Domů » Články » Mobilní svátek roku je za námi: Co nejzajímavějšího letos MWC přinesl?

Mobilní svátek roku je za námi: Co nejzajímavějšího letos MWC přinesl?

Mobile World Congress 2015 máme za sebou a tím pádem i největší svátek všech mobilních nadšenců. Jak celá akce probíhala a jaké v nás zanechala dojmy se vám pokusíme nastínit na následujících rádcích.


V rámci přednášek a diskuzí se na letošním MWC objevil například Mark Zuckerberg (CEO Facebooku), Sundar Pichai (Senior viceprezident Googlu) či hudebník will.i.am

V uplynulých dnech jsme vás poctivě zásobovali novinkami z Barcelony a další obsah ještě máme v záloze. V dnešním článku si krátce zrekapitulujeme ty nejzásadnější události z celé akce. Ačkoliv se brány MWC oficiálně otevřely v pondělí, několik výrobců se rozhodlo pro prezentaci den předem. V neděli ukázal jako první své novinky Acer (více informací), ovšem daleko větší pozornost na sebe odpoledne strhla společnost HTC a její vlajkový model One M9 (první dojmy & videopohled).

   
Představení produktů Huawei Watch (videopohled), HTC One (M9) a Samsung Galaxy S6/S6 edge oficiálně odstartovalo letošní Mobile World Congress

Díky sérii masivních úniků se však žádné větší překvapení nekonalo a pouze došlo k potvrzení už známých parametrů. Po osahání modelu HTC One (M9) jsem osobně nabyl dojmu, že výrobce nechtěl výrazně riskovat, případně utrácet za vývoj nové konstrukce a do starého těla tak integroval aktuální hardware. Nejvýraznější posun se odehrál v oblasti fotoaparátu, kde došlo k nahrazení nepříliš úspěšných ultrapixelů za klasický 20Mpx snímač.

 
Tento týden se počet obyvatel Barcelony krátce zvýšil téměř o sto tisíc obyvatel

Samsung vítězem, a zcela po právu

Zlatým hřebem nedělního večera se následně stala akce Unpacked, kde Samsung představil novinky v podobě smartphonů Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge. Tisková konference se odehrála v obřích prostorách budovy CCIB a nutno podotknout, že samotná organizace byla o úroveň lepší, než v předchozím roce.

Tiskové konference se účastnilo přes čtyři tisíce novinářů z celého světa a zdejší personál se skvěle postaral o hladký průběh celé akce, kde se nikdo nemusel mačkat a trpět v nekonečných frontách, tak jako tomu bylo při loňském uvedení modelu Galaxy S5. Díky dostatečně dimenzované konektivitě jsme si mohli dovolit publikovat videa a fotografie přímo z místa dění, což na podobných akcích nebývá pravidlem.

  
Tisková konference Samsungu se stala zlatým hřebem večera

V pondělí jako první odhalil své nové produkty Microsoft a také japonská společnost Sony, která zaujala nejtenčím desetipalcovým tabletem Xperia Z4 Tablet. Pro naši redakci to znamenalo brzké probuzení a rychlý přesun na výstaviště Fira Gran Via. Cesta v ranní špičce je zážitkem, která bez nadsázky snese srovnání s japonským metrem. Veřejná doprava se dostává za své limity a celá infrastruktura trpí pod přetlakem cestujících.

  MWC nejsou jen chytré krabičky, na výstavišti lze narazit i na jiné skvosty moderní techniky

Vlakové soupravy metra jsou napěchovány k prasknutí a celá cesta si proto žádá zvýšenou míru ohleduplnosti od pasažérů a zaměstnanců dopravního podniku. Stejná situace se pochopitelně opakuje při večerním odchodu, kdy je vše komplikovanější díky přítomnosti nekalých živlů. Barcelonští kapsáři mají v těchto dnech doslova žně, o čemž se letos opět přesvědčil nejeden novinář. Jejich rafinovaným taktikám se mnohdy nelze ubránit a k prošacování i vyprázdnění vašich kapes jim stačí pouze pár vteřin.

 
Barcelona a její dopravní infrastruktura si může opět na dvanáct měsíců oddechnout

Nechyběly ani gadgety a nositelná elektronika

Stejně jako na veletrh CES, se letošní Mobile World Congress nesl v duchu nositelné elekroniky a gadgetů všeho druhu. Při procházení obřích pavilonů jsme narazili na nespočet chytrých náramků či hodinek, které se mnohdy lišily pouze logem výrobce. Z funkčního hlediska se jednalo o totožná zařízení a jen v ojedinělých případech jsme narazili na náznaky kreativity. Koncentrace čínských výrobců byla na veletrhu skutečně vysoká, zvlášť v porovnání s předchozími lety.

  

Opačný trend jsme zaznamenali v případě japonských společností, pro které akce nemá takový význam a proto se jejich stánky výrazně zmenšily, nebo v některých případech svou účast zcela vynechali. Z jistého pohledu je to veliká škoda, jelikož jejich expozice byly pro mou technologickou duši vždy příjemným zpestřením a zároveň možností jak si vyzkoušet technologie, které se na trhu objeví až za několik let. Největší stánek měl opět Samsung v těsném závěsu s LG a ZTE, které zde mimochodem ukázalo vlastní kopii iPhonu 6 v podobě modelu Blade S6 Plus (více informací).

