TOPlist

Konec HoloLens? Propouštění v Microsoftu se nejvíce dotklo rozšířené a virtuální reality

Microsoft HoloLens 2
  • Souprava pro AR od Microsoftu byla představena roku 2014
  • Do rukou prvních zákazníků se dostala o dva roky později
  • Firmu již vloni opustil otec projektu Alex Kipman

Microsoft v minulém týdnu oznámil velkou vlnu propouštění, která se týká 10 tisíc zaměstnanců. Americká firma blíže nespecifikovala, kterých odvětí se zrušená místa týkají, ovšem z příspěvků na sociálních sítích se dá vyčíst, jaké divize budou nejvíce postižené.

O místo přišla velká spousta lidí věnujících se virtuální a rozšířené realitě. Zrušen byl kompletní tým stojící za AltSpaceVR, což je virtuální prostor, ve kterém se měli lidé z celého světa setkávat a spolupracovat. Služba samotná bude fungovat do 10. března letošního roku, poté bude vypnuta. Znamená to, že Nadella a spol. vzdávají snahu vytvořit vlastní metaverse? Možná ne tak docela – hovoří se o tom, že náhradou by mohla být služba Mesh integrovaná do Microsoft Teams.

Microsoft rovněž propustil tým stojící za Mixed Reality Tool Kit neboli MRTK, tedy sadou komponent sloužící k vývoji multiplatformních aplikací pro smíšenou realitu v Unity VR. Tyto nástroje se měly v příštím měsíci dočkat nové verze, avšak už ji nebude mít kdo dokončit. MRTK byla podporována i náhlavní soupravou Microsoft HoloLens, avšak zdá se, že po odchodu jejího otce Alexe Kipmana v půli loňska je její budoucnost nejistá, zvláště po ohromných problémech se zakázkou pro americkou armádu. Sám Kipman zařízení veřejnosti představil roku 2014. V roce 2016 se dostalo do rukou prvních zákazníků, byť o volném prodeji nemohla být zejména vlivem astronomické ceny řeč.

Zdá se, že Microsoft utopil v projektech týkajících se virtuální a smíšené reality velké peníze, avšak nedokázal z nich ani po několika letech vytěžit kýžený zisk. Současná ekonomická krize, která způsobila zhoršení finančního zdraví technologických firem, pak zapříčinila ořezávání rozpočtů na tyto projekty. Je tedy možné, že v Redmondu tuto oblast zcela opustí a budou se věnovat oblastem, na kterých dokáží vydělat.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku