Domů » Bleskovky » Muž po pádu z kola upadl do bezvědomí, Apple Watch přivolaly záchranáře

Muž po pádu z kola upadl do bezvědomí, Apple Watch přivolaly záchranáře

Apple Watch Series 4 a Series 5 nabízí funkci detekce pádu. Zamýšlena je především pro starší lidi, kterým může zajistit pomoc v případě, že se po pádu nemohou zvednout ze země. Automaticky se proto aktivuje jen tehdy, když do aplikace zadáte věk nad 65 let.

watchos5 1 emergency services fall alert

Příběh jednoho amerického cyklisty nicméně ukazuje, že se vyplatí zvážit aktivování funkce i pokud jste mladší. Bob Burdett totiž po pádu z kola upadl do bezvědomí a nebýt této funkce, na rychlou pomoc by si zřejmě musel počkat.

Do půl hodiny v nemocnici

Bob se měl se svým synem Gabem setkat v chráněné přírodní oblasti Riverside State Park, kde plánovali vyjížďku na horských kolech. Než však syn dorazil, Bob nešťastně spadl z kola, což ho omráčilo. Protože však měl aktivní funkci detekce pádu, hodinky zavolaly nouzovou linku a rodině zaslaly zprávu s polohou. Funkce detekce pádu totiž kromě automatického přivolání záchranných složek také informuje předem nastavené nouzové kontakty.

apple watch fall detection 02
Apple Watch sice pád odnesly rozbitým displejem, jejich funkčnost to však naštěstí nijak neovlivnilo.

Když Gabe viděl, že jeho otec nedaleko místa zamýšleného setkání utrpěl „těžký pád“, pochopitelně se svým bratrem rychle vyrazil na místo. Na místě pádu však otce nenašli, neboť už ho mezitím odvezly záchranné složky. Hodinky nicméně detekovaly změnu polohy, takže bratři mohli pokračovat do konkrétní nemocnice. Tam už otce necelou půlhodinu od pádu ošetřovali.

Vyšetření neukázala žádná závažná zranění a zdá se tak, že Bob bude brzy zase moci vyrazit na kolo.

PSA: Last Sunday while trying to meet up with my dad for some mountain biking in Riverside State Park (MTB in RSP), I…

Zveřejnil(a) Gabe Burdett dne Pátek 20. září 2019

Událost není prvním případem, kdy chytré hodinky nebo telefon zachránily svému uživateli život. V tomto konkrétním případě by sice na místo pádu po nějaké době syn vzhledem ke srazu zřejmě dorazil, nicméně pomoc by se tím zjevně opozdila. Pokud by však ke stejnému pádu došlo při osamocené projížďce v přírodě, automatické přivolání záchrany s připnutou polohou by opravdu mohlo znamenat hranici mezi životem a smrtí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.