S Hololens to nevypadá dobře. Microsoft přitom tvrdí opak

Na konci minulého týdne vydal server Business Insider zprávu o tom, že Microsoft zaříznul vývoj třetí generace Hololens a že uvnitř firmy panují velké rozbroje o tom, zda a jak mají se smíšenou realitou nadále nakládat. Článek poměrně podrobně popisoval vnitřní rozpad divize, která má vývoj Hololens na starosti, proto muselo zákonitě přijít vyjádření samotného Microsoftu.

Projekt Hololens stále žije. Nebo ne?

Alex Kipman, který má v Microsoftu rozšířenou realitu na starosti, popřel slova o zrušení Hololens 3 a vydal důrazné varování, ať lidé nevěří všemu, co čtou na internetu. Kipman také připomněl, že už dříve vycházely zprávy o zrušení Hololens 2, přitom se stále úspěšně odesílají zákazníkům.

Kipman nic neprozradil o údajné spolupráci se Samsungem na novém zařízení, ani o údajném úniku zaměstnanců ke konkurenci. Podle nedávné zprávy Wall Street Journal přitom prý jeho tým přišel o 100 lidí, kteří utekli převážně do společnosti Meta.

Deník si za svými prohlášeními stojí

Z oficiálního prohlášení se tedy může zdát, že v Redmondu nemají žádné problémy, s tím ovšem deník Business Insider nesouhlasí a přidává další podrobnosti o velké interní krizi. Podle jeho redaktorů byl připravovaný headset Hololens 3 údajně vyvíjen pod kódovým označením Calypso a byl zrušen v průběhu loňského roku. Lidé, kteří na projektu pracovali, byly prý přeřazeni na jiné pozice nebo společnosti opustili. Souprava Hololens 3 měla mít údajně robustnější design než druhá generace, měla mít lepší výdrž na baterie a také měla být lépe využitelné ve venkovních podmínkách.

Jedním z důvodů zrušení projektu má být navázání spolupráce se společností Samsung, se kterou Microsoft údajně vyvíjí zcela novou AR soupravu s kódovým označením Bondi. Má se jednat o chytré brýle s dvojicí obrazovek, ovšem bez výpočetního hardwaru uvnitř; veškeré operace mají probíhat na spárovaném smartphonu značky Samsung. Souprava tak patrně vsadí na ekosystém Android namísto Windows, což opět vrhá stín na budoucnost Windows ve světě VR/AR.Nepřehlédněte

Vyzkoušeli jsme Microsoft HoloLens: Jako v Minority Report

Jediné brýle Hololens, na kterých Microsoft údajně stále pracuje, je upravená druhá generace pro americkou armádu, která nese označení Atlas. Třetí generace ale prý byla uložena k ledu a nedočkají se jí ani firemní zákazníci, ani běžní spotřebitelé.

Microsoft podle Business Insider ještě přemýšlí nad náhlavní soupravou, která by plnila pouze roli tenkého klienta, zatímco veškerá data by do ní byla streamována z cloudu. Tento projekt je prý ale ve velmi rané fázi a v jeho vývoji se může leccos změnit.

Komu více věříte? Microsoftu nebo deníku Business Insider?

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku