Domů » Články » Miliarda zařízení s Windows 10 během tří let. Jak se Microsoftu daří plnit plán?

Miliarda zařízení s Windows 10 během tří let. Jak se Microsoftu daří plnit plán?

29. července oslaví Windows 10 své první narozeniny, uživatelé tohoto systému pak dostanou 2. srpna dárek v podobě velké letní aktualizace. Ta se bude týkat nejen Windows 10 pro počítače a tablety, ale také Windows 10 pro smartphony, byť mobilní desítky slaví první výročí až na podzim.

Když Microsoft loni vypustil Windows 10 do světa, oznámil smělý plán – do tří let mít tento systém na miliardě zařízení. Aby toto předsevzetí naplnil, nabídl uživatelům počítačů a tabletů s Windows 7 a 8.1 upgrade na Windows 10 po první rok zdarma. Kromě toho nezapomněl ani na ostatní zařízení, Windows 10 najdeme i na smartphonech, konzoli Xbox One a existuje i verze pro internet věcí. Zatím však popularitu desítek táhnou zejména počítače.

Konec upgradu zdarma

Microsoft se před několika dny pochlubil, že Windows 10 aktuálně pohání 350 milionů zařízení, tudíž se dá říci, že první třetinu „zápasu“ zvládl podle očekávání. Přírůstek nových uživatelů však již není tak silný jako byl na samotném začátku – kdo chtěl aktualizovat, už tak učinil; ostatní mají před sebou poslední měsíc upgradu zdarma.

win upgradeNávod: Jak upgradovat na Windows 10 zdarma i po 29. červenci

Redmondští na tento fakt začali upozorňovat hlasitěji full screenovým oknem, a tak se dá předpokládat, že počet uživatelů naposledy významněji naroste. A potom?

Datum ohlášení Počet zařízení s Windows 10 Plnění cíle Uběhnutý čas ze 3 let Dní mezi oznámeními Průměrný denní přírůstek
30. července 2015 14 milionů 1% 0% 1 14 000 000
27. srpna 2015 75 milionů 8% 3% 28 2 180 000
6. října 2015 110 milionů 11% 6% 40 875 000
4. ledna 2016 200 milionů 20% 15% 90 1 000 000
30. března 2016 270 milionů 27% 23% 86 814 000
5. května 2016 300 milionů 30% 26% 36 833 000
29. června 2016 350 milionů 35% 32% 55 909 000

O příštích cca 650 milionech zařízení již nebudou rozhodovat aktualizace stávajících systémů, ale nově prodaná zařízení a také schopnost Microsoftu přesvědčit k přechodu na nový systém středně velké a velké společnosti, které se zatím přechodu příliš nemají; povětšinou kvůli spokojenosti s Windows 7 a obavy z nekompatibility podnikových aplikací.

Soumrak dlaždicových smartphonů

Několik desítek „duší“ by mohl Microsoft pochytat i ve světě smartphonů, kde je zatím upgrade podmíněn stažením aplikace Upgrade Advisor a nenabízí se automaticky. Jenže podíl mobilních Windows neustále klesá, a nedá se předpokládat, že se situace v nejbližší době změní, takže tato kategorie zřejmě do konečného počtu zařízení s Windows 10 příliš nepromluví. Spíše se vytratí i těch pár milionů aktuálně používaných smartphonů s desítkami.

windows_10_mobile

Nový Xbox a virtuální realita

Další kategorií zařízení s Windows 10 jsou herní konzole. Redmonští na veletrhu E3 představili nový model Xbox One S (více informací), a příští rok bude představena nová konzole Xbox, vyvíjená jako Project Scorpio. Herní svět se navíc postupně přelévá do virtuální reality, na kterou má být nová konzole připravena, tudíž se dá předpokládat, že i pro ni připraví Microsoft nějakou novou náhlavní soupravu. Zatím mají redmonští pouze brýle pro rozšířenou realitu Hololens, ty jsou však zatím dostupné pouze vývojářům a nedá se předpokládat, že se v budoucnu bude jednat o masovou záležitost. I na nich nicméně běží upravená verze Windows 10.

hololens

Windows v chytré zásuvce či v bankomatu

Písní budoucnosti má být také internet věcí, pro nějž je připravena speciální verze Windows IOT. Záběr těchto víceméně jednoúčelových zařízení je obrovský – mohou se stát pohonem chytrých zásuvek a vypínačů v domácnosti, mohou však také pohánět pokladny, bankomaty, výdejní automaty apod. Microsoft je velmi silný v cloudu, a spoustu scénářů tak mohou poskytovat tencí klienti založení právě na Windows 10 pro internet věcí.

windows iot

Miliarda za tři roky? Možná ano, možná ne

Windows 10 mají velkou výhodu ve své univerzálnosti – je to systém pro zařízení všech form faktorů, a pokud se Microsoftu nepodaří prosadit jej v jedné oblasti, může se mu to podařit jiné. V horizontu příštích dvou let však zřejmě jeho největší síla zůstane na bedrech počítačů a konvertibilních zařízení, a právě jejich prodej naznačí, zda se redmondským podaří splnit loňské ambiciózní předsevzetí či ne. Cesta to nebude jednoduchá, ale rozhodně není nereálná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments