Domů » Bleskovky » Multifunkční baterie v Apple Watch? Nový patent počítá s tím, že bude vibrovat

Multifunkční baterie v Apple Watch? Nový patent počítá s tím, že bude vibrovat

Nový patent registrovaný Applem počítá s tím, že by se budoucí Apple Watch mohly zcela vzdát vibračního modulu Taptic engine. Nahradit by ho mohla baterie.

800 600 Apple Watch S5
Ilustrační obrázek

Tip: Recenze Apple Watch SE: dostupná vstupenka do světa chytrých hodinek

Jakkoliv to na první pohled zní možná zvláštně, není to poprvé, co Apple podobný koncept promýšlí. V minulosti už takto bylo zvažováno využít cívku bezdrátového nabíjení.

Lepší využití místa

Ušetřit vnitřní místo se hodí vždycky. Můžete pak celý přístroj zmenšit, přidat další funkce, nebo zvětšit baterii a tím výdrž. Problém je, že po odebrání většiny tlačítek a konektorů už v dnešních přístrojích nezbývá moc věcí, jichž se můžete „bezbolestně“ zbavit. A Apple Watch samozřejmě nejsou výjimkou.

Vibrační motorek je tak jednou z mála věcí, u kterých lze náhradu zvažovat. Vibrační modul navíc zabírá relativně hodně místa. Kromě objemu zabraného přímo danou součástkou totiž potřebuje ve svém okolí i volné místo. Právě pohyb totiž potom vibrace samozřejmě vytváří. A čím menší je hmota vibračního modulu, tím více se musí hýbat, aby dosáhl potřebné intenzity vibrací.

apple watch baterie vibrace
Jedna z ilustrací v patentové dokumentaci

Myšlenka nového patentu tak počítá s tím, že by se hýbala celá baterie. Ta je relativně velká a těžká, takže by kolem sebe nepotřebovala tolik místa a mohla by vytvářet dostatečné vibrace i tak. Podle informací serveru Apple Insider by pohyb baterie mělo zajišťovat „elektrické spojení s displejem“ a „cívka nastavená k vyvolání oscilačního pohybu baterie paralelně k displeji“.

apple watch baterie vibrace 2
Tento nákres ukazuje pohyblivou baterii upevněnou k tělu hodinek

Patent zní zajímavě a mohl by pomoci zvýšit výdrž Apple Watch, či umožnit obsažení nových hardwarových schopností. Otázkou však je, nakolik je skutečně reálně využitelný, především s ohledem na životnost baterie. Za vynálezem stojí skupina šesti výzkumníků, kteří už pro Apple v minulosti navrhli způsob, jak akumulátor zabudovat do řemínku hodinek. Nezbývá než počkat, jestli se některý z těchto patentů přetaví i do skutečného výrobku.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).