  

Kapitolou sama pro sebe byla hala s číslem sedm, kde byla největší koncentrace čínských vystavovatelů. Úsměvným momentem byl okamžik, kdy jsem procházel již dvacátý stánek a na každém byl vidět ten samý smartphone s totožnou výbavou, ale jiným označením. Personál byl často krajně neprofesionální a mnohdy nedokázal odpovědět na triviální dotazy mířící na hardware či verzi operačního systému.

Další překvapení se konalo při nahlédnutí do propagačních materiálů, které po gramatické stránce vykazovaly znaky, jako kdyby je psal čínský student navštěvující první stupeň základní školy. Za sebe si myslím, že podobné šílenosti na MWC vůbec nemají co dělat, ale organizátoři jsou zřejmě jiného názoru.

 

Moderní výstaviště s velkou rozlohou

Celý komplex Fira Gran Via se skládá z osmi obřích hal o celkové rozloze 240 000 metrů čtverečních a přebíhání mezi jednotlivými výrobci je proto časově i fyzicky náročné. Za celou dobu jsme nachodili přibližně sedmdesát kilometrů a spálili okolo sedmi tisíc kalorií. Není proto divu, že po takto náročných výkonech každému návštěvníkovi řádně vyhládne.

Možnost občerstvení proto nabízí 45 restaurací, přičemž novináři se mohli zdarma nasytit v prostorách, kde byly na výběr pokrmy všech světových kuchyní a na své si tak přišel skutečně každý. V řeči čísel ještě chvíli zůstaneme, jelikož letošní Mobile World Congress byl desátým ročníkem s účastí přesahující 93 000 návštěvníků z 200 zemí a přítomností více než dvou tisíc vystavovatelů z celého světa.

 
Výstaviště se skládá z osmi obřích pavilonů a nechybí ani dva heliporty, 4 580 parkovacích míst, desítky restaurací a terasy pro načerpání sil na čerstvém vzduchu

Za našeho pobytu v Barceloně jsme nasbírali mnoho materiálů, které pro vás budeme ještě v následujících dnech zpracovávat a postupně publikovat. Na celé akci bylo znát, že organizátoři se opět poučili z předchozích ročníků a udělali maximum pro všechny návštěvníky za účelem co nejlepšího zážitku.

Dosavadní články z MWC 2015 naleznete chronologicky seřazené na tomto odkazu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. Dwarf (neregistrovaný)

  já mám pocit že letos na mwc moc top věcí nebylo, až na SGS6ku mě tam toho moc nezaujalo. Jinak kluci díky za zpravodajství, hned jsem si vás přidal z facebooku do rsska! :)

 2. Stejný názor jako DWARF… nic mne extra neoslnilo …až na ceny některých zařízení. Z těch jsem oslněn doteď.

  • satelit (neregistrovaný)

   Ty ceny jsou šílený. V HTC si asi dali kvalitní THC, protože dvacka za M9 je nenormální totálně. U Sungu jsem vysokou cenu čekal, ale funny je že paradoxně vychází líp jak HTCčko. a ten Sung S6 je aspoň povedenej, HTC nuda jako blázen.

  • A ještě vzhledem k tomu jakou HTC s poslednimi modely predvadi nekvalitu, o foceni ani nemluve, tak ta cena je vice nez troufala.Proc ne, když si to najde kupce.Troufalost se také pocita.

   Jedine plus u HTC je pekny displej LCD, zadny hnusny Amoled.

  • Lidi ale očividně AMOLEDy chtějí a já se jím ani nedivím. Zrovna HTC dělá suverénně jedny z nejhorších displejů, pozorovací úhly nula, vyblité barvy, tenhle jsem sice naživo ještě neviděl, ale pokud bude takový, jako to HTC předvádí poslední roky, tak to bude zase trága.

  • To platilo kdysi u starych HTC.

   Je videt, ze displej na HTC M7 ci M8 nikdy nevidel/nepouzival.Strci kdejaky vypalujici se Amoled do kapsy.

  • Menty: Kolik lidí myslíš ví, zda má LCD nebo AMOLED (nehledě na to, že pro většinu je vše LCD a i „odborné“ weby ti vnucují kraviny typu TFT, apod.)

   AMOLED je pak doméno Samsungu a dle prodejních výsledků za poslední kvartály, AMOLED očividně netáhne.

   Navíc co s AMOLEDem provádí Google, to je už tuplem pakárna nejvyššího kalibru.

 3. Thoot (neregistrovaný)

  Já si Galaxy S6 objednal u O2 jak jste tady o tom psali. v dubnu mi dorazí tak se těším. letos pro mě bezkonkurenčně nejlepší stroj, a konečně s normálním deisgnem.

 4. Probos (neregistrovaný)

  Jako mít dvacet litrů na telefon a vybírat mezi M9 a S6, tak neváhám ani minutu pro Samsung. HTC se letos fakt moc nepředvedlo. To jim zbyly náhradní kryty z M8ky? :)

  • No vďaka bohu, že si človek nemusí vyberať len z tejto dvojice…

 5. PDD (neregistrovaný)

  Co bylo zajimaveho na letosnim MWC?No vubec nic.Jedine co se mi libilo byly virtualni bryle od HTC resp. od Valve.A vybirat si mezi S6 a M9 si opravdu muze jen blazen :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).