TOPlist

Musk opět slibuje autonomní řízení, dočkají se ale i majitelé stávajících vozů Tesla?

happy elon musk stastny midjourney
  • Elon Musk slibuje vůz na nové platformě s autonomním řízením úrovně 5 
  • Jestli myslí i na majitele stávajících vozů, ale není zřejmé 
  • Ti nyní mají pouze asistenty na úrovni 2 a vývoj se v posledních měsících zasekl 

Elon Musk opět čeří vody automobilového průmyslu. V minulém týdnu proběhla akce Investors Day, kde se mluvilo o nové továrně v Mexiku, ale byla zmíněna také zcela nová platforma osobního vozu, která bude jednodušší na výrobu. Žádné konkrétní detaily ale nezazněly.

Nyní se Musk objevil také na konferenci Morgan Stanley a prohlásil, že nový vůz bude téměř plně autonomní. Ovládání tedy bude na řidiči záviset jen velmi zřídka. Tím však mnohé vůbec neuklidnil. Doposud se totiž pracovalo s variantou, že by autonomní řízení dostaly všechny vozy vyrobené od roku 2016 prostřednictvím softwarového updatu. Ačkoliv se tedy máme těšit na autopilota úrovně 5, zatím máme stále k dispozici pouze tzv. FSD Beta (Full-Self Driving Beta), což je spíše jízdní asistent odpovídající úrovni 2.

white sedan parked on gray asphalt road during daytime

Tento program navíc v posledních měsících nezaznamenává zásadní pokroky. Vylepšení jsou spíše kosmetická a mnozí majitelé už přestávají věřit ve sliby, které Musk vypouští několikátým rokem po sobě. Do toho se mluví o jakýchsi autonomních robotaxi nebo novém hardwaru pro plně autonomní vozy, který ale nebude možné dokoupit pro starší modely.cybertruck3Nepřehlédněte

Cybertruck má další zpoždění. Letos se pick-upu nedočkáme, tvrdí Musk

Možná se tedy brzy opravdu dočkáme nějakého autonomního vozu od Tesly na úrovni 4 nebo 5, zatím to ale rozhodně nevypadá, že se podobné úrovně dočkají stávající majitelé vozů této značky, kteří za své vozy dali nemalé peníze s příslibem budoucího doplnění autopilotem. Pokud to tak opravdu bude, Muska nejspíše čekají horké chvilky.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku