Modrá, nikoli zelená planeta? Google Doodle ukazuje krutou realitu globálního oteplování

Planeta Země

Na dnešní den, tedy 22. dubna, připadá každoroční světová událost známá jako Den země. Jako spoustu jiných významných dní, i v tomto případě se Google rozhodl upravit domovskou stránku svého vyhledávače o speciální grafiku Doodle. Tentokrát však nesáhl ke statickému obrázku či jednoduché grafice, ale na pomoc si povolal satelitní snímky naší planety. A nutno dodat, že se nejedná o zrovna příjemný pohled.

climate change timelapse doodle 3
Velký bariérový útes

Místo tradičního loga nalezneme na domovské stránce dominantního vyhledávače krátký GIF, který ukazuje snímky naší planety v průběhu času. Konkrétně jsou zobrazeny různé části Země (každých pár hodin se snímky mění), na které tvrdě dopadlo globální oteplování. K vidění je například hora Kilimandžáro v Tanzanii, jejíž ledová „čepice“ se mezi lety 1986 a 2020 dramaticky zmenšila. K vidění je také zmenšující se ledovec v grónském kraji Sermersooq, vyblednutí korálů poblíž ostrovu Lizard na Velkém bariérovém útesu či pomalá destrukce lesa na pohoří Harz v Německu od roku 1995.

climate change timelapse doodle 4
Les na pohoří Harz v průběhu času

Snímky pochází z Google Earth, tedy až na záběry korálových útesů, které poskytla The Ocean Agency. Cílem těchto GIFů je demonstrovat zrychlující se tempo klimatické změny, která má dopad nejen na přírodu, ale také na člověka. Pokud vás zajímá více časových os, které ukazují na průběh klimatické změny, zřídil Google za tímto účelem speciální webovou stránku.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku