Domů » Články » Miliarda zařízení s Windows 10 během tří let. Jak se Microsoftu daří plnit plán?

Miliarda zařízení s Windows 10 během tří let. Jak se Microsoftu daří plnit plán?

29. července oslaví Windows 10 své první narozeniny, uživatelé tohoto systému pak dostanou 2. srpna dárek v podobě velké letní aktualizace. Ta se bude týkat nejen Windows 10 pro počítače a tablety, ale také Windows 10 pro smartphony, byť mobilní desítky slaví první výročí až na podzim.

Když Microsoft loni vypustil Windows 10 do světa, oznámil smělý plán – do tří let mít tento systém na miliardě zařízení. Aby toto předsevzetí naplnil, nabídl uživatelům počítačů a tabletů s Windows 7 a 8.1 upgrade na Windows 10 po první rok zdarma. Kromě toho nezapomněl ani na ostatní zařízení, Windows 10 najdeme i na smartphonech, konzoli Xbox One a existuje i verze pro internet věcí. Zatím však popularitu desítek táhnou zejména počítače.

Konec upgradu zdarma

Microsoft se před několika dny pochlubil, že Windows 10 aktuálně pohání 350 milionů zařízení, tudíž se dá říci, že první třetinu „zápasu“ zvládl podle očekávání. Přírůstek nových uživatelů však již není tak silný jako byl na samotném začátku – kdo chtěl aktualizovat, už tak učinil; ostatní mají před sebou poslední měsíc upgradu zdarma.

win upgradeNávod: Jak upgradovat na Windows 10 zdarma i po 29. červenci

Redmondští na tento fakt začali upozorňovat hlasitěji full screenovým oknem, a tak se dá předpokládat, že počet uživatelů naposledy významněji naroste. A potom?

Datum ohlášení Počet zařízení s Windows 10 Plnění cíle Uběhnutý čas ze 3 let Dní mezi oznámeními Průměrný denní přírůstek
30. července 2015 14 milionů 1% 0% 1 14 000 000
27. srpna 2015 75 milionů 8% 3% 28 2 180 000
6. října 2015 110 milionů 11% 6% 40 875 000
4. ledna 2016 200 milionů 20% 15% 90 1 000 000
30. března 2016 270 milionů 27% 23% 86 814 000
5. května 2016 300 milionů 30% 26% 36 833 000
29. června 2016 350 milionů 35% 32% 55 909 000

O příštích cca 650 milionech zařízení již nebudou rozhodovat aktualizace stávajících systémů, ale nově prodaná zařízení a také schopnost Microsoftu přesvědčit k přechodu na nový systém středně velké a velké společnosti, které se zatím přechodu příliš nemají; povětšinou kvůli spokojenosti s Windows 7 a obavy z nekompatibility podnikových aplikací.

Soumrak dlaždicových smartphonů

Několik desítek „duší“ by mohl Microsoft pochytat i ve světě smartphonů, kde je zatím upgrade podmíněn stažením aplikace Upgrade Advisor a nenabízí se automaticky. Jenže podíl mobilních Windows neustále klesá, a nedá se předpokládat, že se situace v nejbližší době změní, takže tato kategorie zřejmě do konečného počtu zařízení s Windows 10 příliš nepromluví. Spíše se vytratí i těch pár milionů aktuálně používaných smartphonů s desítkami.

windows_10_mobile

Nový Xbox a virtuální realita

Další kategorií zařízení s Windows 10 jsou herní konzole. Redmonští na veletrhu E3 představili nový model Xbox One S (více informací), a příští rok bude představena nová konzole Xbox, vyvíjená jako Project Scorpio. Herní svět se navíc postupně přelévá do virtuální reality, na kterou má být nová konzole připravena, tudíž se dá předpokládat, že i pro ni připraví Microsoft nějakou novou náhlavní soupravu. Zatím mají redmonští pouze brýle pro rozšířenou realitu Hololens, ty jsou však zatím dostupné pouze vývojářům a nedá se předpokládat, že se v budoucnu bude jednat o masovou záležitost. I na nich nicméně běží upravená verze Windows 10.

hololens

Windows v chytré zásuvce či v bankomatu

Písní budoucnosti má být také internet věcí, pro nějž je připravena speciální verze Windows IOT. Záběr těchto víceméně jednoúčelových zařízení je obrovský – mohou se stát pohonem chytrých zásuvek a vypínačů v domácnosti, mohou však také pohánět pokladny, bankomaty, výdejní automaty apod. Microsoft je velmi silný v cloudu, a spoustu scénářů tak mohou poskytovat tencí klienti založení právě na Windows 10 pro internet věcí.

windows iot

Miliarda za tři roky? Možná ano, možná ne

Windows 10 mají velkou výhodu ve své univerzálnosti – je to systém pro zařízení všech form faktorů, a pokud se Microsoftu nepodaří prosadit jej v jedné oblasti, může se mu to podařit jiné. V horizontu příštích dvou let však zřejmě jeho největší síla zůstane na bedrech počítačů a konvertibilních zařízení, a právě jejich prodej naznačí, zda se redmondským podaří splnit loňské ambiciózní předsevzetí či ne. Cesta to nebude jednoduchá, ale rozhodně není nereálná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

41 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  „…že Windows 10 aktuálně pohání 350 tisíc zařízení…“
  opravte si to

  • Jakub Karásek

   Opraveno, díky za upozornění. To už je tento týden po druhé, ty miliony mi pořád nějak nejdou přes prsty :)

 2. Pišta (neregistrovaný)

  Mám firemní SW dělaný v PowerBuilderu, a na desítkách šlape bez problémů. Nemám jedinou výhradu.

 3. kropovez (neregistrovaný)

  Jde o výborný ekosystém žijící na systému který je originální, moderní a přehledný. Mám jej ve všech počítačích, v telefonu a lepší synchronizaci si nemohu přát. Přítelkyně si teď koupila lumii 650 což je asi nejhezčí telefon do 4000kc co jsem držel v ruce a jsem rád, že se MS naučil konečně vyrábět i telefony. Ze začátku jsem nadával, že mi přijde všechno složitější než ve win 7 a androidu, ale po roce používání jsem si na všechno tak zvykl, že bych jej už za nic nevyměnil a práce je v něm o dost rychlejší.

  • A v nejlepším MS přestal.
   Lumiím je konec.

   • kropovez (neregistrovaný)

    Je to škoda, ale modely jsou, takže není potřeba už letos další vydávat. Těším se na surface phone :)

   • kropovez (neregistrovaný): modely sice jsou, ale s SD810 SoC, který se na konci roku vyprodával za 6666, taková je to mizérie. A MS za to chce 18,5k…. Update na SD820 chybí jako sůl.

   • vlada (neregistrovaný)

    Update na SD820 nebude, protoze propustili skoro vsechny ze „smartphone hardware business“

   • Ti nevim mam pocit ze dokončil rozpracované projekty jeste noki,, rozpustil tým,, vyhazel lid,, zamknulna zahodil klice a je to škoda, ted founy s win nevyrábí prakticky nikdo

 4. Petr (neregistrovaný)

  WP je uz mrtvola :D

  • To ano.
   Nyní vše vkládají do W10M :-)

   • vlada (neregistrovaný)

    A proto pro ne neni mobilni windows 10 prioritou :)

    [odkaz]

   • Dubnovy clanek a ještě na idnes :-D To je něco, jak preposilat odkaz z blesku :-D Kdybys jsi mel W10Mobile, tak by jsi takovy odkaz a slataninu napsat ani nemohl.

   • visitoy (neregistrovaný)

    Zkus věřit samotnému MS. Uz po milionté opakoval, ze je pro ne wm významná věc kterou musí mit kvůli ekosystemu a ze ji vyvíjet planuji. Je to pro ne minimální namaha navíc. Téměř vse co aktualizuji na velkem W10 se aktualizuje i na WM, protože univerzálnost.

   • vlada (neregistrovaný)

    Strategie pro W10M byla nastavena a Mayerson ji potvrdil. Clanek na stejne tema jsem nasel i na smartmanii [odkaz] . Zamyslete se proc to Mayerson rika. Hledejte duvod misto shazovani idnesu.

   • vlada: no tak potom hladaj lepsie. Priorita nemusi byt lebo sa vyvyja sucasne s desaktop W10. Anniversary update pride 2. Augusta ako na Desktop W10 tak aj na W10M sucasne.

   • vlada (neregistrovaný)

    Duvod, proc to Mayerson rika, znam.

   • qouqqo (neregistrovaný)

    Oprava. Myslis si, ze ho znas.

 5. Fanda (neregistrovaný)

  Velký Bill se dal zřejmě na charitu, když rozdává OS. Proč mám ale pocit, že to není jen tak ? Jaký je skutečný důvod tohoto rozhodnutí MS ?

  Windows 7 má mít podporu až do roku 2020, bohužel nemám ten pocit štěstí a svrchovanosti, když si okamžitě nainstaluji jiný OS na plně funkční a zaběhnutý. Nemám prostě potřebu každý rok měnit zaběhnuté věci. Neklepu se jako ratlík při pomyšlení na nové super funkce, které okamžitě zlepší můj život o několik úrovní. Je to jen pocit falešného štěstí, stejně jako vlastnit např. 12 dílů Call of Duty pokaždé stejných akorát s jiným názvem a texturami. Genericky stejný systém s rychlejším startem, který se tváří jako mistr světa pocházející od MS nemůže být prostě najednou lepší než předchozí verze OS od MS v počátečním období. Vynucené instalace ovladačů rozhodně nezlepší náš život. Bohužel jsme se dostali na úroveň konzolistů s tupým ovladačem bez možnosti cokoliv změnit.

  Jiná věc je WP na Lumiích, mě se prostě líbí a proto je můj pohled mnohem kritičtější, protože nechci aby můj OS na PC vypadal jako mobilní OS s dlaždicemi pro umaštěný pracky. Jistěže mám na Note W10 a na PC W7 pro porovnání, ale momentálně je pro mě uživatelsky přijatelnější W7.

  Na závěr jedna věc, ať si každý nainstaluje co chce, mě bohužel odradil agresivní marketing ze strany MS a znovu se navýši jakýsi odpor k této společnosti.

 6. nezajem (neregistrovaný)

  Microsoft puvodne chtel dosahnou 1 miliardy zarizeni nekdy mezi druhym a tretim rokem [odkaz] . Za 2 roky jako nejlepsi scenar a 3 roky jako nejhorsi. Nyni se ukazuje, ze ani nejhorsi odhad se nepodari splnit, proto se muze prohlasit Windows 10 za mene uspesny, nez se puvodne predpokladalo.

  • Martin II (neregistrovaný)

   „…proto se muze prohlasit Windows 10 za mene uspesny, nez se puvodne predpokladalo.“
   Nespravny zaver. Spravne tvoja veta by mala zniet: „horsie ako MS predpokladal“ (ale to sa samozrejme este len uvidi). Bolo vela predpovedi od roznych stran a niektore pesimisticke uz realita Windows 10 prekonala.

   • vlada (neregistrovaný)

    Za rok a necely mesic se z 350 milionu tezko stane miliarda (optimisticky odhad do dvou let). Prvni rok byl upgrade zdarma a vnucovan pres aktualizace. Po skonceni nabidky bude rychlost rustu odpovidat maximalne prodejum novych sestav a notebooku, tedy asi 270 milionu za rok a mene.

   • q (neregistrovaný)

    Vlada: do 3 rokov, takze este dva …

   • Martin II (neregistrovaný)

    Vlada:
    Uznavam ze tvoja uvaha ma racionalny zaklad, ale aj tak je to len hadanie buducnosti. Este dodam ze si zabudol ze do windows 10 sa nepocitaju len PC (stolne, notebooky, tablety…) ale aj ine zariadenia.

   • bek (neregistrovaný)

    Podla mna ma ten win sancu sa stat jednickou.
    Hlavne ak pouziju model niekolkorocneho os ktoreho casti sa aktualizuju postupne ovela castejsie ako starsie windows.
    Toto sa mi na desiatkach paci, upgradne sa music player a sledujem nove zmeny.

    Nevidim najmensi dovod preco by 7 nemali podlahnut casom desiatkam.

   • vlada (neregistrovaný)

    Prvni rok asi 380 (jeste necely mesic zbyva), pak kazdy dalsi maximalne 270 milionu za nove PC (podle IDC v 2015 bylo 276 milionu prodanych PC, v 2014 jeste 308 milionu, a v 2013 dokonce 315 milionu). 380(prvni rok)+270(druhy rok)+270(treti rok)=920, to znamena ani za 3 roky nestihne MS rozsirit W10 na miliardu zarizeni (XBox uz W10 ma a Lumie, ktere toho byly schopny, take). Dvoulety odhad uz povazuji za sci-fi.

   • bek (neregistrovaný)

    A co to je podstatne ci stihne nestihne? Ci to bude za 3 a pol roka alebo do troch rokov ?

    Zapocital si aj tablety typu surface ? Lebo ich bolo dost novych predstavenych aj od vyrobcov ktori predtym take zariadenia nemali, napr ten najvacsi Samsung

   • bek (neregistrovaný)

    A este budu dost zlacnene lumie, 950 za zaujimave ceny
    Takze ajtam treba par milionov pridat

   • Petr (neregistrovaný)

    q precti si poradne na co reagujes.

   • q (neregistrovaný)

    Reagujem na to, ze dnes sa o tom ‚optimistickom‘ scenari hovorit neda.

 7. V pc mám Windows 7 a dokud jim poběží podpora, rozhodně na desítky nepřejdu…..desítky jako takové se mi silně hnusí.

  • bek (neregistrovaný)

   Treba vyskusat. Ja by som uz win 7,8 spat nechcel.
   Su o hodne lepsie. :). Treba aspon vyskusat

   • ty budes jeden z tych ktorym ked zmenim ikonku tak povedia ze to nie je ich pocitac ? :D :D

   • bek (neregistrovaný)

    O ikonky neide. Celkovo funkcne a prakticky sa pouziva novy win perfektne.
    Notifikacie, prepinace, vyhladavanie, aplikacie.

    Kto nepouziva alebo nechce uwp aplikacie zrejme ho nezaujme.
    Podla mna su uwp aplikacie a store jedna z najlepsich zmien vo windows.

 8. Soumrak W10 Mobile? V čem spočívá? Zrovna má být výroční update, do prodeje jdou půjdou další mobily s W10 Mobile včetně očekávané vlajkové lodi HP Elite X3. Na jaře 2017 má přijít Surface phone ve třech variantách. Vznikají nové UWP aplikace pro W10. Ale každý bude furt psát podobné nesmysly o smrti mobilní platformy. Jestli budou za příští léto W10 Mobile mrtvý, tak jsme ochoten se těmto pesimistům a haterům omluvit, tale to zcela určitě nenastane.

  • q (neregistrovaný)

   Sumrak to nie je, ale ani ziariva buducnost. Na systeme sa pracovat bude, aj apky nejake vznikat budu, ale podiel asi bude podobny ako ma Linux na desktope…

  • bek (neregistrovaný)

   W10m je prave v najlepsom moznom stave, myslim ak si vedla toho das starsie verzie systemu.
   Celkovo dizajnovo je podareny, mne sa paci napr aplikacia perfect tube.
   Ma uwp dizajn ale zaroven swipovacie karty z wp8.
   Nebude z toho masovka typu samsung a huawei, ale verim ze ani koniec win na mobiloch ze dovod pre kupu vzdy bude.
   Uz len kvoli vybornemu surface ekosystemu.

 9. Na mém notebooku z roku 2008 jedou desítky mnohem lepe nez původní Visty i pozdější W7, z tech se stal vzdy po kratkem case hodne zadychany system. W10 mají sice ještě bugy .. Jedu ofiko verzi, ale celkově je to paráda.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).