Domů » Bleskovky » Na linkách Foxconnu bude do konce roku pracovat 30 tisíc robotů

Na linkách Foxconnu bude do konce roku pracovat 30 tisíc robotů

Foxconn je čínská společnost vlastnící velké množství závodů, na jejichž linkách se montují takové bestsellery spotřební elektroniky, jakými jsou například iPhone 5, PlayStation 3, nebo Xbox 360. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o mobilní technologie, jistě zaregistroval několik posledních zpráv, které se opíraly o nelidské pracovní podmínky či dokonce najímání nezletilých dělníků. O tom, jak nelehkým úkolem je pracovat pro společnost s více než 1,2 miliony zaměstnanci, svědčí i skutečnost, že pod okny vícepatrových ubytoven musely být nainstalovány sítě, které zabraňují páchání sebevražd. Zřejmě i z těchto důvodů se Foxconn rozhodl zařadit do výrobního procesu roboty, pro které nebudou drsné pracovní podmínky žádnou překážkou.

   

Čínský gigant již k dnešnímu dni začal instalovat první z deseti tisíc takzvaných „Foxbotů“ (interní označení), k nimž se má do konce roku přidat dalších dvacet tisíc robotických spolupracovníků. Cílem je, aby do pár let na linkách sloužilo kolem jednoho milionu robotických paží, které se budou o svou práci dělit s lidskými kolegy. Ačkoliv se cena jednoho Foxbota“ pohybuje okolo 25 000 USD, tak jejich míra pracovní využitelnosti je relativně nízká. Stroje dokážou vykonávat pouze základní úkoly, jakými jsou zvedání a pokládání předmětů. Jinými slovy nejsou dostatečně přesné, aby zvládly sestavit iPhone 5, jehož montáž je velice obtížná. V současné době je opravdu těžké odhadnout, kolik pracovníků přijde kvůli strojům o svou pozici. Roboti budou zpočátku sloužit pouze k usnadnění výrobních procesů, ale postupem času zcela jistě dojde k plnému nahrazení větší části zaměstnanců Foxconnu.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

20 komentářů

 1. Znalec (neregistrovaný)

  Kolik telefonů si pak ti roboti koupí ?

  • tron (neregistrovaný)

   To sa opýtajte bojovníkov za ľudské práva. Majú prácu, zle je! Nemajú prácu, zle je! Každý kto vydiera bude skôr či neskôr nahradený. Ale aj tak miestne publikum nechápe význam tento informácie! Foxconn vyrába také objemy, že musia stavať nové a nové závody. Na pretočenie dosky naozaj nie je potrebné zamestnávať človeka, ktorému po 10h neustále otáčania toho istého rupne v bedni. Roboti budú robiť tie najprimitívnejšie, najnudnejšie, najopakujúcejšie sa práce. Presne to čo sa deje všade. Mixér je tiež robot. Pre tých, ktorým to nemyslí.

  • Hm (neregistrovaný)

   Jasne, nejlepsi by byl zivot ve spolecnosti tvoreny jen elitou a td. Akorat jeste nikdo nevymyslel, co s tema zbylejma miliardama lidi …. Ze by zas nejaka valka?

  • theolli70 (neregistrovaný)

   to je zase moudro po ránu :-/

 2. ffff (neregistrovaný)

  Presne tolko kolko sucastny zamestnanec ktory tam maka za 250 € na mesiac myslis ze s tejto mzdy si moze dovolit daky telefon?

 3. 250€? Ses pos*ral ne?

 4. Hm (neregistrovaný)

  Vyborne, a jeste mi nekdo vysvetlete co bude s tou spoustou lidi, co tam makali? Oni nejak zmizi, nebo uz nebudou mit potrebu jist?

  Jen tak dal, 3 sv. Nejak zacit musi :-((

  • A koho to zajímá? Mají zaměstnávat drahé lidi jen proto, aby ti lidé měli z čeho žít? Tak ať si najdou jinou práci. Že není? To maj blbý… ať se o ně postará jejich stát.

  • drahe lidi:-D

  • Pokud by robot v součtu vyšel dráž, těžko by je nasazovali. Takže ano, drahé lidi.

  • Michal (neregistrovaný)

   Typický sobec, myslet sám a všichni ostatní jsou mi lhostejní. A drahé lidi? Dobrý vtip, firma má neskutečné výdělky a jakou mzdu má jeden člověk? Skoro nulovou.

  • Michal: Jistě mají mzdu minimálně na hodnotě minimální mzdy určené státem. Pokud se z ní nedá vyžít, má Čína systémovou chybu.

  • Hm (neregistrovaný)

   Jak stat shite? Stat jako ma nejaky prachy bokem na odpadliky od foxconn-like firem? Kde na to ten stat jako bude brat?

  • To je docela problém Číny (nebo kde to sídlí). Jako fakt si někdo myslí, že soukromá firma bude brát ohledy na potřeby lidí? To jako vážně?

  • Hm (neregistrovaný)

   Ja se jen snazim rict, ze nic na svete, a zejmena ne v lidske spolecnosti, neni definitivni, a ze v minulosti uz se nekolikrat system menil. V 21.stoleti jsou lide, zda se, stale na zacatku, nechapou, co je to trvale udrzitelnej rozvoj spolecnosti. 100.000 ce lidi umirajicich hlady to rozhodne nejsou. Lidstvo se holt nikdy nepouci. Vracime se (nejen v Cine) do dob drevniho kapitalismu, kdy pan tovarnik nevedel co s prachama a delnasove chcipali 18h v praci. K cemu to vedlo vi kazdej kdo daval ve skole pozor.

 5. Velda (neregistrovaný)

  Je tchaj-wanská…

 6. A v Číně nebudou mít za co žrát.

 7. Roboti jim alespoň nebudou pořádat Bungee jumping :D

 8. Chudáci, jak slepice v drůbežárně, když koukám na poslední fotku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).