Domů » Články » Motorola Moto X představena: První smartphone přímo od Google

Motorola Moto X představena: První smartphone přímo od Google

Předcházely jí měsíce spekulací, dohadů a úniků. A nyní je konečně tu! Motorola představila telefon vyvíjený společně s Googlem – model Moto X se spoustou zajímavých inovací.

Prakticky od chvíle, kdy se Google stal majitelem Motoroly, se spekuluje o společném dítku těchto dvou gigantů. Nyní jsme se konečně dočkali – telefon s finálním názvem Moto X byl oficiálně představen. 


 

V poslední době se mluvilo zejména o tom, že tajuplnou Moto X si bude možné nechat vyrobit téměř v libovolné barvě a k dispozici bude dokonce několik materiálů. Tato tvrzení rozhodně nebyla daleko od pravdy. Zákazník si může vybrat z 18 barev předního rámečku, zadního krytu či drobných doplňků a později v tomto roce nebude chybět ani několik materiálů, jako třeba dřevo.

Celkem si tak budete moci Moto X odnést ve více než 500 barevných kombinací a celkově ve více než 2000 verzích. Pokud se vám výsledek nebude zamlouvat, můžete telefon během čtrnácti dnů poslat zpět a zkusit to znovu.

 
Originální nápad: kryt Motoroly X si můžete přizpůsobit k obrazu svému

Hardwarová výbava: Mezi elitu se nezařadí

Před nějakou dobou vyšlo najevo, že Moto X rozhodně nebude vybavena tím nejlepším dostupným hardwarem a to se nyní potvrzuje. Srdcem telefonu se stane dvoujádrový procesor Motorola X8 postavený na čipu Qualcomm Snapdragon S4 Pro na frekvenci 1,7 GHz s grafickým akcelerátorem Adreno 320. I tato kombinace však stačí na drtivou většinu moderních her a plynulý běh systému. Zajímavou záležitostí je také natural language procesor, který redukuje šum a okolní hluk při telefonování pro co nejlepší kvalitu zvuku.

 

Příjemnou hodnotou jsou 2 GB operační paměti RAM, které doplní 16GB interní úložiště. K dispozici by ale měla být i 32GB varianta, což je pro většinu uživatelů dostačující hodnota. V ceně je navíc také 50 GB v cloudovém úložišti Google Drive. Zmínit bychom měli také kapacitu baterie, která činí 2200 mAh. Celkové rozměry telefonu jsou 129,3 x 65,3 x 5,6 – 10,4 mm, hmotnost činí 130 gramů.

  

Displej nabídne úhlopříčku 4,7 palců a dostačující rozlišení 720 x 1280 px. Zajímavou vymožeností je tzv. aktivní displej, který pozná, kdy telefon není například v obalu a ukazuje na zamykací obrazovce různá data a informace, jež se v pravidelných intervalech střídají. Jedním dotykem se poté rychle dostanete do příslušných aplikací, jako třeba Gmail nebo Zprávy.

  

Za zmínku bezesporu stojí také 10Mpx Clear Pixel fotoaparát se světelností f/2.0, který zachytí až o 70 % světla více, než běžné snímače v telefonech. Stydět se Motorola Moto X rozhodně nemusí ani za nahrávání fullHD videa. Přední kamerka pro videohovory nabídne 2Mpx rozlišení. Spuštění aplikace Fotoaparát lze navíc provést rychlým protřepáním s telefonem (ukázka).


 

Operačním systémem se stane téměř čistý Android  4.2.2. Mezi jeho vylepšení ale bude patřit třeba hlasové ovládání aktivovatelné i pokud je telefon uzamčen, a také různá gesta. Obojí bude dotaženo o kousek dále, než je doposud v případě Google Now a pouze řečí budete moci provádět složitější operace.

S Evropou se nepočítá: Spolehnout se budeme muset na neoficiální distribuci

V některých amerických obchodech bude novinka dostupná již koncem srpna. Cena ve volném prodeji je zatím neznámá, při úvazku k některému z amerických operátorů by měla činit okolo 200 USD (cca 4 000 Kč). Mimo standardní variantu nebude chybět ani odemčená vývojářská verze či Google Play edice. S českou distribucí bychom prozatím nepočítali a pokud si na tenhle kousek brousíte zuby, budete se muset spolehnout na neoficiální dovoz, případně si udělat výlet do zahraničí. Oficiálně se Moto X totiž bude prodávat pouze v USA, Kanadě a Latinské Americe.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

Pokud 16GB verze s úvazkem bude stát 200$ bez CLA a DPH . Jednáse o velice přeražený telefon a ty barvičky to nezachrání.

FantomasMan
Uživatel
FantomasMan

Šikovne ide nato Motorola s Moto X. Keďže dnes už 600 USD mobily nie sú IN tak tomuto mobilu predpovedám peknú budúcnosť. Dnes už to nie je o výkone ale o personalizáci mobilu. Á tú Moto X ponúka vo veľmi veľkom množstve.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Neviem čo si kde cital ale tento mobil sa bude predavat za niečo medzi 500 až 600 USD, neblokovany, neviazaný. Ešte tu cenu nezverejnili, ale bude sa predavat za 200 USD s viazanostou, presne ako iPhone 5. Takže to bude pekne predrazeny mobil.

Dan (neregistrovaný)
Anonym
Dan (neregistrovaný)

Nějak nevidim důvod si tendle telefon koupit…Čekal sem třeba, že vyjde s androidem 4.3 a aktualizace budou probíhat jako na nexusech…