Sledujte nás na YouTube

Motoristův sen: Automobilka Mini ukázala brýle s rentgenovým viděním

Automobilka Mini představila vlastní prototyp chytrých brýlí pro rozšířenou realitu, které by měly v budoucnu napomoci k vyšší bezpečnosti. Projekt Mini Augmented Vision je společným dílem divize BMW DesignworksUSA a společnosti Qualcomm, která již v minulosti několikrát ukázala své ambice proniknout do automobilového průmyslu. Mezi klíčové vlastnosti prezentovaného konceptu patří zobrazování navigačních údajů, dopravních informací a ostatních jízdních dat.

 
Design brýlí vyvolává pocit, že za jejich návrhem stál steampunkový nadšenec

Další zajímavou funkcí je spolupráce s palubními systémy vozu a to včetně extérních kamer snímajících nejbližší okolí. Řidič tak dostane možnost transparentního pohledu například skrze dveře a další části automobilu. V praxi má tato funkce sloužit k odhalení překážek a snadnějšímu parkování v přeplněných velkoměstech. Brýle mají doplnit klasické head-up displeje a ještě více rozšířit možnosti navigačních jednotek. Pochopitelně nechybí ani možnost propojení s chytrým telefonem a indikace všech příchozích oznámení.

Ačkoliv se jedná pouze o prototyp nastiňující možné využití rozšířené reality, v budoucnu lze očekávat, že podobná zařízení se stanou běžnou součástí našich každodenních potřeb. Za poslední roky jsme podobných konceptů viděli celou řadu, ovšem všechy stále trápí dětské nemoci v podobě nepříliš ergonomického rozhraní a nedostatečné výdrže.

   

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

  1. jirxu (neregistrovaný)

    Rentgenové vidění??…bože proč si hrajete na Blesk…v nadpise rentgen a v celém článku nic o rentgenu(byla by to kravina navíc)…zas haló nadpis pro vytvoření senzace

    • uni (neregistrovaný)

      Zřejmě jen novinářská licence na zlidovělé koukání skrz:) Ale také jsem se zarazil, co s ve svém principu poměrně nebezpečným fyzikálním jevem bude dělat motorista:) A pak z toho vyleze obyč rozšířená realita:)

  2. Bary (neregistrovaný)

    Asi proto že vidíš skrz dveře. :)

    Kdyby napsali že umožňují lepší výhled z auta tak si to nikdo nepřečte.

    Ani já. :)

    • jirxu (neregistrovaný)

      sorry to je jako v nadpise napsat, že lidé ovládají telepatii a vědí na co druzí myslí…a v textu, že lidé si umí posílat smsky a maily…:D

  3. mokashi (neregistrovaný)

    Jestli nekdo potrebuje takove bryle, aby zaparkoval tohle miniauticko, tak by mel vratit ridicak :-D

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *