Domů » Články » Mobile Internet Forum 2013: Průlet mobilním světem v Česku

Mobile Internet Forum 2013: Průlet mobilním světem v Česku

Letošní ročník konference Mobile Internet Fórum je za námi. Věděli jste, že za poslední rok v České republice přibylo přes 400 tisíc nových uživatelů mobilního internetu?

Minulý týden proběhla konference Mobile Internet Forum, která přinesla řadu zajímavých přednášek na témata spojená s mobilním internetem. Naše redakce zde samozřejmě nemohla chybět a prostřednictvím tohoto článku se vám pokusíme přiblížit její průběh.

Konference odstartovala pod taktovkou Petra Koubského, kterého po krátkém úvodu vystřídal Jiří Peterka s přednáškou o klíčových momentech v českém mobilním světě za uplynulý rok. V průběhu rekapitulace jsme si mimo jiného připomněli příchod prvního virtuálního operátora (BLESKmobil), oznámení neomezených tarifů a téměř nezapomenutelnou situaci týkající se prvního pokusu o aukci kmitočtů, která v březnu letošního roku skončila fiaskem. 

 

Počet uživatelů mobilního internetu prudce vzrostl

O další přednášku se postaral Slavomír Doležal. Ten zde zastupoval Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS) a jeho prezentace převážně obsahovala tvrdá data přímo ze sítě. Podle zveřejněných čísel přibylo za posledních dvanáct měsíců v České republice na 400 tisíc nových uživatelů, kteří využívají internet na svém mobilním telefonu. Podle údajů, které zveřejnili všichni tři operátoři (O2, T-Mobile, Vodafone) bylo v srpnu letošního roku aktivních 13,5 milionů SIM karet, z čehož 27 procent se pravidelně připojovalo k internetu.

Z hlediska operačních systémů u nás kraluje Android (57 %), za kterým překvapivě následuje Symbian s 26% podílem. Na třetí příčce se umístil iOS s desetiprocentním zastoupením a pomyslná bramborová medaile náleží operačnímu systému Windows Phone (4 %). Převážná část uživatelů mobilního internetu je ve věku od osmnácti do třiceti let. Pakety mířící z jejich smartphonů nejčastěji putují na servery sociálních sítí, vyhledávačů, map a předpovědi počasí. Kromě návštěv samotných stránek a jejich mobilních verzí dominují také přístupy skrze aplikace. 

 

Jako další se řečnického pultu ujal Michal Buzek, který je vedoucím pracovníkem oddělení analytiků ve společnosti Seznam.cz. Od něho jsme se dozvěděli, že mapování mobilních uživatelů je pro náš nejnavštěvovanější vyhledávač stále důležitější. Z výzkumu vyplynulo, že třetina uživatelů českého internetu používá k surfování chytrý telefon. Analytici Seznamu se kromě jiného zaměřili i na podíly z pohledu výrobců chytrých telefonů.

Mezi nejoblíbenější značku patří Samsung (36 %) s jeho loňskou vlajkovou lodí Galaxy SIII. Druhou příčku okupuje Nokia se svými zařízeními Series 60. Třetí místo opět náleží Applu a jeho iPhonu. Čtvrtou pozici zaujímá HTC s modelem Desire X a Wildfire S. Pátým nejoblíbenějším výrobcem je Sony, které zastupují smartphony Xperia Miro a Tipo. Z přiloženého grafu si můžeme povšimnout, že mobilnímu internetu v naší republice vévodí ve většině případů cenově dostupné modely. To zároveň koresponduje se skutečností, že surfování z chytrého telefonu již dávno není výsadou geeků, ale dostává se mezi běžné lidi a zapojovat se začíná i starší generace.

   

O krásách sítí čtvrté generace nám přišel povyprávět Hynek Urban z Nokia Solutions and Networks. Od něj jsme se dozvěděli, že LTE právem patří status mobilní technologie moderního věku (ačkoliv to u nás tolik patrné stále není). Toto tvrzení podpořil svou podrobnou prezentací, která poukazovala na výhody v čele s modulací kvality signálu (Link Adaptation) a variabilitou v celé šíři pásma. Částěčně při své řeči poodkryl blízkou budoucnost, která počítá se pareaelním fungováním LTE a 2G/3G. Ostatní technologie jakými jsou například W-CDMA či WiMAX čeká jistý zánik. 

 

Došlo i na Google Glass

V průběhu odpoledne se na pódiu objevil Martin Pelant ze společnosti eMan zabývající se zakázkovým vývojem aplikací pro chytré telefony a Google Glass. Ten svůj čas využil pro krátkou prezentaci chytrých brýlí včetně použitého hardwaru. Přítomným nastínil možnosti jejich využití v běžném životě a vše okořenil efektní ukázkou hlasového ovládání, kdy během pár vteřin pořízenou fotografii nasdílel na sociální síť. Zároveň nám prozradil, že v budoucnu bude zřemě možné na Google Glass spouštět stejné aplikace, jaké máme v mobilním telefonu. Tato možnost existuje již nyní díky nainstalování alternativních launcherů, nicméně ze samotného principu ovládání chytrých brýlí je jejich používání silně nepraktické. 

 

Katar: Ráj pro mobilního nadšence

Závěrečnou přednášku celé konference měl na starosti marketingový guru Martin Jaroš, který stál za úspěšnými kampaněmi operátorů T-Mobile a Vodafone. V současné době působí na marketingové pozici katarského operátora Ooredo. Jeho prezentace se nesla v silně žoviálním duchu a během ní jsme se osobitou formou dozvěděli snad téměř všechny klíčové informace o arabském emirátu.

Bylo úžasné si vyslechnout, na jaké úrovni zde funguje propojení moderních technologií a záležitostí “běžného” života. Tamnější vláda s obyvateli země komunikuje skrze mobilní aplikaci, která uživateli umožní například převod automobilu na nového majitele během pár minut. U nás tato procedura zabere ve většině případů půl dne a to ještě s notnou dávkou štěstí. Vysoká úroveň života se samozřejmě odráží i na marketingu, kdy je potřeba brát v potaz fakt, že zákazník si může dovolit téměř vše a proto je nutné volit velice rafinované způsoby, které zaujmou jak bohaté, tak i méně majetné dělníky pracující například na výstavbě mrakodrapů. 

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).