Domů » Články » MIUI 9 odhaleno: přehled novinek a vylepšení

MIUI 9 odhaleno: přehled novinek a vylepšení

Android je pojem, pod kterým si každý výrobce a uživatel představuje něco jiného. Pro někoho to je čistý systém bez úprav, pro někoho těžkopádný systém plný nadstaveb a zbytečných funkcí. Čínské Xiaomi se ocitlo někde uprostřed – jejich nadstavba je poměrně masivní, nicméně často aktualizovaná a pružná. Jejich MIUI se posunulo zase o krok vpřed a dostalo kromě číslovky 9, také nové funkce, postavené na Androidu 7.0 Nougat. Které to jsou?

Chytrý asistent

Chytré pomocníky dnes představují v podstatě všichni. Chytrý asistent do Xiaomi však nemá ambici být další Siri/Bixby/Google Assistant. Jeho cílem je zrychlit vyhledávání v telefonu, ať již jde o fotky, dokumenty, poznámky, nebo třeba události.

Vyhledávání fotografií

Představa Xiaomi, jak by se měly hledat fotografie. Doplňuje chytrého asistenta a umožňuje nejen klasickým způsobem vyhledávat fotografie, ale také umí vyhledávání pomocí klíčových slov či zadaných parametrů. Pokud si tak přesně nepamatujete, kdy nebo kde jste hledanou fotografii pořídili, ale jste si jistí tím, kdo na ní je vyfocený, inteligentní vyhledávání v MIUI 9 si s tím poradí.

Nový spouštěč aplikací

MIUI 9 konečně rozpozná, co máte na obrazovce a podle toho upraví své kontextuální možnosti. Pokud máte například na webové stránce telefonní číslo, můžete ho hned zavolat či uložit, u adresy vám rovnou nabídne navigaci na dané místo skrze vaši oblíbenou aplikaci.

Rozdělená obrazovka

Jedna z funkcí, na kterou majitelé Xiaomi již dlouho čekají. Nejedná se o nic jiného, než o spuštění dvou aplikací na jedné obrazovce současně. Tato funkce by měla být dostupná i pro telefony s menší uhlopříčkou.

Změněná zamykací obrazovka

Po přetažení doprava nabízí nově zamykací obrazovka zkratky aplikací jako svítilna, Mi Pay, Mi Home nebo Mi Remote. Ačkoli to nebylo oficiálně potvrzeno tak předpokládáme, že zkratky půjdou změnit na jiné, často používané aplikace.

Zvuk ve vysoké kvalitě

Do vylepšování kvality zvuku se pouští spousta výrobců, Xiaomi samozřejmě nemůže zůstat pozadu. V MIUI 9 nalezneme nový algoritmus, aby zážitek z poslechu hudby byl co nejvíce autentický. K němu se připojí i samostatný zesilovač, který dostane z vašich sluchátek maximum.

Optimalizace, zrychlení & zvýšení výkonu

Klasická trojce všech updatů, které spatří světlo světa. MIUI 9 slibuje lepší správu aplikací, lepší hmatovou odezvu nebo rychlejší studený start. Některé funkce jsou z dílen Xiaomi, jiné naopak přináší Android 7.0 Nougat a čínský gigant je pouze do svého systému zapracoval. Tak jako tak, drobných i větších vylepšení výkonu a stability je nepřeberné množství.

Komunita, která používá MIUI rozhodně není malá, jak se ostatně pochlubilo samotné Xiaomi. Jeho nadstavba používá 2,8 miliardy uživatelů, což není malé číslo. Ti jsou rozloženi ve 142 státech a mluví 55 jazyky, mezi něž samozřejmě patří i čeština.

Čínská verze ROM bude mezi uživatele postupně uvolňována 11. a 25. srpna 2017, všechny telefony by pak měly být aktualizovány do konce září. Na konci září bychom se rovněž měli dovědět, kdy přijde globální verze ROM.

MIUI 9: přehled smartphonů od Xiaomi, které dostanou novou verzi systému

Smartphony značky Xiaomi můžete zakoupit v obchodě Beryko.cz.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. Děkuji moc za autorovi za článek :) osobně jsem moc zvědavá na ten vylepšený audio výstup :)

 2. moje jméno

  MIUI není špatné, ale většina novinek mi bude k ničemu, resp. je nevyužiju. Nicméně, mne by spíš zajímalo, zda-li bude vyřešen nesmysl ohledně přepínačů v horní liště. Pro změnu funkce přepínače musím vřdy lištu vytáhnout. Není možné na jedno vytažení např. zapnout BT, data, GPS. Vše musím 3x opakovat. To je dnes naprosto nejhorší funkcionalita na MIUI. Druhá věc je nekonečné rolování ploch – proč to nejde ? A třetí ? Proč nejdou tzv. „vypnout“ krávoviny, které nepotřebuji ?

  • Tak to vám asi něco nefunguje správně.ja normálně stáhnu jedním tahem lištu a jedním kliknutím zapnu nebo vypnu požadovanou funkci

  • Asi jste nepochopil, co jsem napsal. Tedy znovu : stáhnu lištu, kliknu na BT a! pokračovat nejde ! Musím stáhnout lištu, kliknout na wifi a! Opět musím stáhnout lištu a kliknout. Už rozumíte ? Na jedno stažení lišty nejde naráz přepnout více funkcí. Chyba u mne to asi nebude, jelikož na dalších dvou kusech REDMI 3S s MIUI 8 to dělá úplně to samé…

  • jde to nastavit v nastavení, collapse after touch se to jmenuje

 3. Díky flowerovi !!!!

  Dlouho jsem ten anglický název hledal až jsem ho našel česky…:)

  Takže pro doplnění uvádím, že je třeba odškrtnout „pád po kontaktu“ v notifikacích.

  Ještě jednou díky !!!

 4. MIUI a zesilovač má jakou souvislost? Ona už stať se zvukem ve vysoké kvalitě budí hrůzu. Obecně je žádoucí naopak co nejméně zasahovat do zvukového řetězce…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).