TOPlist

Velká rána pro Microsoft: americká armáda mu za HoloLens slíbených 10 miliard nezaplatí

voják držící zbraň
  • Microsoft si od armádního kontraktu sliboval značné příjmy
  • Kongres Spojených států nakonec schválil jen desetinu částky
  • Důvodem je, že při používání stávajících HoloLens se vojákům dělá zle

Brýle pro rozšířenou realitu HoloLens od Microsoftu tak trochu upadly v zapomnění. Zatímco dříve jich bylo všude plno, nyní je informací o jejich potenciálním využití relativně málo. Neznamená to však, že by gigant z Redmondu na svůj revoluční produkt zanevřel. Jedním z velkých odběratelů je americká armáda, která jich aktuálně využívá 5 tisíc. Ozbrojené složky USA přitom Kongres požádaly o uvolnění značných finančních prostředků pro nákup dalších.

Bohužel pro Nadellu a spol. od kongresmanů přišla zamítavá odpověď. Na severozápad Spojených států tak 400 milionů dolarů (cca 8,9 miliard korun) na nákup 6 900 headsetů HoloLens nepoputuje. Namísto toho dostane armáda, potažmo Microsoft, přibližně desetinu této sumy. Ta se má využít na řešení problému v podobě „zdravotních obtíží s potenciálem ovlivnit misi“, jako jsou bolesti hlavy či nevolnost.







Nepřehlédněte

S Hololens to nevypadá dobře. Microsoft přitom tvrdí opak

Americká armáda využívá systém na bázi rozšířené reality s názvem IVAS, celým názvem Integrated Visual Augmentation Systems (Integrované systémy vizuálního rozšíření), který je založen na zmíněné technologii HoloLens. Vojákům má v budoucnu pomoci přímo na bojišti získat strategickou převahu nad nepřítelem. Na základě testů nicméně bylo zjištěno, že aktuální verze způsobuje svým nositelům zdravotní nesnáze, přičemž armáda je chce odstranit nákupem verze 1.2, na jejíž vývoj už Microsoft minulý měsíc dostal přibližně 125 milionů dolarů (cca 2,8 miliard Kč). Dalších 40 milionů dolarů (cca 900 milionů Kč) se tak sice může zdát jako velká částka, avšak v kontextu výdajů na armádu ze strany USA to pro Microsoft musí být zklamání, obzvlášť když na spadnutí byl prodej značného množství stávajícího modelu.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku