířenou realitu je zatím pouze v plenkách. Xiaomi sice uvedlo samotné zařízení, které jsme měli možnost si vyzkoušet na vlastní oči, avšak v tuto chvíli se jedná o zařízení určené pro vývojáře. Ti aktuálně vymýšlí aplikace a doprovodný software.

Xiaomi Wireless AR Glasses Discovery Edition vyžaduje spárování s Xiaomi 13, popřípadě jiným zařízením kompatibilním s platformou Snapdragon Spaces. Brýle jsou k dispozici v titanové barvě a podporují tři velikosti nosních nástavců. Pro slabozraké uživatele bude možnost zasadit do brýlí speciální skla.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku