TOPlist

Návrat vyměnitelných baterií! EU schválila regulaci, která nepotěší Apple ani Samsung (oživeno)

Telefon s akumulátorem, na pozadí vlajka Evropské unie
  • Evropská unie schválila směrnici o vyměnitelných bateriích v elektronických zařízeních
  • Od roku 2027 bude muset každý výrobce umožnit výměnu baterie koncovým uživatelům
  • Týkat se to má mobilních telefonů, tabletů, počítačů, ale třeba i aut na elektřinu

Aktualizace 22. 8. v 11:10

Stále platí, že zástupci Samsungu ani Xiaomi se k situaci nevyjádřili, Apple výslovně odmítl jakkoliv reagovat. Nově se však vyjádřila společnost Vivo, která na českém trhu prodává hned několik modelových řad smartphonů.

„Naším závazkem je dodržovat všechny místní i Evropské zákony a regulace. V současné době pečlivě zkoumáme nová nařízení Evropské unie a jsme si jisti, že všechny požadavky budou naplněny,“ uvedlo pro SMARTmania tiskové oddělení Vivo.

Bohužel ani z toho není patrné, jak se jednotliví výrobci ke směrnici postaví. Respektování je pochopitelné, neboť v opačném případě hrozí zákaz prodeje na evropském trhu. Není však jasné, zdali sáhnou výrobci po invazivní změně konstrukce svých produktů, anebo zvolí výjimku uvedenou níže.

Aktualizace 14. 7. ve 14:00

Zahraniční server WinFuture si všiml celkem zásadní skutečnosti. iPhony od Applu se ani s novým nařízením EU pravděpodobně nijak zásadně nezmění. Apple totiž už nabízí možnost uživatelské výměny baterie. Stačí kontaktovat lokální podporu a objednat si pro tyto účely speciální sadu nástrojů. Je tedy dost dobře možné, že právě díky speciálnímu opravnému programu si iPhony zachovají svůj monolitický design i do budoucnosti.

Zdroj ale dále uvádí, že v nově schválené směrnici jsou také určité výjimky. Jednou z nich je, že vodotěsná zařízení nemusejí tuto jednoduše vyjímatelnou baterii obsahovat – sem patří kupříkladu chytré hodinky. Mobilní telefony až na výjimky nejsou vodotěsné, nýbrž voděodolné.

Druhá výjimka je ještě zajímavější. Výrobci chytrých telefonů mohou nadále používat vestavěné baterie, pokud tyto akumulátory dosahují určité předepsané kvality. Taková baterie by měla mít i po 500 cyklech kondici 83 %, popřípadě 80% kondici po 1000 cyklech. I kdybyste iPhone nabíjeli každý den z 0 na 100 %, na takto nízkou úroveň se dostanete nejdříve po 3 letech. V tuto chvíli se však jedná o spekulace – není jasné, jak se Apple k nařízení EU postaví. Lokální zastoupení odmítlo situaci jakkoliv komentovat.

Původní článek z 13. 7. (22:15)

Klíčové orgány Evropské unie (EU) schválily směrnici, podle které musí veškerá elektronická zařízení s dobíjecí baterií umožnit koncovým zákazníkům tzv. domácí výměnu baterie. Týkat se to bude obrovského množství přístrojů všeho druhu, samozřejmě hlavně mobilních telefonů.

EU přinese revoluci v bateriích

V pondělí 10. července Evropská rada a Parlament schválily balíček regulací, které mají přispět k dekarbonizaci a nastolení bezemisního evropského prostoru. Součástí balíčků nařízení je i úprava, která ukládá výrobcům povinnost umožnit spotřebitelům vyměnit akumulátor v mobilním zařízení svépomocí. V praxi to znamená návrat vyjímatelných baterií, jak je známe ze starých tlačítkových mobilů.

Nařízení začne platit od roku 2027, do té doby tedy mají výrobci čas své produkty na tuto skutečnost připravit. Týkat se má zejména spotřební elektroniky: mobilních telefonů, tabletů, laptopů, ale také průmyslových baterií, startovacích akumulátorů, olověných baterií a pochopitelně i baterií v elektromobilech a dalších dopravních prostředcích na nefosilní pohon. Každá baterie by ještě k tomu měla obsahovat QR kód s jakýmsi evidenčním dokladem o složení a podílu recyklovaných materiálů.



Apple iPhone 14 v akci



Nepřehlédněte

USB-C v iPhonech povinně do Vánoc 2024, nařídila Applu Evropská unie

Podle odpovědných orgánů EU je cílem nového nařízení snížit environmentální a sociální dopady během celého životního cyklu baterie. Ambicí Evropské unie je zvýšit tím možnost recyklace stávajících akumulátorů a omezit výrobu nových, kvůli kterým se musí odebírat cenné materiály ze zemí třetího světa.

Co na to výrobci?

Je nabíledni, že toto drakonické nařízení významně ovlivní podobu trhu se spotřební „dobíjecí“ elektronikou. Drtivá většina dnešních smartphonů či laptopů je totiž vyráběna jako monolit z jednoho materiálu. Běžný uživatel nemá žádný přístup ke komponentám uvnitř těla jeho zařízení. Výměnu baterie vykonávají autorizované servisy, které si za tuto operaci mohou účtovat servisní poplatek.

Pokud budou velcí výrobci mobilních telefonů a dalších dotčených přístrojů chtít své produkty nadále nabízet na trzích v rámci Evropské unie, budou se muset této směrnici chtě nechtě podřídit. Požádali jsme o oficiální vyjádření tři největší výrobce na českém trhu – Apple, Samsung i Xiaomi. Apple v tuto chvíli odmítl situaci komentovat, ostatní zatím bez odezvy.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku