Na linkách Foxconnu bude do konce roku pracovat 30 tisíc robotů

Foxconn je čínská společnost vlastnící velké množství závodů, na jejichž linkách se montují takové bestsellery spotřební elektroniky, jakými jsou například iPhone 5, PlayStation 3, nebo Xbox 360. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o mobilní technologie, jistě zaregistroval několik posledních zpráv, které se opíraly o nelidské pracovní podmínky či dokonce najímání nezletilých dělníků. O tom, jak nelehkým úkolem je pracovat pro společnost s více než 1,2 miliony zaměstnanci, svědčí i skutečnost, že pod okny vícepatrových ubytoven musely být nainstalovány sítě, které zabraňují páchání sebevražd. Zřejmě i z těchto důvodů se Foxconn rozhodl zařadit do výrobního procesu roboty, pro které nebudou drsné pracovní podmínky žádnou překážkou.

   

Čínský gigant již k dnešnímu dni začal instalovat první z deseti tisíc takzvaných „Foxbotů“ (interní označení), k nimž se má do konce roku přidat dalších dvacet tisíc robotických spolupracovníků. Cílem je, aby do pár let na linkách sloužilo kolem jednoho milionu robotických paží, které se budou o svou práci dělit s lidskými kolegy. Ačkoliv se cena jednoho Foxbota“ pohybuje okolo 25 000 USD, tak jejich míra pracovní využitelnosti je relativně nízká. Stroje dokážou vykonávat pouze základní úkoly, jakými jsou zvedání a pokládání předmětů. Jinými slovy nejsou dostatečně přesné, aby zvládly sestavit iPhone 5, jehož montáž je velice obtížná. V současné době je opravdu těžké odhadnout, kolik pracovníků přijde kvůli strojům o svou pozici. Roboti budou zpočátku sloužit pouze k usnadnění výrobních procesů, ale postupem času zcela jistě dojde k plnému nahrazení větší části zaměstnanců Foxconnu.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku