Domů » Bleskovky » Nástupce Snapdragonu 888 získává konkrétní obrysy. Bude to výkonné dělo ráže 4 nm

Nástupce Snapdragonu 888 získává konkrétní obrysy. Bude to výkonné dělo ráže 4 nm

I letos v zimě se dočkáme odhalení nového výkonného čipsetu od Qualcommu, který následně najdeme ve spoustě vlajkových smartphonů příštího roku. Zdá se, že mezigenerační posun bude letos výraznější než v minulých letech, a to hned díky několika aspektům. Jakou výbavu čipset nabídne, zveřejnil v tomto týdnu informátor @evleaks.

4 nm, nová architektura a nejnovější komponenty

Obchodní jméno příštího vlajkového Snapdragonu zatím neznáme, interně je označován jako SM8450. Některé zdroje o něm hovoří jako o Snapdragonu 888+, což je ale hloupost; pokud takový čipset v průběhu letošního roku dorazí, bude se jednat o mírně přetaktovaný současný model. To, co uniklé specifikace ukazují, je zbrusu nový čipset postavený zcela od podlahy.

snapdragon 888 7

Pokud se zveřejněné informace potvrdí, tak se ve smartphonech příštího roku můžeme těšit na nové srdce postavené na  4nm procesu. Výrobce zatím neznáme, ale proslýchá se, že tchajwanská společnost TSMC udělala ve 4nm procesu takové pokroky, že bude schopná zahájit zkušební výrobu již ve 3. čtvrtletí letošního roku, což je o tři měsíce dříve, než se očekávalo. Firma se dokonce chystá na rychlý přechod na 3nm proces, ke kterému má dojít už v příštím roce.

snapdragon 888 10

Není to ale pouze výrobní proces, co posune příští vlajkový Snapdragon mezigeneračně kupředu. Qualcomm totiž při jeho návrhu využije nejnovějších návrhů společnosti ARM, takže se můžeme těšit na zbrusu novou architekturu ARMv9, stejně tak i na nedávno představené návrhy procesorových a grafických jader – Kryo 780 a Adreno 730. Nasazen má být i nový obrazový procesor Spectra 680 ISP a zvláštní jednotky pro zpracování videa (VPU) a zobrazování obsahu na displeji (DPU). Součástí čipsetu má být i integrovaný modem Snapdragon X65 5G s teoretickou stahovací rychlostí až 10 GB/s a lepší energetickou účinností.

Zajímavý bude souboj s procesory Samsung Exynos, které by ještě v letošním roce měly přesedlat na grafiky od AMD. A pochopitelně se nevyhneme ani srovnání s jablečnými čipsety Apple M1 (a jejich pokračovateli), které aktuálně poskytují nejvyšší výkon v poměru vynaložené spotřeby.

Qualcomm obvykle představuje nové čipsety pro příští sezonu na vlastním prosincovém summitu konaném na Havaji. Dá se předpokládat, že letos tomu nebude jinak.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. 4nm ve smartphonech? Moc slušný 👏

  • Karel Endler

   V terminologii TSMC je to vylepšený proces 5nm, ne generační posun. Ale i tak skvělé.

 2. „A pochopitelně se nevyhneme ani srovnání s jablečnými čipsety Apple M1 (a jejich pokračovateli), které aktuálně poskytují nejvyšší výkon v poměru vynaložené spotřeby.“
  Můžu vás poprosit o zdroj? Docela mě to zajímá a zejména ve srovnání s nejnovějšími Ryzeny.
  Diky

  • Karel Endler

   Prý to M1 opravdu zvládá – ve třech benchmarcích z deseti. Ve zbytku se hanebně propadá. Dá se ovšem pochopit, že pro jablečné hračky je to jako živá voda – po Intelech.

  • Karel: zdroj tech deseti benchmarku?

 3. Qualcomm přijde se 4nm výrobním procesem a Intel zaseklej už nějaký ten pátek na 10 nm 🤔

  • Karel Endler

   Ale už slibuje 7nm, takže se za tři roky snad dočkáme.

   Fandové Intelu tvrdí, že 10nm Intel vyrovnává 7nm TSMC. Nikde to ale není vidět…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).